Darujete do verejného registra pupočníkovú krv?

dorotelka
22. feb 2008

V týchto dňoch sa rozprúdila v médiách debata o zamrazovaní krvotvorných buniek z pupočnííkovej krvi a odborníci odporúčajú darovať bezplatne tento "materiál" do verejného registra. Aký máte na to názor, urobí tak niektorá z Vás? 🙂

bambusko
27. jún 2008

tiez som chcela darovat a ked som sa na to pytala na tehu kurze, dr. o tom nemal info, len o platenom odbere, z ktoreho ma proviziu ☹ navyse tiez mame problemy s krvou a nebolo iste, ci by bola vhodna, tak som sa potom uz o to nezaujimala.v marci chodila kampan na darovanie 2% dane a tam strasne hovorili o tom ako podporuju verejny register, tak fakt neviem 😕

vladimira
27. jún 2008

Ahoj,
ja som bola dost prekvapena, ze darovat pupocnikovu krv nie je az take jednoduche...nemyslim z administrativneho hladiska, ale z hladiska dokonaleho zdravia zeny a jej manzela... aj my sme chceli krv darovat a vsetci sa tvarili, ze je to super a ze jasne genialny napad, ale az moj porodnik mi povedal, ze krv darovat nemozem, pretoze som mala zapal a tesne pred porodom mi davali antibiotika, aby som nenakazila maleho...a ze moj manzel ma alergiu astmu, tak by z toho aj tak nic nebolo... proste by sa malo viac hovorit o tom, co vsestko brani darovaniu tejto krvi (alebo jej zmrazeniu pre vlastne potreby) ... 😠

asitka
28. jún 2008

ja som dala malej krv zmraziť, pre vlastné potreby...keby náhodou...

vladimíra....ja som tiež pred pôrodom dostávala antibiotiká, našli mi streptokoka ku koncu tehu....ale výsledky vyšli dobré...a krv bola v poriadku....síce len do 44 kg použiteľná...ale keďže malej našli cystu v hlavičke...tak som nerozmýšlala...či áno, či nie...ukončiť uskladnenie môžem kedykoľvek a potom sa kr dostane do verejnej databázy....

snehulienka
28. jún 2008

baby, preco sa to nerobi u kazdej po porode automaticky, ved to je taka vzacna vec!!! ti co by nechceli by museli predtym povedat ze nechcu a predstavte si kolko by toho bolo po celom svete takymto stylom...
to uchovavanie je drahe ale mozno, to nemusi byt pravda, ze ti co platia 25tis vlastne platia aj na to abz sa mohli uchovavat aj tie darovane odbery. to len mozno. niekto to isto plati.
rozmyslam nad tym ze dam tych 25tis..

snehulienka
28. jún 2008

tie darovane odbery teoreticky mozu pomoct darcovi, ale musia byt uplne zhodne s tym co darca potrebuje, tak ako pri kostnej dreni je to velmi specificke, a tak darca daruje ale ked potrebuje nemusi byt v registri presne to co potrebuje...

zuz11
28. jún 2008

snehur, odbery robi firma ktora ma neake tie naklady a kedze zdravotne poistovne im to neplatia tak si to musime zaplatit my 😉 🤐
dalsia vec ak niekto daruje daruje zadarmo to je pravda ( firma to robi na svoje naklady) ale ked tu darovanu krv idu pouzit tak tej firme to bud zaplati zdravotna poistovna alebo pacient.... 🤐
a dalsia vec ze nie kazdu darovanu krv aj uchovaju ( cca kazdu tretiu asi uchovavaju)

waitinka7
9. júl 2008

Ja som rozhodnuta darovat pupocnikovu krv, ked sa to dá...a je to bezplatne, možno to raz zachráni život inému dieťaťu.

bobisek
9. júl 2008

Ahojky,
já jsem se rozhodla na porodním sále. Sestra se mě ptala a já nevěděla, přesně o co kráčí. Řekla jsem jí, že na to nemám peníze (slyšela jsem, že se to platí..) a ona, že jako zadarmo. Tak jsem byla ráda, že jsem jí darovala. Mám vzácnou krevní skupinu, tak byli celkem rádi.
A já mám teď dobrej pocit, že by třeba někdy někomu mohla pomoct

kisska
10. júl 2008

Mna sa pred porodom moj gyndak pytal, ci chcem odber, ale povedala som, ze ja by som len darovala, tak k tomu sa nevyjadroval. Ja som citala o teorii, ked vlastne krvotvorne bunky cloveku nepomozu, lebo aj tie su nositelmi problemov, kvoli ktorym ich potrebuje (leukemia a pod.), takze je vacsia pravdepodobnost "zachrany" ak je viac vzoriek v registri... Ale zase veda napreduje a vraj sa to bude dat pomoct aj pri infarkte, diabete a pod...

zuz11
10. júl 2008

len Vas upozornujem uskladnuju asi kazdu 4 darovanu krv ( zalezi od mnozstva) a samozrejme nikoho neinformuju ci odlozili alebo vyhodili kedze je to zadara 😉

najjulinka
10. júl 2008

Vsak keby kazdý venoval zadara, tak raz sa aj pre to naše v prípade núdze nájde vhodná pupocnikova krv, vsak by jej bolo na výber kooopec a nebolo by treba si len vlastnu uskladnovat... Tak ako nikto si nedá vziat pár litrov krvi pre prípad, že by ju potreboval, len tak pre istotu... 😉 A ked sa mu daco stane, tak najdu vhodnu krv pre neho, aj ked nie je jeho vlastná... To by sme si mali uskladniť aj trošku kože, pre prípad väčších popálenin aby mali a takto by sme sa mohli začať rozoberať a dávať sa uskladniť 😀 😀 😀

schiffa
10. júl 2008

Jsem rada, ze jsem nasla tuto diskuzi. Taktez zvazujeme zda-li si nechat zamrazit a ulozit krev z pupecnikove snury z duvodu uchovani kmenovych bunek. Zatim jsem o tom jen zbezne neco precetla, a vypada, ze je to docela kontroverzni zalezitost, na kterou existuje mnoho nazoru. Toto jsou pozitiva a negativa z meho pohledu:

PRO:
1. U ditete samotneho je pravdepodobnost, ze onemocni nemoci, kterou lze lecit transplantaci jeho vlastnich bunek asi 1 : 3000 (na mnoho onemocneni se vlastni bunky pouzivat nedoporucuje), avsak pri pouziti jeho krve pro jeho sourozence je pravdepodobnost mnohem vyssi, asi 1 : 300, coz uz je na zvazenou (chceme-li mit vice deti).

2. Pravdepodobnost odmitnuti implantatu organismem ditete, jehoz vlastni bunky jsou transplantovany je temer nulova. U jeho sourozencu se jedna asi take o relativne nizke riziko. U dalsich rodinnych prislusniku nevim.

3. V Kanade (kde ziji) existuje verejna banka kmenovych bunek, kde v pripade potreby je mozno najit darce (predpokladam, ze bezplatne). Nicmene u minoritnich skupin je sance, ze se najde vhodny darce mnohem nizsi. Me dite bude cesko-arabskeho puvodu a pravdepodobnost, ze se najde vhodny darce z kanadske verejne banky je asi mnohem nizsi nez kdyby jeho rodice byli cisti Kanadane.

4. V tuto chvili je mozno kmenove bunky pouzit na lecbu asi 70-ti chorob (mnohe z nich jsou velice vzacne, nejcastejsi je myslim leukemie). Vyzkum v teto oblasti vsak stale pokracuje a ja predpokladam, ze jednou tyto bunky budou predstavovat mnohem vyssi potencial a moznosti vyuziti.

PROTI :
1. Naklady. V Kanade je pocatecni poplatek (odberu+vysetreni atd.) neco pres $1000, a po te neco pres $100 rocne. Stoji to za to?

2. Pravdepodobnost, ze tyto bunky budou skutecne pouzity pro nase privatni ucely je velice mala. Kdybychom je vsak darovali do verejne banky, treba nekomu mohou zachranit zivot.

Tot muj pohled. Jeste nevime jak se rozhodneme.

bardott
11. júl 2008

Zaujímavá témička a zvlášť keď som do nej počas môjho štúdia aj trošku zakorčulovala. No. Je to skutočne veľmi, veľmi rozporuplné, hlavne čo sa týka zamrazenia krvi vlastného dieťaťa. Neviem či viete ale množstvo odobratej pupočníkovej krvi od jedného jedinca stačí pre človeka, ktorý má približne 40kg ale musíme brať do úvahy ideálny odber a hlavne kvalitu získanej pupočníkovej krvi. Z toho vyplýva, že dospelému človeku už nepomôže. Zavádzajúce sú teda fakty, že krv môže použiť daný jedinec aj v dospelosti. Pravdaže môže ale neúspešne. Taktiež sa transplantáciou pupočníkovej krvi dajú riešiť viac-menej už tu spomínané leukémie, prípadne zhubné anémie a rôzne poruchy krvotvorby. Z metabolických ochorení ako je napr. cukrovka , nič. Skôr tá pupočníková krv môže pomôcť súrodencovi ako priamo darcovi ale zasa len už v spomínaných prípadoch. Je to drahé a preto sa ja osobne prikláňam k darovaniu pupočníkovej krvi do centrálneho registra. Predpoklad je tu totiž taký, že ak sa náhodou vyskytne zákerná choroba u vášho dieťaťa je možné z registra vyňať tú "správnu" krvičku, ktorá môže pomôcť. Ja by som zvažovala zamrazenie p.k. pre vlastné potreby svojho dieťaťa len v prípade veľmi rizikovom a to ak sa závažné ochorenie vyskytuje v rodine a hrozí teda reálna genetická predispozícia pre ochorenie.
Ja osobne, ak ešte niekdy tehotná budem, podporím centrálny register. Keď sa nad tým aj zamyslíte keby každá rodička darovala p.k. do centrálneho registra tak by bolo toľko krvi k dispozícii, že by sa mohli bezproblémovo riešiť niektoré ochorenia. Totiž čím viac p.k. v centrálnom registri tým väščia šanca pre chorých. Toď môj pohľad na vec. papa

nsoci
13. dec 2008

Skusim ozivit tuto temu...

Holky co ste darovali pupocnikovu krv...

- robili vam vysetrenia pred porodom?
- informovali vas ci krv uskladnili?
- respektive kontaktovali vas toho pol roka po odbere ci je vase dietatko zdrave? (z toho by sa mozno dalo usudit, ze vasu krv aspon dovtedy nevyhodili)...

nsoci
13. dec 2008

Zo stranky Eurocord - inak co to po sebe neciatju? hrozna slovencina :

Kontrolné vyšetrenie dieťaťa po 6 mesiacoch po narodení

Ak bola pupočníková krv kompletne spracovaná a je vhodná na liečebné použitie. Zašleme vám po 6 mesiacoch od narodenia dieťaťa informácie pre vás aj vášho pediatra spolu Návratkou, kde pediater zaznačí zdravotný stav dieťaťa. Túto Návratku nám, prosím, zašlite späť v priloženej obálke. Bez Návratky nie je možné zaradiť vami darovanú krv do verejného registra. V takom prípade bude použitá na vedecké účely alebo bude zlikvidovaná.

jaja0110
13. dec 2008

nsoci- my sme si dali odobrat pupocnikovi krv cez CEPTRU, ziadne vysetrenia pred porodom koli tomu mi nerobili, len pri porode kazdej (dvojicky) odobrali krv... asi mesiac "po" mi prisli z Ceptry vysledky o tom, ze odber bol uspesny-teda sa podaril a poslali mi kolko akych latok (krviniek, bielych a cerbenych...) sa kazdej podarilo odobrat+ nakoniec mi uviedli ze krv ktoru odobrali je pouzitelna do 32 kg vahy cloveka- co je asi do veku 10 rokov.

Z tohoto dovodu sme odstupili od zmuvy, pretoze odber bol NEDOSTATOCNY (ak je dostatocny, je pouzitelny aspon do 60 kg vahy cloveka).
Samozrejme som si to mohla nechat, ale pre mna bolo dolezite aby sa to dalo pouzit v dospelosti...

Napisala som oficialnu ziadost o odstuoenie od zmluvy v ktorom som suhlasila aby odobrata pup. krv bola pouzita na medicinske ucely. Potom mi vratili vsetky korunky, resp. zalohu. 😉

nsoci
13. dec 2008

Jaja dakujem moc...

ja som skor mala na mysli postup pri darovani do verejneho registra, teda nie na vlastne ucely...

konja
13. dec 2008

Tak já měla v plánu darovat pupečníkovou krev do veřejného registru, ale protože jsem rodila v době kdy porodnice praskala ve švech a personál nevěděl v kterém sále rodit dřív, tak se tím nikdo nezajímal. Absolutně žádný zájem ze strany personálu 🙄

petka_s
13. dec 2008

jaja-zaujimave,moja kamaratka chcela tu pupoc.krv,
z 9 ujov mali 6 rakovinu,tak ju velmi chcela,
zaplatila 25 tis.ci kolko presne,a moze ju pouzit do 13 kg,maly je strasne velky,narodil
sa 57 cm,a mal 4,5 kg,teraz ma 5 mesiacov a 8,5 kg..tak chuderka,
velmi jej to nepomohlo,mozno keby vedela ze sa to da odstupit..

jaja0110
13. dec 2008

petka- no to ozaj nieje boh vie co do 13 kg vahy cloveka 😕 Moja mamina ma(la) rakovinu prsnika tak preto mi zalezalo na tom aby to bolo pouzitelne aspon do 60 kg vahy cloveka.. Neviem cez ako "firmu" isla tvoja kamaratka, ale ja som to mala zakotvene v zmluve, za akych podmienok mozem odstuoit od zmluvy... podla mna aj ona by mohla keby o tom vedela alebo mozno keby si lepsie precitala zmluvu....? 😕 😨
A ja som pri dvojickach platila 50 tisic (zalohu 18 tisic) ale potom mi to vsetko vratili... 🙂

skuska
14. dec 2008

niekde som citala ze najlepsia je "vlastna" krv

hankka
14. dec 2008

Nsoci - měla jsem v porodním plánu, že chci darovat pupečníkovou krev. Žádné vyšetření předem nedělali, během porodu krev prostě odebrali.
Zhruba po tom půl roce nám přišla z centrálního registru pupečníkové krve zásilka, že krev vyhovuje, aby mohla být použita, musíme ještě zaslat vyplněný dotazník od naší pediatričky, zda je malý zdravý (byly tam otázky na alergie apod.), to tam pak zasílá ona sama, a já jsem musela do porodnice na odběr krve.
To je všechno.

claudinka
22. dec 2008

mne zase naopak, brali krv a vyplnovala som pred darovanim papiere, a nakoniec mi neodobrali 😖

markiza
22. dec 2008

nsoci • 31tt • 13. dec 2008 o 12:09
Holky co ste darovali pupocnikovu krv...

- robili vam vysetrenia pred porodom? --->ano
- informovali vas ci krv uskladnili? ---> ano
- respektive kontaktovali vas toho pol roka po odbere ci je vase dietatko zdrave? (z toho by sa mozno dalo usudit, ze vasu krv aspon dovtedy nevyhodili)... ---> poslali list s oznamenim, ze ma budu kontaktovat
😅

denisocka
24. mar 2010

ahojte,pri prvom som nedarovala,aeni sebe nenechavala . po porode mi dokyna ukázala pupočník a vraví - škoda že ste nechceli odobrať pupoč.krv - ma naozaj pekny hruby pupočník,tak by tam toho bolo dosť 😉

teraz pri druhom práve idem zistovať,ako to je s darovaním, rodiť chcem v SNV

zelmirka1
24. mar 2010

vidim ze tu pisete ze ste odstupili od zmluvy ked napr. bola moznost pouzit krv len do vahy ktora nezodpoveda dospelemu ale dietatu, a dieta nemoze ochoriet a pouzit ju ? myslela som ze v registri uchovavaju aj mensie mnozstva pre pripad potreby
a tiez veda velmi postupuje a citala som minule ze uz pracuju na tom ako vyrobit aj z maleho mnozstva pup. krvi vacsie, zabudla som presne ako lebo to bol dost zlozity clanok ale vyzeralo to velmi zaujimavo co sa mi uz podarilo.
Je pravda ze vacsina mamin si nechava pre svoje potreby a preto vraj v registri zatial nie je prilis velke mnozstvo.

denisocka
1. apr 2010

včera mi došli letáky z Captry,je ich taka kopa,že ani neviem čo vyplniť,ked chcem darovať 😅

latvia
1. apr 2010

ja som darovala do verejneho registra v CR a nic som nevyplnovala, ani mi nic nevysetrovali....az 5 mesiacov po porode mi dosla obalka s listom a ziadankami na odber krvi, dala som si vysetrit hep.B, syfilis a HIV, detska doktorka vypisala papiere ohladom maleho a poslala som to do prahy (obalku aj znamku pribalili v liste, takze som na to neminula nic 😉 )

denisocka
1. apr 2010

no možno sa nevyplna,ale mam tam po 2x dotazník ,2x nejak dohoda medzi Ceptrou a mnou,obe sa ináč volaju..tak som usudila,že jedno je na darovanie a jedno asi na uschovanie krvy

andrea12737
1. apr 2010

ja som darovala do verejneho registra a nic som nevypisovala,len sa ma na predposlednej poradni pytal dr.ci som ochotna podarovat pupl.krv 😉