Darovanie orgánov po smrti. Kde sa prihlásiť?

erika222
28. jún 2008

ahojte neviete mi nejako poradiť kam sa mám obrátiť,keď by som chcela byť zaregistrovaná ako potencionálny darca orgánov po smrti?viem že ked nastane klinická smrť tak je každý potencionálny darca ktorý za svoj život nedal žiadne prehlásenie o nesúhlase s darovaním,alebo súhlas/nesúhlas prejaví rodina.a kedže to nechcem nechávať na nich ak by prišlo k takejto situácii tak podnikám takýto krok.ďakujem za pomoc

strunka
28. jún 2008

ajoj erika, ja som to tiez predtym zvazovala, ale ma doma odhovorili, aby som to nespravila, aby ma nahodou niekto neklepol po hlave ked bude potrebovat prave moje organy... tak som si to dalej nezistovala, viem ze pri autoneho je to automaticke, takze ak sa hodia, nech pomozu, potom ked sa to uz stane...

emjee
28. jún 2008

pokial viem, na slovensku na rozdiel od zahranicia nemusis davat ziadne vyhlasenie a si automaticky potencionalnym darcom organov

emjee
28. jún 2008

kuk napr. http://www.bedekerzdravia.sk/?main=article&;id=99
V Slovenskej republike upravuje podmienky darovania a transplantácie orgánov, tkanív a buniek zákon 576/2004 Zb. o zdravotnej starostlivosti a odborné usmernenie MZ SR č. 28610/2006 OZSO o darcovstve, odberoch a transplantáciách.

Údaje o darcoch, príjemcoch a transplantáciách orgánov sa zhromažďujú v Národnom transplantačnom registri. Patrí pod Ministerstvo zdravotníctva SR a to jeho správou poverilo Slovenské centrum orgánových transplantácií, ktoré je súčasťou Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Súčasťou Národného transplantačného registra sú čakacie listiny pacientov na transplantáciu, register darcov (emjee: tu sa mysli register tych, ktory uz organ darovali, napr. oblicku, ktoru je mozne darovat za zivota) a register osôb odmietajúcich darovanie orgánov po smrti.

Posledne menovaný register nedarcov alebo negatívny register slúži na technické zabezpečenie práva občanov na odmietnutie darovania orgánov po smrti. Prakticky, osoba, ktorá odmieta darovanie orgánov po smrti, vyplní formulár „Odmietnutie darovania orgánov tkanív a buniek po smrti“, svoj podpis nechá overiť notárom a zašle ho na adresu SCOT, SZU, Limbová 12, 833 03 Bratislava. Po zaregistrovaní do databázy dostane potvrdenie o registrácii a registračné číslo v databáze nedarcov. Za deti vyjadruje nesúhlas rodič alebo zákonný zástupca, a nesúhlas sa musí po dovŕšení 18. roku dieťaťa obnoviť s jeho podpisom. Register nedarcov je dostupný 24 hodín denne a každé pracovisko na území SR, ktoré indikuje potenciálneho darcu sa kontaktuje so SCOT, požiada o kontrolu v registri nedarcov a dostane písomné potvrdenie, že osoba nie je prítomná v registri. Len po tejto procedúre sa môže pokračovať v postupoch, ktoré súvisia s odberom. V prípade, že údaje osoby sú zaznamenané v negatívnom registri, celý proces sa zastaví a odber sa nevykoná.

nguyen
28. jún 2008

vo francuzsku staci prehlasenie pozostalych, ziadne papierovacky ale automatcike odobratie organov pre transplantaciu nie je dovolene.

emjee
28. jún 2008

http://www.mamatata.sk/index.cfm?Module=Article...
Na Slovensku je v platnosti predpokladaný súhlas na odber orgánov po smrti. Ak niekto s odobratím svojich orgánov po smrti nesúhlasí, musí sa zaregistrovať v registri nedarcov pri Slovenskom centre orgánových transplantácií. V súčasnosti je v ňom zaregistrovaných asi dvesto osôb. „Legislatíva definuje smrť ako trvalé zastavenie dýchania a srdcovej činnosti alebo ako mozgovú smrť. Definícia mozgovej smrti umožňuje transplantovať orgány od mŕtvych pacientov pred trvalým zastavením srdcovej činnosti.“ hovorí MUDr. Barbara Grandtnerová, primárka Transplantačného centra Martinskej fakultnej nemocnice. „Zápisnicu o mozgovej smrti musí podpísať trojčlenná komisia zložená z ošetrujúceho lekára, anesteziológa a neurológa. Zosúladenie vhodného darcu a príjemcu vykonáva Slovenské centrum orgánových transplantácií. Na realizácii odberu orgánu a transplantácii je zainteresované také množstvo nezávislých odborníkov, že je absolútne vylúčené, prednostné poradie z iných ako medicínskych dôvodov.

liana
28. jún 2008

tiež som nad tým uvažovala, veď nech aspoň niekomu poslúžia moje oči či srdce, keď už asi nič iné, ale naozaj ma tiež odradili tým, aby som to nerobila, lebo je mnoho takých, ktorí by ma potom radi klepli. 😕 takže uvažujem nad tým, že svojské prehlásenie si na papieri nechám doma a v prípade nečakanej smrti za mlada môže rodina tento papier predostrieť lekárom. alebo neviem ako.

emjee
28. jún 2008

liana citala si co som napisala vyssie? nemusis nic prehlasovat, uz teraz si potencionalny darca organov

bianca
28. jún 2008

po smrti sa podla slov.a ces.zakonov predpoklada suhlas takze ziaden register darcov nieje.
Registraovat sa musite osobne iba ak organy darovat nechcete.Ste vlozeny do registra a transpalntacny koordinator to musi preverit.
Inak rodine sa to oznamuje iba zo slusnosti

bambusko
28. jún 2008

ved vo fr sa jeden "darca" nedavno prebral, nestanovili mozgovu smrt ☹
http://spravy.pravda.sk/muz-sa-prebral-po-1-5-h...

nguyen
28. jún 2008

vo francuzsku teraz bezi kampan o tom aby sme o svojom rozodnuti informovali svojich blizkych

mory
28. jún 2008

u nas staci zavolat na specialne cislo a dat cislo obcianskeho preukazu a automaticky je clovek zapisany ako dobrovolny darca organov a aj ja to chcem spravit 😉

a citala som vase prispevky ze to nechcete koli tomu aby vas niekto neklepol po hlave 😀 zda sa mi to smiesne lebo o tom nikto okrem vas nemusi vediet je to vasa sukromna vec a nebudu vam to pisat na celo ze ste darcami 😀 😉

bianca
28. jún 2008

bambusko to je dolezite vysetrenie.I nam sa uz potencionalny darca prebral ale bol este pred tym vysetrenim takze este nebola stanovena smrt mozgu

emjee
28. jún 2008

mory napis ze kde u nas, lebo nie kazdy ti kukne do pasu a vie, ze u nas nemyslis na Slovensku a v Cechach 😉

mory
28. jún 2008

emjee v izraeli 😎

bambusko
28. jún 2008

na slovensku sa ale pred odoberanim organom stanovuje mozgova smrt, je tak? sledovala som k tomu nejaku diskusiu a tam to zdoraznovali

bianca
28. jún 2008

ano musi sa

emjee
28. jún 2008

ano - vid prispevok emjee • Dnes o 15:27

elise
28. jún 2008

už sa zamýšlate nad darovaním orgánov po smrti 😕 😕 😕
mne to bude uplne jedno čo somnou po smrti urobia 😀 😔

nguyen
28. jún 2008

no hej elise to je jeden uhol pohladu, druhy je ze mozno ty alebo nikto koho mas rada bude potrebovat organ k tomu aby prezil a potom si budes zelat aby to niekomu nebolo jedno 😒
mne zalezi na tom ci po smrti mozem niekomu zachranit zivot, je to dolezite...

leishmania
28. jún 2008

no nastastie ze tym co to je jedno tie organy zoberu,kedze je u nas zakon aky je

bianca
28. jún 2008

ono celkovy postup pri darovani organov je neskutocne zlozity.Zivy darca moze darovat jedine oblicku.Da sa zit aj s jednou tak urcte by som nevahala keby niekto s rodiny potreboval

dalej na organy su vysoke naroky a verte alebo nie,neznamena to ze vy chcete darovat organ to ze vas po tom vezmu do nemocnice a odoberu potrebny organ.Darcovia su vestinou ludia ktr.mali uraz(najcastejsie mlady motorkari)nie su dlho hospitalizovani,vatsinou mladi,vitalni ludia bez zavazneho ochorenia

leishmania
28. jún 2008

ved hej, preto je dobre ze je taky zakon, lebo aj z tych co chcu len niektori mozu dat tie organy

bianca
28. jún 2008

ja si tiez myslim ze je to dobre.Rodina sa vetsinou informuje so slusnosti a stalo sa ze raz odmietli a lekar to po porade s transp.cedntrom akceptoval i ked ja nechapem ako niekto moze nesuhlasit.Ved inemu to moze zachranit zivot a niekedy sa odobera viac organov a je viac prijemcov

leishmania
28. jún 2008

ani ja nechapem ako moze niektonesuhlasit,mzono keby videli tych ludi co kvoli tomu umieraaju,ze by zmenili nazor, naco im je v hrobe ten organ...

bianca
28. jún 2008

presne tak 😉

nguyen
28. jún 2008

presne toto som vysvetlovala aj tu, mali sme taku diskusiu v praci a kolegovia boli v soku ze na slovensku je to takto, samozrejme by suhlasili so zmenou zakona ale vo fr je to cele zlozite, maju podla mna skvele zdravotnicvo ale niektore oblasti az prilis zatazene etickou otazkou...co je velka skoda ☹
a tiez nechapem ako by mohol niekto nesuhlasit 😲
no kazdopadne sa o tom hovori stale castejsie tak sa to hadam zmeni

jankando
28. jún 2008

no baby..
ja neviem teda o sebe ako to poriesim..ale som tu asi jednia a ako citam tak vy nechapete ako nemoze niekto nesuhlasit..
tak ja nesuhlasim.....nie, nie nie........mne zomrel tatko pred 11 rokmi a nepriala by som si aby niekto do neho sprtal viac...on celkovo lekarov nemal rad a siel raz na nieco k lekarovi a uz tam ostal v nemocke a potom i zomrel..to bol on, jeho telo a ja som rada, ze tak ako zil a aj zomrel...chapete ako to myslim.....takze ja nesuhlasim a to je kazdeho jedinca nazor...
ja som mala dost, ked mamca jeho svetre porozdavala niekomu, kto na to nemal..cize tiez pomohla tak ako vy chcerte organmi a ja som nemala zaludok pozerat na tych ludi co nosili jeho nieco...je to otrasny pocit..verte mi...teda moja skusenost..ale kazdy sme ini kazdy to berieme inakk...

leishmania
28. jún 2008

jankado ja si tiez myslim ze ked ide o tvoju rodinu tak to neni tak lahko hovorit, ale iste lepsie ako ked tvoje dieta umiera a niekto si bere do hrobu organ ktory by ho mohol zachranit, len tak...

bubba
28. jún 2008

janka mozno tvoj otec by si to ale prial aby aspon daco este po nom zostalo(ale rodinny prislusinici to beru vzdy ako ujmu,to je normalne).vidis prave preto by sa to tu malo robit tak ako v GB ked som sa prisla zaregistrovat k dr hned mi dali podpisat papier o darovani/nedarovani organov...no,tam som to nepodpisala ale keby sa jednalo o to tu tak podpisem hned(len by mi dakto musel dojst dat papier pod nos domov 😅 😅 ),

baby a to mate odkade ze po smrti sa automaticky stavate darcom organov?to je blbost sa mi to nevidi preco sa potom pytaju rod.prislusnikov,ci s tym suhlasia????????????a samozrejme ze ti s tym malokedy suhlasia.podla mna sa treba niekde registrovat....
inac podla mna dobrovolni darcovia organov su vsetci motorkari 😀 😀

leishmania
28. jún 2008

bubba to nam hovorili v skole, to 100% ze je tak ze automaticky si darca, a rodina asi moze zamietnut, ide o to ze nemusis sa nahlasovat do dakeho registra darcov lebo tpo by uz len kvoli lenivostsi vela ludi nespravilo