Ako sa platí daň z reklamy na webe?

chobotnica777
18. júl 2018

Dobrý deň žienky a možno aj chlapi 🙂, viete mi niekto povedať ako to je s reklamou na web stránke, príklad niekto má nahodené reklamy z etargetu, alebo zahraničnej reklamnej spoločnosti. Ako sa platí daň z toho? Je človek oslobodený ak nepresiahne nejakú čiastku za rok? Keď má invalidný dôchodok je nejaká výnimka. Nájde sa tu nejaká milá účtovníčka?

Som fyzická osoba, čo ak budem aj niekedy živnostník ako to je tiež...

Rozmýšľam že si dám spraviť web a potrebujem toto info do budúcna ako to je... Ďakujem pekne.

jaron
19. júl 2018

@chobotnica777 neviem, ako presne to myslíš. Ak ide o reklamu na stránke, ktorá (tá stránka) je tvoja, tak princíp je zhruba taký, že uzavrieš s niekým normálnu zmluvu o tom, že na tvojej stránke bude jeho reklama, on ti za to normálne platí (faktúry a pod.). A tento príjem musí ísť do zdanenia.

To je však podmienené tým, či tvoja stránka má dostatočnú sledovanosť. Ak by ju napr. navštívilo za deň do 100 ľudí, pravdepodobne málokto bude chcieť platiť reklamu pri takejto sledovanosti.
Ak však ide o stránku, ktorú denne navštevuje tisíce, desaťtisíce, stotisíce ľudí... automaticky je táto stránka zaujímavá pre záujemcu o reklamu a zároveň majiteľ tejto stránky má príležitosť na reklame zarábať (čím väčšia sledovanosť, tým je zaujímavejší pre záujemcu o reklamu). Príkladom je táto stránka MK, ktorá dokázala urobiť projekt, ktorý prilákal veľké množstvo ľudí a tak potom aj tých, ktorú sú ochotní za reklamu tu platiť.

Samotné zdanenie je už potom záležitosť klasických účtovníckych postupov (podľa spôsobu účtovníctva konkrétneho prípadu). Ide často už o väčšie sumy a všetko je evidované zmluvami, faktúrami a pod., ktoré sa samozrejme zdaňujú. To je však až záležitosť na druhom mieste, na prvom je stránka, ktorá je tak úspešná, že môže zarábať aj na poskytovaní reklame pre iných.

chobotnica777
autor
20. júl 2018

@jaron Ale nie je človek oslobodený od nejakej čiastky? Ja osobne som poberateľka inv. dôchodku 50% iný príjem momentálne nemám, preto rozmýšľam ako by to bolo v mojom prípade.
Myslím reklamu etarget(čo som čítala oni nevyžadujú faktúru v podmienkach, fyzická osoba) alebo nejakú podobnú spoločnosť ktorá ponúka peniaze kliky a zobrazenia. Platí sa DPH alebo musí mať človek živnosť, príklad nezarobí mesačne veľkú sumu aj tak musí mať živnosť alebo DPH len platí?Do akej sumy nemusí človek podávať priznanie? Mám z toho guláš. Tomu čo ste napísali celkom rozumiem ale mám na mysli aj toto.

jaron
20. júl 2018

@chobotnica777 asi ti už veľmi neporadím, pretože to, čo som písal ja, sa týkalo klasického podnikania, nie už tých rôznych systémov založených na klikaní a pod.
Trochu sa vyznám iba v podnikaní SZČO (na živnosť), pretože to som.

Ak ide iba o rôzne tie systémy klikania, čiže ty nie si ten, čo vlastní nejakú stránku a robí riadne podnikanie, zmluvy s partnermi a pod., tak tam možno záleží na výške príjmu, neviem, o čo ide, ale možno pôjde iba o zopár eur, ak vôbec.

DPH zatiaľ vôbec nerieš, to sa týka už riadneho podnikania a aj to nie každého, ani ja nie som platcom DPH.

Pri živnosti sa platí zdravotné poistenie vyše 60 € mesačne (existujú aj kombinácie, napr. zamestnanec a zároveň SZČO, tam to zdravotné nakoniec môže byť nižšie za určitých okolností, tiež pri ZŤP to môže byť iné). Sociálne odvody pri nízkych príjmoch nemusí SZČO platiť vôbec, pokiaľ ide o hrubý príjem za rok do nejakých 4000 - 5000 € (presná suma sa dá nájsť na internete).

Ale to sú zatiaľ možno zbytočné informácie pre teba. Pri tých rôznych klikaniach, či čo to je, tam sa mi zdá, že zárobok je minimálny. Ale neviem, musíš si zistiť viac podrobnosti o tom.

chobotnica777
autor
20. júl 2018

No ďakujem, príklad človek by zarobil dajme tomu 100-150 eur mesačne, to potom asi neviete ako to je. Či musí mať živnosť. Ale aj tak by to nevychádzalo keďže dôchodok mám 140 eur. Myslím keď by som si mala platiť sociálku. Či to by spadalo do tých citujem : hrubý príjem za rok do nejakých 4000 - 5000 €...To potom by som nemusela platiť sociálku, len zdravotku? Dane? Co znamena riadne podniaknie?

jaron
20. júl 2018

@chobotnica777 do hrubého príjmu sa počíta iba príjem z podnikania, nie ten dôchodok, pri príjme 150 € by si sociálne určite platiť nemusela.
Riadne podnikanie - že máš živnosť, IČO, robíš daňové priznanie, platíš odvody.

Neviem ti však zodpovedne povedať, či je možné zarobiť mesačne 100 až 150 € legálne aj bez živnosti. Zdá sa mi, že nie, ale možno sú nejaké spôsoby, v ktorých sa však už nevyznám. Musela by si hľadať na internete (príležitostný príjem - ten to však nebude, tak nejaké iné možnosti) alebo keby niekto iný tu vedel.

chobotnica777
autor
20. júl 2018

@jaron Aj tak ďakujem za aspoň nejaké informácie. Nevieš náhodou o nejakom webe kde sa toto rieši dane atď

jaron
20. júl 2018

@chobotnica777 je toho veľa, skús len dať niečo do vyhľadávača, pojmy ako príležitostný príjem, kedy treba živnosť, príjem bez živnosti a pod.

Tu sú aspoň nejaké:

https://ludskourecou.sk/2016/04/prilezitostne-p...

https://podnikam.sk/podnikanie-bez-zivnosti/

https://podpora.financnasprava.sk/880409-Príjmy...