Dieťa a veľké bojové plemeno psa. Máte skúsenosti?

nikollette
27. júl 2009

Ahojte viem ze je tu tema, psy a babatka a podobne, ale mna momentálne zaujímajú názory na spolužitie velkých bojových plemien, a detí, bábatiek? Máte niekto skúsenosť? My máme 5 mesačného synčeka, a máme mini čivavku Lili, ktorá ma 2 roky.. to je úplne v pohode... ale uvažujem nad kúpou veľkého plemena, aby boli dvaja kamoši.. mini čivava a k nej niečo ako pravý opak, niečo mohutné...
Mám aj známu co maju dokonca v byte, (my chceme do domu zo zahradou a dvorom) dvoch psov.. amleho a obrovskeho asi 70kg psa bordeox dogu..a maju babenko a ten pes je upln mierumiluvny.. ten maly by sa nam nom mohol aj vozit, psovi je to jedno.. proste tak bol vychovany.. bojove velek plemeno na domáceho mazla.. my uvazujeme na dogo argentino,.. nakolko ja by som chcela obycajnu velku modru dogu cca 100cm vysoka je, ale prietelovi sa nepáči, on by skor nieco co vyzetaju hrozivejsie, nieco ako pitbull alebo bandog (najbojovejsie plemeno na svete) no to sa mi zda trosku nebezpecne, tak uvazujeme nad tou dogou argentino ... ak neviete o akeho psa ide stačí dat do googlu dogo argentino a hned a to vyhodí.. viem ze vsetko zalezi od vychovy psa, ale co myslite, bude to v pohode? My ho chceme mat vnutri takisto ako nasu civavu, samozrejem cez den si moze lietat na dvore, ale v noci pekne vnutri a takisto aj zimne obdobia..nechcem starszenho psa, na dvor do budy...
Budem velmi vdacna za vase nazory, a skúsenosti 😉

zukab
30. júl 2009

no neviem, ja som toho nazoru, ze pes je zviera a je jedno, ci ma 3 kg alebo 70 kg. a robit si z neho nahradu dietata, nosit ho v kabelke, obliekat ho ako babiku, kupat ho trikrat tyzdenne, farbit mu ofinky a ofukovat ho.... to sa mi zda prehnane a najma nezdrave.
a stojim si za tym, ze velka vacsina (najma mladych a najma z BA), samozrejme existuju vynimky, o tom nepochybujem, si kupuje velke a "strasidelne" psy len a len kvoli imidzu. tento nazor mi nikto nezoberie.
lebo su strasne "cool". o vychove konkretnych ras nemaju ani ponatia, maju ich ako deticky a potom su zdeseni z toho, ze pes v istych situaciach a za nepredvinanych okolnosti prejavi svoj temperament a ukaze, ze nie je ziadny poloclovek, ale zviera. vtedy byva dost neskoro.
pretoze ja osobne si myslim, ze velke a silne psy by si mali kupovat ludia, ktori o nich nieco vedia, ktori sa o ne zaujimaju a ktori vedia, ze 70 kg pes potrebuje "tvrdu" ruku a rezim.
je uzasne vidiet mamicky, ktore maju ledva 50 kil, ako jednou rukou tlacia kocik a v druhej maju na voditku obrovskeho psa. za istych okolnosti nemaju sancu ho udrzat a nestastie moze byt na svete.
ako som hovorila vyssie, sama som psickar, mala som aj argentinu, aj domaceho mazla a psy milujem.
ale od tej doby, co mam dieta, mam sakra respekt pred psom, ktory mi ide oproti, patri k tzv. "bojovym", drzi ho na voditku tintitko, (odute, ked ich obidem oblukom, pripadne hodi opovrzlivy usmev..... akoze dalsia hystericka matka....) o nahubku v zivote nepoculi, ved naco, "moj pes je kludny, nikomu by neublizil", vela psikov, bohuzial, neovlada zakladne povely, nieco ako vodca svorky neexistuje....
dakujem, neprosim.

nikollette
autor
30. júl 2009

Neviem či je vhodné slovo cool, ale tie rasy sa mi jednoducho páčia a hotovo.. nie som povinná, nikomu nič vysvetlovať, prečo, začo ,načo chcem psa.. hlavne že sa bude mať u nás dobre a bude mať všetko, čo pes môže mať.. najma lásku! 😉

nikollette
autor
30. júl 2009

A čo sa týka toho ťuťulkania malých psov.. podla mna je normálne ked kilového psa oblečem, do kabátiku, alebo overalu (veď takému psíkovi je v zime zima,) je normálne že ho častejsie kúpeme, (veď spáva s nami, čo má byť špinavý, ked cez den aj vonku na dvore behá), že ho nosím v kabelke pre psobv, ved nato sú tie tašky, možem tak ísť snim do obchodov, dokonca aj potravín, proste všade... a ofinku jej nikto nefarbí.. má krátku srtť, keby mala dlhu tak copíky jej urobím 😀

ygreen
30. júl 2009

no, dobře si to promysly, každopádně musíš očekávat i názory z druhé strany 😉 neznám tě, ale prostě mi nějak k tobě sedí spíš ta čivava než bandog 😔 když bude pes těžší než ty, což bude asi i tlustej labrador, tak když třeba zpanikaří, tak ho neurveš, ani na vodíku a hlavně né od děcka, kdyby se něco stalo. Člověk někdy nemusí mít vše co by si přál, zejména když jde o bezpečnost dítěte.

nikollette
autor
30. júl 2009

Bandoga nechceme, ale asi BD,alebo AD 😉
no hej čiavva je moj miláčik, ale doga bude skor pod rukou priatela 😉

beboo
30. júl 2009

uplne suhlasim so zukab.
tiez som psickar a psy milujem. ale...
denne stretavam mnozstvo hrozivo vyzerajucich plemien ktore panickovia alebo panicky nedokazu udrzat na voditku.
poznam osobu, ktora vencila svojho maleho psa a stretli na ulici bojove plemeno ktore sa svojmu panickovi vytrhlo z voditka - samozrejme nahubok nemal ved naco je to milacik - majitel maleho psa ho v panike zobral na ruky a otocil sa chrbtom, takze mily bojovy pes sa tomu cloveku zahryzol do chrbta a vykusol mu kus tkaniva....
ked som bola cca v 7. mesiaci, bola som vencit svojho maleho pudla a rozbehol sa k nam obrovsky bullmastif - vytrhol sa panicke z ruky - a vyskocil mi prednymi labami na chrbat na moje nadavky panicka reagovala ze ' ved sa chcel len pohrat s tym vasim' - NA MOJOM CHRBTE...
no ale to je jedno. mam 21 mesacne dieta a vidim co taka mala osobka dokaze psovi robit aj napriek zakazom a upozorneniam, nikdy by som svoje dieta nenechala v pritomnosti velkeho psa ani keby to bol akykolvek nas domaci maznacik.
takze ked citam ze niekto si chce zadovazit psa a kriterium je ABY VYZERAL CO NAJHROZIVEJSIE, ostava mi stat rozum a myslim ze toto kriterium aj hovori za vsetko...
vela stastia.

ygreen
30. júl 2009

nikol: ale ty s tím psem budeš celý den doma, ne? A počítám že s venčením min. 5x denně se budete muset střídat, počítám že přítel pracuje. No, je to náročné, tak ať vám to vyjde, když chcete 😉

beboo: oni jsou pěkný mrchy i malý hafani, bývají i agresivní (kokr, jezevčík) ale ty ti dítě nezakousnou, však? 😉

zukab
30. júl 2009

jasne, aj mali psi byvaju agresivni, o tom potom. ale maleho psa nie je velky problem zpacifikovat a pudel ani jazvecik ti nevyrobia v tele krater bez masa.
narozdiel od pitbula, ktory takmer neciti bolest, ktoremu sa celust zovrie a treba ju vypacit, atd atd.
ked som bola mladsia a mala som argentinku, bola som svedkom toho, ako bulterier roztrhal pred domom maltezaka na kusy. len tak, z nicoho nic. pretoze mu svihlo v hlave. nieco sa mu znepacilo, alebo ho vylakalo a bolo to. do tej doby bol tiez milucky, zlatucky domaci maznacik. a jeho pan choval uz tusim tretieho takehoto psa.
takze jeden chudacik skoncil roztrhany a druhy s uspavacou injekciou v zile.
pohlad na vracanie, nikdy viac.

nikollette
autor
30. júl 2009

Mame dvor, ked bude pekne havino si moze byť pekne vonku cez den okrem zimneho a jesenného obdobia.. takze vencenie neni problem.. staci otvorit dvere a pes vybehne, na dvor, na záhradu 😉

beboo
30. júl 2009

ygreen: jasne ze zakusne akykolvek pes, dokonca na nas pred par dnami vybehla jedna odvazna civava, ale myslim ze je dost velky rozdiel ked ta kusne civava, pudel alebo ina mala mrcha, a bullmastif, alebo akekolvek hrozivo vyzerajuce hebedo 😉
nemam proti velkym psom nic pokial ich majitelia zvladaju a vedia ako s nimi zaobchadzat, pokial si ich zadovazi clovek, ktory sa v takychto plemenach vyzna a ma skusenosti. ale naozaj nemam slov na to, ked niekto z rozmaru chce dalsieho psa a kriterium je co najhrozivejsi vyzor.

zukab
30. júl 2009

to je super, ze mate dvor 🙂
nechcem tu vyzniet ako neprajna hysterka, co vsetko len kritizuje. ale este raz si zabrdnem 😀
70 kg pes, temperamentny, s potrebou pohybu, sa ti dlho s dvorom neuspokoji. bude frustrovany a nervozny.
potrebuje pohyb. vybehat, unavit, umakat, uvlacit. niekolkohodinove prechadzky, les, pole, nech sa mu trocha skludni hormon 😎
naucit sa byt na ulici, hluku, v nepredvinanych situaciach, aby nebol lakavy (a tym padom neskor agresivny), atd....

tela8
30. júl 2009

Ahojte,som tu nová a chcem reagovať na váš príspevok týkajúci sa ,,bojových plemien,, . Nechápem ako može niekto psy deliť na bojové,veď každý pes bol šlachtený na niečo iné a nikdy nie na boj. Bojovné sa tsali len preto,ze nejaká partia znudených ľudí ich nútila bojovať. Stretla som sa s už s viacerými tzv. bojovými plemenami dokonca podľa niektorých ľudí aj my jedno doma máme-rotvajlera a musím vám povedať,že je to jeden z najvďačnejších a najprítulnejších psov akých som kedy stretla..naša fenka je schopná túliť sa každému,aj tomu koho stretla prvýkrát v živote a musím vám povedať,že miluje detinapriek tomu,že my v rodine žiadne malé deti nemáme.

zukab
30. júl 2009

tela8, sama si napisala, ze niektore psy sa stali tzv.bojovne len preto, lebo ich nejaki magori zacali stvat proti sebe a organizovat ich zapasy, teda boje.
a na taketo ucely sa pouziva len par ras psov, so znizenym prahom bolesti, vacsou mierou agresivity a podobne. tiez mi toto delenie nepride najstastnejsie, ale ma svoju logiku.

nikollette
autor
30. júl 2009

No ale taka BD, je lenivá, upachtená.. nie je agresívna...
kamoska ju ma v byte..
ona by len spala, ma okolo 75kg, a je v tom byte s dalším malým hafanom, a 8mesačným krpcom..
Je to taký lenivý gaučák, nie hyperaktívne šidlo...

zukab
30. júl 2009

ja hovorim o vlastnej skusenosti s AD 😉
makacka, to ti poviem.

nikollette
autor
30. júl 2009

Bordeauxská doga strážnym psom, a hodí sa osobám ktoré majú pocit neistoty a je ideálnym spoločníkom. Je veľmi pokojný, ostražitý, odvážny a bez AGRESIVITY!!!!! Pociťuje potrebu žiť v dome, pretože chce byť členom rodiny. So svojou oddanosťou a prítulnosťou k deťom, od ktorých túži po pohladení. Doma alebo vo vozidle zostáva celé hodiny pokojný.
Bordeaux doga je psom tých, ktorí majú radi vedľa seba spoločníka. Život na reťazi im nevyhovuje.

mirka414
30. júl 2009

bojovy pes napadol vo svajciarsku dieta,neviem necitala som celu diskusiu,ale ja by som takym psom ku detom nedavala...potom je neskoro plakat,ked sa nieco stane.boze ten clanok je hrozny chybala chlapcovi prava cast tvare a ostatne casti davali dokopy chirurgovia dlhe hodiny.

ygreen
30. júl 2009

BD je krásná 😵 ale připrav se na kemry kde se podíváš, tyhle psy hrozně slintaj když cítí neco dobrého a nebo se napijí a na dvorku tedy budete mít obrovský hovna 😖 to je asi to nejhorší u takovejhlech mega psů. A ještě, náš Eda hrozně chrápe zhruba od 1,5 roku. Nedá se s ním spát v jedné místnosti nebo s otevřenýma dveřma. Jestli BD taky tak, tak potěš koště 😀 A jestli slintavýho psa necháš spát na gauči, bude za chvíli zčernalý tam, kam pes dává držku. A i koberec, apod. My kemry utíráme ze stěn, televize, a vůbec odevšad, kam mohou doletět, když pes otřepe držku. Tak nesmíš být na tohle citlivka 😉

briketa
30. júl 2009

Ak chces mat doma psa, je jedno ci velkeho, alebo maleho, musis mat zvladnutu rolu vodcu svorky.
Musis poznat psiu psychologiu a zbytocne sa nesnazit sa aby pes pochopil tu ludsku. To je A aj Z.
Inak sa moze stat hocico.
Nejde o to ako pes zlato lezi s dietatom, ide o to, ze Ty presne musis vediet, ze Ta respektuje ako vodcu aj ked tam nie si.
Viem presne ako mi je moj pes podradeny a aj keby ho napadol iny pes a ja som tam a nedam povel, ten pes sa nepohne.
Toto musis mat zvladnute.

nikollette
autor
30. júl 2009

Ygreen, no tiem sliny,a hovná 😒 🙄
kto to bude upratovať.. ja som na také lenivá 😖

dada1212
30. júl 2009

Ak napadne bojovú plemeno dieťa tak, že na to zomrie, prípadne mu odhryzne skoro celú tvár ako je tu písané, je to hlavne chyba jeho majiteľov, teda rodičov samotného dieťaťa. Naozaj je vrcholne nezodpovedné nechávať malé dieťa, ktoré si ešte nevie uvedomiť, že pes nie je hračka a nemôže mu robiť čo si zmyslí so psom a je jedno aké je to plemeno.
Pes nemá až takú vysokú inteligenciu, aby pochopil, že dieťa mu nechce ublížiť, ked mu robí zle a preto je bohužial normálne, že ho uhryzne.
Ale ak nikdy nenecháte psa samého s dieťaťom, tak s mojich skúseností z okolia sa mi zdá, že tie veľké a aj bojové psy, ktorú sú aspon trochu vycvičené dokážu byť pri dieťati kludnejšie, dieťa berú ako niečo čo majú strážiť a chrániť a znesú aj občasné potiahnutie narozdiel od malých nervóznych psov čo to decko neznášajú, lebo ho berú ako konkurenciu a čakajú len na vhodnú chvílu kedy ho chytia.

zukab
30. júl 2009

ano, je to chyba rodicov dietata, ze nieco take dovolili. pretoze pes je zviera, riadi sa instinktami, nemysli ako clovek a nikto nikdy naozaj nevie, ako v istych situaciach zviera zareaguje.
pes moze byt uzasne vychovany, poslusny, dobry, mily, maznak a neviem co, ale je to stale a len a len zviera.
staci aby mal pes zly den, nieco ho bolelo, zlakol sa, cokolvek. a ked chnapne po dietati, ktore je zhruba tak isto vysoke ako on, tak to pri 60kg kolosoch dopadne podstatne horsie, ako pri ratlikovi alebo pudlovi.

aj mna ako male dieta pohryzol pes, nastastie to bola nejaka domaca metlicka, takze mi zanechala iba malinku jazvicku pod bradou, keby to vsak bolo nieco s podstatne tvrdsim skusom, tak mi tu bradu odhryzne.
napriek tomu ma to neodradilo a psov som chovala cca 15 rokov. odkedy mam ale dieta, tak ani zaboha.

zukab
30. júl 2009

neviem ci si vybavujete tu zenu, co jej ako prvej na svete transplantovali celu tvar......
spala v posteli so svojim uuuzasnym domacim maznakom, velkym psiskom, ktory do tej doby nikdy nikomu neublizil, ktoreho by si mohla natriet na chlieb, ktory bol flegmatik a mal kazdeho rad, vratane deti.
lenze pes mal nejaky blby sen, ci co, v spanku sa zlakol, ona urobila prudky pohyb a psov automaticky reflex bol "chnapnut" po nepriatelovi.....
skoncila s vyhryznutou dierou v hlave, kde este pred chvilou bola tvar. blbe ☹

briketa
30. júl 2009

Zukab, suhlasim aj nesuhlasim s Tebou.
Ak mas psa zmaknuteho, ako som vyssie pisala, vies ako bude reagovat. V kazdej situacii.
AK si unho vodca svorky, bude reagovat ako Ty chces. Nezavisiac od toho ci ho nieco boli, alebo sa zlakol, alebo zly den? :D to je ludska zalezitost. Pes sa bude vzdy chovat ako pes. A tomu treba porozumiet.
Ak pes chnapne po dietati , nie je zvladnuty a to by som volila nemat psa.
Ak mal niekto aj cely ziviot psov, este neznamena, ze ich ma pod kontrolou.

zukab
30. júl 2009

ano briketa, mas pravdu. pes musi vediet, aka je doma hierarchia a ze on je na chvoste svorky.
len ruku na srdce, nemam pocit, ze na ulici sa premavaju majitelia psov, ktori take nieco praktizuju.
velka vacsina ma psa z uplne zlych dovodov, respektive zo ziadnych.
pretoze kupit si potencialne nebezpecnu rasu, netusit ani makke F o jeho vychove, temperamente, potrebach a ostatnom, len preto, lebo je "kjaaaasny, vyzera super a hrozivo a podobne...", je maximalne nezodpovedne a sproste. nielen voci psovi, ale najma voci inym ludom.
pretoze ako iste sama dobre vies, psy su inteligentne a vedia velmi rychlo vyuzit situaciu vo svoj prospech a slabych panickov si obmotat okolo prsta a urobit si z nich svojich otrokov, ktori sa ich v mnohych pripadoch aj sami boja. a od toho je uz len krok k napadnutiu.

dada1212
30. júl 2009

zukab Samozrejme, rozdiel to je, ale naozaj mám skúsenosti že skôr malé psy, ak sú v rodine pred dieťaťom to dieťa nepríjmu, lebo dovtedy ich strašne rozmaznávali a zrazu prestali a veľké bojové psy sú naučené skôr všetkých ochraňovať a ked vidia, že jeho majitelia majú to dieťa radi, tak si dajú za povinnosť ochraňovať aj to dieťa a neberú ho ako konkurenciu.
Naozaj ak nepoznáš bojových psov osobne, že ich nemáš alebo ich nemá niekto z okolia tak nesúd z toho, čo je prezentované v médiach.
Ak sa môžem opýtať, aký mala tá malá "metlička" dôvod ho chytiť? Lebo tie malé psy sú strašne nervozne a je veľká pravdepodobnosť že ak by taká situácia nastala s dobre vychovaným bojovým psom a ten dôvod uhryznutia nebol veľký, myslím napríklad taký, že bol s dieťaťom sám a dieťa mu robilo dlhý čas zle, tak by od tvojej dcérky odišiel, lebo sú naozaj kľudnejší ako tie malé "metly".

zukab
30. júl 2009

dada, sama som mala argentinsku dogu, tzv. bojove plemeno. okrem toho som mala aj maleho psa. viem, aky je medzi nimi rozdiel, ver mi 😉
mala metla mala dovod asi taky, ze bola zakomplexovana, doma si so svojimi panmi robila co chcela a ja ako dieta som ju isla pohladkat sposobom, ktory sa jej evidentne nepacil. kedze som mala tvar blizko jej hlavy, vyskocila a uz mi visela na brade 😀

ja sa tu len snazim povedat, ze z mojich skusenosti a pozorovani viem, ze nadmerna vacsina (samozrejme nehadzem vsetkych do jedhoho kosa), si kupuje tieto typy psov kvoli imidzu. nema absolutne zvladnutu ich vychovu, to, ze si vie pes sadnut a lahnut teda vychova nie je, ze ano 😀
no a v tychto pripadoch potom chodia po ulici s potencialne vrazednou zbranou... o to mi ide. a ked vidim taketo psy pustene navolno, tak by som ich majitelom odstrelila hlavy, to ma privadza do nepricetnosti.

dada1212
30. júl 2009

zukab Bojové plemeno napadne niekoho len raz za čas a urobí sa z toho veľké haló, pritom je to je len jeden pes zo všetkých, ktorých je na svete dosť, ale to, že malý pes napáda ľudí nikto nezverejní, ale keby to zverejnili, tak to by napríklad v televízií mohli dávať celé dni, lebo je to dosť časté, že malé psy niekoho napadnú, často úplne bez príčiny.
Lenže každý si povie, že to nie je nič, však je to len také poškrabnutie...
Lenže napríklad pre dieťa to niečo je, nejde naozaj len o to poškriabnutie, ale aj o to, že dieťa bude mať z toho skoro vždy traumu na celý život a psov sa bude báť.A to môže spôsobiť, že ak sa stretke s akýmkoľvek psom, pes vycíti, že sa ho bojí, inštinkty ho nepustia a psov, ktoré ho za život uhryznú môže byť oveľa viac nie len ten jeden.
Naozaj by mali ľudia nerozmýšlať len o tom, že čo je to uhryznutie len ako poškriabnutie alebo je to niečo väčšie, ale napríklad aj to, že trauma je tam bez ohľadu na veľkosť uhryznutia a tiež na to, že bojové plemená na niekoho zaútočia raz za uhorský rok, aj to také, o ktoré sa majiteľ nestará ale tie malé psy hryzú skoro v kuse.

nikollette
autor
30. júl 2009

Ako píše dada:
maly psi, ktory su uz v rodine pred prichodom dieťata su na to viac háklivejší ako velky pes, ktory pride do rodiny posledny, a ma potrebu rodinu chraniť! Najma dieta...
A ostatné ako píše Briketa.. Pes si nemože nič dovoliť, ked sa cíti podradený pánovi, či už je v jeho blízkosti,alebo nie...