Darujete do verejného registra pupočníkovú krv?

dorotelka
22. feb 2008

V týchto dňoch sa rozprúdila v médiách debata o zamrazovaní krvotvorných buniek z pupočnííkovej krvi a odborníci odporúčajú darovať bezplatne tento "materiál" do verejného registra. Aký máte na to názor, urobí tak niektorá z Vás? 🙂

certica
22. feb 2008

poistovna to nepreplaca, bolo by treba si to zaplatit (aj ked darujes)

zuz11
22. feb 2008

poistovan ti tu pupocnikovu krv nezaplati ani ked ju potrebujes a dostanes ju ako darcovsku 🤐 proste poistovna nepreplaca vsetko 😔 a obcs aj veci co zachrania zivot 😔
volakedy (neviem ci aj teraz je to tak , klamala by som) nepreplacala ani operaciu poistovna 🤐

dorotka
22. feb 2008

no dorotelka ja som povodne chcela darovat s tym ze cim bude vacsi register darcov tym mame vacsiu sancu ze to bude fungovat ako s krvou ale zjavne to tak nie je zaujimave ze darovat som ju ani nemohla lebo som alergicka ale vsetci lekari mi vysvetlovavli ze odlozit mozem lebo to s tym nic nema
a nakoniec sme sa rozhodli ze ju odlozime

pavluskak
22. feb 2008

Ahoj holky, také se připojím. My už máme jeden odběr do veřejného registru za sebou. Bohužel asi nepomohl, protože jsem před porodem podepisovala papír, kde se psalo, že pokud bude odběr v pořádku a použitelný, budou nás za půl roku kontaktovat na kontrolní odběr krve, jinak bude pupečníková krev použita pro jejich výzkumy, vzhledem k tomu, že nás nekontaktovali, tak se asi odběr úplně nepovedl, no možná se ani nedivím, viděla jsem jak ta krev při odběru pěkně vystříkla, takže jí možná bylo málo. Každopádně to mi ani Aničce neublížilo, takže jsem rozhodnutá to u druhého porodu udělat zas, třeba se napodruhé podaří. 🙂

jabber
23. feb 2008

Teda holky, s tím placením, to fakt čumím, nikdy jsem se o to nezajímala, jak je to vlastně s orgány nebo třeba kostní dření, když to člověk potřebuje - to máme teda super zdravotnictví 😕 😠 . Kapky do nosu si můžu zaplatit sama.

My jsme si teda pupečníkovou krev dali uložit, ale kdyby ne, tak bych jí určitě darovala - vždyť je to vzácný materiál. Já spíš nechápu, že si jí nevezmou automaticky, když je to jinak jako odpad. Mělo to být jako s orgány - nejsi zaregistrovaný, že orgány darovat nechceš - automaticky se to bere jako že chceš. A ta informovanost o dárcovství pupečníkové krve je fakt dost malá - kdybych se o to nezajímala v porodnici sama, tak nevím nic 😖

nera
23. feb 2008

ja som dala odobrať PK pre svoju maličkú, nie do verejnej zbierky(a urobila by som to aj na budúce) z jediného dôvodu - nemám istotu, že ak by to náhodou aj potrebovala(veľmi si prajem, aby to boli vyhodené peniaze)tak by to aj dostala. Ja by som skôr uvítala možnosť, že dám to odobrať pre svoju dcéru, no zároveň nech je to aj v databáze pre širokú verejnosť a ak by nebolo iného darcu pristúpila by som k tomu, aby to pomohlo niekomu inému.....
Aj keď aj tak by som nemala istotu, že na budúce by niekto nám pomohol.....som pesimista, lebo viem koľko prešľapov sa v lekárstve udialo

janah.
23. feb 2008

Ahojky,
já jsem chtěla darovat krev již 2x, osobně moc nevěřím těm odběrům pro vlastní potřebu (kde mám záruku, že ta firma tu ještě za 20 let bude??). A navíc prej ta z veřejnýho registru spíš pomůže než ta vlastní... No každopádně jsem to vždycky nahlásila v porodnici a nikdy jsem se nedozvěděla, jestli si to vzali nebo ne.... 😒 Pídila jsem se po tom ještě v porodnici a řekli mi, že by mi to musel říct porodník, co nás rodil 😕 Každopádně to tam běží jak na pásu a nevím, jestli si chtěj přidělávat ještě práci navíc 😖 U druhého porodu mi řekli, že si to snad ani nezkoušeli brát, že byla zkalená plodovka či co... Tak vůbec nevím. Ted u třetího zkusím darovat zas, nic mě to nestojí, nebolí a doufám, že někomu může pomoc 🙂 😉

elise
23. feb 2008

my sme po pôrode darovali pupočníkovú krv (nemame totiž tolko penazí pre nás) tak sme to darovali do verejného registra a neľutujeme. možno ju niekto využije a zachránime život lepšie verejne darovať do registra ako vyhodiť do odpadu

lenkabu
23. feb 2008

Já se na to ptala tady a bylo mi řečeno že pupečníkovou krev vezmou jenkdyby ji aktuálně potřebovali,takže by se to řešili až při porodu 😨

nissanek
3. mar 2008

já jsem byla rozhodnutá krev darovat, ale nevyšlo to a trochu podezřívám porodnici, že byli tak trochu líný. Nejdřív mi řekli, že nemůžou, protože jsem neměla kultivaci ta streptokoka (rodila jsem v 37tt a nestihli to), pak mi řekli, že nemůžu, protože jsem alergická (ale na Septonex a kolagen!! - zádný pyly, prach roztoči,..). Tak nevim, podle mě je dneska alergický dneska skoro každý...tak to by nebyli žádní dárci. Máte taky takovou zkušenost? Opravdu jakákoliv alergie znemožňuje odběr?

anamor
3. mar 2008

ja som sa informovala na linke v eurocorde, povedali mi, ze aby som mohla byt vobec zaradena do verejneho odberu musim mat vsetky vysetrenia krvi na to potrebne - hiv, sifilis, hepatitida a tak podobne, vsetko si nepamatam, musim byt uplne zdrava, nebrat ziadne lieky a dietatko musi byt donosene. Mam sa informovat u svojho gynekologa a potom to povedat porodnikovi, krv mi odoberu a pojde na vyskum, potom ma budu informovat, ci je vhodna, ci bude zaradena do registra alebo bude zlikvidovana. Som sama zvedava, ci to funguje a ako to bude fungovat. Takze ked budem vediet viac, napisem....

jabber
3. mar 2008

anamor - ale ty krevní vyšetření ti už nebudou dělat znova, ne? To by měly stačit ty, co už máš v rámci těhotenství - aspoň u mě to tak bylo.

susik77
3. mar 2008

ahojte, mam pocit, ze transplantac. kmenovych buniek-z pupocnik. krvi este nie je standardna liecba-tusim je to len vo vyskume? takze asi to poistovna neplati...alebo viete o tom niekto nieco konkretne?
inak, ja som tiez nedala odobrat na sukromne ucely-nikde na nete som nic konkretne o tom nevidela, len reklamu firiem, co to uskladnuju 😎 a tie na tom dobre ryzuju-hlavne na ludoch co o tom noc nevedia a chcu to najlepsie pre svoje dieta...pripada mi to dobry hyenizmus 😒

anamor
3. mar 2008

jabber ak mi robili vsetky co treba, tak uz netreba znova, akurat neviem, ci mi robili vsetky 😒

jabber
3. mar 2008

anamor - pro pupečníkovou krev se dělají testy na hepatitidu B a C, HIV a syfilis - takže to už bys měla určitě všechno mít hotové. Mě už s ničím neotravovali 🙂

tinusi
3. mar 2008

Ja som rozhodnuta pupocnikovu krv darovat... keby sme ju totiz darovali vsetky, bolo by podla mna dostatok krvicky pre vsetkych, ktori to potrebuju a sukromne spolocnosti by nemuseli zarabat na tom,ze kazdy sa hra na vlastnom piesocku...
Ale uznavam, v dnesnom sebeckom svete sa asi kazdy zabezpecit pre seba to najlepsie... 😖

anamor
4. mar 2008

tinusi mas pravdu, aj podla mna to tak je. Neznamena, ze nasa vlastna krv nam pomôže. Ja o komercii tychto firiem nepochybujem, aj ked je pravda, ze odobrat si krv dam, ci uz do verejneho registra alebo pre seba, proste aby som to raz nelutovala....

moni1412
4. mar 2008

my tiez v tychto dnoch rozmyslame ze ju asi darujeme. Ako mnoho inych nemame na uschovanie pre nase babo, ale myslim ze ked zacne viac ludi darovat, bude potom väcsia pravdepodobnost pre kazde dietatko ze sa najde aj prenho potom ked by nahodou potrebovalo. Komu treba kedy povedat ze by sme chceli darovat? Staci az pred porodom alebo uz teraz? Neviete?

felixa
4. mar 2008

No teda, zaujimava tema. Nasa mala ma vyse styroch rokov a ked som bola teho tak som sa o sukr. uschovanie p.krvi pre malu) zaujimala aj informovala, o darovani sa vtedy vobec nehovorilo. Na sukr. uskladnenie moja kamaratka lekarka mala taky nazor, ze ktovie co sa s tou krvou za roky stane alebo co sa za par rokov stane s tymi firmami (nie su to spol. s r.o.?). Pytala som sa aj svojho porodnika, ten zaujimal postoj, ze to ide vsetko mimo neho. Tak sme sa rozhodli, ze PK nedame uschovat.

A teraz pride to najlepsie: Hned po porode moj porodnik "pupocnikovu krv odobral". Manzel bol pri porode. My sme boli v euforii z malej, ja som bola rada, ze mam "po tom", tak sme sa tam tym nezaoberali. Vratili sme sa k tomu az na druhy den a predkladali sme si vyrianty, jednu lepsiu od druhej, az sme to radsej nechali, lebo by sme museli danemu porodnikovi (inac znamemu) mozno prestat verit.

Teraz, ked som objavila tuto temu, sa mi to opat objavilo a naozaj neviem ako si to vysvetlit.

felixa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
felixa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anamor
4. mar 2008

moni treba sa spytat svojho gynekologa, aby si mala vsetky vysetrenia a potom povedat porodnikovi, aby ti ju odobrali, tam podpises nejaky papier o darcovstve a oni si pre krv pridu a potom je to uz na nich....

zevina
4. mar 2008

moni, nejdříve si zjisti, jestli tvá porodnice odběry pro banku pupečníkové krve provádí, čistě teoreticky bys to měla nahlásit předem, vyplnit formuláře atd... ale my to hlásili až v průběhu porodu a nebyl to žádný problém, jde jen o to, aby byla nachystaná odběrová sada a PA si k "finiši" přizvala ještě jednu sestřičku, aby měla na odběr někoho k ruce 😉 papíry se souhlasem k dárcovství jsme vyplnili až pak, stejně tak odběr mé krve (kvůli HIV, žloutence, syfilidě... )
pak se pupečníková krev odešle do tkáňové banky, kde se provádí složitá vyšetření a pokud je vše O.K. asi za půl roku dostaneš formulář (a poděkování za dárcovství 😉) který vyplní váš pediatr o zdravotním stavu děťátka, ty musíš do porodnice znovu na kontrolní odběr krve a pupečníková krev je připravena v registru pro využití 🙂

moni1412
5. mar 2008

an, zevina, dakujem. Zajtra idem na poradnu, tak sa popytam... 🙂

mouse
5. mar 2008

Ahojte, prave som citala, ze tie vysetrenia je potrebne urobit 6 mesiacov po odobrati a detsky lekar by mal informovat register o vaznych ochoreniach dietata, ak sa vyskytnu. Inak krv nemozu dat do registra. Verejny register je celosvetovy, ja by som nad tym ani neuvazovala, ak budem moct darovat, urcite darujem. A dufam, ze ani jedno dieta mamiciek z tejto diskusie nebude PK potrebovat 🙂

anamor
5. mar 2008

kočky z Čiech, u vás je to asi väčšia samozrejmosť darovať krv do verejného registra ako u nás, či sa mýlim?

trpezliva
5. mar 2008

My planujeme tiez darovat pupocnikovu krv...bola som v Ruzinove na prednaske, a malo by to ist bez problemov..len treba lekarovi povedat pol hodinu pred porodom, aby stihli vsetko pripravit..tie nadobky..atd.

zuz11
19. jún 2008

waitinka7 • 37tt • Dnes v 19:07
Ahojte dievčatá,
stretla sa niektorá z Vás s darovaním pupočníkovej krvi? Vraj je niečo také možné, treba to nahlásiť hneď ako sa príde do pôrodnice. Ja by som chcela darovať.

luciar79
27. jún 2008

ja som si o tom zisťovala než som išla rodiť a dočítala som sa že ak chceš uchovať krv pre svoje dieťa nie je problém, veď si to zaplatíš.ale darovanie do registra prepláca tá firma sama a tá si starostlivo vyberá od koho tú krv zoberie.lebo mesačne tých darcovských odberov robia len niekoľko. Preskúmajú celú rodinu vzhľadom na choroby. A keďže my máme v rodine rakovinu tak som si povedela že o našu krv záujem mať nebudú a uchovávať ju pre dieťa si nemôžem dovoliť. inak čítala som aj takú reakciu že ak už dieťa leukémiu/alebo inú chorobu/ dostalo ako ho môže vyliečiť jeho vlastná krv, v ktorej je už táto genetická informácia zakódovaná? Možno to pomôže zas len na chvíľu.....

titkovamiriam
27. jún 2008

ja som krv darovala uz pri michalovi a teraz pri marekovi som to brala ako samozrejmost 😀