Dajú sa prať páperové vankúše?

sharlotta
10. aug 2007

Preliezla som vsetko, ale nezistila som. Moja mama mi povedala, ci mi sibe. 😅 Ale mne sa zda, ze som to niekde citala. Poradte, ak viete.Dik.

lula5
10. aug 2007

V BA na presovskej ulici (pri bajkalskej) bola kedysi cistiaren nato. Prat sa to neda. Oni cistili to perie vnutri.

sharlotta
autor
10. aug 2007

Ja viem, ze su na to firmy, ale myslela som normalne v pracke. 😒

hana033
10. aug 2007

neper to v pračke, ostanú ti mastné fľaky a aj tak to potom pôjdeš dať vyčistiť. Skúsila som ☹

katmi
10. aug 2007

baby v pracke urcite nie.. lula dala dobry typ.. myslim,ze aj v tescu na zlatych je taka pracovna ci cistiaren ci ako to nazvat..

sharlotta
autor
10. aug 2007

Takze mama mala pravdu...

katmi
10. aug 2007

ale coby.. 😉 urcite ti nesibe.. 😀 🙂

oli10
10. aug 2007

Samozrejme, ze sa daju prat v pracke.Poznam vela ludi,co to tak robi a robim to aj ja.
Co je pri tom dolezite:
-vybrat si na pranie horuci letny den,aby dobre vyschli
-pocas susenia ich treba obcas natriast a prevratit na druhu stranu
Prajem ti pri tom vela stastia! 🙂

maca793
10. aug 2007

páperové vankúše nie!!!!!!!!! na to je čistiareň!!!!!! 😵

dadus
11. aug 2007

ja osobne by som ich tiez neprala, vezmi si len co su paperove bundy, ked to clovek operie,tak to perie ostane take utucene a v guciach, urcite by som na paperove veci volila cistiaren 😉 a specialne na periny.

sharlotta
autor
11. aug 2007

No, tak ja to asi skusim v tej pracke. viem, ze su firmy, ktore cistia perie, ale my sme davali cistit perie pred polrokom a mne sa zdaju vankuse po polroku dost prepotene...

maca793
11. aug 2007

pozrite sa na vankúše protialergické a páperové. keď ich prášite z kade ide najviac prachu? mne z tých protialergických. z páperových ani nie. a tie páperové mám už 6 rokov

leniciatko
20. aug 2009

ja som prala páperový vankúš v pračke: vankúš sa napil vody,bubon ani neotočilo,z pračky sa valila voda. tak dala rýchlo vypustiť vodu, trochu vykrúcať. ale,vankúš bol kolko tolko opratý. a potom som ho 4 dni sušila v chládku a viackrát denne natriasala,aby perie neostalo v jednej guči. ale,výsledok bol pozitívny. prala som ho pred dvoma rokmi,a perie je v perine viac nadýchané ako v tej neopratej. 😅 😅

bibula
20. aug 2009

no ja som praôla v pracke a potom susila na slnku a ziadna ujma sa neudiala....pekne mokre ponatriasat a nevecsat,len niekde polozit,ja som polozila na styry snury a vsetko ok 🙂

leniciatko
20. aug 2009

tak,tak,tak....

titkovamiriam
20. aug 2009

Tak aj ja periem v pracke ,netreba sa zlaknut tej ,guče, co vytiahnete-dobre to treba natriast a dat susit na horuce slnko aj 3-4 dni.obcas si ich dam s perinami vycistit no podusky v pracke periem vsetky co mame.

bubba
20. aug 2009

moja svokra perie paperove seeeecko kedy zapotreby.ked je hrubsie,urobi v rozteku dzurku a vysype do lavora a susi tam... a ked tensi tak iba na slnku vyobracia vynatriasa a pekne to uschne 😉

dahlia23
20. aug 2009

jasné že sa dajú prať v pračke. a veľmi dobré je oprať ich v mydlových orechoch, resp. v odvare z mydlových orechov. v niektorých špeci drahých obchodoch ich dávajú (orechy) k vlneným svetrom a veciam s pérovou náplňou.
ja len neviem, čo urobiť s pérovým paplónom. ten sa do pračky nevojde. 😒

titkovamiriam
20. aug 2009

dahlia s tym sa netrap lebo ak ta laka ho prat rucne sa narobiš ako kon,daj si ho vycistit 🙂

bubba
20. aug 2009

ja paplon do pracky zmestim ale ja nemam perovy ale antialergicky(ale je velkostou zhruba rovnaky len je taky nepoddajnejsi ako perovy)...ale ma ta pracka co robit ked ho periem... 😅

mima1
20. aug 2009

neviem ci to tu uz niekto pisala zatial som necitala ale: ja som to prala v pracke. ale plus som tam hodila dve tenisove lopticky. mozno sa cudujete ci mi sibe ale tie prave su tam nato aby paplon potom nebol jedna velka guca. no teraz uz mam len antialergicke a tie periem tak isto. 🙂

dada26920
21. okt 2012

@bibula
@titkovamiriam
@oli10 zienky prosim vas na kolkych otackach zmykate?dakujem.

titkovamiriam
21. okt 2012

@dada26920 nemam volbu bud zmyka alebo nie ja necham jedno žmykanie to posledne.

patricionella
8. dec 2013

Prať v práčke sa to môže, len sa NESMIE použiť aviváž a suší sa to vonku...teda najlepšie v lete. V zime ostáva iba špecializovaná čistiareň. Sušiť na radiatore sa to tiež nemá...zbilo by sa to...a odstreďovanie tiež iba na nižších otáčkach...svokra to perie každý rok na 600 otáčkach a nesťažuje sa... ale suší sa to aj 3 dni a treba to sem tam pretriasť. Snáď som pomohla 🙂

jitka1975
1. júl 2014

@patricionella ahoj. Chcem sa len opytat. Prala som vypln z peria do perinky v prac.prasku a na programe rucne pranie. Vypln mam od jednej pani, ale nakolko je po jednom dietatku, zostali aj po oprani na tom angine flaky. Nie je ina moznost este ako oprat vypln tak, aby na latke neostali flaky?

caoli
1. júl 2014

no kazda prastara mama by asi prisla o vlasy, zuby, a asi aj oci by jej vyliezli z hlavy len pri predstave, ze niekto chce prat perie 🙂
netusim, ako to robili v davnej minulosti, ale mam pocit, ze chovat husi bolo bezne a teda peria bolo dost, nebolo treba prat. a z kvalitne nadriapaneho peria mala duchna vydrzat 50 rokov - aspon tak hovorila moja mama, a ta si tieto casy dobre pamatala, vyrastla na gazdovstve.
Paperie totiz obsahuje nejake tie prirodzene latky - kolageny, tuk a co ja viem co este, co sa pranim - a zvlast v mydle - znici a perie uplne strati tu zakladnu vlastnost - hrejivost a vzdusnost. takze PRAT PERIE NIE!!!!!!!!!!. na to su cistiarne.
A keby boli pochybnosti, tak prave minuly tyzden som toto absolvovala v bratislavskej cistiarni - z 8,7 kg peria po vycisteni zostalo 8,5, takze takmer ziadna strata a cena bola 3 e za kilo vycisteneho peria. cize ziadna tragedia.

caoli
1. júl 2014

@jitka1975 no je velmi pravdepodobne, ze ste znicili nielen angin, ale aj paperie vo vnutri. angin sa prat nema, je to specialne tkana tkanina, moze sa vam stat, ze vam paperie bude vychadzat von. odporucam usit novy angin a perie don presypat.

jitka1975
1. júl 2014

@caoli ok, dakuhem, skocim do cistiarne a dam usit novy a pripadne doplnit perie, lebo vraj z neho odobrali, lebo perinka bola prilis hruba. Neviem kolko by mala mat gramov, pred pranim som vazila a bolo to 740g.

jitka1975
1. júl 2014

@caoli moja svokra ma 74rokov a vravela ze prali pierka a nechali susit na site vonku, preto si tiez myslela ze by to nemal byt problem ale ze nesmiem dat avivaz, tak neviem.

caoli
1. júl 2014

@jitka1975 neviem ako pierka, ale paperie - teda ta nadriapana najjemnejsia cast peria isto nie. to neviem len od mojej mamy (ta mala 86 rokov, ked vlani umrela a pochadzala z gazdovskej rodiny), ale aj od dalsich gazdin, co dodnes chovaju husi aj pre paperie.

caoli
1. júl 2014

@jitka1975 oj, 740 g je naozaj vela, to je na dospelacky paplon. ja som teraz davala sit klasicky rozmer pre nas, 140x200 a do jedneho paplona islo 400 g - chcela som len take tenke. je to sice davno, ale v perinke mojej dcerky bolo tusim 300 g. ak teda hovorime o novorodeneckej perinke 🙂