Digiscrapbook pre začiatočníkov

meggi
11. sep 2007

Ahojte, zakladám túto tému, lebo vela mamičiek chce začat,len nemajú čas čítat si od začiatku diskusiu Mám koníčka Digiscrabook. Snád vám to ulahčí prácu... Sú tu použíté podklady z tejto diskusie, pričom odkazy a návody sú prebraté od šikuliek Rabivy, Hawry a mnohých iných mamičiek...

dzidzuska
28. sep 2007

no chcem si nahrat viac obrazkov s ktorymi chcem robit do jedneho okna ako to spravim?vzdy mi nahra novy obrazok v novom okne a potom ich neviem spojit

meggi
autor
28. sep 2007

pozri si prvú stranu o 11:06, tam som postup vysvetlovala a ked ti to nepojde, tak to skusim podrobnejšie vysvetlit...

dzidzuska
28. sep 2007

ok idem pozriet dakujem zatial 😀

dzidzuska
28. sep 2007

ked mne vsetko vyhadzuje ako pozadie vzdy to mam v novom okne nedari sa mi to spojit do jedneho ☹

meggi
autor
28. sep 2007

no, to je v poriadku... Musíš si každu jednu fotku dat zmenšit - cez pravu myš a tam je velikost obrázka a daj si napr. 800 šírku, potom si stlač zase pravú myš a tam si daj kopíruj - potom sa daj na pozadie, ktoré maš otvorené ako dalšie okno a tam si daj prilepit. Pokial budeš chciet zmenit velkost - možeš si daj zase cez pravu myš a velikost obrázku a tam si zmen... a takto postupne tam možeš dávat iné obrázky... Pokial tam budeš chciet dat nejakú ozdobu, najskor si musíš íst cez Obrázky - prúhledná barva a potom kopírovat a prilepit na pozadie... Aby sa ti okopírovala iba ozdoba a nie ozdoba s bielym pozadím... Dufam, že som to napísala zrozumitelne - ak nie, tak napíš.

jj2202
28. sep 2007

meggie vsetky tie krasne vytvory si robila len vo fotofiltroch?

meggi
autor
28. sep 2007

jj2202 - fíha - dakujem za pochvalu 🙂 ,ja som zatial len začiatočník - ale sú tu iní profíci ako rabiva, hawra či adusa,bihan,droby, aprilmouse a iníííí...Ale áno, všetky su robené vo photofiltroch 😉Teším sa na tvoje výtvory a dalších začínajúcich digiscraperov...

mari.m
30. sep 2007

meggi,
vdaka tebe sa to podarilo aj mne..
DAKUJEM
len este neviem, ze ako mam ulozit obrazok tak, aby mi neprekryval napriklad stuzku alebo spinku..proste neviem ho dat tak,aby bol len tam,kde ma byt..ale prekryva mi aj spinku al. stuzku..ako to prisposobit?

kattom
30. sep 2007

photoshop- co je to akcia a ako ju pouzit?

kattom
30. sep 2007

Ahojte teraz som pomahala jednej kocke s jednou akciou, tak kopirujem aj sem. Mozno sa niekomu zide.

akcia ti pomoze upravit obrazok - podla toho, na co je zamerana. ja som tiez bola "jelen" z toho na zaciatku -s PS robim od augusta, samouk bez kniziek, v anglictine ho mam k tomu.. ale da sa pomalicky.
ako pouzit akciu? - ked si otvoris PS - tak si das view/zobrazit - akciu/actions - to sa ti zobrazi na liste pod history/históriou (ak mas zapnutu, ak nie, tak niekde ti vyskoci nove okno). a potom len staci otvorit obrazok-foto postavit sa na prislusnu akciu - dole su ikonky ako na radiu a stlacis play - taky trojuholnik. a PS ti spusti na dany obrazok akciu - t.j. urobi to, co je tam nahrate - ohne roh, urobi podklad na fotku, ramik na fotku a pod. zavisi, ake akcie mas stiahnute. ked stahujes nove akcie (naj stranka s akciami www.devianART.com - tam ich je kopec, staci si vybrat.) akciu si potom musis ulozit do pocitaca tam, kde mas ulozeny PS: Photoshop / Presets / Photoshop Actions (koncovka suboru je .ATN). ked si potom otvoris PS - a chces akciu pouzit: cez zobrazit akciu/view actions - dole vedla play je obrazok suboru=zlty file a cez to si to otvoris/nahras a mozes dat play a malo by to fungovat.
🙂

kattom
30. sep 2007

Ako ohnut roh na fotke pomocou akcie?

akciana ohnutie strany -ja ju mam z www.panosfx.com su tam aj ine super akcie - asi 38 vzdy je hore obrazok, ako akcia vyzera - plus popis/tutorial - a tiez subor.zip s akciou.
ak som dobre citala, nevies po anlicky (ak hej, tak sorry, asi niekto iny to pisal dnes potom - tak potom budes rozumiet, co od teba v messagoch chcu). takze:

najdi si akciu s nazvom: curl.zip
otvor si ju a stiahni/download do svojho PC
uloz si to medzi akcie vo photoshope - Photoshop/presets/ photoshop actions (vid prispevok vyssie)

teraz si otvor photoshop - a otvor si akcie.
pozri sa ci ti tam ta akcia pribudla v zozname.
A)ak ano - tak ju pouzi - navod dalej.

B) ak nie: tak si otvor vo svojom pocitaci cez tento pocitat, atd.. (tam ked mas ulozene) photoshop/presets/photoshop acions
postav sa na tu akciu - chyt ju mysou a len pretiahni do photoshopu hocikam -mala by sa ti nahrat/zobrazit teraz vo photoshope medzi akciami -uplne na konci ako posledna. (tabulku tento pocitac... photoshop actions si mozes zavriet)

navod na pouzitie akcie:
1.otvor si fotku, kde chces ohnut roh
2.stlac play (trojuholnik) na liste pod akciami (ak nie je vysvieteny ciernou, musis ist o level nizsie - postavit sa pri akcii na dalsi riadok)
akcia sa spusti
3. vyskoci ti tabulka - message1 s pokynom. stlac na konci tabulky continue a urob toto:
- mysou si posun nastavenie ohnutej strany, ako potrebujes a chces mat. dvakrat klikni mysou na potvrdenie (alebo daj enter) - akcia by mala zacat sama pokracovat
4. vyskoci ti tabulka - message2 s pokynom. stlac na konci tabulky stop.
stlac pismeno "A" na klavesnici, mysou sa postav do ohnuteho rohu fotky (to co sa tak zvinulo), KLIK MYSOU a daj "delete" na klavesnici
5.na liste, kde je akcia stlac "play"-trojuholnik
6. vyskoci ti message3 - stlac stop. mysou sa teraz postav na prazdny roh hore - to co ostalo po tom kusku foto, co sa zohlo, KLIK MYSOU stlac "delete"
7. na liste, kde je akcia stlac play-trojuholnik

to by malo byt vsetko. este ti tam mozno vyhodi nejaku tabulku, ze toto je vsetko - daj iba stop alebo zavriet.

vysledna foto by mala vyzerat - aspon u mna je to tak ze: roh, ktory sa ohol - ostalo pozadie priesvitne (tie sivo-biele stvorceky), ohnuty roh fotky - vlastne zadna strana foto je biela.

((tato akcia ohyna horny lavy roh. (ak chces ohnut iny roh, len si otoc fotku dolava / doprava/ hore nohami - ako ti vyhovuje - cez nastroje niekde to je))
este sa tam da potom pouzit "gradient" na ten ohnuty roh - ?tienovanie myslim po slovensky?
😉

kattom
30. sep 2007

Ako teraz vyfarbit /vytienovat tu ohnutu zadnu stranu na fotke?

teraz je mozne tu zadnu strany foto vyfarbit - pouzit nastroj s nazvom "gradient" - (neviem, ako sa to vola v slovencine - ja by som to prelozila ako ?tienovanie? tento vyraz tu budem pouzivat) - je to medzi nastrojmi vedla gumy na gumovanie:

postup k pouzitiu:
1. tabulka s vrstvou - kliknut/postavit sa na vrstvu s nazvom curl (vedla vrstvy v stvorceku sa objavi stetec)
2.teraz pouzit nastroj "carovna palicka" na tu bielu zadnu stranu fotky.
(ohnuty biely roh zacne obiehat prerusovana ciara)
3. teraz hore na zakladnej liste v PS - ist na: vrstva/layer, nova vypln vrstvy/new fill layer , ?tienovanie?/gradient
4. prva tabulka, co vyskoci: dat OK
5. druha tabulka, co vyskoci: upravit si podla vlastnej lubovole parametre:
-?tienovanie?/gradient - pri kliknuti na sipku sa rozbalia vsetky moznosti, priklikani uvidis, ze sa ten roh na fotke zafarbuje podla zvoleneho
-styl/style - treba skusit, co sa ti paci najviac
-uhol dopadu/angle - treba skusit, co sa ti paci najviac
-skala/scale - pomer farieb v ?tienovani?/gradiet - treba skusit, co sa ti paci najviac
-na konci tabulky oznacit nechat prepojene s vrstvou/align with layer
6. potvrdit/dat ok a je hotovo 😵

do scrapovania 😵 😵 😵

ivka19
2. okt 2007

meggi,dakujem velmi pekne za vsetky rady v praci s photofiltrom.konecne sa mi nieco podarilo,ale tiez mam ten isty problem ako mari.m,neviem ako tam vlozit fotku,aby neprekryla stuzku a kvietok atd.prosim porad.

meggi
autor
3. okt 2007

ivka, ak robíš vo photofiltroch a chceš vložit fotku do rámika, tak aby ti stužku neprekrylo, treba si čarovnou hulkou vyznačit rámik do ktorého to chceš vložit a potom dat vložit do výberu... Ak rámik nemáš - photofiltre nefungujú ako vrstvy, čo majú velku nevýhodu, tak sa to musíš najskor dat obrázok a potom vložit stužku, naopak to neide. Ale ked si nainštaluješ gimp, tak tam sa dá stužka dat na obrázok či pod obrázok, ako sa ti hodí... Mne to vyhovuje a už som si zvykla, že si musím všetko dopredu premysliet... Dufam, že som vás správne pochopila, a na toto si sa pýtala...

ivka19
3. okt 2007

meggi,vdaka za radu,pochopila si ma spravne,ale nejak mi to nefunguje,ak vyznacim ramik s carovnou palickou ono to sice obramuje vsetko stuzky kvietky a tak,ale ak tam prilepim foto tak sa to strati.budem skusat

ivka19
3. okt 2007

meggi,funguje to vdakaaaa,fakt je to carovna palicka

mari.m
4. okt 2007

ako mam ulozit obrazok tak, aby mi neprekryval napriklad stuzku alebo spinku..proste neviem ho dat tak,aby bol len tam,kde ma byt..ale prekryva mi aj spinku al. stuzku..ako to prisposobit??????????????
help meeee
kiss

ivka19
4. okt 2007

mari,pozri sa vyssie na stranku meggi nam to pekne vysvetlila,lebo aj ja som mala s tym problem.musis oznacit carovnou palickou plochu kam chces fotku pridat a potom vyber foto a prilep.

sweetberry
7. okt 2007

a to je platene ci inak sa to neda/?

ivka19
8. okt 2007

sweetberry co ci je platene,cele digiscrapovanie?

meggi
autor
8. okt 2007

ahojte, píšem postup pre vkladanie fotky do rámika pre tie, ktoré chcete robit vo photofiltroch a nedarí sa vám to - kedže ste ma o to niektoré žiadali:
1. otvorit si obidve fotky - aj rámik aj fotku a dat minimalizovat (v pravom rohu podtrhovník, vedla štvorčeka)
2. kliknut pravou myšou na fotku, ktoru chcete vložit do rámika a stlačit kopíruj al. copy - podla toho, či máte českú alebo anglicku verziu photofiltrov
3. teraz sa nastavte na rámik, kde chcete fotku vložit: stlačte čarovnu hulku - je v ikonkách na pravej strane, vyzerá ako kuzelná palička a nachádza sa hned pod šipkou.
4. teraz si označte miesto v rámiku, kde chcete vložit fotku - rámik sa označí takou prerušovanou čiarou výberu
5. teraz stlačte pravou myšou na tento vyznačený rámik a dajte vložit do výberu po anglicky presne neviem ale paste je vložit tak niečo ešte za tým...
6. mala by sa vam fotka objavit v rámiku.
7. ak chcete fotku zmenšit, pretože sa vam do rámika nezmestí stlačte prvou myšou na rámik a daj velikost obrázku (AJ image size) a tam si zmenši napr. na 1000, potom uvidíte, či treba zvačšit alebo zmenšit...
Snád vam to podla tohoto návodu pojde...Teším sa na nové dielka.

meggi
autor
8. okt 2007

Ešte je dobré mat rozne typy písma, aby ste mohli dávat popisy k fotkám:
Sú dva typy - bud si stiahnete abecedu celu a po písmenkách ju prilepujete a skladáte slovo, alebo máte písmo rovna navolené a len si vyberáte typ písma cez T.
Pokial chcete mat viaceré typy písma: stiahnite si ich zo stránky dafont.com - tam si možete vybrat napr. v stlpci Holiday - Valentine - a tam máte rozne typy písma, stačí stlačit download a stiahnut do PC. Potom si všetky písma, ktoré ste si stiahli okopírujte a dajte si na C:/Windows/Fonts a tam si to dajte prilepit. Pokial máte Windows inde, tak treba ho nájst a prilepit do Fonts. Potom stlačit Subor-načítat nové písmo- vybrat vše-OK. A je hotovo - ked si pozriete váš program, mali by ste mat v tieto typy písma medzi ostatnými klasickými ako Arial...atd.,ked stlačíte T-čko.
Potom si treba stiahnut tento program a tam vám ukáže všetky ukážky písma, ktoré máte v programe navolené.
http://www.download.com/The-Font-Thing/3000-231...
Dufam, že to podla mojho návodu pochopíte, ak nie -len sa pýtajte...

mirka414
12. okt 2007

hallloooooooooo tu nik nieje?

francoias
17. okt 2007

Ahojky, prosím, nemá někdo manuál na photoshop ??

evercila
17. okt 2007

ahoj fran!
ja mam kupeny, za 240 Kc, ale na tejto stranke skus pozriet:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Conten...
su tam nejake postupy a tak ... 😀

neka
19. okt 2007

Hoblinka, k comu nam je tato stranocka ? 😅 😀 😕

ivka19
19. okt 2007

😀 😀 😉

luculka
1. nov 2007

ahojte babule ako v gimpe...teda co mam pouzit ked chcem obrezat nejaký obrazok: 😅

vronka
6. nov 2007

baby, problém rovnaký ako ivka a mari.m ste tu už rozoberali, ale mne sa to nedarí v gimpe. tam tiež použijem hulku? no skúšala som, ale neprídem asi na to. konkrétne tam mám visačku a chcela som tam niečo napísať a to sa mi skrýva práve pod tú visačku. veľmi Ď., ak mi odpoviete.