Darujete do verejného registra pupočníkovú krv?

dorotelka
22. feb 2008

V týchto dňoch sa rozprúdila v médiách debata o zamrazovaní krvotvorných buniek z pupočnííkovej krvi a odborníci odporúčajú darovať bezplatne tento "materiál" do verejného registra. Aký máte na to názor, urobí tak niektorá z Vás? 🙂

kacka.va
22. feb 2008

já jsem o tom přemýšlela, že bych darovala

dorotelka
autor
22. feb 2008

Veď práve, aj my vážne o tom uvažujeme... Pre vlastnú potrebu asi nie, pretože som počula, že je len malá pravdepodobnosť, že by pomohla samotnému darcovi a jeho príbuzným pomôcť, ale pokiaľ by mala pomôcť niekomu druhému, bola by som šťastná.

certica
22. feb 2008

dorotelka, ja som tak bola rozhodnuta uz pred niekolkymi mesiacmi. teraz trosku vaham len z toho dovodu, aky pristup k tomu maju len z toho dovodu, ze to nie je komercne zaujimava zalezitost 😒

certica
22. feb 2008

uz sa ani vyjadrovat neviem 😅 😀

dorotelka
autor
22. feb 2008

certica, ako to myslíš? Že nič za to nedostaneme my, alebo naopak, že si na tom nabaľujú organizácie vrecká v prípade, ak si dávame zamrazovať pre vlastnú potrebu?

certica
22. feb 2008

nie, o to mi vobec nejde. ked darujem, tak to nerobim pre svoj prospech. privitala by som vsak, keby aspon darcu informovali, aky je vysledok toho odberu, ci ho vobec daju alebo nedaju zamrazit, t.j. ci je pre nich zaujimavy alebo nie

monkula
22. feb 2008

ja som nevedela, že sa to dá aj verejne, inak by som určite dala... 😉 😉 😉

dorotelka
autor
22. feb 2008

Áno, dá sa to aj tak, len tomu nerobili až taká osvetu - asi keď je to zadarmo a nikto z toho nemá ani korunu 🙂

monkula
22. feb 2008

dorotelka, asi tak...
Mne to povedala až po pôrode moja spolurodiaca... Inak nezdá sa vám ,že je to pekne drahé?

certica
22. feb 2008

presne aj s tou osvetou alias bezplatna zalezitost

nenka83
22. feb 2008

nedarovala by som, povazujem to za potrebne pre moje dieta, co ak nahodou.... takze nikdy by som nedarovala!

certica
22. feb 2008

na druhej strane si hovorim, ze je to asi lepsia alternativa - darovat, ako zahodit do kosa, pokial tato moznost existuje

dorotelka
autor
22. feb 2008

Včera o tom bola v Novinách plus reportáž... Ročne sa zamrazí cca 1000 odobratých buniek, čo je 25 mil. Sk, keď počítame, že jeden súkromný odber stojí 25 tis. Sk. Pričom náklady na ich odber a úschovu počas 11 rokov je údajne 6 mil. Sk. Neviem teda, či to nie je len o dobrom biznise.

franziska
22. feb 2008

ja som to pri porode darovala 😉

certica
22. feb 2008

franz a kde si rodila?

dorotelka
autor
22. feb 2008

franziska, a ako si postupovala keď si to chcela darovať? Informovala si o tom niekoho okrem svojho pôrodníka?

kacka.va
22. feb 2008

já myslím, že se to jen nahlásí předem v porodnici a vyplní se nějaký papír, ne?

franziska
22. feb 2008

rodila som na kramaroch, nic sa nevyplnovalo iba som povedala pred porodom ze ja to nechcem, ale dala som to ustne na darovanie a bolo 🙂

certica
22. feb 2008

kacka, aj ja mam take info - nahlasit a vyplnit nejaky dotaznik

dorotelka
autor
22. feb 2008

vôbec netuším, musím to pozisťovať, písala som teraz mail do spoločnosti, ktorá zamrazuje transplantáty ohľadom bližších info ako postupovať.

certica
22. feb 2008

franziska a si si ista, ze to do tej spoloc. banky putovalo? teda, ci ta niekto informoval..?

lul
22. feb 2008

ahojte, kolko stoji to odobratie pre vlastnu potrebu (tusim 25000?) a pre potrebu ineho (zadara?). kolko stoji rocne uskladnovanie, ked to chcem pre vlastnu potrebu?

dorotelka
autor
22. feb 2008

lul: 25 tis. Sk stojí odber pre vlastnú potrebu a myslím 600Sk/ročne za uskladnenie...

franziska
22. feb 2008

hm, tak to neviem, uz som to dalej nezistovala, mala som ine problemy 😀 😀 😀

gabika24
22. feb 2008

ahojte, ja by som bola darovala, keby som vtedy vedela, ze to ide.

nenka83
22. feb 2008

23 680 sme platili mi za odber a 600 sk rocne za skladne.

verulka
22. feb 2008

cafte, no ja som o tom pislaa aj do temy o pupoc. krvi, ze my darujeme...ono povodna myslienka bola prave v tomto...Ale vela ludi sa na mna doslova krivo pozeralo, ze ako nie som ochotna obetovat 25litrov pre zachranu zivota mojho dietata 🙄 ja som fakt happy, ze konecne sa aspon niekt o tom vyjadril aj takto 😉 ja robim osvetu darcovstvu, kde len mozem 😉 ale mam pocit, ze v mojom okoli uplne prevlada nazor ako ma Nenka...

lul
22. feb 2008

dorotelka - dakujem. pre inych je to gratis?

dorotelka
autor
22. feb 2008

lul: áno, do verejného registra je to grátis...

verulka: to nie je o "lakomstve", ale asi skôr o reálnom pohľade na vec.

franziska
22. feb 2008

ano pri darovani sa vobec nic neplati