Darovanie krvi po tetovaní. Ako dlho sa nesmie?

ivkka
15. feb 2008

Ahojte,vie mi niekto z Vás poradiť ako dlho po tetovaní a piersingu sa nesmie darovať krv.A ako je to s pupočníkovou krvou?Ďakujem

meni
15. feb 2008

ahoj, po tetování a piercingu mám dojem, že se nesmí darovat krev půl roku. Ale jak je to s pupečníkovou krví, to nevím 🙂

nitka
15. feb 2008

ked mas tetovanie a piersing tak nemozes vobec darovat krv 😉

nguyen
15. feb 2008

preco?

rusovcanka
15. feb 2008

Nie je cudne,ze ak mas tetovanie alebo piercing(mam oboje 😅 )nemozes darovat krv?Ved ak ti spravia testy a si zdrava,nemal by byt dovod,aby ta odmietli...nejake nelogicke sa mi to zda. 😉

mouse
15. feb 2008

Mozno preto, ze pritomnost niektorych protilatok sa da v krvi zistit az niekolko mesiacov po nakazeni... V kazdom pripade sa treba informovat na prislusnej transfuznej stanici, tam Ti fundovane poradia 🙂

lufia
15. feb 2008

ivvka darovat krv mozes aj ked mas tetovanie ci piercing 😉 len si presne nepamatam po akej dobe ale tusim,ze meni pise dobre ze po 6mes. 😉
ale ako to je s pupocnikovou krvou to teda netusim 😖

ivkka
autor
15. feb 2008

Ja ho už mam vyše dvoch rokov ale tiež mi kamarátka hovorila že to už nebudem môcť darovať kôli infekcii.Myslím si ale že keď to bolo v štúdiu a sterilne tak je to somarina. ☹

lufia
15. feb 2008

no ivkka prave prisiel moj z prace(on chodieva darovat krv a tiez ma tetovanie) a vravi my ze mohol ist darovat ale az po dvoch rokoch 😉 takze urcite mozes darovat krv a kedze pises ze ho mas vyse 2r.tak uz mozes aj dnes 🙂

nitka
15. feb 2008

kamoska bola vcera darovat krv a nemozete mat pred darovanim-tetovanie,piersing,menstruaciu,musite mat viac ako 50 kg,nesmiete brat nijake lieky,drogy...musite byt na 100% zdrava 😉

lufia
15. feb 2008

nitka ved pred darovanim tesne nie ale vravim moj chodi bezne darovat krv ale musel mat pauzu dva roky...a jasne ze musis byt 100%fit ale tetovanie nieje choroba 😀
najlepsie je aj tak ist sa tam spytat osobne 😉

nguyen
15. feb 2008

hej o tych kilach viem to je dobry zahul, ja mam 45kg a chcela som darovat krv a nikdy mi nechceli vziat 😕 ved mi nemusia hned odcerpat 3 litre 😠 , to sa neda prisposobit vahe??? inak som zdrava nemam ani tetovanie a uz ani piercing 🙄

mem
15. feb 2008

ano, je to po 6 mesicich, z vlastni zkusenosti, delaji to kvuli infekcim a nemocim, co se projevi az za delsi dobu

lienockaa
15. feb 2008

tetovanie a piercing vyraďuje z darovania krvi iba dočasne a to na dobu 6 mesiacov po tom, čo ste si ich dali urobiť..aj tak každú darovanú krv pred podaním vyšetrujú na infekcie- žltačky, HIV a tak a na pečeňové testy..výsledky týchto vyšetrení síce nie sú na počkanie, ale za pár dní a v prípade zlých výsledkov si vás zavolajú a vašu krv vyradia a nikomu nepodajú, nemusíte sa báť, ak už uplynulo od tetovačky viac ako 6 mesiacov, prípadnú infekciu určite dokážu z krvi zistiť..skôr sa to nedá, lebo niektoré choroby majú pomerne dlhú inkubačnú dobu, napr. taká žltačka typu C..preto je treba tú pauzu po tetovačke, či piercingu dodržať.. 😉

lienockaa
15. feb 2008

to, či bolo tetovanie, alebo piercing robené v štúdiu, alebo nie v štúdiu, tam nehrá nijakú rolu..nepokladajú sa štúdiové tetovačky za 100% bezpečné..

a 50kíl treba mať, neprispôsobuje sa to hmotnosti..nguyen, keď ich budeš mať, tak môžeš ísť..a neboj, 3 litre Ti nezoberú ani keby máš kíl 100..🙂 😉berie sa len tých 350ml na prvýkrát, častým darcom okolo 450 ml..

emjee
15. feb 2008

http://www.redcross.sk/darkrv.htm#3

Kto môže byť darcom krvi?
- každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (pri opakovanom darovaní do 65 rokov)

Kto nemôže darovať krv?
- kto prekonal infekčnú žltačku typu B a C a bol v styku s chorými na toto ochorenie za posledný rok (V prípade infekčnej žltačky typu A (napríklad v detskom veku, môže byť darcom krvi človek až po určitom časovom odstupe)
- kto prekonal iné vážne infekčné choroby (informovať sa treba na ne u lekára transfuziologického oddelenia)
- kto bol posledný mesiac chorý
- kto dlhodobo užíva lieky (s výnimkou hormonálnej antikoncepcie)
- kto bol posledný rok operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou,
- kto si dal urobiť "piercing" - t.j.prepichnúť uši, nos, peru, obočie alebo kožu na iných častiach tela
- kto dostal transfúziu krvi alebo plazmy
- kto je nosičom víru HIV spôsobujúceho AIDS
- kto mal v poslednom roku HIV-pozitívneho sexuálneho partnera a patrí k skupinám rizikovým na prenos HIV (ako napríklad vnútrožiloví narkomani, prostitúti a prostitútky, homosexuálne sa správajúci muži, jednotlivci používajúci neobvyklé sexuálne praktiky, sexuálni partneri pacientov dostávajúcich transfúziu krvi a plazmy
- kto podstúpil operáciu mozgových obalov, transplantáciu rohovky
- kto sa liečil pomocou hormónov hypofýzy a u koho sa v rodine vyskytla familiárna forma tohto ochorenia
- v súvislosti s Creutzfeldt- Jacobovou chorobou (CJCH) sa Nariadením Ministerstva zdravotníctva SR z júla 2005 z darcovstva krvi vylučujú osoby, ktoré žili v rokoch 1980 - 1996 viac ako 6 mesiacov vo Veľkej Británii a v Írsku. Toto opatrenie je preventívne, pretože prenos CJCH transfúziou krvi nebol dokázaný
- z darcovstva krvi sa vylučujú ženy počas menštruácie a počas ťarchavosti (žena môže darovať krv až 1 rok po pôrode, ak nedojčí)

Ako často možno darovať krv?
- Muži môžu darovať krv každé 2 mesiace, ženy každé 3 mesiace

Čo treba urobiť na zvýšenie bezpečnosti svojej krvi?
- Hoci sa moja krv pri odbere vyšetrí na prítomnosť povrchového antigénu infekčnej žltačky typu B, protilátok proti HIV a proti infekčnej žltačke typu C, napriek tomu, že sa urobia aj testy na syfilis, ako aj pečeňové testy, na transfúziu sa môže použiť až po vyhovujúcom výsledku.
- Ak som sa správal rizikovo (pozri vyššie) a ešte som v inkubačnom období (čase, kedy sa dostupnými laboratórnymi testami nedá dokázať daný antigén pôvodcu ochorenia alebo jeho protilátka), môžem by som ohroziť príjemcu mojej krvi.
- Pokúsim sa zlepšiť kvalitu svojho života a nebudem užívať drogy, (cigarety, alkohol, lieky bez lekárskeho predpisu ani akékoľvek návykové látky (pri požičiavaní nesterilných ihiel sa medzi toxikomanmi prenášajú krvou infekčné ochorenia).
- Pomôže mi zdravá racionálna strava obsahujúca dostatok zeleniny a ovocia, jedlá so zníženým obsahom živočíšnych tukov, s dostatkom kvalitných bielkovín (ktoré obsahuje hydina, ryby, mlieko, vajcia a strukoviny).
- Denne mám vypiť najmenej 1,5 až 2 litre tekutín (najlepšie čistej vody alebo minerálky, džúsu, čaju).
- Tesne pred odberom krvi budem konzumovať len ľahkú stravu (čaj, pečivo, med, džem, banán), bez tukov a dožičím si dostatok spánku a tekutín bez obsahu alkoholu).
- Lekárske a laboratórne vyšetrenie, ktoré absolvujem v súvislosti s odberom krvi, mi poskytne dôležité informácie o mojom zdravotnom stave.
- Každý podnik radšej zamestnáva zdravého človeka - darcu krvi!
- Pri každom odbere krvi sa používa výlučne jednorazový materiál, preto sa nemôžem nakaziť.
- Pri každom odbere krvi sa odoberie obyčajne 400 až 450 ml krvi. Odber trvá 5 - 10 minút.
- Po odbere krvi strávi darca na transfuziologickom oddelení alebo mieste odberu asi hodinu, spojenú obvykle s občerstvením, najviac však dve hodiny.

Je potrebná pred odberom krvi špeciálna dieta?
-Na odber krvi má darca prísť oddýchnutý, nemal by sa nachádzať v časovom strese. Pred darovaním by mal prijímať dostatok tekutín (vodu, ovocné šťavy, minerálku, čaj alebo kávu). Nemal by prísť hladný (treba sa však vyhnúť potravinám s obsahom tuku, fajčeniu a pitiu alkoholických nápojov).

nguyen
15. feb 2008

to mi je jasne to bolo myslene obrazne tie 3 litre 😉 ale nechapem preco ked mam 45 nemozu mi vziat krv, nikto mi to nedokazal vysvetlit....no a ja som sa uz nadobro rozlucia s nadejou ze budem mat niekedy 50kg 😢 hadam az budem tehotna a to asi na darovanie krvy nepojdem 😒

lienockaa
15. feb 2008

emjee- moje info je čerpané presne z predpisov na odber darcov krvi v jednej nemocnici /nebudem menovať/, kde som darcov sama vyšetrovala, preto neodmietam striktne tetovačky a piercingy, lebo viem, že môžu darovať krv..

nguyen- nič si z toho nerob, ani ja som nikdy nemala 50 kíl 🙂..a keď som ich už mala, tak som nemala dobrý krvný obraz..no a potom som mala 50kíl a aj dobrý krvný obraz a zistila som, že som tehotná..he-he..takže zatiaľ sa nemám čím chváliť, aj keď som od fachu.. 😀

emjee
15. feb 2008

lienocka toto je zo stranky cerveneho kriza - ja neviem podla coho sa ktora nemocnica riadi, len som hodila clanok z webu

nitka
15. feb 2008

kazda nemocnica sa riadi podla ineho,z tohto mi to vyplyva...ved sa necudujme ked zdravotnictvo je ako cirkus 😉

mouse
15. feb 2008

emjee - vsetky nemocnice na slovensku sa v tomto riadia tymi istymi pravidlami... Ale velmi vela urobi konzultacia s lekarom, ktory vysetruje pred odberom krvi. Dotaznik, ktory vyplnujes pred odberom je podrobnejsi a ak oznacis niektory z rizikovych faktorov, nie vzdy Ta automaticky vyradia, ale lekar posudi zavaznost problemu na konzultacii. Ja napriklad vzdy zaciarknem, ze som prekonala jednu infekcnu chorobu a lekar sa ma opyta pred kolkymi rokmi. Kedze to bolo pred 10 rokmi, je to v poriadku a mozem darovat krv. Tiez, ked som bola po vaznejsom uraze a prisla mi pozvanka na darovanie, docasne ma vyradili na 6 mesiacov, aj ked podla dotaznika som uz darovat mohla. Ale lekar to podla zavaznosti urazu odporucil az o tych 6 mesiacov.. Oplati sa naozaj hovorit pravdu a pokusit sa spomenut naozaj na vsetko, trebars aj na bylinne preparaty, ktore uzivate. Je to velmi dolezite, lebo ide o zdravie, bezpecnost nielen prijemcu, ale aj darcu...

Nguyen - Myslim, ze aj ta "vahova kategoria" je opodstatnena..

lienockaa
15. feb 2008

emjee- veď jasné, ja som pochopila, že z ktorej to je stránky, ani sa za to na nikoho nehnevám..

lenže tam je to tak napísané, akoby už v živote nikdy nemohli darovať krv ľudia s tetovačkou, alebo piercingom a to nie je pravda, nerada by som ich odrádzala..🙂 platí len ten časový limit na tieto veci..

a napr. nie je pravda ani to, že nemôžu darovať ľudia, ktorí trvalo užívajú lieky..v pohode chodia darovať aj takí, čo berú lieky na vysoký tlak, alebo aj peľoví alergici mimo sezóny chodia a užívajú antihistaminiká..to, či užívané lieky skutočne prekážajú odberu, posúdi vždy až lekár, ktorý darcov vyšetruje..

ak by som mala poradiť všetkým, čo chcú darovať krv, tak ak sa cítite zdravé, skúste na transfúzku zájsť, poctivo a pravdivo vyplníte podrobný dotazník darcov, s ktorým idete k lekárovi a ten povie, čo a ako..ak vás aj vyradí z darovania, tak sa vždy dozviete prečo a na ako dlho.. 😉

certica
15. feb 2008

mysllim, ze to obmedzenie vahove je tam z toho dovodu, ze oni maju stanovene min. mnozstvo odobratej krvi a ked mas nizku hmotnost, nemozu ti jednoducho tolko tej krvi vziat. zrejme sa im to neoplati v mensich mnozstvach...

lienockaa
15. feb 2008

mouse- súhlas na 100%..🙂..mala som veľmi rada, ak sa pýtali, radšej aj na kadejakú drobnosť, hoci aj na herpes na pere, čo mali pred týždňom..očkovania..návštevy u zubára, s tým, čo im presne robil..je to dosť o zodpovednosti darcu a založené na dôvere..môžete aj klamať, ale neviem, pre koho to bude dobré..pre toho, čo dostane vašu krv určite nie..

lienockaa
15. feb 2008

certica- aj zážitkov máme viac s takými čo majú sotva 50kíl..to aby sme im tú krv hneď aj vrátili, lebo odpadávajú, zle im je a čo ja viem, čo všetko.. 🙂

certica
15. feb 2008

lienocka, ved hej. urcite je to pri nizsej vahe slusny zasah do organizmu.

lenka0005
15. feb 2008

ahojte,ja som strieborný darca krvi(21 odberov),som potetovaná,mám aj piersing.Pol roka sa nemôže darovať,to je celé. 🙂 😉 🙂

emjee
15. feb 2008

lienockaa
nevies aky je teraz aktualny stav - ma alebo nema darca krvi v den odberu narok na platene volno od zamesnavatela?

blovitc120
15. feb 2008

emjee, to viem presne ja. mas narok v den odberu na platene volno, ak doktor uzna az do 96 hodin 😉

julova
16. feb 2008

tak ja mam dve kerky a darovala som krv uz 9x a ani raz ma neodmietli 😉...a zacala som s darovanim, az ked som ich mala asi 1-2 roky a v pohode...a na zaciatku mojej ery darcovskej som mala 47 kg a nikto ma nevazil, tak som Dr. vzdy povedala, ze mam 50 a ani to nekontrolovala 🤐 ...teraz uz s vahou problem nemam 😀 ...snad sa neskor k darovaniu vratim...

a viem ze raz kamaratka nemohla darovat kvoli nizkej hladine zeleza celych 500 ml, tak jej zobrali 250 ml...a volali to "detsky vak"...tak tie 45-kilove - vybojujte si aspon to 😉 😀

bihan
16. feb 2008

Mám aj tetovanie aj piercing, ale napriek tomu, že som chcela darovať krv už po "limite", teda po tých niekoľkých mesiacoch (mne sa zdá, že som tam videla 6, ale ruku do ohňa za to nedám), ale odmietli ma z toho dôvodu, že mám piercin na sliznici (nosa) a tým pádom moje telo bude produkovať zvýšené množstvo protilátok, kým ho tam budem mať.

Sestra má tiež tetovanie a krv daruje stále 😉