Dať slovenské meno bábu v zahraničí či nie?

evka1310
13. máj 2008

chcela som vediet ci ste niektora dala alebo planujete dat svoju dietatku slovenske meno ked zijete v zahranici. Ja zijem v IT a velmi sa paci meno Dusan, ale to nema taliasnky ekvivalent. Samozrejme ze mu chcem dat meno ktore sa mi paci, ale nerada by som aby potom cely zivot (ak tu ostane zit) muselo vysvetlovat preco sa vola ako sa vola a co to znamena... 😒 ..mate s tym niektora skusenost? tehulky/ maminy v zahranici ako ste to riesili?

tekvica
13. máj 2008

dusan je krasne meno 😉

mam znamych a maleho volaju dusko.
ale k teme vam neporadim, lebo som na rodnej hrudi 🙂

kristi
13. máj 2008

a jake mas jmeno pro to druhe miminko?? ja bych to udelala tak, ze bych jim dala prvni jmeno mezinarodni (italske) a druhe slovenske

jankando
13. máj 2008

ahoj evka, no my sme to tak vyriesili, (sme v uk) ze ak to bude chlapcek, coz verime, i ked to nemame potvrdene, neukazalo nam... 😠 tak priatel si vybral meno zahranicne SEAN a ja po mojom tatkovi zosnulom..(udrziavam rod/aspon krsnym menom 😀 ) PETER..takze sa bude volat Sean (son)Peter(pitr)....no peter je i v angline, ale inak sa vyslovuje..aleja si ho budem volata petko..po slovensky ako mi usta narastli.. 😉
no a ak by to bolo dievcatko, tak to teda este musim veeela premyslat..nemam nic vymyslene..tak sa spoliehame, ze to bude chlapcek.. 😀 😀 😉 😝

kristi
13. máj 2008

jankando, tak tak moje rec 😎

zuzula
13. máj 2008

tak my sme vybrali Adam lebo to sa rovnako pise aj cita v slovencine aj anglictine. casto cestujeme na SK a nechcela by som aby babky/dedkovia vyslovovali Adamkove meno inak ako je zvyknuty tu z UK, zo skolky a od kamaratov...Adam je vsade Adam 🙂
ked budeme vyberat meno pre druhe babo tiez budem hladat nieco univerzalne...bez makcena atd.

jankando
13. máj 2008

zuzula, to je pravda...mne tiez preide , ze chudak moja mamca by si krutila jazyk nad vyslovovanim zahranicneho mena..tak bude oficilane peter, v zahranici ho budu volat pitr a my tu vsetci okrem tatka(tatko sice vie vyslovit petko,peto, peter,lebo bracho s nami zil a tak pocul ako ho my volame doma, ale i tak jemu prirodzenejsie bude to zahranicne vyslovovanie) ho budeme volat petko..mamka ma v tom prax, sak jej prvorodeny sa tak tiez vola, takze pohodka bude..a je poriesene... 😝

maculik
13. máj 2008

my tiez zijeme v zahr. (Lux + Nem) a chceme nieco, co bude v pohode aj pre SK, aj pre zahranicie. Takze asi to bude Erik pre chlapceka a Adela pre dievca (aj ked Adela sa inak cita po franc., v nemcine ani neviem, ci je, ale to neva). Ale aj tak si myslim, ze teraz je to uz take pomixovane v Europe, ze ked tie deti vyrastu, nad ich menami sa nikto nebude pozastavovat 😉

bybi
13. máj 2008

My sme v UK a hladali sme meno, ktore sa bude rovnako citat aj pisat aj tu aj doma a nasli sme. A aj pre druhe take budeme hladat 🙂

kristi
13. máj 2008

bybi, mala je Zara??

bybi
13. máj 2008

kristi ano 🙂

kristi
13. máj 2008

velmi krasne 🙂

bybi
13. máj 2008

dakujeme 😵 😵 😵

bybi
13. máj 2008

kristi aj Mia je krasne, aj to bolo v mojom zozname 😵

kristi
13. máj 2008

taky dekujeme 😵

evka1310
autor
13. máj 2008

jankando - no to ste super vymysleli..ja by som rada tiez take meno co sa pise rovnako, ale taliani vsade cpu samohlasky takze uplne rovnako pisuce meno asi neexistuje...
my to asi budeme tiez riesit tak, ze dve mena jedno slovenske a druhe talaisnke. ale tu sa pouziva potom oficialne len to prve a to by som rada slovenske...

kristi
13. máj 2008

a jake bude mit prijmeni?? po vas obou??

evka1310
autor
13. máj 2008

kristi- mena co zatial mame - pre jedneho, to uz sme si skoro isty: ALBERT(o?) Ireneo. V podstate Albert alebo Alberto su si velmi podobne a aj sa vyslovuju podobne. Problem je druhe meno..okrem toho ze sa mi velmi paci Dusan, co vobec nema taliansku verziu a ja vaham ci ho tak pomenovat aj ked je to peknucke meno...taliani by mu to potom tak divne pisali (nemaju makkcene) a asi by mal cely zivot komplikacie..chudacik moj.. 😒 sa mi este paci Rudolf...ale to sa v Taliancine povie RODOLFO a to mi uz neznie tak uzasne... 😒 samozrejme nemeni sa uplne rapidne meno (napr. moja polovicka je Juraj a v Taliancine je to Giorgio. Takze tieto mena su este relativnre blizko slovenskym)...ale prave neviem ci je lespie dat im taliansku verziu alebo tu slovensku...

kristi
13. máj 2008

i Marco nebo Bruno, Carlo jsou hezka jmena...Vittorio je taky super

evka1310
autor
13. máj 2008

🙂 🙂 kristi - to hej, ale to uz je prave ta talianska verzia...oni budu aj tak asi vyrastat v Taliasnku a bolo by asi fajn keby mali nieco aj od maminky - slovenky...ale zas sa bojim aby im moj "darcek" nekomplikoval zivot do konca zivota....tot moja dilema....
maculik - daufam ze mas pravdu a o par rokov bude aj tak cely svet multikulti a mena nebude nik riesit...aj ja zijem vo vacsom meste a je tu kopa cudzincov...takze spolocnost uz je kozmopolitna. To je dobry point... 🙂 🙂 ved nase deti vlastne bduu zit v uplne inom "svete"

kristi
13. máj 2008

ja teda jeslti muzu byt tak drza,tak bych jmeno Dušan fakt nedala....Albert je super

bihan
13. máj 2008

My sme riešili ten istý problém - nechcela som, aby bol veľký rozdiel vo výslovnosti nie len vo fj a sj, ale pokiaľ možno aj v iných jazykoch. Neviem si však predstaviť, ako by som malej ublížila, keby sme jej dali nejaké írečité slovenské meno.

mmmk
13. máj 2008

Evka, priklanim se ke Kristi, Albert je suprove jmeno. A nemusite ho davat s italskou koncovkou 😵

evka1310
autor
13. máj 2008

kristi - hehe, kludne mozes byt drza 😀 ...kazdemu sa paci ine meno, to je Ok...lenze Albert/o Ireneo bude meno pre jedno babo...a to druhe?

lolka
13. máj 2008

evka, moja svagrinna sa vydala do IT a maju uz dve deticky, syna Alessandra a dcerku Soniu. Ekvivalent pre Alessandra v slovenci nie je, pacilo sa jej a maleho volame Sandro alebo len Ale. Soniu volame Sonicka, to uz je klasika 😉 Ked sa mala Sonia narodit, viem, ze vyberali take meno, aby bolo aj u nas podobne. 😵

dididi30
13. máj 2008

no a ja mam dceru tamaru, ta sa narodila na sk.....a syn sa mi narodi v anglicku a bude nie tomas, ale thomas 😀

mywiel
14. máj 2008

Ja zijem vo Svajciarsku a keby sme cakali chlapca tak by to bol MAREK. 🙂 Ale aj pri dievcatku dame druhe meno po mojej prababke ako spomienku na predkov a Slovanov 😀 , to bude sice len v papieroch cize druhe meno Klementína. 🙂

mywiel
14. máj 2008

Lolka Alessandro je vlastne Alex, tak sa vola jeden moj kamarat zo Sicilie tiez Alessandro a vsetci ho vola doma Alex, pekne meno. 😉

evka1310
autor
14. máj 2008

mywiel - no tak to asi vyriesim aj ja, ze im dam dve mena ale teraz neviem ci to slovenske bude to prve, ktore sa pouziva, alebo to druhe, tak povediac na pamiatku.... 🙂 🙂

mywiel
14. máj 2008

Evka tu je to taka tradicia ze to druhe meno je po starych alebo prastarych rodicoch na pamiatku a tiez ak by nahodou sa vola podobne s rovnakym priezviskom aby nedoslo k pomiesaniu identity.