Darovanie orgánov po smrti. Kde sa prihlásiť?

erika222
28. jún 2008

ahojte neviete mi nejako poradiť kam sa mám obrátiť,keď by som chcela byť zaregistrovaná ako potencionálny darca orgánov po smrti?viem že ked nastane klinická smrť tak je každý potencionálny darca ktorý za svoj život nedal žiadne prehlásenie o nesúhlase s darovaním,alebo súhlas/nesúhlas prejaví rodina.a kedže to nechcem nechávať na nich ak by prišlo k takejto situácii tak podnikám takýto krok.ďakujem za pomoc

erika222
autor
30. jún 2008

ahojte ste ma potešili s vašimi príspevkami som myslela,že som taká morbidáčka že vo svojich 22 rokoch sa zaoberám smrťou.ale bohužial dnes nikto neviem kde a kedy si príde po neho zubatá.tak pre istotu sa informujem.
mne to vôbec nie je jedno čo so mnou bude po smrti,pretože je lepšie sa s niekym podeliť ako ked umrú dvaja /možno aj viacerý - ak by im pomohlo viac mojich orgánov/.no a hlavne sa o to zaujímam preto že prvý popud mi dala kamarátka,ktorá sa ma opýtala či existuje nejaký register a či sa tam môže zapísať.začali sme o tom debatiť a vlastne mi povedala že jej zomrela mladá švagrinka 22ročná na mozgovú príhodu a blízka rodina odmietla darovanie orgánov /nechceli aby sa v nej niekto vrtal/bol to obrovský šok a človek nad tým neuvažoval logicky????a zomrela na svoje narodeniny takže o to to bolo bolestnejšie. ☹ ☹ ☹
tak hlavne aj kvôli tomu sa chcem zaregistrovat,lebo viem že moja rodina by odmietla /manžel by na 100% odmietol darovanie/. ☹ ☹ ☹
a ešte sa chcem dať aj spopolniť a stým tiež nesúhlasí. ☹

expertka8
30. jún 2008

...erika....nic si z toho nerob 😉
....ani mna doma nexcu spopolnit...a dokonca si ma nexcu dat v urne do obyvacky...no to je vrxol!!! 😅 😀 😀 😀

sirinka
30. jún 2008

expertka 😀

erika222
autor
2. júl 2008

ale ne však vpohode,mne by to práveže pomáhalo dalej žit aspon trošku pretože by som si myslela že tu stále je...... /aspon niečo z neho/.ja neviem ja som taká že nikoho neukecávam že to nerob,alebo tak každého osobná vec.aj ked trošičku som tvrdohlavá a chcem aby bolo po mojom. 😉 samozrejme aj v tomto prípade

petusaaa
23. aug 2008

pokial ja viem, tak darovanie organov je u nas bezne. a organy ti nezoberu iba ak mas vyslovene napisany zakaz, podpisany pred notarom. ak zomrie mlady zdravy clovek (autonehoda atd), tak ho rozoberu. aspon take nieco som pocula... a erika, ty mi neumieraj, lebo dostanes 😉

claudinka
24. aug 2008

Fiiiiha, v takom mladom veku uvazovat o darcovstve organov.. no klobuk dole babule..
ale radsej tuto temu mangelikovi ani spominat nebude, sak ma vyhresi jak malu 😀
ja som tiez za darovanie, moze sa tak niekomu zachranit zivot a to je krasne predsa 😉

bihan
24. aug 2008

Nechápem, čo je na tom na hrešenie? 😅 MM vie, že si želám orgány darovať a tiež vie, že si neželám hrob ani pomník.. Keď budem stará šuška, o moje orgány už nikto nebude mať záujem 😝

roasha
24. aug 2008

presne tak,po smrti mi to uz bude fuk,ja som malej povedala,ze pokial umriem/normalne sa o tom rozpravame,ved je to sucast zivota,a ked chodime na cintorin,vysvetlim jej,na co sa pyta/,nech ma daju spopolnit,a popol mozu vysypat aj do zachodovej misy 😀 mala mi povedala,ze ona si ma necha 😀 ......a organy rada "darujem". 🙂

princezna263
27. máj 2010

@jankando ja rešpektujem každý názor. Len ma trošku zaskočil fakt, že si napísala že bol raz v nemocnici a zomrel...ja nechcem nikoho obvinovat ale z vlastnych skusenosti viem ze mnoho teda vacsina ludi co nechodila ani na PP k lekarovi prisli len raz k doktorovi ked uz bolo zle a zomreli ale Doktori nemozu za to ze ludia nechodia ani na preventivky aby zabranili svojej zbytocnej predcasnej smrti a smutku blízkych..raz za 2 roky je vela najst si minut na odbr krvi a vysetrenie? moj názor, Len sa prosím neuraz ale je to pravda. Nie som síce doktorka, ale pracujem v zdravotnictve už dlhšie. Ja chcem byt darca organov po mojej smrti a preto žijem zdravo a nepcham sa ani tabletkami aby mi v tomto mojom skutku v prípade smrti nič nebránilo. Keby každý videl zomriet blízku osobu (pri zbytocnych nehodach), ci male dietatko (0-8 rocne)ktore caka na transplantaciu napr. srdiecka, pochopili by ste. Ja som zazila situaciu kde zomieral chlapcek (10) a rodicia spociatku odmietlai darovat organy..no nakoniec zachránili 3 deticky a mohli zit s vedomim ze smrt ich dietatka nebola zybtocna!!! Treba to podla mna brat tak, že ked už niekto zomrie tak nech to nie je nadarmo, ked moze pomoct veľakrat aj 3-5 ludom! A to len 1 človek. P.S: to že ste darca orgánov ešte neznamená že budete mať vhodne orgány a že Vám ich aj vezmu...je tam málo času niekedy aby to lekári vobec stihli..Srdce sa musi rychlo po smrti vybrat ..a ked sa to nestihne poskodia sa aj ostatne organy....A na čo si ich brat do zeme?

jankando
27. máj 2010

Princezna

mas svoj nazor a ja zase svoj....
ja som spokojna tak ako je.....

nedarca
30. júl 2010

Žiadosť adresuj na adresu:
Slovenské centrum orgánových transplantácii (SCOT)

Limbová 14
Bratislava
8/33 03

vyplneň tlačivo č. 4, na matrike over svoj podpis.
Adresa tlačiva
http://www.nczisk.sk/buxus/docs/nzr/Hlasenie_SC... tu je tlačivo č.4 na nesúhlas
Potom Ti už zostáva veriť, že sa po smrti splní tvoje želanie. Kto vie čo na nás po smrti budú aj tak skúšať. A kto vie či nezataja Tvoj nesúhlas. Preto bude lepšie ak Tvoja rodina bude mať druhý originál nesúhlasu a ukáže ho "doktorom".

titkovamiriam
30. júl 2010

Nech si vezmu co sa este zide 🙂 ,ak to uz ja nebudem potrebovat.u nas v rodine a vela mojich znamich je za darovanie organov .
po smrti chcem tiez spopolnit 🙂 -boze fakt morbidne 🙂

romanelka2
31. júl 2010

Ja by som tiez darovala organy po smrti ked to moze pomoct !!!

vikinka77f
20. okt 2010

Ahojte vsetci..Pidavam sa k darcom organov.Ako sa tak bavim s mamou tak na jednej strane sa toho bojim trosku,lebo mi nieje jedno co bude s mojim telom ale vsetko zle je na nieco dobre,takz to ze zomriem pomozem mozno aj malemu dietatu alebo Boh vi komu kto ma este zivot pred sebou.takze som zato a budem sa o tom informovat aby som sa zapisala cim sor,lebo clovek nikdy nevie kedy,kde a ako..

kaby
11. dec 2011

@vikinka77f ked chces byt darcom organov, nemusis sa nikde informovat, si nim automaticky..... Registruju sa len tí, ktorí nimi nechcu byt... Po smrti cloveka sa najskor preveri ci je registrovany nesuhlas alebo nie je... ak nie je, automaticky si darcom, aj keby s tym rodinny prislusnici nesuhlasili...
Potencionalny darcovia nemaju teda co riesit....
🙂

kaby
11. dec 2011

ak niekto aj je v registri zaevidovany, ze nesuhlasi s odberom organov, to neznamena, ze nebude vykonana pitva....

convallaria_majalis
8. máj 2012

Tak tak.. treba odmietnut aj pitvu na webe Uradu pre dohlad nad zdr. starostlivostou 😉

katja78
18. máj 2012

@convallaria_majalis - to fakt? idem mrk 😕

katja78
18. máj 2012

@convallaria_majalis - a fakt...ale aj tu sú výnimky...
"pri podozrení, že mŕtva osoba bola chorá na prenosné ochorenie,

b) pri podozrení na kontamináciu mŕtveho tela rádioaktívnymi látkami, 

c) pri náhlom úmrtí, ak príčina smrti nie je zjavná, 

d) pri pochybnostiach lekára, ktorý vykonal prehliadku mŕtveho, o príčine smrti alebo o okolnostiach, za ktorých smrť nastala, 

e) po odbere orgánov alebo tkanív od mŕtveho darcu, 

f) v prípadoch násilnej smrti,

g) z dôvodov ustanovených v § 156 Trestného poriadku. (35)"
...takže nikdy nevieme 😨

avto
19. jan 2013

chcem darovat oblicku za odmenu

avto
19. jan 2013

@katja78 mohol bi som aj dostat aj odmenu za oblicku ze som zlej finacnej situacii

katja78
19. jan 2013

@avto jasné, nakontaktuj sa na nejakých obchodníkov s ľudskými orgánmi..určite Ti zaplatia 😅 😀 🙄

grettka
19. jan 2013

@avto, to je protizakonne a trestne

irriss
19. jan 2013

@avto
Jsou cela uzemi - napr. Indicka, ktera jsou poznamenana na svych velmi chudych domorodcich velkou jizvou a odebranim ledviny...
Doufam, ze Tvuj prispevek je tu jen proto, protoze je" MkSobota.". ☹

avto
20. jan 2013

@katja78 a vies o nikom

katja78
20. jan 2013

@avto srandičky, srandičky... 🙄 ale nie ja, ale Ty píšeš, že si v zlej finančnej situácii, tak si zisťuj sám 😝

alasv29
14. okt 2013

dobri gdo daruje veci na1 a pol rcnusom snom ma asmu a pomoze mi teple vec aj bodi aj co matetepledakujem vam

jaj3325
10. feb 2014

Mám taký dotaz. Kde sa môžem zaregistrovať, aby po smrti nebolo manipulované s mojim telom?

katja78
10. feb 2014

@jaj3325 treba Ti notársky overené vyhlásenie, s ktorým sa preukážeš v národnom registri darcov, tuším sídlia v BA na Kramároch, skús pogoogliť 😉