Dali ste deťom jesť aj niečo iné pred dovŕšením 4. mesiaca?

kaluha
25. jún 2008

ide mi o to že moja mamina vždy hovorieva že nechápe ako je možné že vtedy sa vychovávali deti tak a teraz zas úplne inak /myslím v stravovaní/teraz to ide takým smerom že kojit do 6 mesiacov minimálne a že netreba dávat ani čaj.a v tedy ked vychovávala nás tiež prezentovali kojenie ale nie len to.dala mi na to aj dokaz knihu z roku 1976 volá sa Naše dieta a napísala ju M.Klimová tam sa píše všeličo ale zarazilo ma že od 6týždna sa može začat s jablkovou štavou,mrkvovou a paradajkovou štavou,rýbezlovou... a neskor vávar zo zel. polievky.... to len aby ste boli v obraze o čom píšem.podotýkam že mamina ma nenúti ani nenahovára na to.len to konštatuje.
chcem vediet či ste dali svojim detom niečo jest skor ako dovršili 4 mesiace? ja sa priznám už som malému dala olízat z dudla štavu z jablka,mrkvy a dokonca aj z rýbezlia ale len trošilinku.veeeeeeeelmi sa mu to páčilo.asi to nieje podla niektorých správne ale tak som dala aj staršiemu a nič mu nebolo,no jeho som kojila len necelých 6 týždnou a dokonca je zdravší ako jeho vrstevníci ktorý boli dlho kojený.niektoré ma asi budete súdit,ale napriek tomu sem s názormi.

nippa
27. jún 2008

jaj rusovcanka...mne a mojej kamoske by tiez ani tajfun nezkonal ofinu....ale nase nedosahovali take vysky ako niektore baby v triede...cez ofinu ani na tabulu nebolo vidno 😀 😀 ...
oazapokoja mas krasne heslo...take pravdive...

xena22
27. jún 2008

Tiez som 78,minule som sa zobudila s takou ofinou,ze v roku 1990 by mi ju stacilo len zalakovat 😀 a uces hotovy,inak mama mi vzdy hovorila,ze nepotrebujem ani prilbu,tolko laku som si davala,a elastaky a kasmirove kosele,to muselo byt,taktiez spominam na vsetky farby rolakov a roztahanych mikyn co som mala v skrini - no erotika v noci 😉
A zo ZS si spominam na kaliopky,take tie gate,co mali dole tu gumicku ako kedysi na teplakoch 😀 ,nosili sa k tomu traky a zapravene kosele 😀

nippa
27. jún 2008

jaaaaj tak kaliopky si pamatam a viete co je zaujimave ze ich momentalne najdete aj v obchodoch v UK...je to modny vystrelok ale nejak sa nechyta..aj ryflove kaliopky som tu videla...ale zo zakladnej ked som bola este malicka si pamatam kamasle....potom nam ich mama davala pod gate ked sme sa chodili sankovat a korculovat.....ach ta moda...hlavne si pamatam ako sme sa s kamoskami prechadzali v tych nasich koseliach s opaskami a nasimi ofinkami a chlapci za nami na bycikly....citili sme sa milionove..a chlapci samozrejeme nemali odvahu nas oslovit tak nas len prenasledovali a my sme sa chychunali...to sme boli asi 7macky alebo 8macky...v dnesnej dobe to su uz hotove slecny co pozeram....vymalovane...ked som sa ja zacala malovat na strednej tak otec casto hovoril ze chodim von vyalovana ako vcelarsky voz...teraz mi to pride take smiesne...ale to bola vlastne len maskara vtedy...a este vela dievcat nosilo dermakol...to bol zaklad skolskej tasky.....

susik77
27. jún 2008

Ahojte, tak som nad tym premyslala, ze asi na tom nieco je-ze vychova je istym sposobom taka "moderna zalezitost"-meni sa s dobou. Strasne vela novych doporuceni sa mi zda prehnanych. Ked si predstavim, ako nas nasi vychovavali, co nam davali jest, pit, ake lieky sme brali a sme uplne zdravi. A to mi mama hovorila, ze nas davala sediet a aj do choditka. Ziadne probl. s chrbticou nemam...

rusovcanka
1. júl 2008

nippa,ja mám dermakol ešte doma-nejako som ho zapatrošila a pred nedávnom pri veľkom upratovaní som ho našla 😀 Predstav si,vyskúšala som v akom je stave a on je stále ešte použiteľný!Dokonca ani konzistenciu nezmenil.Teraz ak sa mi spraví nejaká vyrážka,natriem ju dermakolom-aj ju prekryje a aj mám taký pocit,že ju vysušuje...fakt ešte po toľkých rokoch funguje.Možno si bude niekto klopkať na čelo,že používam 15 rokov starý dermakol,ale nemám absolútne žiadny problém a kryje super,len sa nesmie dávať na veľké plochy,lebo potom to vyzerá,že má človek na tvári masku 😉

lienockaa
1. júl 2008

hehe, baby, som 77 a aj ja som mala taku ofinku..🙂dokonca aj fotky mam s takou..pekne nabok, natupirovat a dooooobre zalakovat.. 😀 😀
kaliopky som nemala, ale pamatam si na ne..ale elastaky- dnesne leginy a bluzku s opaskom som mala.. 😉 a rifle zasadne mrkvoveho strihu.. 😀
aj na dermacol si pamatam, tiez som mala vo vybave, aj puder nela praskovy, jeden ruz znacky regina, prvyraz som pouzila na stuzkovu, maskaru som zdedila po mame, ta ju pouzila iba raz a ja som ju potom "dorazila"..tiene som mala vlastne, modrej farby a tajne kupene z nasetreneho vreckoveho, tiez sa mi ocko smial, ze ci ma zbili, ked som sa namalovala..raz som sa pokusala tiez tajne nafarbit si vlasy, vtedy to bola este farba s tymi peroxidovymi tabletkami..ale zial, rodicia sa vratili skor a tak mila farba musela po 10 minutach posobenia dole..az na jeden zniceny uterak vobec nic nebolo vidiet.. 😉

vesi
1. júl 2008

hihi, ja som tiež 77 a mala som rúž zn. regina 😀 aj mrkváky a elasťáky s blúzkou 😝 a ako dieťa aj kamašle 😀 a natupírovaná ofina...aj to bolo 😀 😀

deina
1. júl 2008

Ja som rocnik 80 a tie ofiny si veru pamatam, tiez som taku mala, ale nikdy som si ju nevedela taaaaak paradne natupirovat ako moja kamoska. Ta ju mala do vysky hadam aj 10cm a vzdy perfektne drzala. 😀

A vlasy som mala ako mapa, kedze som na nich neustale experimentovala farbami. 😅

danulka2
1. júl 2008

ja som 74-ka a tiez si to dobre pamatam 😀 , tie kamasle boli hrozne a volanove bluzky neznasam doteraz 😉 . No super bolo na strednej, zacala era pomady a hriesneho tanca a vsetky sme nosili taky uces 😀 😀 😀 . Jo a bola novinka-elasticke rifle, to bol hit. Leteli kriklave a tmavofialove ruze 😝

tini
2. júl 2008

Ja som 79-tka, pamatate si 'plesnive rifle' ? A este sa nosili take elasticke farebne rifle dovazane z polskeho blsaku, ale ja som take nemala a bol to pre mna neriesitelny problem v 8.triede 😀
A v zime capice 'klokanky' aj so salom rovnakej kriklavej farby, pripade kukla na hlavu 😵
Inak ta kniha Moje dieta je skvela 😀 mama mi ju hned po porode priniesla a zaujimave bolo, ze ja som sa jej snazila podstrcit moju knihu Dieta a ja, od Penelopy Leachovej, a ona ju vytrvalo ignorovala, tak isto ako ja jej Moje dieta 😀

kvacka
18. júl 2008

no chcela by som sa vyjadrit znovu k tej teme stravovania. boli sme vychovavani vselijako, a nemozno odsudit vsetky stare veci. ale nie vsetky boli zas uplne okej. moja mama ma napriek odporucaniam lekara kojila 6 mesiacov, samozrejme s malymi pridavkami staviciek a tak, ako bolo zvykom. od malicka som bola dost chora. najhorsie to bolo medzi 12 a 15 rokom, ked do mna v kuse tlacili na ranajky pohar mlieka. neznasala som ho. v tom case som rocne vybrala 7 baleni antibiotik a bola som zavisla na kvapkach do nosa. v 18 mi zistili alergiu na kravske mlieko a prisnu dietu. objavila som aj makrobiotiku a primerane ju kombinujem s beznou stravou (rozumej trochu rybieho a kuracieho masa a tak). mam 7 tyzdnoveho syna a som stopercentne rozhodnuta ho vylucne dojcit co najdlhsie. bez cajiku, bez staviciek aj kuracieho vyvaru. male dietatko ma do jedneho roka nevyvinute oblicky a materske mliecko je stvorene pre jeho este nedokonaly traviaci system. pridavanie staviciek a tak vraj poskodzuje oblicky, mozno preto ma nasa generacia tak vela alergii. taktiez by dieta do jedneho roka nemalo papat stravu, ktora obsahuje lepok, teda ziadna psenica, piskotky a tak. a tiez sa vobec neodporuca kravske mlieko, aspon do veku jedneho roka. nie som ziadny extremista, ale odkedy som zacala liecit vlastne zdravotne problemy stravou a cerstvym vzduchom, som tak raz za tri roky chora a rada by som to dozicila aj vlastnemu dietatu. akekolvek odporucania si vypocujem od starych rodicov (zla matka, neda svojmu dietatu ani prevarenu vodu pit) ani od vlastnej lekarky (cajik, hipp dajte kludne z flasky, od stvrteho tyzdna uz moze), na materske mlieko nedam dopustit.

zuzula28
18. júl 2008

aj ja som 79-tka 😀 , jézuš gamaše, fúúúj 😀 A tie hnusné silónové teplákové súpravy z trikoty 😝 😝 😀 Elastické rifle som mala tiež...bledofialové...a keď prišli do módy mikiny (u nás ale zásadne pod názvom "trigovica") s kapucami so šnúrkami...pod stromčekom som skoro skolabovala od radosti...bola ružová s čiernou kapucou 😵 😵 😵 A elasťáky, krátke a dlhé...u nás boli najskôr len čierne až potom farebné...jedna spolužiačka ich mala asi 10-toro od tety z USA, bóóže ako sme jej ich závideli...nikto také krásne nemal...a tenisky s dlhým jazykom a účes a chalani účes a lá Jágrteam...len niektorým prispatým ostal až dopodnes...čo bolo hnusné a nikdy som nenosila boli roláky s vestičkami a na tom roláku prevesená hompálajúca sa retiazka...ale zato výdatne som nosila umelé cumle a iné pvc ozdoby na krku všetkých veľkostí, keď to bolo "in" 😝 😝 😀 😀

ukana
18. júl 2008

ja som 75 rocnik a tuto dobu mam v zivej pamati 😀 V kupelke prazdne krabicky od FA mydla na dekoraciu 😀 , mama nosila z madarska hygienicke vlozky s vonou a kazdy sme povinne museli ovonat 😀 , strikovane svetriky z Burdy sme nosili....kamase...plesnive rifle...zbierali sme Cecka..... 😀

m311293
18. júl 2008

To je tak se vším. Vždy přijde nějaký názor a dle toho se řídíme. Nebo podle reklamy. Dokonce i Dr. Matějíček známy to pediatr kdysi tvrdil že uměla výživa je nejlepší a že pro dítě je zdravé být kolektivním zařízení. Za 30 let názor změnil.
Stejně se přizpůsovíte dětem. Moje dcera mi v půl roce začala odmítat jakékoliv tekuté mléko , no ci měla ke snídaní chleba. Přežila bez újmy na zdraví.
Vzpomínáte jak kdysi bylo všechno lepší a zdravější, ale úpřimně kolik z vás používá látkové pleny? když má dítě teplotu, od kolika °C mu dáváte léky? dáte mu paralen nebo snad sladký a chutný Panadol baby. Při prvních příznacích jdete k doktorovi nebo dáte zábal, při kašli cibuli nebo Sinecod? Docela by mně to zajímalo

ukana
18. júl 2008

m311293, ja tu dobu tak strasne nazatracujem a uprimne si myslim, ze niektore sucasne mamicky to s tou BIO-SUPER-EKOLOGICKY nezavadnou stravou a kojenim pomaly az po skolu, zenu tiez poriadne do extremu...ja som za taky zlatu strednu cestu...Pri prvych priznakoch zacnem samoliecbou, mozno tak max.idem na vyter k dr......ved zo vsetkeho sa da poucit....

deina
18. júl 2008

Hm, ja mu dam cipok, ked ma teplotu nad 38, inak nic. 😕 A snazim sa neriesit vsetko liekmi, zcasti aj preto, ze sama mam problemy s imunitou, tak som opatrnejsia. Ale minule chuda musel dostat atb, nic mu uz nezaberalo. ☹

Umele cumle, jej! 😀 To si pamatam!

m311293
18. júl 2008

Holky, co poštolky, ale obě moje děti měli frejkovu peřinku, to byl kus molitanu v návleku, o se dávalo na oblečení mezi nožky a přes záda dopředu a tam se to zapínalo. Dítě mělo zadeček výš než hlavičku, takže pelest v postýlce sme museli podložit. V tom se opravdu nemohlo hýbat.
Se synem jsem navíc 4x denně cvičila Vojtovu metodu museli sme hodně stimulovat polohu na bříšku kvůli zvedání hlavičky. Takže můj den spočíval v kojení, přebalování, cvičení a vyslékaní a oblékaní do peřinky.

ukana
18. júl 2008

ja si pamatam, ze som chodila sama von od 3 rokov, co je dnes asi nemozne, v pohode sme behali po sidlisku... 😅
a sestre som chodila kupovat Sunar do lekarne za 4 Kcs!!! 😒

m311293
18. júl 2008

no já jen že některé ( bez uráky) jsou pro zdravou výživu, ale když má dítě teplotu 37,2 tak mu narvou Panadol baby. Já s teplotou k doktorovi nechodím pokud není víc jak 39° a déle než tři dny. Do 38° ani léky nedávám, až potom paralen a vyšší teplotu srazím zábalem

danu
18. júl 2008

m311293 ja sa snazim liekom vyhybat tiez ako ty pokial teplota nepresiahne 39 stupnov lieky rozumej cipky nedam. Ani ked je dieta placlive alebo nervozne nesiaham hned po cipkoch. A tomu ver ze kazdy zub co zatial mame sme si pretrpeli ze az. Vseho vsudy za 1 rok co Ella teraz ma som dala asi 4x cipok

zuzula28
18. júl 2008

ukana, krabičky od Fa mydla, som sa tu skoro pocikala 😀 😀 😀

m311293
18. júl 2008

danu, tvoje Ella má narozeniny jako já 🙂 akorát je o 38 let mladší

ukana
18. júl 2008

zuzula 😀
misko FSETKO naj k narodkam 😉

m311293
18. júl 2008

Dokonce i jméno máme podobné

danu
18. júl 2008

m311293- pekna nahoda 😵

adetka
18. júl 2008

ja som rocnik 74... a ked pozeram fotky, tak sa musim smiat na mojom riflovom oblecku... rifle na telo, bundicku vyhnutu tak, aby mi bolo vydiet zadok (aj ked som ziaden nemala) a riflove topanky... bleeee 😝 ... na uces na jednu stranu dozadu zapnuty sponkou a druhu stranu spustenu dolu.... no strasneeee.... a doma mame pasky Michala davida a jeho spevakov a skupin... hih...

xena22
18. júl 2008

Myslim,ze kazda doba mala svoje caro...niekto tu spominal,ze kedysi sa mohlo vsetko davat detom a teraz sa robia okolo toho caviky...ale ked sa to tak vezme,tak kazdy si robil tak ako uznal za vhodne...

Napr.moja mama ma kojila do troch mesiacov,potom musela ist do prace (tiez jedna z nevyhod tej doby) tak som presla na sunar,vzdy mi hovorila,ze klasicke prevarene mlieko som nevzala do ust,vraj som bola fajnova a sunar mi musela kupovat az do roka a pol. Tak isto sa zacinalo skoro zo stavickami,ale vraj ich deti aj tak nechceli,ved skuste dat 4mesacnemu decku odstaveny pomaranc,urcite bude nadsene 😀 A kde by este aj na tie pomarance v tej dobe chodili,leda tak na vianoce,alebo bananiky tiez neboli,takze to,ze mi mama obcas supla postruhane jablcko zo zahrady a aj to som vyplula ma nijako nepoznacilo...taktiez si s nej vzdy suseda robila srandu,ze ona dava detom vsekto do radu - no gulasom nas mama nenapchavala,to je pravda 😀
Myslim,ze vzdy to malo dve strany ako sa da pristupovat k tymto veciam...ano je vela alergii,ale podla mna to je aj tym,ze tu nikdy nicoho nebolo ako teraz,ziadne hippky,nanajvys vyzivky ovko,ci ako sa to volalo 😀 nebolo tolko druhov exotickeho ovocia,nemali sme tolko sladkosti doma v supliku do zasoby,ved ked to bolo v akcii no nekup to 😀 Myslim,ze jedalnicek bol hrozne jednotvarny,kazdy varil z toho co mal v zahradke alebo co nahodne zohnal v obchode.Pamatate tie rady na maso a rybu na vianoce? 😀 A zo sladkosti sme mali tak horalku,kavenky,alebo pernik,ziadne snickers a mars...myslim,ze ked tych potravin nebolo tolko na vyber,zato boli kvalitnejsie,teraz sa uz na to zabuda. Niekedy chutili jogurty ako grc a teraz su to vyslovene dezerty,no ved to koniec koncov okolo jogurtu ani neislo 😀 No ale som sa rozpisala 😀

BTW elasticke rifle som mala kriklavo ruzove,akurta som v tej dobe vyzerala "a la somalec" tak na mne viseli,ale vobec ma to neodradilo citis sa ako kocka 😉 Mama mi k nim ustrikovala chlpaty pulover s bavlny co sa volala "Loretta" dodnes si to pamatam,malo to take farebne vlakienka chlpate...

adetka
18. júl 2008

mne mama davala mlieko od pol roka (od toho obdobia ma zacala aj prikrmovat)... a pila som denne pol litra asi do 20-tich rokov... dnes, ked si dam viac mliecnych vyrobkov.. alebo viac dni po sebe jogurt... tak mi je neskutocne zle... 😝 ... sestru kojila mama o dva mesiace dlhsie... a s nou mlieko nic neurobi... vtedy sme my so sestrou nechceli jest, co nam davala mama... a dnes mi Mirka nechce papavat sucasnu stravu... 😅

adetka
18. júl 2008

aa sssi este pamatam... bolo to tusim v 89 - 90-om... v mode boli aj paskovane elasticke nohavice.. som videla na Obchodnej v jednych modro-bielych Petra Hecku... neeeskutocne velky zadok v nom mal.... som mala sok z neho... doteraz ho pred sebou vidim... 😀

xena22
18. júl 2008

😀

adetka,ze Peter Hecko,chvilu mi trvalo,kym som si vybavila ksicht 😀 Tak si hned spominam aj na juliu heckovu ako neskutocne skriekala,tak vysoko snad uz ziadna ina spevacka odvtedy nespievala 😀