Darovanie kostnej drene. Aké riziká hrozia darcovi?

anavila
13. dec 2008

viete o tom nieco??co podstupuje taky clovek ktory chce byt darcom a ake rizika berie na seba?tak ma napadlo ze by bolo dobre pomoct tym, ktori to potrebuju....nikdy by som sa nechcela dozit aby som musela ja zhanat darcu...

anza
13. dec 2008

Jak probíhá odběr krvetvorných buněk

Prokáže-li se shoda mezi Vámi (dárcem) a pacientem a transplantační centrum si Vás vybere k odběru, je nutná příprava k odběru krvetvorných buněk, tj. podrobné vyšetření Vašeho zdravotního stavu: odběr krve pro laboratorní testy, RTG srdce a plic, (v případě odběru kostní dřeně také RTG pánve), EKG, interní vyšetření; případně další doplňující vyšetření.
Proběhnou také nezbytné administrativní úkony jako je podpis informovaného souhlasu, pojištění, atd.

Rozhodnutí podstoupit odběr krvetvorných buněk máte právo kdykoliv změnit. Když se však již pacient připravuje k transplantaci (chemoterapie, ozařování), může být ohrožen jeho život.

V současnosti se krvetvorné buňky získávají dvěma způsoby

odběr kostní dřeně - z pánevních kostí (vpichy do pánevních kostí a odsátí kostní dřeně - maximálně 1500 ml, podle váhy dárce), v anestézii, 2-3 dny pobyt na lůžkovém odd. specializovaného odběrového centra. Pak následuje několikadenní rekonvalescence. Při tomto „tradičním“ odběru je dárci odebrána menší část kostní dřeně z celkového množství v těle. Po odběru pobolívají vpichy v pánevních kostech, a stav dárce se vrátí do normálu do 7 - 14 dnů.

odběr stimulovaných kmenových buněk z periferní krve (krevního oběhu) - ambulantně bez narkózy. Provádí se na specializovaném pracovišti (odběrové centrum). Odběru předchází stimulace tvorby krvetvorných buněk - po čtyři večery před odběrem dostane dárce 1 - 2 injekce stimulačního přípravku (G-CSF), jehož účinkem se krvetvorné buňky vyplaví do krevního oběhu. Poté se provede odběr (nastimulovaných) krvetvorných buněk ze žíly pomocí přístroje - separátoru. Tato procedura trvá několik hodin. V případě nedostatečného množství odebraných buněk je třeba následující den provést kratší doplňující odběr.
Dárce může mít různé reakce na stimulační přípravek, většinou je to pobolívání v kostech, v kříži, bolesti hlavy, únava - podobá se to stavu při chřipce. Potíže vyvolané stimulací odeznívají krátce po odběru.

anza
13. dec 2008

Jo a je to z těchto stránek. Zdá se obecně, že každý registrovaný dárce je jim dobrý...

http://www.czechbmd.cz/o-registru.php

fender
13. dec 2008

já jsem registrovaná..... už několik let. k registraci jen odeberou asi tři zkumavky krve, nic to není.
jinak odběr dřeně z kyčlí se už dneska moc nedělá, bylo to dost bolestivé, navíc člověk ztrácel hodně krve, tak musel mít i autotransfuze, plus ta rizika taky nebyla nejmenší. většinou už to jde dneska přes separátor - přes přístroj, který si z krve sám odfiltruje, co potřebuje.

listicka77
13. dec 2008

také jsem registrovaná. jak psala fender, odebere se krev, dle toho se člověk zařadí do registru. v případě, že dojde ke shodě nějakého pacienta s někým v registru, pozvou člověka na další podrobnější testování.
toho odběru z kyčle jsem se vždycky bála, tak jsem ráda, že už se to moc nedělá. i když si myslím, že ta pravděpodobnost, že na mě někdy "dojde řada", ja taaak strašně malá... 😉

babalala
13. dec 2008

Obecně je pravděpodobnost, že na člověka "dojde řada" mnohem menší, než že sám onemocní onkologickou chorobou.. takže bytí v registru považuji za morální povinnost každého člověka. 🙂

babalala
13. dec 2008

Zdravého člověka, pochopitelně.

fender
14. dec 2008

souhlas 🙂

já jsem vždycky záviděla dárcům krve, že můžou být nějak prospěšní - já sama krev darovat nemůžu - a chtěla jsem taky NĚCO dělat.... tak jsem se registrovala 😎 asi z toho nic nebude, ale tak každý rok si pobrečím nad příběhy z too jejich časopisu a pošlu dárcovskou sms.... 😵

dukie
14. dec 2008

Ahojte. Jsem ráda, že jsem tu toto téma zahlédla, protože já o tom uvažovala, když jem byla těhotná, a to mě nechtěli 😀 , prý se mám znovu "snažit" až dokojím. 😀 Ale od té doby jsem na to trošku pozapomněla. Sice stále ještě kojím, ale je fajn, že jste mi to připomněly. 😉

Osobně si taky myslím, že být v registru nikoho nic nestojí (krom té trošky krve a chvilky času) a kdyby bylo nejhůř, tak si to konec konců vždycky může rozmyslet... Nicméně kdybych věděla, že možná někomu zachráním život, tak to určitě neodmítnu... a to ani když se děsivě bojím odběrů krve a všech věcí, co s nemocnicemi souvisí... 😀 Říkám si ale, že když jsem zvládla píchnutí spinální anestezie a císařský řez, tak prostě musím zvládnout i spoustu jiných věcí. 😎

achalteke
14. dec 2008

Taky jsem registrovaná. Udělala jsem to hned v 18ti, kdy jsem šla poprvý darovat krev. Nic mě to nestálo a třeba jednou někomu zachráním život, za trochu bolesti to určitě stojí 😉

bibula
14. dec 2008

fender-ja sa úrave tej bolesti najviac bojim-inac neviem ako dostanu tu kostnu dren,ved ked je uz krv v zile, uz nema tie "komponenty" co potrebuje prijemca....asi by som sa mala na to informovat co a ako sa robi. 😅

bubba
14. dec 2008

ja som tej technologii oddelovania krvi tiez nepochopila... 😅

bubba
14. dec 2008

odběr kostní dřeně - z pánevních kostí (vpichy do pánevních kostí a odsátí kostní dřeně - maximálně 1500 ml, podle váhy dárce), v anestézii, 2-3 dny pobyt na lůžkovém odd. specializovaného odběrového centra. Pak následuje několikadenní rekonvalescence. Při tomto „tradičním“ odběru je dárci odebrána menší část kostní dřeně z celkového množství v těle. Po odběru pobolívají vpichy v pánevních kostech, a stav dárce se vrátí do normálu do 7 - 14 dnů.

to je vynatok z clanku co pridala Anza 😉

elitera
14. dec 2008

DĚKUJU všem, co jste v registru. Opravdu ze srdce a upřímně. Před necelým rokem se nás to začalo taky dotýkat - moje mamka onemocněla akutní leukémií. Dárce jsme dlouho neměli, nakonec jsme našli někoho v Německu. Transplantace proběhla opravdu infuzí (mamka říkala, že to vypadalo jako pomerančová ledová tříšť - oranžový s bílýma kouskama).
Přestože je to vlastně takhle úžasně jednoduché (pro dárce), nepodařilo se mi v práci (na oddělení mám 18 chlapů, z toho asi 4 jsou mimo věk vhodný pro dárcovství) přesvědčit jediného člověka 😔.
Ještě jednou DĚKUJU vám všem!

suki
14. dec 2008

holky já jsem darovala kostní dřeň už když mi bylo 10let a zvládla jsem to, takže to tak hrozný není. Samozřejmě sternální punkce neboli punkce z hrudní kosti odkud se bere vzorek kostní dřeně není nic příjemného, ale vydžet se to dá...Potom odběr z pánevních kostí mi dělali v celkové anestezii tak to jsem se vyspinkala moc dobře a pak už jen asi 3 dny v nemocnici, teď nevím přesně to už si nepamatuju, ale šlo to. Kdyby to mělo někomu pomoct šla bych do toho určitě znovu 🙂 😉

danulka2
14. dec 2008

ja som ,,len,, darca krvi, ale uvazujem aj o kostnej drne. Len dufam, ze mi nepovedia, ze mam pribrat 😅.Mam 51-52kg, kakze nemozem schudnut aby som mohla aj nadalej darovat 😉

mirka414
14. dec 2008

danulka2darujem ti par kilov navyse 😵 😵 aj ja chcem darovat krv,ale raz mi to zakazali asi to skusim znovu a aj tu kostnu dren snad niekomu pomozeme...

fender
14. dec 2008

na tom separátoru funuje tak, že krev se vám filtruje přes přístroj - separátor krevních elementů. a on si z krve oddělí kmenové buňky, které potřebuje. takže tam vlastně bolí jenom to, že vám napíchnou žílu, což je opravdu minimum. pak člověk jen lrží a čeká, až se to přefiltruje 😉
tenhle způsob se používá ve většině případů, ani nevím, zda se vbec dneska ještě bere z kyčlí.

aponchie
14. dec 2008

jak dlouho to trva?ale ono je to vlastne jedno ja uz nemuzu darovat ani krev kdyz sem mela boreliozu a mononukleozu co?

fender
14. dec 2008

aponchie, já měla taky mononukloózu, proto nemůžu dávat krev. ale na dřeň mě vzali 🙂

na vstupním vyšetření to trvá tak deset min, než odeberou tři zkumavky. jak dlouho to trvá na separátoru to nevím, u každého zřejmě jinak, protože každý má v periferii jiné množství kmenových buněk.

aponchie
14. dec 2008

fakt jo?tak o te krvi vim to mam jasne ,ale zeptat se na tu boreliozu jeste ..

fender
14. dec 2008

no, fakt 🙂 protože prý mononukloózu prodělal skoro každý, většina prý to ani neví, takže protilátky už má kde kdo a na dřeň to teda nevadí. na krev mě taky ale nechtěli.
s boreliózou teda nevím, ale to by ti určitě řekli někde na krevním centru.

anavila
autor
15. dec 2008

a kde sa da registrovat????? zijem v okoli Presova

lukin
15. dec 2008

Může tady dát někdo nějaký seznam, kdo všechno může či nemůže darovat kostní dřeň a krev? A co chudokrevní lidé? Ti asi ne, že?

miresta
15. dec 2008

Ďakujem všetkým darcom a registrovaným, doteraz som sa tomu veľa nevenovala, ale pred mesiacom nám ochorel synovec na leukemiu, má ten lepší stupeň, ale aj tak potrebuje kostnú dreň. Ako vhodný darca sa zatiaľ preukazala moja sestra, ale aj tak vám všetkým zo srdca ďakujem, že myslíte na dobro a zdravie iných.

fender
16. dec 2008

registrovat se dá na kterémkoli krevním centru...😉
chudokrevní lidé asi krev dávat nemůžou, ale dřeň snad ano, to se neodebírá krev, ale jen určité buňky z ní.

Podmínky pro vstup do registru

* je Vám 18-35 let (evidovat v registru Vás budeme do 60 let věku, pokud nepožádáte o vyřazení nebo pokud nenastanou okolnosti, které by bránily případnému darování krvetvorných buněk)
* jste zdravý/á (neměl/a jste infekční žloutenku, tuberkulózu, těžké astma, AIDS, závažná onemocnění krve, cév, srdce, chronické onemocnění vnitřních orgánů, cukrovku), neužíváte dlouhodobě některé léky a vážíte alespoň 50 kg
* budete ochoten/na věnovat nám svůj čas a podstoupit několik vyšetření.

víc info zde: http://www.czechbmd.cz/ jiniak si myslím, že informace vám určitě dají na krevních centrech. na stránkách jsou napsaná jen některá pracoviště, kde je možné se registrovat, ale berou i v ostatních - vím že určitě v olomouci a určitě v ostravě.

evinka
16. dec 2008

Teda do registru jsem zaevidovaná už několik let, ale teď jste mi připomněli, že jsem jim nenahlásila změnu příjmení a adresy. Tak to jdu hned napravit. Doufám, že mě kvůli tomu už nevyřadili.

fender
17. dec 2008

evi, nemyslím, že by tě kvůli tomu vyřadili.
centra jsou dve, v praze a plzni, na plzeňských stránkách mají přímo formulář pro změnu údajů, tu:

http://www.kostnidren.cz/registr/napiste/zmena.php

já jsem byla na vstupní testy v Olomouci a spadám pod Plzeň.

adoracion
17. dec 2008

Nevie niekto poradit kde by som sa mohla registrovat na nieco take tu v Anglicku? a branie antikocepcie je tiez problemom pre darovanie krvy alebo krvnej drene?

ygreen
17. dec 2008

tak yjsem registrovaná od 18, chodila jsem několik let darovat krevní destičky a přitom jsem se zaregistrovala. Chodila jsem darovat krev na Karlák - nevíte kde mám nahlásit tu změnu příjmení a adresu. Nebo mají možnost dárce vyhledat podle rodnýho čísla, jako policajti - jsou databáze občanek, apod.

fender
17. dec 2008

adoracion, HA rozhodně nevadí. ani na krev ani na dřeň, alespoň tedy v ČR.

ygreen, pokud jsi chodila v Praze, tak budeš asi patřit pod Prahu 😅 zkus písnout na CSCR-Prague@ikem.cz , popř. na darci@czechbmd.cz , mělo by stačit jméno, příjmení původní, adresa původní a datum narození + nové údaje.