Darujete do verejného registra pupočníkovú krv?

dorotelka
22. feb 2008

V týchto dňoch sa rozprúdila v médiách debata o zamrazovaní krvotvorných buniek z pupočnííkovej krvi a odborníci odporúčajú darovať bezplatne tento "materiál" do verejného registra. Aký máte na to názor, urobí tak niektorá z Vás? 🙂

bubba
22. feb 2008

zvlastne je ze ked si chces pupocnik odlozit pre vlastne pouzitie tak to stoji 30 tisic lebo je to vraj narocne financne na uskladnenie a podobne...a ked ju vsetky len darujeme(to sa v pripade potreby dostaneme prednostne ziadanie potreby pup.)tak je to bezplatne 😅 😅 😅 podla mna cista ryza nikto sa dobre na tom zasa nabali a este som nepocula ani jeden jediny pripad o tom zeby niekomu zachranila pup.zivot...vy ano?

kristynaw
22. feb 2008

ja chtela darovat,ale nemeli ty specialni boxy a vzhledem k tomu,ze jsem mela akutniho cisare,tak jsem nemohla cekat,az jim nejakej dovezou

kacka.va
22. feb 2008

verulko, neboj, nejsi sama, já taky spíš daruju. Já těm firmám zatím moc nevěřím a myslím, že je to rýžování jako prase.

lul
22. feb 2008

bubba - je na tom kus pravdy.
otazka - ked darujem bezplatne a nahodou budem potrebovat - dostanem ju od ineho darcu? prednostne?

franziska
22. feb 2008

no bubba, cisto teoreticky ak ju darujes tak mozno dostanes aj tu svoju

dorotelka
autor
22. feb 2008

bubba: gynekológ mi na otázku či mám dať zamraziť alebo nie povedal, že keby sa to týka jeho, asi by to urobil pre svoj dobrý pocit. Ale hovoril aj o tom, že je len málo diagnóz kedy môže tento transplantát pomôcť a naviac z vlastnej skúsenosti vie, že už 2x pri pokuse o záchranu chorého dieťaťa jeho pacientiek nebola zamrazená krv vhodná kvôli odlišnosti nejakých hodnôť. Čiže vtedy by vraj tie rodičky lepšie urobili keby darovali do verejného registra a ešte by nezaplatili 25 litrov.

luciask
22. feb 2008

Ja som tiez darovala pupocnikovu krv pri porodedruhej dcerky. Nie som na Slovensku, ale musela som vela papierov povyplnovat. Inak tu mam vyhodu z toho taku, ze ak v pripade,ze tu pupocnikovu krv potrebujeme pre vlastnu potrebu a je este stale dostupna, tak nam ju poskytnu, ak nie je uz dostupna, pomozu v hladani takej aku potrebujeme. Takze myslim si, ze to celkom dava zmysel darovat nie?

dorotelka
autor
22. feb 2008

lul, keď daruješ a budeš ju náhodou niekedy potrebovať a nebude už minutá pre niekoho iného, jasné, že ju dostaneš... ale nikde nie je zaručené, že keď ju budeš potrebovať, ešte stále bude k dispozícii. To je vlastne ten rozdiel medzi súkromným a verejným zamrazením... Keď si ju dáš zamraziť súkromne, máš istotu, že bude len Tvoja kedykoľvek ju budeš potrebovať.

fana
22. feb 2008

Ja som pup.krv nedarovala, nechala som ju zamraziť pre môjho drobca. Nemyslím si, že som sebecká, keď myslím v prvom rade na svoje dieťa. Človek nikdy nevie... 😒

kacka.va
22. feb 2008

dorotelko, to si právě taky myslím. Jenže tenhle obor je v zárodku, takže ty firmy na to lidi prostě chytěj jako na spásu. Ještě je tu pak možnost mít další mimčo a vzít kmenové buňky z pupečníkové krve. Prý je ta pravděpodobnost cca stejná, jako by byly odebrané od prvního dítěte.

nenka83
22. feb 2008

verulka ja netvrdim ze je to o lakomstve. kazdy v ramci svojich moznosti.
pre mna to bola prvorada vec - odber piupocnikovej krvi. nikomu svoj nazor nevnucujem, nikoho nepovazujem za lakomeho, boze chran 😉

dorotelka
autor
22. feb 2008

kacka.va: Veď práve to som spomínala v predchádzajúcom príspevku: doktor mi tvrdil, že nejakej jeho pacientke ochorel syn na leukémiu v 3 rokoch. Rýchlo otehotnela, aby mohla pupočníkova krv z druhého pôrodu jej synovi. Lenže boli úplne iné kmeňové bunky aké jej chorý syn potreboval, takže nič z toho nakoniec nebolo. Nikde nie je záruka, že transplantát bude vhodný.

bubba
22. feb 2008

no,ved ja by som ju darovala pre "verejne ucely"keby som o tom vtedy vedela ale nikto mi nic nepovedal a este potom ked som sa dozvedela ze keby darujem pup.tak sa v pripade potreby uprednostnuju darcov...my sme ani nemali 30litrov na zmrazenie niecoho o com mame dojem ze je len dalsim zarobkom pre niekoho...ale keby viem ze je to na 100 percent tak ako tvrdia tak vyhrabem tie prachy aj spod zeme a dam zmrazit pre moje dieta...
no a baby uz ste teda poculi o zachrane zivota alebo citali v casopise alebo co?sak v USA alebo inych statoch to uz musia robit roky tak musia mat aj nejake uspechy nie?ja som este o ziadnych nepocula 😅

kacka.va
22. feb 2008

jo, já myslela, že jsi psala o jednom a tom samém dítěti, že mu nepomohly jeho vlastní buňky.
Já už jsem se několikrát zabývala, jestli ty kmenové buňky třeba už taky nesou tu informaci, že bude člověk nemocný, ale zatím mi nikdo na to neodpověděl.

bubba
22. feb 2008

nemam o tom sajnu sak piste baby co mate nejake znalosti ja som strasne zvedava ohladom tohto sak to su take dolezite veci 😕

dorotelka
autor
22. feb 2008

včera v tých novinách plus hovorili, že niekedy sa aj stáva, že tie kmeňové bunky už vtedy nesú tú informáciu, že človek bude chorý. Takže to nie je vylúčené.

kacka.va
22. feb 2008

no, pak mi přijde divný, že si platím za něco, co když se transplantuje, tak stejně ponese informaci o nemoci, takže vlastně ani ty kmenové buňky nejsou 100% zdravé, nebo se mýlím?

certica
22. feb 2008

verulka, uz si sa o tom bavila s tvojou porodnickou?

bubba
22. feb 2008

no????????dobry postreh kacicka 😉

dorotelka
autor
22. feb 2008

kacka.va: rozhodne je to diskutabilné

kacka.va
22. feb 2008

no právě... mně už se nějaké materiály o pupečníkové krvi do ruky dostaly, ale o tomhle tam nebylo nic psané a když se na to někde zeptám, tak mi nikdo neodpoví. Takže, buď na tom něco je a nikdo to nechce přiznat, protože by firmy přišly o zisk a nebo to vlastně nikdo opravdu neví.

kacka.va
22. feb 2008

jsem psala i na jeden mejl, co jsem kdysi na nějakém to letáčku našla, ale bez reakce, tak nevím, co si o tom mám myslet.

kacka.va
22. feb 2008

a škoda, že jsem ten leták vyhodila, protože bych jim tam napsala znovu, ale už nevím, co to bylo za firmu.

dorotelka
autor
22. feb 2008

Je to neúplne zodpovedaná otázka, ale ako píšem, včera aj o chorých zárodkoch v pupočníkovej krvi bola zmienka. Takže podľa mňa človek, ktorý nesie v sebe informáciu už pri narodení, že bude mať rakovinu, musí logicky obsahovať v pupočníku nejaké zlé zárodky. Neviem sa presne vyjadriť, som ekonómka 😝

dorotelka
autor
22. feb 2008

kacka: to je divné, podľa mňa, keď si niekto dovolí natlačiť o niečom letáky, musí byť vo veci erudovaný odborník schopný odpovedať na všetky otázky súvisiace s danou problematikou a nie ignorovať otázky lajkov.

kacka.va
22. feb 2008

no jde o to, že ty letáky třeba pravdivé jsou a třeba nad tím lidi tolik nepřemýšlejí

verulka
22. feb 2008

neni, ja som to nemyslela ako utok na teba 😉 nemyslim ,ze je to len o moznostiach, mozno opohlade na vec. Neobvinujem nikoho, kto si to da pre seba, ze je sebec alebo tak 😉
ak darujete krv a nahodou sa stane, ze ju budete potrebovat, nemal by byt problem ju ziskat.
vo svtee to funguje viac ako verejny register. Cely vyskum je v postate na zaciatku a myslim, ze pupocnikova ktrv ma uzasnu buducnost. Ale vyuzitelnost pre sukromne ucely je dost diskutabilna...Ono je ovela fin. narocnejsie zaradit krv do verejnej databazy ako na sukr. ucely...
Certica, ja som sa o tom bavila a povedala, ze to staci oznamit jej...na dalsej poradni 11.3. budeme o tom hovorit, tak ta poinformujem.
Mne len veeelmi prekaza ze informacna kampan ohladom darovania nie je v podstate ziadna 🙄 a tak sa o tom mnohe tehulky ani nedozvedia a kedze casto tych 25litrov nemamuu, + dalsie rocne naklady, tak sa citia vselijako...A to je podla mna problem 😉
mozno prave ta reportaz na jojke rozprudi aspon trochu diskusiu o darcovsteve..

dorotelka
autor
22. feb 2008

verulka, bodaj by to tak bolo, pretože ide o biologický odpad, ktorý by aj tak skončil niekde v spaľovni a takto môže zachrániť ľudský život a nestojí to rodičku ani jednu korunu, len nie každá o tom vie.

verulka
22. feb 2008

dori, presne.. a pritom aj u nas to zacalo ako kampan Darujte pupocnikovu krv a potom zrazu dajte si zamrazit krv pre vase dieta, zachranite mu zivot 🙄 ono sa to spustilo koncom mojho 3.tehu a tak som nedarovala, ale teraz-ak vsetko dobre pojde, rozhodne chcem darovat 😉