Dieťa a veľké bojové plemeno psa. Máte skúsenosti?

nikollette
27. júl 2009

Ahojte viem ze je tu tema, psy a babatka a podobne, ale mna momentálne zaujímajú názory na spolužitie velkých bojových plemien, a detí, bábatiek? Máte niekto skúsenosť? My máme 5 mesačného synčeka, a máme mini čivavku Lili, ktorá ma 2 roky.. to je úplne v pohode... ale uvažujem nad kúpou veľkého plemena, aby boli dvaja kamoši.. mini čivava a k nej niečo ako pravý opak, niečo mohutné...
Mám aj známu co maju dokonca v byte, (my chceme do domu zo zahradou a dvorom) dvoch psov.. amleho a obrovskeho asi 70kg psa bordeox dogu..a maju babenko a ten pes je upln mierumiluvny.. ten maly by sa nam nom mohol aj vozit, psovi je to jedno.. proste tak bol vychovany.. bojove velek plemeno na domáceho mazla.. my uvazujeme na dogo argentino,.. nakolko ja by som chcela obycajnu velku modru dogu cca 100cm vysoka je, ale prietelovi sa nepáči, on by skor nieco co vyzetaju hrozivejsie, nieco ako pitbull alebo bandog (najbojovejsie plemeno na svete) no to sa mi zda trosku nebezpecne, tak uvazujeme nad tou dogou argentino ... ak neviete o akeho psa ide stačí dat do googlu dogo argentino a hned a to vyhodí.. viem ze vsetko zalezi od vychovy psa, ale co myslite, bude to v pohode? My ho chceme mat vnutri takisto ako nasu civavu, samozrejem cez den si moze lietat na dvore, ale v noci pekne vnutri a takisto aj zimne obdobia..nechcem starszenho psa, na dvor do budy...
Budem velmi vdacna za vase nazory, a skúsenosti 😉

kveta
27. júl 2009

Kdesi som čítala, že pes nemá byť nechaný osamote s dieťaťom, nech sa k nemu správa akokoľvek milo, lebo pes len opakuje správanie dospelých k dieťaťu a v ich neprítomnosti sa môžeš začať správať ako šelma. Takže zváž, či vieš zabezpečiť, aby dieťa nebolo nikdy samo s tým veľkým psom. Sama mám milého maláho psíka, ale osamote s dieťaťom by som ho nenechala.

nikollette
autor
27. júl 2009

No to nevravím ze by som ho nechávala osamote... ved maly nie je nikdy sam...
no nasa ciavva je super, ked je maly na dvore v kociku, a zobudi sa, a ja som vnutri, uz ma uteka zavolat, a steka na mna, nech sa uz ponahlam k malemu von, lebo place... 😀
ale s velkym psom nemam zatial skusenosť... 😕

molnarovak
27. júl 2009

my mame doma nemeckeho ovciaka. Ja viem, nie je to bojove plemeno, ale vsetci nas odhovarali, ze moze malej ublizit. Prave naopak, ked mala vonku spinka, tak sa od kocara ani nepohne. Nikdy sme to psa neucili. A ked mala beha a snazi sa ho tahat za chvost, tak radsej utecie niekam sa schovat.
Moji svokrovci mali kedysi pitbula. Bol velmi mily, ale stale na mna skakal. Vzdy, ked som isla k nemu, tak mi skocil prednymi labkami na brucho. Potom som otehotnela a trochu som sa obavala, aby mi neublizil, pretoze bol dost tazky. Neviem, ci to ten pes nejako vycitil, ale cele tehotenstvo mi ani raz neskocil na brucho. Prisla som prvykrat po porode a on hned labkami na brucho.
Myslim si, ze vsetko zalezi od vychovy, ale samotneho by som psa s dietatom urcite nenechavala. V ramci "hry" sa moze stat, ze pes vdaka svojim mimoriadne silnym celustiam ublizi dietatu.

nikollette
autor
27. júl 2009

Ved nik nevraví ze by som psa nehala sameho s dietatom, to nikdy...
mna zaujimaju nazory na velkych psov, halvne bojových a v zath k detom...
molnarovak inak díky za skusenost.. ja si tiez myslim ze vsetko zalezo od vychovy..
tie by som si nikdy v zivote nevzala velke bojove plemeno, ak by bolo starsie ako 3 mesiace.. ja neviem, uz by som mu neverila, a nevedela co mozem od neho cakat...
ale ked mam psa od uplneho maleho steniatka a vychovam si ho podla seba, myslim ze by to malo byt ok 😉

jabber
27. júl 2009

nikollette - musíte zvážit, jestli mu budete moct věnovat tolik času kolik potřebuje. Takový pes potřebuje kromě výchovy taky nějak zaměstnat, denně běhat, pořádně se unavit. Nejhorší je, když se pes nudí a tato plemena nemůžeš srovnávat s čivavou - to nejsou žádní gaučáci.
A pokud nemáte žádné zkušenosti s velkým psem, tak do těchto plemen bych pro začátek nešla 😉

nikollette
autor
27. júl 2009

Ale priatel oni mavala vzdy rotweilerov, ci buldogov...
ale toto je 2x také pomaly 😅

jabber
27. júl 2009

toho psa budeš muset zvládnout ty, nikollette, ty s ním budeš celé dny doma a tebe bude muset poslouchat a respektovat 😉

nikollette
autor
27. júl 2009

Ja chcem z neho take mazla domaceho spravit gaučoveho 😀 😀 😀 😀
iank o toho hava by sa jednalo:

https://www.youtube.com/watch?v=2mpYolJmdlE


oplatí sa kuk, už len kvoli dobrej pesničke z Levieho kráľa 😉 😀

nikollette
autor
27. júl 2009

čo vravíte???? 😅

jabjunka
27. júl 2009

Tak hlavní je vědět,že žádné rozdělení plemen psů ani žádný zákon či vyhláška v ČR nedefinuje pojem "bojový pes". Tento termín zdomácněl z novinářské "hantýrky", která nemá nic společného se zařazením psů.
Tady se o tom moc pěkně píše. 😀 http://www.dfens-cz.com/oldschool/clanek.php?cl...
A pokud uvažujete o psovi typu bull,AST,PBT,AB,AD ajiní,je dobré vědět,že tihle psi jsou se správnou výchovou úplně perfektní společníci k dětem a lidem obecně,ale někteří a to hlavně psi,mívají problémy v dospívání zase mezi psy.
Já sama mám4 děti,které vyrůstají mezi psy odjakživa,psů máme taky dost.Momentálně jsou to dva něm.boxeři,vysloužilý grey z Irska,kříženec chrta a mex.naháče a jako poslední se k nám přidal stařičký mops,kterého se někdo zbavi,protože nevidí,neslyší,tudíž už je k ničemu. 😖
Potom je taky dobré vědět,co chci se psem dělat,ono je sice pěkné mít zahradu,ale i tam se nezaměstnaný pes bude nudit a nudící se pes je nepříjemná věc i u toy plemen,natož u molosů.
Takže potrženo,shrnuto,ANO,ale s tím,že už teď budete přemýšlet jak pejska zaměstnáte a že budete dodržovat to o čem píšete výš.
Já a celá naše rodina si život bez psů představit nedovedeme,ale držíme se jedné věty z Malého prince...."jsi zodpovědný za každou živou bytost kterou k sobě připoutáš."
Držím palce s výběrem.
http://jablunka.rajce.idnes.cz/Vsehochut/#DSC02...
http://jablunka.rajce.idnes.cz/Bafani_3/#DSC021...
http://jablunka.rajce.idnes.cz/Bafani_3/#DSC022...
http://jablunka.rajce.idnes.cz/Bafani_3/#DSC023...
http://jablunka.rajce.idnes.cz/Tedik_2/#DSC0991...
http://jablunka.rajce.idnes.cz/Tedik_2/#DSC0994...
http://jablunka.rajce.idnes.cz/Tedik_2/#DSC0996...

Doufám,že těma fotkama někoho nepohorším. 😀

jabber
27. júl 2009

no pes je to krásnej, o tom žádná 🙂 Ale připadá mi, že to vidíš všechno příliš jednoduše a romanticky - malý pes a jeho velký ochránce atd 😀 Tohle opravdu není čivava, tohle je velký, temperamentní a sebevědomý pes, navíc lovecký, takže pohyb bude vyžadovat 😉

nikollette
autor
27. júl 2009

Jabjunka súhlasím s tebov 😉 tiez odmalicka vyrastam so psíkmi a to rôznymi...
keby som bola véélmi bohata otvorím si útulok 🙂
a tie fotky súúú super, mna si nimi určite nepohoršila 😉 😀
takto si predstavujem spoluzitie psov (aj velkých) a ĺudí 😀 😀 😀 😀

jabber
27. júl 2009

jinak souhlasím s jabjunkou - se správnou výchovou a přístupem taky nevidím obecně žádný důvod proč by nemohl být v rodině s malým dítětem 🙂

sirinka
27. júl 2009

tak ja osobne tieto typy "bojovych" psov nemusim. a do domu by so ich urcite nepustala, ci uz je tam babo alebo nie, ale ked tam babo je, o to menej.
v prvom rade taky pes potrebuje skutocne odborny vycvik a ten treba aj udrziavat a neustale ho trenovat, lebo ked povolite na chvilu, moze taky pes zblbnut a chciet prebrat "svorku".
myslim, ze tu by som zabudla na imidz...ale nateraz podriadila vyber dalsieho psa tomu, ze mate dieta...ved je tolko plemien, ktore su oznacovane ako priatelske k detom...

nikollette
autor
27. júl 2009

Podla mna aj z ciavvy ci z maleho ratlika sa da vychovat agresívny pes, co kusne a v kuse šteka.. poznám osobne také prípady.. raz sme s kamoškou museli na stole sediet lebo tretia kamoska mala takeho utočíveho ratlika.. skoro sme sa pocikali od strachu aj do smiechu 😀 😀 😀 😀 zo stola sme zisli az ked ho zavrela 😅

molnarovak
27. júl 2009

ten pes je krásny. Ukážem ho môjmu mužovi, on miluje veľké plemená.
Ja by som to s tým pohybom nevidela tak tragicky. Ved nikolette písala, že jej priateľ už má skúsenosť s veľkými plemenami. U nás je to skôr výhoda, že máme veľkého psa, pretože manžel vezme malú do kočára, vezme psa a dve hodiny mám kľud 😎.

nikollette
autor
27. júl 2009

Alebo este tento pes, co vravite ktory je lepší? 🙂
bordo doga: http://images.google.sk/images?hl=sk&lr=lang_cs...

alebo:
dogo argentino
http://images.google.sk/images?hl=sk&client=fir...

jabber
27. júl 2009

nikol - to určitě dá, ale to sebevědomí má velký pes přece jen trošku jinde než ratlík. Ratlík většinou útočí, protože se sám bojí 😀 Je to pes obranář jen když ho roztočíš na vodítku nad hlavou 😀 Velký pes tě musí uznávat jako pána, respektovat a toho musíš docílit svým přístupem k němu a výchovou. Pokud máte zkušenosti, tak v tom nevidím problém. Ale připadá mi (a nezlob se, prosím), že tohle plemeno sis vybrala jen proto, že se ti líbí 😅

jabjunka
27. júl 2009

nikollette
jabber
Děkuju. 🙂 Někdy je to opravdu "soužití". 😀
http://jablunka.rajce.idnes.cz/Deti/#DSC09530.JPG

jabber
27. júl 2009

molnarovak - pro mě taky malý pes není pes 😀 😎
Určitě - je to o tom co jsem psala na začátku, o čase. Pokud bude mít přítel denně dvě hodiny čas, aby vzal psíka někam lítat, tak je to ok. Já jsem spíš narážela na to, že z něj nikol chce udělat gaučáka 😅

nikollette
autor
27. júl 2009

Mne sa skor páči klasicka modra velka doga, ktora nie je bojove plemeno, je to tak vysoky velky psík asi 100cm, s dobrym srdieckom 😅 je to ta kalsicka nemecka doga...
ale priatel chce nieco co vyzera hrozivejsie, cize preto ta doga argentino...

nikollette
autor
27. júl 2009

Ja chcem gaučááááááááááka 😀 😀 😀 😀 😀 😀

jabjunka
27. júl 2009

nikollette:Bordeux doga je klidnější a mírnější povahy a taky nemá takový nárok na pohyb jako AD,ale je to molos a ti mívají velké problémy s klouby(DKK,DLK) a navíc mívají BD hodně kožních problémů,ale na to obecně trpí hodně těhdle krátkosrstých přešlechtěných plemen,takže se to klidně může projevit i u AD.

jabber
27. júl 2009

No ale to je právě ono - přece když si vybírám psa, tak mi jde hlavně o povahu, o tom co to konkrétní plemeno potřebuje a jestli mu to já můžu dát. Neříkám, že vzhled není důležitý, ale není při výběru psa na prvním místě 😉
Přeju ať si dobře vyberete 🙂

jabjunka
27. júl 2009

nikollette:Ale gaučáka můžeš mít z jakéhokoliv psa,to já mám všechny,jak boxiše,tak chrty,ale prostě je musím utahat.......jednou fyzicky,podruhé musí víc pracovat hlavou.Ale to fakt musí každý pes.

nikollette
autor
27. júl 2009

Jabjunka vidím že sa vyznáš 😉
no bordeux ma aj kamsoka v byte dokonca a okrem tej bordeux maju aj ineho psika..a maju 8 mesacne mimi.. a ked sme tam boli ten pes je taky lenoš, kludaš, gaučák, že až 😅 ale hlavu mal, asi taku ako tri moje 😅

A inak niektory ludia nehaju tychto psov ako su dobermani, dogy, a vselijake kratkosrsté psy vonku na dvore, len zato že sú velke.. ale ved srsť majú takisto krátku ako čivava, takze aj im je predsa v zime zima vonku ,nie? 😕

nikollette
autor
27. júl 2009

Mne ide o to aby bol ten pes co najviačší.. cchem pravy opak k nasej civave 🙂
este priatel sa smail že kokos, čo budeme nejakého slona kupovať co sa ani do auta nezmestí 😀 😀 😀 😀
Jabjunka, aky je nejaky velky najvacsi havino?? Okrem vlkodava, ten sa mi nepaci 🤐
potom asi jedine tie klasicke dogy nemecké vsak? tie su aj kludnejsie ako AD, nie?

molnarovak
27. júl 2009

nikolette, obdivujem ťa, že chceš gaučového psa. Ja som týžden strážila známym malého chlpatého gaučového psa a išlo ma poraziť z chlpov na gauči a všade. Máme doma 2 deti, ktoré robia neporiadok a k tomu ešte pes...to už bolo na mňa priveľa. S tou modrou dogou súhlasím, tiež by som ju raz chcela. Je to krásny elegantný pes.
Jabjunka to napísala úplne presne: psa musíš unaviť. Ja som nenapísala, ako skončil pitbul mojich svokrovcov: keďže sa ho po čase nasýtili a už ich nebavilo s ním večne chodiť von, tak ho začali zanedbávať. Vybehať sa mohol maximálne raz za týždeň. Po pár mesiacoch z toho psovi šiblo a chcel zaútočiť na moju svokru. Ten pes chudák za nič nemohol, je to bežná reakcia na nedostatok pohybu. Okamžite ho dali utratiť.

nikollette
autor
27. júl 2009

No ja by som tiež chcela tú modrú dogu, je to krásny, velký ( asi najvyšší pes akého poznám) elegantny, mierumilovný (ak je tak vychovaný) pes... ale priatelovi sa nepáči ☹ 😠

jabjunka
27. júl 2009

nikollette:Po 25 letech v kynologii se už maličko orientuju. 😀
BD mají opravdu hlavu jako skříň,ale jsou to krasavci.
A k těm krátkosrstejm plemenům venku.....já osobně pro to nejsem,pes je součást rodiny a chce být s rodinou v kontaktu,jinak tím trpí.Někdo namítne,že když je na zahradě,tak tam snad s ním taky jsem,ale ruku na srdce,kolikrát zajde člověk na zahradu za psem,kdž je hnusně,prší a mrzne?Když se psovi udělá vhodná a zatepená bouda,tak tam i vydrží,i kratkosrsťáci si vytvoří hustou podsadu,ale prostě to není ono.