Darovanie orgánov po smrti. Kde sa prihlásiť?

erika222
28. jún 2008

ahojte neviete mi nejako poradiť kam sa mám obrátiť,keď by som chcela byť zaregistrovaná ako potencionálny darca orgánov po smrti?viem že ked nastane klinická smrť tak je každý potencionálny darca ktorý za svoj život nedal žiadne prehlásenie o nesúhlase s darovaním,alebo súhlas/nesúhlas prejaví rodina.a kedže to nechcem nechávať na nich ak by prišlo k takejto situácii tak podnikám takýto krok.ďakujem za pomoc

expertka8
28. jún 2008

...udajne....ak si niekto po smrti vyslovene nezela akekolvek pouzitie svojix organov....musi pocas zivot navstivit notara...spisat prehlasenie...overit... 😉

bubba
28. jún 2008

to by ale bolo proti ludskym pravam nikto nema pravo ti nic vziat aj ked si mrtvy..to je ako ze zomres a susedia si rpidu vziat televizor sak aj tak ho uz nebudes potrebovat.....ako ja suhlasim s darovanim mojich organv napriklad ale nesuhlasim s tym aby to bolo "Automaticke......"dajme peticiu 😀

bubba
28. jún 2008

akoze to je smiesne ale u nas to funguje naopak...aha co som nasla:

Register nesúhlasiacich

Kto z akýchkoľvek dôvodov nesúhlasí s odberom orgánu alebo tkaniva zo svojho mŕtveho tela, musí urobiť písomné vyhlásenie. Bude uložené v zodpovedajúcom registri osôb, ktoré po smrti odmietli darovať orgány, tkanivá a bunky na transplantáciu. Za deti tak môžu urobiť ich zákonní zástupcovia. Dovŕšením osemnásteho roku sa však nesúhlas ruší. „V registri osôb nesúhlasiacich s odberom svojich orgánov je dnes asi dvesto ľudí. Sú tam aj celé rodiny,“ hovorí MUDr. Kuba. Dôvod nesúhlasu nikto neskúma, ale podľa jeho slov sa títo ľudia niekedy cítia zaskočení otázkou, čo urobia, ak sami budú potrebovať orgán na svoju záchranu. „Nie, nie som v tomto registri,“ odpovedá s úsmevom.
Doktor Kuba si spomína na prípad, keď sa v Tatrách stal smrteľný úraz dieťaťu. Rodičia chlapca, cudzí štátni príslušníci, si veľmi priali, aby synove orgány odobrali na transplantáciu. Nakoniec sa vinou našich zákonov podarilo ich želanie uskutočniť až v Rakúsku, pretože u nás cudzincom orgány neodoberajú...
Napriek nedokonalej legislatíve, zúfalo chýbajúcim financiám, pre ktoré nerobíme odbery alebo transplantácie niektorých orgánov, je najdôležitejšie presvedčenie živých, že aj po smrti môžu urobiť veľkú vec.

leishmania
28. jún 2008

ja som za ako to je,ved si predstav o kolko organov by bolo menej na pozutie keby to takto nebolo, lebo ako som pisala vela ludi by sa z lenivosti nezapisalo na dobrovolneho darcu, a atkto kto nesulhlasi sa odpise

leishmania
28. jún 2008

no ved o tom sme tu uz hovorili, ze u nas je register nesuhlasiacich..tak ked niekomu zalezi aby si svoje organy odniesol do hrobu, nech sa paci

bubba
28. jún 2008

hm,aj tak ich je malo ☹ ☹ ☹ darujem mozog......malo pouzivany a zachovaly 😉

leishmania
28. jún 2008

😀 😀 😀 😀

janino
28. jún 2008

po smrti mi už je jedno...

práveže súhlasím, nech vezmú všetko...čo ešte bude použitelné...veď kam by som si to brala??? do krematoria???? 😅

kým sa im nepodarí vziať mi dušičku...tak ok...berte neberte... 😀 😀

nguyen
28. jún 2008

videli ste film 21 gramov? Tam bol taky pribeh, mozno to bude zniet strasne ale bolo to uznasne, jednej zene umrel muz pri nehode a suhlasila s darovanim jeho srdca, no a dostal ho muz ktory mal nejaku vadu na srdci a umieral a nakoniec sa ten co podstupil transplataciu a prezil to, zalubil o vdovy ktorej muzove srdce mu zachranilo zivot no a ona samozrejme do nho, bolo to kus komplikovanejsie a hlavna myslienka filmu bola este trosku hlbsie ale co sa tyka transplantacie organov mojich zosnulych blizkych, mozno by som suhlasila o to radsej s myslienkou ze kusok z nich bude zit dalej... niekomu to mozno pride morbidne ale mne sa velmi pacila myslienka z toho filmu a este ze vybrali prave "srdce" ako transplantovany organ...

leishmania
28. jún 2008

nevidela ale rada by som si kukla

leishmania
28. jún 2008

no uz som si nasla idem kukat, bol celkom dobre hodnoteny ten film

bubba
28. jún 2008

to ako srdce vazi 21 gramov?ja som take neico videla ale neviem ci to bolo ono nepamatam si nazov.potom bol este aj film,kde matka prisla o syna a darovali jeho srdce nejakemu straemu chlapovi ktory fajcil a bol nehorazne zly a drzy....a ona sa s nim stretla a nebola ohladom toho moc nadsena,ale nepamatam si podrobnejsie detaily(to viete,malo pouzivany mozog)a este bol film,kde transplantovali srdce tiez mrtveho chlapca nejakemu chlapcovi cernochovi (alebo naopak?)aby mohol hravat basketbal...teda tomu sa venoval aj predtym ako mu zistili daco so srdcom...

leishmania
28. jún 2008

nie 21 g starti clovek v momente ked umrie, 21 gramove srdce ma daky vtacik mozno hehe

bubba
28. jún 2008

aha akurat som to nasla ze to sem idem skopirovat 😀 😀

ze som to nasla:
Hovorí sa, že každý človek v okamihu smrti stratí 21 gramov svojej hmotnosti.
Vraj v momente, keď duša opúšťa telo. Koľko váži 21 gramov? Koľko váži ľudská duša?
Dráma mexického režiséra Alejandra Gonzáleza Iñarritu-a sa zaoberá touto a mnohými

leishmania
28. jún 2008

tak idem kukat

bubba
28. jún 2008

tak kukaj podas info a mozno aj link ak to bude dobre 😉

nguyen
28. jún 2008

nie to bola taka myslienka hned na zaciatku filmu ze podla studii neviem akeho institutu ludske telo strati na vahe v momente smrti 21 gramov... nik to nevie vraj vysvetlit, 21 gramov vaha jedneho stvrtdolara, tabulky cokolady ... ak smrt vazi 21 gramov ... kolko vazi ludsky zivot? preto 21 gramov...

prepacte admini, som uplne mimo temu... uz budem dobra 🤐

katja78
28. jún 2008

ešte sa tu nehovorilo o tom, PREČO takýto zákon (ako ho podrobne opisovala emjee) platí na Slovensku, alebo aj v ČR.
- nefunguje to tak, že by hocikto mohol darovať orgán hocikomu
- pred samotnou transp. sa robia podrobné testy "zhody", či po transplantácii by nedošlo k odvrhnutiu štepu na základe nezhody antigénov
- štatisticky sa teda zistilo, že na jednu transplantáciu je treba mať potencionálny register určitého počtu obyvateľov
- keďže Slovensko je malá krajina, ani zďaleka by sa nám tu nepodarilo zostaviť takýto register na základe súhlasu potencionálnych darcov, ktorý by museli dať za svojho života
- preto je platný zákon, ktorý do registra potencionálnych darcov zahŕňa všetkých obyvateľov, ak ovšem niekto nedal k tomuto zákroku počas svojho života nesúhlas

neviem, či ste to pochopil 😅 i, ale proste PRETO

katja78
28. jún 2008

A prečo je v registri nedarcov iba asi 200 ľudí?

- lebo treba zájsť k notárovi, zaplatiť poplatok za overenie podpisu a lajstro odoslať do tohto registra
- o platnosti tohto zákona a o zaregistrovaní sa v registri nedarcov nevie veľa ľudí, skôr sa to dozvedia náhodou

katja78
28. jún 2008

prekvapila ma však jedna "drobnosť", ktorú uviedla emjee, keď citovala daný zákon:

"každé pracovisko na území SR, ktoré indikuje potenciálneho darcu, sa kontaktuje so SCOT, požiada o kontrolu v registri nedarcov a dostane písomné potvrdenie, že osoba nie je prítomná v registri."

neviem si to technicky predstaviť, ako dlho sa dá bežne čakať s potencionálnym darcom (u ktorého je už potvrdená mozgová smrť), kým do nemocnice niekde v hornejdolnej príde PÍSOMNÉ POTVRDENIE, že ich nebožtík sa nenachádza v registri nedarcov - SCOT, a môže sa pokračovať v príprave na samotnú transplantáciu.
trochu byrokratické sa mi to zdá.

katja78
28. jún 2008

a ešte jedna pikoška 😀
bianca písala, že od živého darcu sa dá odobrať za účelom transplantácie jedine oblička (inak viem o rodine, kde mama darovala 1 svoju obličku synovi a otec 1 svoju obličku dcére!!!).
nedávno som sa dozvedela, že na liečbu tzv.diabetickej nohy (možno aj iných kožných rán) sa používajú bunky odobraté z PREDKOŽIEK NOVORODENCOV, ktoré sa odoberajú pravdaže v Izraeli. bunky z týchto predkožiek majú obrovský hojivý a rastový potenciál a distribuujú sa po celom svete.
nejde však o transplantáciu orgánu v pravom slova zmysle.

nina3008
28. jún 2008

ejmee ma pravdu...na sovensku nemusis nic podpisovat ani sa nikde regstrovat...ak nebude mat tvoja rodina namietky tak to nie je ziaden problem.....
bolo to tak aj s mojim ockom ☹

leishmania
29. jún 2008

katja ten zoznam nedarcov je predsadaky prstupny zoznam, zadaju do pc meno, ak tam neni,tak sup na odber organov, ved to je minutka...to moze pocas prevozu nejaka sestra kuknut...a taktiez je daky cas kym urobia testy na zhodu medzi darcom a prijemcom, zatial zoznam stihnu iste kuknut

a ako sme sa ucili transplantacne centra su meedzinarodne, cize slovenske organy nejdu len slovakom, idu tam kde je najvacsia zhoda

nguyen
29. jún 2008

ale jasne tam je limit niekolko hodin - zavisi od kazdeho organu, tu vo fr sa este aj prevazaju z nemocnice do nemocnice, napriklad minule bol dokument kde bol chlapik, ktory chodi takto s organmi z Pariza do Marseilles autom - jasne ze ma majak a moze prekracovat rychlosti ale aj tak ... takze kuknut do zoznamu je to najmenej.

no co leishmania? ako Inarritu?

leishmania
29. jún 2008

skoro ma slahlo som kukala prvu polku a vsade na nete ta druha polka filmu nejak nesla, este to skusim dnes nejak pohladat..hadam to pojde, je to dobry film

katja78
30. jún 2008

leishmania - to som si nevymyslela.
citovala som zákon, ktorý napísala emjee • 28. jún 2008 o 15:20. prečítaj si.
ja som nevedela, že zákon vyžaduje PÍSOMNÉ POTVRDENIE, že potencionálny darca nie je v zozname nedarcov.

titkovamiriam
30. jún 2008

nech si zoberu co budu potrebovat ak to bude pouzitelne 🙂 ,po smrti mi to je naozaj jedno.

sirinka
30. jún 2008

ja som rada, ze u nas existuje takyto zakon...aj tak sa dam po smrti spalit, tak aspon bude menej odpadu 😵

emjee
30. jún 2008

katja to som skopirovala z webu ten zakon
ako som pochopila ten register nedarcov je k dispozici 24h denne 7 dni v tyzdni - mozno tam maju nejaku stalu sluzbu, ktora ti mailom alebo faxom potvrdi, ze dotycny v registri nie je

emjee
30. jún 2008

a plne suhlasim s tym preco co katja uviedla