Mám depky z materskej

andrejulka
9. máj 2019

Ahojte,ak mozem idem sa trosku pozalovat lebo v podstate ani nemam komu,nemam take priatelky skor okruh znamych,ktorych nechcem zatazovat svojimi problemami.Som momentalne na materskej 2.rok so synom,ale mam 2 deti este starsieho skolaka a uz mam toho viac nez dost.Mam viac prac na doma kedze nestihame financne,tym padom setrim kde sa da samozrejme na sebe asi najviac cize financne aj casovo a uz sa to na mne zacina aj odzrkadlovat...ked sa vidim v zrkadle alebo na nejakej foto je mi zo seba zle...hoci chodim na jeden kurz aspon raz tyxdenne (ze vypadnem z domu)ale mam pocit ze to nestaci ....ked som potom doma zas je vsetko rovnake a popri vsetkom jednoducho na seba nemam cas😕jednostaj rutinne domace prace ma teda nijako nenaplnaju,mam vsetkeho plne zuby ale do prace ist este nemozem kedze v lete sa deti tesia na jednu rodinnu dovolenku na SK ,ubytko neplatime ale vreckove tiez treba a nemale tak setrime aj na to... takze nastupim najskor az na jesen ak samozrejme poriesim kde dam dieta kedze skolka nevezme ,nesoferujem a kazdodenne cestovanie s dietatom do jasiel odmietam tak riesim len v ramci rodiny, ale este to od nikoho nemam potvrdene....no babky priamo k dispozicii nie su tak je to tazke😕niekedy uz mam pocit ze by som najradsej vypadla na nejaky cas z domu ,na deti som zla kricim a potom to lutujem minule som sa rozplakala pri utierani riadu ale nic mi to nepomohlo,zivot musi ist dalej😕mam pocity zbytocnosti ,citim sa nedocenena,citim sa ako puťka domáca,pristihnem sa ze som casto zamracena,pritom som vo vseobecnosti pozitivny clovek...manzel sice vie ako sa citim ale nevie mi pomoct je chlap berie to inak a on je doma rad a tiez ako ja vie ze sa to so mnou zlepsi az ked do prace pojdem...kedze je tyvh penazi malo setrim asi tak ze si 3krat premyslim ci si pre seba nieco kupim a na ten 3ti krat si to nekupim aby som nemala vycitky😭 mozno si poviete ze by som mala niekam ist sa zabavit ale ani nemam s kym,vravim nemam taku priatelku s ktorou by som sla😩neviem ako v psychickom zdravi prezijem do jesene ,kym pojdem naspat do prace...ak mi neviete poradit tak mozno aspon povzbudzujuce slova pomozu prip. ak ste boli na tom podobne co pomohlo lebo mam vazne obavy ze skoncim na liekoch dovtedy😢,dakujem

any17
10. máj 2019

@ave17 dakujem za tvoj komentar ...presne to som dnes potrebovala "pocut" - citat. lebo presne k
ako pises ani ja som nikdy nebola materinsky typ...no ale je pravda ze tento cas sa uz nevrati a deticky su raz malicke.. mam to iste, 2 malicke dievcatka

any17
10. máj 2019

uplne ta chapem...ja som mala dne stake hnusne chvilky... ked som normalne chcela plakat a.odist z domu... ach jaj ja som mkc vybusna a niekedy tp jednoducho nedavam a tiez nemam ani kamosku ani teda komu sa vyzalovat...je to potom zle lebo clovek to len dusi v sebe... skoda ze si daleko hned by som skocila na kavu, na pokec 😁😁😎
inak presne ako aj radia baby...jedine najst si cas sama pre seba....a samozrejme starat sa o seba vramci moznosti..normalne v pohodli domova
netreba ziadne drahe kury a salony... len pekne doma., kozmetika, mani, pedi, kupel, cvicenie.. atd...
prajem vsetko dobre
papa
ps. kludne napis ip.mozme aspon tam podebatit

laurikamia
11. máj 2019

Ja som doma 10rokov 2deti ten druhy ma 4roky teraz som si zacala hladat pracu ale nastupit mozem zas az od septembra nema dat komu deti postrazit cele zle 😣10rokov doma uz suca na psichiatriu som v druhom tehu som chitila este k depresiam stereotipu tetaniu kamosky ktorym sa da verit pokecat niesu cize len steny deti muz pes 😣

taya4
11. máj 2019

Ja som na tom podobne, tri deti za tri roky, som už skoro 4 a pol roku s nimi doma.
Psychicky aj emocionálne som na bode mrazu. Aj si poviem, že ved mám zdravé deti, strechu nad hlavou, núdzu netrieme, muža mám dobrého - ale čo, keď ma nič z toho nebaví. Kamarátky nemam, od rodiny sme 60km, viem o čom to je, keď je človek izolovaný rodinou.

U teba mi príde, že veľkú rolu zohrávajú peniaze, že sa uskromnujes stále. Aj manžel sa uskromnuje? Mate urobený rozpočet, kam idú peniaze? Mohlo by to pomôcť, vidieť kde ich dávate, ubrať tam, sme sa dá, aby si aj ty niečo mala. Načo máš dve práce doma, keď z toho nemáš nič pre seba.

nuggi
11. máj 2019

Ahoj 😊 mne pomohlo ked som sa vratila do prace na polovicny, po pol roku na plny uvazok maleho som vedela dat do jasli sukromnych,kedze som vybavila aby to "platil stat" cize prispevok na jasle namiesto rodicovskeho...takze spat do prace a do 2 mesiacov som bola uuuplne v pohode. Sice som mala kamosky s ktorymi som sa stetnut mohla ale to je ine,kedze aj oni boli na materskej 😀 potrebujes pracu mimo domu,medzi ludmi ktori neriesia plienky,plazenie atd...ak teda nemas moznost az na jesen, tak Skus vypnut,l. Domace prace ta pockaju,na obed leco a byt vonku,alebo Skus zacat cvicit doma a dietatom/detmi,to nabije energiou. Alebo sa len tak hrajte...a pracu spravis neksor. Treba vediet vypnut....nauc sa to 😉

mechurik
11. máj 2019

A vsetko je len pre to ze debilny stat nedokaze otvorit statne jasle za 25 eurovu stravu mesacne bez sukromnych predrazenych opatrovateliek.ako ma matka vyzit?

maxilou
11. máj 2019

chapem ta, tiez som typ, ktory doma urcite nevydrzi pri dietati 3 roky a kazdy den dookola to iste. Asi by ma porazilo. Ked budem mat raz deti, chcela by som po nejakom case popritom zacat pracovat aspon na polcas. Vela ludi mi hovori, ze deti si treba uzivat kym su male. Suhlasim s tym, ale odtial potial. Nemienim prist o svoje psychicke zdravie zavreta stale doma medzi 4 stenami. na tvojom mieste by som sa snazila vyuzit matersku co najlepsie vo svoj prospech. Hovoris, ze nevies soferovat a odmietas jazdit autobusom s dietatom do jasiel. Doma vydrzat nevies. Tak sa prihlas do autoskoly, najdi si brigadu aspon na vecer, ked je manzel doma. Tym padom nemusis hladat opatrovatelku. Do jesene sa naucis soferovat a budes mat pocit efektne vyuziteho casu. Dnes byt bez auta s detmi je riadne narocne. Ked sa chce, vsetko sa da zvladnut a zorganizovat. Prajem vela sil!

ink
11. máj 2019

@zuzana2612 ďakujem, ja som hlúpa v tom, že sa musím často naučiť veci, až keď sama padám na hubu. Keď mi niekto povie, že mám zvolniť, tak sa na neho kukám jak puk, že ako asi.. Ale ten tlak si na seba fakt dávame samé. Ja si musím často hovoriť otázku "a čo sa stane ak dnes proste nebude mať dieťa polievku? NIČ, bude ju mať zajtra. Čo sa stane, ak nebude požehlené, NIČ, na dieťati sa to beztak za chvíľu pohužve, prípadne sa to ešte skôr zašpiní.
Spravila som veľké čistky na mojom zozname, veci na doma nežehlím, niektoré jedlá robím aj na viac dní, vždy sa to dá nejako obísť a obzvláštniť, dieťa dostane na výber, buď sa hraj tú chvílu sám, alebo mi pomôž a ono berie handru a uteká napúšťať vodu. Ale vždy sa ma dotknú poznámky typu prečo nie je nakúpené... no lebo si nenakúpil. Iné ženy toho stíhajú viac... no lebo im doma muž pomáha. Svokra mala záľubu mi ešte v šestonedelí pripomínať, že ona stíhala všetko poriadiť a ešte aj balkón upratovala každý deň, tak som sa jej spýtala, že či bývala tiež v trojizbáku, ževraj nie, v garzónke, no tak sa poserte všetci, čo to viete lepšie, ja to viem takto a dieťa je šťastné jak blcha, tak to zrejme robím dostatočne dobre, nie? 🙂

ink
11. máj 2019

a ešte dodám, že sa mi tak zdá ,že sme ako deti boli vychované na pochvalách a teraz keď ma niekto nepochváli, alebo neuzná, že je dobre ako to robím, tak nastúpia pochybnosti.. Ale pozri sa na svoje dieťa, myslíš, že ono pochybuje o tebe, že nie si dobrá matka, či žena? Vôbec, milujú nás bezhranične, tak si to neposerme skôr než prídu do puberty a budú automaticky očakávať, že nás otravuje všetko, čo sa týka detí a domácnosti.

katka1981
11. máj 2019

Nejdem sa rozpisovat, ale citim s vami, som jedna z vas.

letfenixa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
1gabriela13
11. máj 2019

Ja som pracovala od 16ich, nezastavila som sa nikdy, rada som chodievala na výlety, túry, zurky atď. A ako som odišla na matersku z prace, tak na druhý deň sa mi narodila dcérka😆ešte sa mi aj smiali, že aj moje telo je tak workoholicky nastavene. Samozrejme do prace som sa chystala s5 po pol roku. Ako sa mi narodila dcérka a pozrela sa na mňa, ani na sekundu by som ju nevedela nechať samu a odísť do prace. A som na všetko sama lebo muž pracuje 6 dní zo 7ich a niekedy aj 7. Rodina 500km odtiaľ aj kamošky. Na začiatku keď sa dcérka narodila tak som tiež chcela byť "super žena" mat navarene, upratané, oprate atď. To trvalo tak mesiac 😅variť si nevarim, len málokedy, jedine teda dcérke, muž je v práci. Ak je 5cm prach na skrini, kašlem nato, nezblaznim sa. Takže takéto veci nerieš. Treba si to dobre nastaviť v hlave a ver, že si šťastný človek že máš zdravé deti a veľakrát zabúdame že tie najcennejšie veci sú zadarmo. Co tak vyjsť do prírody zabehať si? Na korčule, bicykel, piknik atď.. Toto nie sú starosti... Aspoň pre mňa určite co ty píšeš.

lacibo
11. máj 2019

@andrejulka ja len taký postreh, máš tri deti, s tretím doma na RD a popritom dve práce z domu?..je to jasné, si preťažená, to by bolo dosť aj na koňa.. ja som teraz tiež s tretím doma na RD (už posledný mesiac, lebo bude mať 3), dve staršie (VŠ a už takmer SŠ), ale pracovať by som ani náhodou nezvládala..mám názor, že kým je žena na RD a vychováva dieťa, nech sa posnaží manže, žiaľ, aj keby mal mať dve roboty, inak to nejde, nejde o žiadnu vypočítavosť zo strany ženy, je to jej úloha starať sa o malé a to je ako zamestnanie..veľa sa doma aj ušetrí, netreba toľko vecí, vystačím si už 4. rok takmer s tým istým šatníkom, ako keď som chodila do práce, pre malé nakúpiš lacno hoci aj tu na MK, stravovanie je tiež výhodné, ak navarím pre celú rodinu,..žiadne cestovanie do práce, my s malou veĺa chodíme po ihriskách, máme okruh známych s deťmi, šoférujem, čo je na nezaplatenie na RD..užívam si to, nechce sa mi íst do práce ale zase sa teším, že bude viac peniažkov..takže tak, zarábanie vypusti, prehoď na muža a ty si to viac užívaj a venuj sa malému...je to mimoriadna práca a to obdobie v jeho živote strašne rýchlo uletí, kým ťa takto potrebuje, to mi ver, moja staršia 😉😉dcéra má už skoro 21 a ubehlo to jak voda..

jumama
11. máj 2019

Precitajte si cesky blog krkkavci matka - mamina troch deti zostala sama. Jej manzel zomrel ked bola tehotna s tretim babom. V mnohom ma ine nazory, v mnohom je svojska, neviem, ci je uplne stastna, ale nasla silu a splna si sny tak, ako chceli s muzom. Isto ju pichne pri srdiecku, ze ho niet a nema s kym zdielat... ale v mnohom uci deti samostatnosti uplne prirodzene a potom je to o trosicku lahsie. Alebo to aspon tak vyzera. Necitala som ju uz asi pol roka, ale svojho casu boli jej clanky super povzbudzujuce.

zuzana2612
11. máj 2019

@ink ja mam presne tu istu teoriu.. nezehlim. varim na viac dni a venujem sa aj sebe.. chodím na nechty.. pedi a cvičím doma... lebo chceme byt aj pekne.. no nie.(muz mudruje na co su mi na MD nechty.... no su mi na vela 😊) .. a milujem tiež poznamky.. ze ja som stihala a ja robila hento.. no a... ked nepomoze.. nech je ticho.. . ja som po pôrode nevedela.. kde je sever a to som bola 3 rodicka...ale dostala som sa z toho sama a vytvorila rezim.. nikto mi nechodil pomáhať.. varit.. kočíkovat a to som bola vazne na tom zle psychicky... takže plne suhlasim s tebou.... a učím sa aj ja na sebe pracovať.. aby som si uľahčila a hlavne spríjemnila zivot sebe a mojim detom...😊.

katka1981
11. máj 2019

@jumama, posli prosim link, dakujem

nevludna
11. máj 2019

Ja neviem co zeny cakaju, ked si spravia dieta🙄🙄🙄

sima1415
11. máj 2019

Úplne presne viem ako sa cítiš ...rok som doma a a posledný mesiac je to plakanie minimálne dvakrát do týždňa od vyčerpania a depresie .. dieťa mám extrémne živé , vyžaduje veľkú pozornosť , babky v čudu, manžel denné nočné , do toho veľký barák , záhrada a zvieratá ..žiaden čas na seba , žiaden čas na koníčka a ani to čo ma bavilo ma už nenapĺňa a riešenie ? Heh to by som aj ja rada vedela, keď sa už s niekým stretnem tak zase sa celý rozhovor točí len okolo detí , kamarátku tiež nemám ... môžem ti pomôcť iba tak , že ti ponúknem virtualne rameno na vyplakanie lebo občas sa treba posťažovať tak mi stačí napísať a možno si nejako vzájomne pomôžeme 🙂

vanilka83
11. máj 2019

@nevludna ty si vazne nevludna 😅 no jasne ze deti chceme ale asi kedysi to bolo lahsie ako dnes muzi boli o 14 tej doma z prace a stari rodicia boli na dochodku vzdy takze mamicka mohla v klude navarit upratat a obcas sa aj realizovat v osobnom zivote teraz muzi dru od rana do vecera a stari rodicia stale pracuju alebo uz nevladzu a mamina robi od rana do noci prat navarit upratat kazdy den a nema kto babo na chvilu postrazit ale asi je to aj touto modernou dobou zeny sa chcu realizovat aj na materskej a odmietaju uplne zahodit svoj osobny sukromny zivot moja mama mi vravi ze ona pri nas-mam este brata nebola nikde bez nas asi do 6 rokov az ked sme zacali chodit do skoly sli zevraj konecne s otcom na ples tiez si ju pamatam ze kamosky nemala vtedy ziadne, ziadne kavickovanie ani spolocne kocikovanie, pamatam si ju len za sporakom a furt doma s nami a upratovala ona sa zas uplne zazrala do upratovania asi si potrebovala zamestnat hlavu ako my teraz mobilmi 😏 no a otec jej to furt vycital az si nasiel milenku takze jej tiez z toho pekne preplo a to mala vysoku a velmi dobry plat velmi dobre miesto ekonomky takze jej tiez musela chybat praca.

nevludna
11. máj 2019

@vanilka83 vsak ok, ale to nic nemeni na tom, ze nechapem, co zeny cakaju, ked sa rozhodnu pre dieta, ked vidia ako to je. Vsade len uplakane zenske na materskej. Tak si dieta nerobte, alebo necakajte full service.
Apropo, dnes mas kopec technologie, ktora ulahcuje zivot.

vanilka83
11. máj 2019

@nevludna nie su vsade len uplakane zenske a neni vsetko cierne a biele myslim ze autorka preziva uz dost tazku fazu vyhorenia zacyklila sa v tom a nevie ako von ale urcite svoje deti miluje a verim tomu ze ma s detmi aj pekne dni niekto to moze mat tazsie niekto lahsie ohladom financii pomoci s babatkom domacnostou...kazde normalne manzelstvo chce mat deti aj za cenu tohoto vsetkeho lebo nakoniec vysledok predci cestu.

nevludna
11. máj 2019

@vanilka83 ok, beriem. Ale co tu citam, tak mi to tak pride.

vanilka83
11. máj 2019

@nevludna vies tu sa vacsinou pridu mamicky vyzalovat nie pochvalit ake je to na materskej super hlavne kvoli tomu ze nemaju vacsinou komu a tu sme vsetky na jednej lodi

dasenka26
12. máj 2019

@andrejulka ja ti napíšem o svojom pohľade, ktorý aplikujem na seba takže to neber osobne. Mám dvojičky takže materskú som mala veľmi náročnú, väčšinou sama, rodičia pomáhali aj svokra ale nebývajú s nami a sú dosť ďaleko. Ja vzhľadom na svoj zdrav.stav, chrbtica a pod. si neviem predstaviť 3.dieta a aj kvôli financiam keďže platíme hypo. Takto to utiahne a môžme si občas niečo dopriať, aquapark, výlet, a kvalitnejšiu obuv a pod. V časoch materskej som na sebe šetrila kvôli financiam, deti potrebovali plienky, veľa veci..a trpela som psychicky, nedostatkom ľudskej spoločnosti a vyzerala som hrozne. Keďže som to mala náročné, aj zdravie išlo prudko dole. Dostala som sa z toho.. vodičák bol nevyhnutnosť kvôli práci aj deťom. Zistila som že ak si doprajem pekne oblečenie, kozmetiku som psychicky inde aj okolie sa na mňa inak pozerá, starám sa o seba lebo odo mňa závisí aj spokojnosť celej rodiny. Starať sa o seba, aj psychicky dopriať si relax, cvičenie to je základ 😉

rainee
12. máj 2019

Ja ťa úplne chápem, tiež som mala niekedy dní keď som odratavala minúty na materskej. Každý deň len starostlivosť o domácnosť, deti, úlohy, nákupy, ihriská, stále ten istý stereotyp. Kamošky boli v práci tak tiež nebolo veľmi s kým vybehnúť a časom sme sa aj odcudzili. Tým že som bola celé dni na deti sama a muž do večera v práci tak pre mňa čas na aktivity v podstate ani nezostal aj keby som chcela. Niekedy som sa išla zblázniť. Na druhej strane ak by som bola celé dni v práci a deti videla hodinu večer, to by asi tiež nebolo ono. Ideálne pre mňa je pracovať na skrátený úväzok, aj sa človek dostane medzi ľudí a niečo zarobí, aj ma čas na deti. A keď deti vyrastú bude to určite lepšie.

marja7
13. máj 2019

Viem ako Ti je. Posielam Ti objatie❤️. Keby si tu, aj pohar vina Ti nalejem👍. Drz sa❤️
@andrejulka

pleja
13. máj 2019

Niekedy e to ozaj ťažké. Presne ako píšu baby: zmeniť pohľad na vec. Keď som kedysi pracovala s jednou egypťankou tak sa čudovala nášmu vtipu: že najlepšie je nechať deti schovať a koho neuvidím celý deň tak ten vyhráva. Pre ňu to bolo nepochopiteľné: prečo by sa mali schovať, prečo ich nemáš vidieť celý deň... U nich sú deti súčasť života a širšej rodinya neprekážajú. Sú to amlí ľudia - od istého veku parťáci. Je fakt že u nech sa starostlivosť rozkladá na širšiu rodinu, ale môžeme sa inšpirovať. No a k tej práci, pôjdeš do práce a budú tie isté povinnosti čo doteraz a času menej, potom začnú krúžky a učenie a čas bude utekať ešte rýchlejšie. Ak si z mesta využiť možnosti čo mesto ponúka: ihriská, materské centrum, prihovoriť sa nej mamičke (možno je tiež osamelá) - nezáväzne "small talk" tak o počasí ako aj o deťoch a možno aj na tú kávu (či už s deťmi alebo bez) príde. Ak si z dediny využi čokoľvek čo tam máte, vrátane návšetev tiet ujova strýkov. Keď tam nie sú mladé mamky aj so staršími sa dá pustiť do reči - hlave ak stále stretávaš tých istých. Keď som bola na MD aj my sme šetrili - oblečenie zo sekáča, alebo z MK, alebo od rodiny. Výlety cez víkendy do okolia, namiesto kúpaliska v lete postačí brodenie v rieke alebo potoku, pozrieť nejaké zvieratká, veľa prechádzok, ... no a keď deti spia prečítať si knihu, pozrieť seriál, štrikovať, háčkovať alebo spať - robiť čo ťa baví, kašľať na robotu - tú som robila keď boli deti hore, alebo nerobila. A poľaviť z upratovania, varenia, žehlenia. My sme mali to šťastie, že sme mali kam vypadnúť ku babkám, ale teraz zas sme tu sami a keď dieťa bolo treba odviesť na krúžok alebo bolo choré museli sme si pomôcť až kým pomoc nedorazila z 280 km vzdialenosti. No a povedať si všetko je len dočasné, všetko prejde a bude inak. Držím palce. 🙂

janesilver
15. máj 2019

@ave17 presne tak, máš pravdu. Ja mám stresovú veľmi zodpovednú prácu, každý deň mám také nervy, že teraz keď som po 13 rokoch otehotnela sa neviem dočkať ako si budem chvíle doma okolo bábätka, mojej staršej dcéry užívať.
Viem, že to nebude ľahké ale určite miliónkrát jednoduchšie a menej stresové ako teraz keď chodím z práce vyžmýkaná večer a ešte sa musím s dcérou učiť, variť, upratovať.
Baby viem, že je to na materskej stereotyp ale keď prídete do práce tiež to nebude ľahké. Utešte sa tým, že máte zdravé deti a to je hlavné, všetko ostatné sa zlepší.