Darujete do verejného registra pupočníkovú krv?

dorotelka
22. feb 2008

V týchto dňoch sa rozprúdila v médiách debata o zamrazovaní krvotvorných buniek z pupočnííkovej krvi a odborníci odporúčajú darovať bezplatne tento "materiál" do verejného registra. Aký máte na to názor, urobí tak niektorá z Vás? 🙂

lul
3. apr 2010

ja som chcela darovat, aj odoberali, ale nepodarilo sa odobrat potrebne mnozstvo (tusim 100ml), tak to vyhodili...

sisaha
5. apr 2010

ja som darovala do verejneho. vyplnila som nejake papiere pred porodom, potom uz nikto nechcel nic. Ale mala som zaujimavu debatu s jednou anesteziologickou a to, ze lekari a personal, ktoremu sa podari este na sale prehovorit mamicku aby si odber pupoc.krvi zaplatila ma z toho proviziu. Takisto povedala, ze neexistuje ziaden vedecky vyskum, ze by niekomu jeho vlastna pup.krv pomohla, ze je to cisty biznis.., ze uz len to, ze v nazve firmy je za ciarkou, s.r.o. nieco napoveda. Ako je to s biznisom neviem, v jednom vsak mala pravdu. Tesne pred samotnym porodom, kedy je rodicka najcitlivejsia, prisli za mnou, ci predsa len nechcem pre svoje dieta to najlepsie, aby som dala urobit odber pup. krvi pre svoje potreby. Opäť, som ich musela odmietnut s tym, ze chcem darovat bezplatne. Potom to uz nechali tak. Ale za ten cas co som lezala na sale, takto prehovorili jednu mamicku... 😠 Som toho nazoru, ze ked je niekto rozhodnuty, ze si to nechce platit, tak by ho nemali do toho tlacit. Nie je to malo penazi.. Samozrejme, kto tomu veri, je to jeho vec, nikoho neodsudzujem. Moj nazor je vsak na to taky, ze ide iba o biznis.

kingstonka
21. nov 2010

ahojte... je nejaka moznost ako zistit, ci bola krv odobrata na darovanie aj uskladnena?

idril
23. aug 2011

V ČR to funguje tak, že pokud byla darovaná krev vhodná pro uskladnění , přijde ti za cca půl roku po odběru pozvánka na kontrolní odběr tvé krve. Pokud ten dopadne dobře (odebírá se kvůli infekcím) je téměř na 100% pupečníková krev uskladněna.

pointka
25. okt 2011

No ja som prave volala na infolinku, lebo som uvazovala o darovani, ale okrem zdravotneho stavu, co je samozrejme ma zarazila podmienka, ze sa mi musi narodit dieta aspon 4,2 kg min. 4 kg, co v ziadnom pripade taku velkost dietata geneticky u mna nehrozi 🙂 Takze ma ta infoska trosku zaskocila, tym padom je u nas pupocnikova krv pase. Pri prvej dcerke som to dala odobrat, ale cim viac o tom citam, tym viac som presvedcena, ze odber pre vlastnu potrebu je zbytocne vyhodenie penazi, chcela som pomoct, ale neda sa, takze tym padom to u nas padlo ☹

czechzuzanaba
25. okt 2011

@pointka ja jsem taky uvazovala o darovani, ale nemohla jsem darovat kvuli tomu, ze jsem v prvnim trimestri brala Duphaston, ktery nas gyynekolog predepisuje preventivne kazde mamince. Ale ta podminka o 4 kg je teda jeste absurdnejsi. Je to dost divne, ze kdyz chces uchovat tu krev pro sebe, tak zadne takove divne podminky nejsou a tvrdi nam, ze je to super a jak nam to muze pomoct, a kdyz chce clovek darovat, vsechny tyto podminky odber vylucuji....Jak to, ze kdyz kdybych teda chtela krev pro sebe, tak nevadi, ze jsem brala Duphaston a dcerka mela pri narozeni min, nez 4 kg? 😕

kamilkanr
25. okt 2011

Ja som darovala do verejneho registra a ziadna podmienka nebola.

pointka
26. okt 2011

@kamilkanr ja som si to nevymyslela, vcera som volala na infolinku eurocordu. tam mi to povedali, co som napisala.

kamilkanr
26. okt 2011

@pointka Prepac, nechcela som sa ta dotknut. Pri odbere musi byt urcite mnozstvo pupocnika a to sa neda povedat pocas tehotenstva, ci bude alebo nie. Este raz prepac.

pointka
26. okt 2011

@kamilkanr Nie ja som to nebrala ako urazku, sorry ak to tak vyznelo 🙂 len vravim, co mne povedali, ja chapem tu podmienku 4,2 kg dietata, ale to je u vacsiny zien skoro nerealne take babo a ma mrzi, ze som chcela pomoct niekomu a no hm.. neda sa ☹
Malej som dala zobrat ked sa narodila, mala porodnu vahu 2890 g a odobrali jej na 54 kg!

mamabiba
26. okt 2011

Ja som chcela dať do verejnej banky, ale môj gynekológ mi povedal, že je plná a že už nezbierajú...aké s tým máte skúsenosti?

jasminet
26. okt 2011

@pointka @kamilkanr ja ked som si pred skoro 2,5 rokmi volala do eurocordu ma prepojili na lekarku (uz po hlase velmi neprijemnu), ktora mi do telefonu zuvala nejaku desiatu alebo co to bolo 😠 a vyplnala so mnou dotaznik, ze ci som vhodny darca do verejneho registra. cuduj sa svete, skoncili sme pri druhej otazke: date si pichnut epidural? povedala som, ze mam ho zaplateny, ale rozhodnem sa na mieste. pre nu to znamenalo, ze si ho pichnut dam a tym padom som "zlyhala" a mozem jedine pre vlastnu potrebu uskladnit...

pointka
26. okt 2011

@jasminet to uz ani nadchu potom nemozes mat pocas tehotenstva, lebo by ti nezobrali krv ako darcovsku? smiesne! Ale ked cvakas velke prachy tam im nevadi aj ked fetujes pocas tehotenstva. Nedam im uz ani cent.

jasminet
26. okt 2011

@pointka presne, ked ides sebe dat, tak nevadi rakovina v rodine, cukrovka, epidural, lieky, nic, ked do verejneho, tak vadi aj jeden paralen... velmi velmi som to vtedy zvazovala. muz ma odhovaral, lekarka mi povedala nech si radsej odlozime na nieco ine tie prachy a nevyhadzujeme ich do vzduchu. ale ja tehotna, citliva, kazdy na teba tlaci ze nechces pre dieta to naj naj naj urobit a nezaplatis to, ale po tom rozhovore so zuvajucou lekarkou som uz vypisane papiere na uskladnenie pre seba roztrhala. 😅
hlavne ze vsade vo svete sa rodi s epirudalom uplne prirodzene a nikde nie je problem dat krv uskladnit do verejneho...

pointka
26. okt 2011

@jasminet ja som prvu rodila s epi a spinalom, este mi aj antibiotika podavali pocas porodu a oxytocin a neviem co do mna vsetko este tieklo, lebo mi nepostupoval porod. Pocas tehotenstva som uzivala na kila utrogestanu, asi 7 druhov antibiotik kvoli zapalom a chripke a toto nikto neriesil ani sa ma nepytal, hlavne ze som zaplatila 25000.

jasminet
26. okt 2011

@pointka ale hlavne ze si zaplatila, co sa budu pytat?? 😉 😠

zora1989
2. nov 2011

Chápem, že ste chceli niekomu pomôcť a krv darovať a mnoho mamičiek to aj urobí. A že sú nejaké kritériá? U nás sme si ešte nezvykli, že sa dá podnikať aj v zdravotníctve. Čítam rôzne diskusie a naozaj nerozumiem tomu, ako sa všetci rozčuľujú, že niekto ponúka platenú službu. Predsa si platíme za tovar všade, kupujeme drahé autá, ešte drahšie byty a podobne. Keď na to niekto má, tak ho nechajte. O pupočníkovej krvi som si prečítala všetko, jedno dieťa ju má odobratú a druhé ju dostane tiež, keď sa narodí. Viete vôbec, prečo sú iné kritériá na darovanie pupočníkovej krvi? Lebo je to dobrovoľná činnosť týchto "ziskuchtivých" firiem. Z každej sumy za vlastnú krv ide 10 % na spracovanie darovanej. Keby mali financie, odoberali by viac. A čo sa týka tej epidurálky, nikde som to nenašla, tak som napísala oficiálny mail na Eurocord. Dám vedieť, keď sa mi ozvú - lebo nikde som o ničom podobnom nečítala. Link na kritériá: http://www.eurocord.sk/sk/verejny-register/daro...

idril
4. nov 2011

Ahoj, v Čechách je cena za indivuální uložení o dost nižší - jen necelých deset tisíc. Když se to rozloží po měsíčních splátkách, vychází to na 830,- Kč a 12 měsíců. Pak se platí roční skladné - 1490,- Kč.
Darování má ale na starosti stát. Je to docela drahá záležitost, zpracování a uložení jednoho dárcovského štěpu přijde cca na 25 tisíc. Taky se ale - nejspíš z finančních důvodů - darování dost omezilo a taky si vybírají mezi dárkyněmi ty nejperspektivnější a kritéria jsou taky hodně přísná. Pro darovací účely funguje nadace Kapka naděje, která ročně přispívá několik miliónů - myslím, že vloni to bylo víc než pět. Pro podporu nadačního fondu se můžete zaregistrovat na www.pupecnikova-krev.cz, za každou registraci odejde do fondu pětikačka. Podle mě je to dobrá myšlenka, aby ten, kdo si může dovolit vlastní uložení se taky podílel na tom veřejném. Pupečníková krev totiž zachraňuje životy, a každý rok jich zachrání o něco víc, i využití se postupně rozšiřuje. Co se týká léků v těhotenství - to by měl lékař dobře zvážit, nejde přece o pupečníkovou krev, ale hlavně o zdraví dítěte, nebo snad ne?

zora1989
4. nov 2011

Odber a spracovanie pupočníkovej krvi je naozaj drahá záležitosť. Nie je to len odobratie krvi z pupočnej šnúry, ale najmä vyšetrenia v špecializovanom laboratóriu a kryokonzervácia. Na to sú potrebné prístroje, ľudia, rôzne látky, priestory, čas. Preto by sa nemali mamičky hnevať, keď ich dobrý úmysel darovať krv odmietnu, lebo nespĺňajú kritériá. Podľa mňa register len minimalizuje riziko a maximalizuje šancu na čo najkvalitnejší transplantát.

albireo
5. nov 2011

@zora1989 mne pride minimalne podozrive, ze pri ulozeni pupocnikovej krvi do verejneho registra je tolko podmienok- vsetky az na minimalnu hmotnost dieta sa mi zdaju OK a ked si clovek chce nechat ulozit krv ako "biologicku poistku" zrazu je to akosi jedno.Ako potom labak zabezpeci,ze odobrata vzorka na sukromne uskladnenie splna rovnako prisne parametre ako krv vo verejnom registre?Mnozstvo buniek a pod?
Keby som bola zakaznikom Eurocordu a mala v umysle si nechat uskladnit pupocnikovu krv pre vlastnu potrebu dietata,zaujimala by som sa o ich tvrdenie"biologicka poistka na cely zivot". Nechcela by som byt na mieste rodica, ktoreho teenager dostane akutnu leukemiu a pri vysetreniach sa zisti, ze a.)chyba je na genovej urovni a teda uchovana krv sa moze vyliat do kanala alebo ze jej nie je dost na transplantaciu( firma zakaznikov dufam informuje o tom, ze ak ide o "velku"transplantaciu kostnej drene, vlastna pupocnikova krv by stacila tak max.8 rocnemu dietatu) Aspon podla tvrdenia mojho kolegu, ktory je celkom uznavany odbornik v oblasti transplantacii krvotvornych buniek. A nie, proti samotnemu Eurocordu asi nic nema, tu v Dansku maju sukromne banky povinnost informovat zakaznikov podrobne o REALNYCH a dokazanych moznostiach vyuzitia produktu a tak maju akosi menej zakaznikov.

idril
7. nov 2011

@albireo myslím, že tvrzení "biologická pojistka" znamená, že máš kdykoliv v průběhu života k dispozici vlastní buňky, které nejsou poškozené životem, léky, nemocemi atd. Mně se to zdá jasné.
Otázka je, jestli ty buňky půjdou využít a na co. Podle mě ti laboratoř napíše přesně, kolik buněk je v odebrané krvi a taky přesný výpočet, do kolika kilogramů váhy by šly využít, takže ještě před zaplacením dopředu víš, do čeho jdeš. Známé například odebrali do 73 kg - to je váha dospělého! I když je buněk někdy míň, není to k zahození je mít. Dneska se kmenové buňky z pupečníkové krve hodně studují a využití pro sebe už není jen pro transplantace, ale třeba pro diabetes nebo dětskou mozkovou obrnu. A těch přibývá a jiných nemocí na které zatím není lék taky. Myslím, že dost lidí si uschovává buňky z pupečníkové krve nejen proto, co už dokážou, ale taky trochu proto, že jim věří, že toho dokážou mnohem víc, než se teď myslí a ví.
Taky si ale myslím, že je dost maminek, které si nemůžou vlastní uchování dovolit a tak mají pocit diskriminace - já bych to ale tak zle neviděla, protože pupečníková krev není jediný zdroj kmenových buněk, že.

jarmila1977
7. nov 2011

ahojte.ja cakam svoje tretie dietatko v marci.pri prvych dvoch este taka moznost nebola.ale teraz uvazujem jednoznacne o darovani!!!! zda sa mi ten poplatok prehnane vysoky a k tomu este kazdorocny prispevok za uskladnenie...spolieham,ze sa panbozko zlutuje a nikdy ju potrebovat nebudeme !!!!

zora1989
7. nov 2011

Asi sa zhodneme, že pupočníková krv áno, len je otázne v akej forme. Veľmi si vážim všetky ženy, ktoré sa ju rozhodnú darovať. Je to nesmierne potrebné a humánne. Pupočníková krv sa využíva viac na liečbu dospelých než detí, lebo dospelí majú jednoducho častejšie ťažké ochorenia, pri ktorých je potrebná transplantácia. A fascinujúce je, že pupočníková krv sa dá kombinovať, teda pacient ich môže dostať 2 alebo 3 od rôznych darcov. Ja túto odvahu nemám. Chcem ju len pre svoje dieťa. Ako píše Idril, verím sile tých buniek. Myslím, že časom sa bude z nich dať "vyrobiť" čokoľvek. Bez ohľadu na dnešné kritériá.

giza
12. okt 2012

chcela by som prispiet k tejto teme z pohladu svojej profesie ako dula - nik tu neberie z vas do uvahy aj dalsiu vec a to, ze ste pri odbere ci uz darcovstvo alebo pre seba neni s dietatom po dobu aj o 20 min dlhsie? ak vas musia este osetrit (poporodne zranenia) tak ste s dietatom neni dobrych 40 minut a uz len z tohoto dovodu sa pytam kazdej maminy ci si je vedoma o co sa okradate navzajom ak nie ste po porode spolu? tiez ste si pozreli nieco o dotepani pupocnika? Bondingu? prvom prisati? mne to pride viac nez divne ze tieto veci nenechaju pre dieta priamo do jeho krvneho systemu dopulzovat, pricom su take vzacne a uz len uvaha nad tym kolko ma v sebe dieta krvi po narodeni ? kolko jej odoberu? kolko je to v prepocte na to dieta ze mu to vlastne chyba? skuste si na toto vsetko odpovedat a zrazu vidite priority inde a ziadne tri za darovanie - dve proti, ale hned tri za a 10 proti 😉