Darovanie nehnuteľnosti. Platí obdarovaný daň?

nikol_79
22. aug 2008

Kuk baby, nemá niekto z vás skúsenosť s darovaním nehnuteľnosti? Platí obdarovaný nejakú daň z darovania? A ako je to v prípade, ak sa daruje byt, ktorý bol kupený len pred rokom, platí tam to ako pri predaji bytu, že sa platí nejaká daň, ak sa byt predá skôr ako uplynú dva roky od kúpy? Dúfam že sa tu nájde niekto kto mi poradí. Dík 😉

emjee
22. aug 2008

skus sa spytat na modrej streche (rovnaky nick a heslo ako sem), napr. http://www.modrastrecha.sk/forum/show.php?vThre...

avion
23. aug 2008

dan z darovania bola zrusena ako aj dan z prevodu

xixi7
3. sep 2008

Je to tak ako pise Avion ...dan z darovania bola zrusena aj dan z prevodu.
Avsak ak by ste byt predavali teda nedarovavali, mali by ste z predaja prijem a ten podlieha dani z prijmu.
A tam je oslobodenie, ak si v predavanej nehnutelnosti mala trvaly pobyt aspon 2 roky pred predajom.

tilly
4. dec 2008

pomoooc, do krvi sa tu so mnou háda kolega, že darovanie nehnuteľnosti môže byť len medzi príbuznými... ja tvrdím, že nie, rozsúdi nás niekto???

leony83
4. dec 2008

však to je obyčajná darovacia zmluva... medzi hocijakými subjektmi. máme zmluvnú voľnosť, nie??? 😀 😀 😀

lienocka235
4. dec 2008

dan z darovania je zrusena...
darovanie nie je obmedzene len na pribuznych... asi to ma kolega popletene z toho .. ze predtym.. sa dan z darovania rozlisovala /to percento/ podla toho v akom pribuzenskom vztahu a ci vobec.. darca a obdarovany bol..

jaduska
4. dec 2008

nehnuteľnosť sa dá darovať komukoľvek....aj nejakej organizácii, cirkvi a pod. 😉

dupinka
4. dec 2008

Nehnutelnost nemozno darovat medzi manzelmi navzajom pokial nejde o majetok nadobudnuty spolocne pocas manzelstva (BSM), inak v pohode a bez dane. 😉

tilly
28. dec 2009

takže ak má manžel vo výlučnom vlastníctve dom a chce ho prepísať na manželku do jej výlučného vlastníctva, to nejde? a čo ak by sa zrušilo BSM? to by išlo?

andzi
28. dec 2009

tilly, každý manžel má svoj výlučný majetok a majetok spoločný, tzv. BSM. Majetok v BSM sa nedá vzájomne darovať, neviem si to ani predstaviť, lebo v KN sú obaja napísaní v podiele 1/1, napr. Peter Novák a Jana Nováková, rod. Šimková v podiele 1/1. Každý z manželov však môže mať aj majetok aj vo výlučnom vlastníctve, ktorý napr. nadobudol pred uzavretím manželstva alebo dedením, darovaním takýto majetok môže darovať komukoľvek, teda aj druhému manželovi. Už je to dúfam jasné. 😅 😅 😅

tilly
29. dec 2009

ja som myslela, že či nie je darovanie medzi manžekmi uplne vylúčené, ale ak sa to vzťahuje len na majetok v bsm, tak je to jasné 😉
ide o to, že mm vlastní výlučne nehnuteľnosť a chce, aby som bola ja jej výlučnou vlastníčkou, ja tu mám tp a keby sme to chceli predať, tak by sme boli oslobodení od dane, on tu tp nemá, čiže by sme to museli vlastniť dlhšie ako 5 rokov, čo by sme ešte dosť dlho čakali...

andzi
29. dec 2009

darovanie medzi manželmi bolo zakázané len v rímskom práve...