Ďakujeme gapa

janka1874
10. sep 2009

tak ako som už písala je tu jedna super žienka menom gapa 🙂 (teda nickom) ktorej veľa z nás ďakuje za vysvetlenie rôznych zákonov pre nás ako keby písaných v cudzom jazyku 😀 a aj iné užitočné rady ako postupovať pri vybavovaní papierovačiek okolo materskej, rodičovskej a iných užitočných rád do života
niekedy je ťažko napísať svoje poďakovanie do danej témy kedže je ich veľa tak tu bude jedna samostatná v ktorej môžme písať svoje poďakovania 🙂 😉

katka1981
12. dec 2012

@cichlidka, uz je to ok, mam podporu

anka110
24. máj 2016

Dobrý večer, aj ja by som chcela poprosiť o radu. Mám 17 ročného tažko postihnutého syna, počula som od známej že ak mu rok do dovršenia 18 rokov budem platiť dôchodkové pripoistenie, tak bude mať omnoho vyšší dôchodok. Bola som sa opýtať na sociál. poisťovňu a tam mi povedali že sa zmenil zákon, lebo to ľudia zneužívali. Čo je na tom pravda? Ale poslali ma o poschodie vyššie , tam mi dali prihlášku a povedali, najnižšie pripoistenie je 123,33€ a výmer je 429€ , bohužiaľ mi nikto nevedel povedať , ak to budem platiť, aký bude mať syn dôchodok. Neviem čo mám robiť, vedel by mi niekto poradiť či sa mi to oplatí.

rommuska1
5. jan 2017

@gapa
Ahoj gapa,mohla by si aj mne prosim poradit?Citala som Tvoje prispevky a teda klobuk dolu,ako sa v tom celom socialnom systeme mozes orientovat...Konci mi RD v aprili,bohuzial mam nie velmi ustretoveho zamestnavatela a asi nemozem od neho cakat nic dobre,do prace sa nechcem vratit.
Rada by som vedela,ci mam po RD narok na podporu a aky je rozdiel v tom,ci dovolenku vycerpam,ukoncim pp alebo ukoncim pp a necham si ju preplatit.
Vlastne ani neviem,kolko tej dovolenky mam.
09.09.2013 som nastupila na PN vzhladom na rizik.tehotenstvo.Ostalo mi za ten rok 5 dni dovolenky.
PN trvala do 13.03.2014,14.03.2014 mi zacala MD,skoncila 06.11.2014.
Od 07.11.2014 som na RD,ktora skonci 09.04.2017.
V r.2014 som mala 33 rokov,tak predpokladam,ze za ten rok som mala narok na 5 tyzdnov dovolenky.Plus sa prenieslo tych 5 dni za rok 2013.Ako maximalne mi mohol v tomto roku 2014 kratit zamestnavatel dovolenku?
Tu som bola cely rok RD,narok na dovolenku asi ani nevznika?
Dovolenka,co została z r.2014 sa krati aj vr.2015,2016,2017?
Som z toho uplne zmatena a uctovnicke po predoslych chybach vobec nedoverujem.Snad sa v tom zorientujes a poradis mi.Velka vdaka.

gapa
5. jan 2017

@rommuska1 ak si celý rok 2013 pracovala a na pn bola od 9.9.13, tak za obd. 9.9.-31.12.13 je tuším 82 neodprac.dní, vid prac.kalendár:
http://calendar.zoznam.sk/worktime-sksk.php?hy=...
(rátajú sa dni pondelok až piatok, tj. pracovné dni a sviatky pripadajúce na prac.týžden)
čo je teda menej ako 100 a ak prac.pomer trval celý kalend. rok 2013 a mala si len týchto 82dní neodpr., tak máš nárok na plných 20dní, tj. zostatok 5dní
2014 si predpokladám mala MD plných 32týž, tak ani nerátam, máš nárok na plných 25dníteda vlastne 5týž. dovolenky
2015,2016 nič
2017 ak skončí pp a nebudeš čerpať dovolenku aspon 21dní, tak nárok nevznikne.
----------
nárok na podporu máš, lebo potrebuješ aspon 730dní poistenia v nezam. v období 3roky pred zaevidovaním do evidencie uchádzačov o zamestnanie a aj dni čerpania RD v zamestnaní sa do toho rátajú (ak trvá prac.pomer)
------------
z čoho sa bude rátať, to už som viackrát písala, záleží či skončí pp posledným dnom rd alebo ešte bude pokračovať.
Ale všeobecne, ak si nepracovala počas RD na dohodu či iný pracpomer alebo nemala iné poistenie v nezam. (dobrovolné), tak sa oplatí čerpať pár dní dovolenky a zvyšok si nechať preplatiť a skončiť pp dohodou k určitému konkrétnemu dnu. Ak končí 9.4.17 RD a máš dajmetomu tých 30dní dovolenky, záleží akú máš hrubú mzdu. ale ak by si čerpala dovolenku napr. 2dni a skončila pp, zvyšok by ti preplatili v tej istej výplate (to je tiež podstatné), tak ti vyjde nárok na max. podporu, pozri :
http://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti/...
---------
ak by skončil pp posledným dnom RD, tak by sa ti pravdepodobne rátalo z obdobia 2roky pred nástupom na RD 7.11.12-6.11.14 teda vlastne z obd. 7.11.12-8.9.13, neviem, akú si mala mzdu a odvody. Samozrejme záleží či si mala viaceré poistenia v nezam (PP, ..., dobrov.poistenia)
-------------
ak budeš čerpať dovolenku čo i len 1den, či pracovať, tak treba odhlášku na soc.poistovnu a po ukončení pp zase prihlášku podať, najneskôr prvýá den po ukončení pp, ak chceš byť od toho dna dôch.poistená štátom, treba znovu všetky prílohy (rl dieťaťa) - je o tom viac písané, popozeraj.

rommuska1
6. jan 2017

@gapa Jaj,dakujem velmi pekne,Ty si zlata osoba.Ak sa este mozem spytat,je rozdiel,ci budem cerpat napr.2 dni dovolenky alebo vsetky dni dovolenky a potom ukoncim pp?Myslim,ci to ma vplyv na vysku podpory a pod.?Dakujem.
Velmi si mi pomohla.

gapa
6. jan 2017

@rommuska1 dala som do príspevku aj link na stránku soc.poistovne.
ak budeš čerpať menej dovolenky a zvyšok preplatia, tak máš na menej kalendárynch dní väčší vymeriavací základ, tj. na 1kalend. den viac. Maximum na den pre podporu je tuším cca 58eur?? tak si treba vyrátať, ak budeš čerpať celú dovolenku, či budeš mať taký vym.základ na 1 kalend. den.

rommuska1
6. jan 2017

@gapa Dakujem Ti zatial.Skusim to poratat.