Dajú sa prať páperové vankúše?

sharlotta
10. aug 2007

Preliezla som vsetko, ale nezistila som. Moja mama mi povedala, ci mi sibe. 😅 Ale mne sa zda, ze som to niekde citala. Poradte, ak viete.Dik.

jitka1975
1. júl 2014

@caoli svokra hovorila o pierkach, paperie asi nie, a zda sa mi ze v tej vyplni nie je paperie ale priamo pierka. Svokra bola tiez z velkeho gazdovstva, preto by som si to nedovolila prat, keby to odsudila, ale ten angin sa mi nepaci, lebo je naozaj dost flakaty, dam usit novy, ide to do perinky, tak nech je to pekne. Dam pozriet v cistiarni perie a uvidime co povedia aj na gramaz.

caoli
1. júl 2014

@jitka1975 len tu v ba beru na cistenie az od 4 kg, tak sa radsej vopred spytajte.

patricionella
1. júl 2014

@jitka1975 dnes som nemala čas opýtať sa na to svokry...ona takto perie manželov vankúš každý rok...či má na ňom fľaky, tak to neviem...teraz už spí...spýtam sa jej na to zajtra. Ak to bolo po jednom dieťati...mne sa niekedy objavia fľaky po praní aj na obyčajnom oblečení, ktoré bolo pocikané a opralo sa po dlhšom čase. Hlavne pri žehlení to riadne vystúpilo na povrch. Fľaky tam nemusia byť z toho, že páperie bolo prané v práčke, ale aj z toho, že to bolo pocikané a opralo sa to neskôr.

viva13
10. jan 2015

Ahoj.prosim poradte mame paplony z duteho vlakna dala som ich raz do cistiarne a take iste mi ich aj vratili chcem sa opytat ci sa daju prat v bubnovej pracke nenasla som stitok prala som vankus a ten sa mi zgucil aj ked som natrasala musela som ho otvorit a to sa uz nedalo narovnat taka vata alebo nieco take tam bolo tak som vyhodila.bojim sa co bude s tym paplonom mate skusenost? do cistiarne ho uz nedam dakujem

frtuuus
9. máj 2017

Ja periem normalne v pracke na 40 s praskom na biele (ariel) otacky zmykania 1400 a vsetko v pohode ani perinam ani bundam nic nieje 😊

gdulskadarina
9. máj 2017

@viva13 tiez som to tak raz spravila a pruser. jedna guca s ktorou sa absolutne nic uz nedalo. odvtedy som si povedala ze ked ich dam prat tak len do cistiarne a nebudem sa ja doma stresovat ci mi z paplonu a z vankusov vznikne nieco neidentifikovatelne alebo nie 🙂

beruska87
5. sep 2017

Ja periem v práčke všetko!! Kabáty, koženky... dneska už máme také programy a keď si dáš viac námahy ako to vysušiť, neni problém. Periny som ešte neskúšala, ale partner ma štve svojim 15 ročným (alebo aj viac) vankúšom, ktorého sa nechce zdať a tak ho idem šupnut do práčky.. Uvidíme! 😉

jamor83
30. jan 2018

Prosím, môžu sa perove paplony odložiť do vakuovych "cuci" vriec?

andruska80
12. feb 2018

Baby, ja som oprala jeden vankúš, všetko ok, teraz som dala druhý (ale nejaký iný, ako ten prvý), už tretí deň to suším, ale akosi to zapácha a vôbec sa to nezlepšuje. Čo s tým, oprať ešte raz alebo vetrať alebo čo? ďakujem

pacolinka
3. jún 2019

@andruska80 ahoj, ako to dopadlo? Mne sa to teraz stalo, susim a smrdi mi ten vankúš

andruska80
3. jún 2019

@pacolinka ahoj, no po pravde zle... Dala som ho oprat ešte raz s tým, že ho dám u svagriny do sušičky a v práčke sa celý rozsypal, perie všade, práčka mi nechcela prať, plný filter peria...
No do smiechu mi nebolo...

pacolinka
4. jún 2019

@andruska80 ďakujem za odpoveď. Zasmiala som sa ale verím ze to bol poriadny problém. V tom momente by asi ani mne nebolo do smiechu.
Pekný deň

kratulka
4. jún 2019

Včera som.prala... mala mi ho ocurala... v pohode ..teraz visi na balkonr a chodím ho pretriasat otacat aby perie dnu vyschlo... žiadne mastné fľaky..možno závisí ake stare vankúše

pacolinka
4. jún 2019

@kratulka môžem sa opýtať? Prali ste predpokladám v práčke, na koľko stupňov? Dávali ste aj prášok?

kratulka
4. jún 2019

@pacolinka jasne.. pracka... tekuty prášok a bála som sa pustiť na vela tak 50 som dala.. vankúš visi.. je krásny a perie dnu je v bunci ale ako schne.. pretriasam naberá objem.. min rok som dlho uz tak prala.. prášok pozor aby vela nepenil9

pacolinka
4. jún 2019

@kratulka ďakujem za radu. Skúsim ešte raz dat do práčky

pacolinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kratulka
4. jún 2019

@pacolinka tak za malo..pre istotu skontrolujte potah... zeby nerachol...A samozrejmemusi byt dost miesta... A perie ked napije je tazke... tak veľa zdaru...
Pamätám ze raz som s mamou prala perie 50 ročné vankúše... ake parali sne ich a do novych dávali... lebo stare by istí nevydržali . To perie bolo mastne az hnusne... ale po vyprati nadhera... a To este v minirome sme... aj chvíľku odstredili

nexx
25. jún 2019

Ako dlho vydržia paplóny a vankúše, závisí od ich kvality a našej dobrej starostlivosti. Zhromaždili sme pár jednoduchých rád, ako sa najlepšie starať o paplóny a vankúše, aby vydržali roky.

Paplóny a vankúše by ste mali každý deň ponatriasať. Vďaka tomu si náplň zachová svoj tvar a páperie pružnosť.
Paplóny však nevysávajte ani neklepte, poškodilo by sa páperie.
Keď posteľ zakryjete prikrývkou, vankúše a paplón sa mierne zľahnú. Spôsobuje to vlhkosť, ktorá sa usadí vo vzduchových dutinkách. Aby bolo páperie opäť našuchorené, stačí vankúš alebo paplón niekoľko hodín sušiť v sušičke. Do bubna môžete pridať tenisovú loptičku alebo tzv. loptičky do sušičky. Náplň bude opäť ľahká a nadýchaná.
PREČO BY SA MALI PAPLÓNY A VANKÚŠE PRAŤ
Keď paplón alebo vankúš operiete, predĺžite tým jeho životnosť. Páperie a pierka sa zvyknú časom zhlukovať. Paplón potom pôsobí tenšie a zníži sa nosnosť náplne. Nosnosť náplne paplóna udržíte, ak ho aspoň raz do roka operiete. Ideálne je oprať ho dvakrát, ale maximálne štyrikrát. Príliš časté pranie paplón zbytočne opotrebuje. Vankúše tiež odporúčame prať dvakrát do roka. Ďalším dôvodom, prečo paplóny prať sú roztoče. Vankúše a paplóny aspoň raz do roka vyperte na 60 °C, aby ste sa zbavili všetkých mikroorganizmov a roztočov.

AKO PRAŤ PAPLÓNY A VANKÚŠE S PRÍRODNOU ALEBO UMELOU NÁPLŇOU
Začnite tým, že si na pranie vyberiete vhodný čas. Oprať a vysušiť paplón môže trvať 6-8 hodín. Okrem toho, by ste mali vždy postupovať podľa návodu uvedeného na výrobku.

Najskôr skontrolujte všetky švy a uistite sa, že v paplóne nie sú žiadne diery. Uvedomte si, že paplón sa môže pri praní trochu zbehnúť.
Pokiaľ nemáte dosť veľkú práčku, perte paplón a vankúš osobitne.
Použite prací prostriedok určený na paplóny a vankúše s prírodnou náplňou, ktorý neobsahuje enzýmy. Bežné pracie prostriedky obsahujú enzýmy, ktoré ničia vlastnosti peria a páperia, keďže z nich odstránia prirodzenú vrstvu tuku. Náplň teda stráca svoje izolačné schopnosti. Vhodný môže byť aj prací prostriedok na vlnu. Na paplóny z umelých vlákien môžete používať bežné pracie prostriedky.
Perte na 60 stupňov Celzia a program dokončite jemným odstreďovaním.
Sušte paplón/vankúš v sušičke spolu s dvomi alebo tromi tenisovými loptičkami tzv. loptičkami do sušičky. Tenisové loptičky náplň rovnomerne rozložia a paplón/vankúš bude krásne nadýchaný.
Počas sušenia paplón každých 15-20 minút vyberte zo sušičky a ponatriasajte ho. Zabránite pierkam a páperiu, aby sa zhlukovali a neostanú vám na paplóne spálené miesta po sušičke.
Predtým než paplón opäť použijete, dobre ho vysušte. Ak ho necháte čiastočne sušiť vonku, uistite sa, že nie je na priamom slnku, ktoré by mohlo látku príliš zmäkčiť a spôsobiť vznik dierok.
Keď je perový paplón suchý, odporúčame nechať ho chvíľu vyvetrať na vzduchu alebo ho dať do sušičky a nastaviť chladný vzduch. Perie a páperie bude vďaka tomu rovnomerne rozmiestnené.
Ak si chcete byť istý, že paplón je úplne suchý, odvážte ho pred praním. Keď ho vyberiete zo sušičky, odvážite ho znovu. Pokiaľ bude ťažší než pred praním, znamená to, že v ňom ostala voda a musíte ho sušiť ďalej.

marcakova
24. feb 2020

Určite sa dajú.V Nemecku som prala v práčke na programe určenom presne na to.Ľutujem ale nevenovala som tomu viac pozornosť.Možno keby ste si pozreli práčky s programom na pranie peria, tak by ste našli presné pokyny.