Dieťa alebo kariéra?

mysti
6. okt 2008

Ahojte plánovačky, mamičky!
Založila som túto tému, lebo by som chcela vedieť, aký máte na túto "dilemu" názor, prípadne aké máte skúsenosti a názory.

Ja momentálne mením zamestnanie, mám 25 rokov a zmluvu budem mať na dobu určitú (1 rok). Za rok už budem mať 26 a keby som chcela mať bábo potom (možno sa nezadarí na 1x), budem mať už 27, môj manžel 31. A to by bolo ešte len prvé dieťatko.
S manželom sme spolu 9 rokov, z toho sme pol roka manželia. Máme skončené školy, 2 roky svoj vlastný byt a obaja pracujeme.
Zatiaľ nám všetko vychádza, ako sme si priali a predstavovali, ale teraz sme narazili na takúto dilemu.

Tak teda som zvedavá na Vaše názory, možno skúsenosti a či niektoré z Vás stáli tiež pred takýmto rozhodnutím...

😉

virginia
9. okt 2008

Ja si myslim, ze tato otazka je zle polozena. Kazdy sa zariadi tak, ako to citi v danom okamihu.
Vela mamiciek povie, jasne, ze dieta, kariera moze byt neskor, ale nemylila by som si karieru so zamestnanim, ktore berieme ako nutne zlo. V tom pripade je jasne, ze ked pride vhodny partner a k tomu sa pridaju materske pudy, materstvo je prvorade.
Ak niekto pracuje na kariere, pretoze ho praca fakt bavi, je dobre, si to aspon trochu premysliet. Pretoze je pravda, ze kariera sa da spravit aj neskor, ale ked nie je plan, nebude ani kariera. Ja som zas toho nazoru, ze ak mam v praci nejaky akceptovatelny casovy usek, ktory je pre karieru dolezity, tak materstvo kludne moze tu chvilu pockat. Ved je jedno, ci sa dieta narodi v maji 2008 alebo vo februari 2009, nie? Vsetko je otazka priorit. A este som presvedcena, ze si netreba vyberat medzi materstvom a pracou. Vacsinou sa da zvladnut oboje. Ak si to clovek dobre premysli 🙂

marse
9. okt 2008

kedze ste obaja dobre zabezpeceni, materialovo aj dusevne ste zreli ludia tak nie je o com...nech pride babo skor ako bude neskoro, lebo nikdy nie je ten spravny cas na babo ak sa to planuje.
a pracu a krieru mozes realizovat do 60 aj viac, ved dochodok je daleko a ty s anarobis este ajajaj 😀 😀 ale v 60 deti uz mat nebudes 😀

lienockaa
9. okt 2008

ahojte, ja som mala babo po 30tke, chcela som ho, po VS som uz 5 rokov a o nejakej velkej "kariere" sa neda hovorit, hoci som bola cely cas az do MD zamestnana, akosi ma uz praca netesila tak ako na zaciatku a necitila som, ze je pre mna taka dolezita..chybalo mi dieta, niekto, kto by mi hovoril mama a to vobec nijaka kariera nenahradi..som stastna, ze som "karieru" odlozila bokom..na MD chcem byt dlho, planujem este jedno babo a potom sa vratim do prace a budem sa jej venovat..ved do dochodku casu dost, no deti v 60tke mat nebudem, vsak marse?😉

cuchre
9. okt 2008

ja som sa rozhodla pre babo, aj ked sa po materskej teoreticky nemam kam vratit (prakticky na 6mesiacov na doktorandske). mam 27, manzel30 a babo sme planovali, lebo sme sa bali, ze nam to mozno bude trvat, kym ostaneme tehu. a otehotnela som po 2 mesiacoch snazenia...ucila som, ale zmluvu mi pre rizikove nepredlzili :( tak hadam sa kariera poradi potom 🙂

ninka23
3. aug 2009

Mám problém : Po 18 som nastúpila do práce. V 22 som sa vydala a o rok ( síce po rizikovom tehotenstve a 8 mesačnom pobyte v nemocnici ) sa nám narodila dcérka. Na materskej som bola 1,5 roka ( volali ma do práce, ak by som nenastúpila a bola na MD do 3 rokov už by ma neprijali).
Po 2 rokoch som dostala lepšiu ponuku a nastúpila do nového zamestnania. Nová práca ma bavila a bola aj slušne zaplatená ( splácali sme hypotéku za byt) a nechcela som sa k zamestnávateľovi správať nekorektne a ísť na ďalšiu materskú. Povedala som si 3-4 roky a potom to skúsime. Lenže dcérka nám vážne ochorela ( silná alergia a astma) a to ma od ďalšieho dieťaťa odrádzalo. Práca bola fajn a mne sa darilo,ale už to bol stereotyp a žiadala sa mi zmena. V januári tohto roku som si povedala, že ak do leta nepostúpim, tak skúsime druhé bábo. ...ale náhoda chcela, že som bola vedúcim iného oddelenia oslovená na vedúci post v máji tohto roku a od júna som na novom mieste. Dosiahla som to, o čom som tých 5 rokov snívala 🙂 , ale teraz mi to príde nefér otehotnieť.Mám už 33 rokov a dcérka bude mať 10. Medzi deťmi už bude aj tak veľký odstup.
... nečakám od Vás radu, čo mám robiť, rozhodnúť sa musím sama, ale uvítam každý názor 🙂

vandavanda
3. feb 2011

ahojte! vidim, ze diskusia je uz starsia, no predsa len chcem prispiet. suhlasim s virginiou. ono je rozdiel chodit do prace a tuzit a robit vsetko pre to, aby clovek naplnil svoje karierne ambicie. ja osobne mam v tejto oblasti svoje ciele. niekolko poslednych rokov zivota som travila prekonavanim prekazok, ktore ma mali k nim priviest. postupom casu som vsak zacala citit, ze dvom dospelakom je v byte otupno a nieco proste chyba. prestala som sa branit tehotenstvu a coskoro i otehotnela. to, ze navrh na moje povysenie prisiel ked som bola v 3. mesiaci mi pride trosku nefer od zivota, ale - co uz 😀 pocas tehotenstva som sa bala, ze dieta mi znemozni naplnit si sny. dnes uz viem, ze to tak nie je. matersku som sa rozhodla vyuzit na dovzdelavanie sa tam, kde treba. mam 29 rokov, moja fesacka 4 mesiace. clovek zivot nenaplanuje, ja som sa o to silou mocou pokusala a neklaplo 🙂 mozno je lepsie nechat veciam volny priebeh. tiez mam kolegyne, ktore odkladali babo koli hypotekam alebo kariere svojej ci manzelovej - jedna napokon otehotnela vo veku 35 rokov, druha uz vyhladala lekarsku pomoc davnejsie, no zatial bez vysledku.
clovek moze mat spokojne dieta i sa pracovne realizovat a napredovat - i ked na druhej strane to bezpochyby vyzaduje vela usilia, koncentracie a tiez podporu blizkych. ale da sa to. otazkou pre kazdeho z nas je - ci skutocne o to stoji.
len pre istotu - pisala som o kariere, nie o chodeni do prace 🙂 menej planovat a viac zit svoje sny 😉

katecameron
3. feb 2011

no popdla toho ako to vyhovuje tebe ci chces radsej dietatko alebo peniaze cize karieru 😉 ja som si vybrala deticky 🙂

maca_p
3. feb 2011

@katecameron nie vzdy znamenaju peniaze - vyplata karieru.