Diskusia pre učiteľky

alami
27. mar 2008

tak čo, koľko nás tu je? Ozvite sa, nech si trochu pokecáme 🙂

nera
13. máj 2008

Deina - to je trošku iné, Ty učíš anglinu....a takých je málo.... 😉

ivka07
14. máj 2008

Ahojte babenky, tak som doma z pohovoru. Som sklamaná 😢 . Mala som na pohovore riaditelku aj zastupkynu. Snažili sa byť milé aj na prvý dojem boli ale otazkami ma sklamali. Boli to otázky doslova na telo: prečo chcem ist do roboty ked mam malé bábo, kde ho dám, a že ked ho dám do jasiel tak mi bude chorlavieť, a že či sme s manželom z bratislavy( pre prípad či mi má niekto pomocť s malou). Ako som mala reagovať viem že sa to nemali pýtať ale čo som mala robiť. Dnes idem ešte na psychologický test a zajtra mám odučiť hodinu ale normálne rozmýšlam že sa na to vykašlem. Len neviem ako im to povedať. Mám pocit že nieje to také jednoduché najst si robotu ked mám malé dieťa. Ja za každu cenu nechcem ísť pracovať chcela som skusiť a že ked sa zadarí tak pojdem ale dnes ma totálne odradili. Namyslený gympel. Ešte si to dnes premyslím a poprípade to na psychologickom teste vzdám ked sa ma bude moc vypytovať na rodinu tak im poviem že na dalšie kolo nejdem.

bzuco
14. máj 2008

ivi........to čo???? ved to je diskriminácia 😠 😠

tvoja rodinná situácia ich nemá čo zaujímať...chápem, že sa boja, že budeš doma s malou často doma, ked bude chorá, viem aké je to ťažké, ked nemá kto hodinu suplovať, lebo nik vtedy nemá voľnú hodinu a riaditeľke z toho vlasy dupkom stávajú, ale toto ich nemá zaujímať
mali sa orientovať na tvoje schopnosti a nie na to, do čoho ich nič nie je 😠 😠 😠 😠

daleja
14. máj 2008

ivka som sklamana z toho, ako s tebou jednali. niekedy su zeny horsie ako muzi.
bzuco - mas pravdu, je to diskriminacia.
ale rozhodnut sa, ci ist dalej sa musis sama. ja by som im asi chcela dokazat, o koho pridu, ked by ma nevzali.

sharlotta
14. máj 2008

Ivka to co je?????? 😲 ! To kde sa ta toto pytali? To je tvoja sukromna vec, zavolaj im a povedz, ze na to kasles, ked takto s tebou jednali uz na pohovore, ako budu potom?

ivka07
14. máj 2008

Ahojte, dnes ešte skočim na psychologický pohovor a vrátim im knihu čo mi dali a poviem že končím. nemá to význam zbytočne sa stesovať. A pýtali sa ma to na sukromnom gymply. Ale aj tak nemajú na to právo. Nemala som z nich dobrý pocit taký namyslení boli.

cuchre
14. máj 2008

ivka, to si kde bola...dufam, ze nie na kremnickej.....tej sa radsej zdaleka vyhybaj...medzi ucitekmi ma strasnu povest, kolegyne prevracaju oci, ked ich tam poslu do maturitnej komisie....nechcem sa dotknut nikoho, kto tam uci, mozno je to len moj pohlad na vec.....ale kremnicka nikdy...

ivka07
14. máj 2008

cuchre, nie na bajkalskej.

sharlotta
14. máj 2008

Cuchre, kermnicka ma povest siroko-daleko, nikoho sa nedotknes a naozaj lutujem tych, co tam ucia, to teda si ani neviem predstavit, kolko by mi museli zaplatit, aby som tam sla ucit. A Ivka aku mas specializaciu?

ivka07
14. máj 2008

scharlota Bio-Ch

leteku
14. máj 2008

Ahojte dievčatá. Ja idem učiť síce len do MŠ ale riaditeľka od začiatku vedela, že mám malé dieťa, keďže nastupuje do tej istej škôlky. Nemala s tým vôbec žiadny problém, hoci som vyplňala akýsi osobný dotazník, v ktorom boli otázky dosť na telo (no nie teké, že či mám kam dať malú keď ochorie) ale také tie klasické, koľko máte detí, vek, váš rodinný stav, zdravotný stav. Verím tejto riaditeľke, že tieto údaje nezneužije proti mne keďže v starej robote som už dala výpoveď k dátumu kedy mám nastúpiť tu.

nera
14. máj 2008

ivka - nejak ma to ani veľmi neprekvapilo, po mojich skúsenostiach
A ako si mala reagovať? Moje heslo je oni drzo, ja ešte drzejšie - samozrejme vrámci normy. Ja by som im na to neodpovedala a ak tak odpovedala by som možno netaktne, ale otázkou: prišli sme sa baviť o mojom rodinnom zázemí, či o mojej kvalifikácií?A ak by chceli za každú cenu odpoveď na otázku ako to budeš riešiť s babätkom....využila by som, že sú to ženy....nadhodila by som, že veď aj oni čímsi takým museli prejsť a sami uznajú, že ak sa chce a Ty budeš cítiť, že im na Tebe záleží tak stále sa dá všetko riešiť.

sharlotta
14. máj 2008

Nera, tak lepsie motto, ako to tvoje som snad ani necitala...Tak to sa uz tesim, ked sa ma budu vypytovat somariny, ked pojdem niekam na pohovor. Aj ked si myslim, ze asi sa budem moct vratit do prace na tejto skole. Ale najradsej by som asi podnikala, alebo ja neviem. Ale s anglinou sa vzdy nieco da.
A inak si tiez myslim, ze si im mala povedat, ze ako sa tieto otazky vztahuju k tvojej kvalifikacii, alebo ze to su otazky, ktore sa tykaju tvojho sukromia a ze na nich jednoducho odpovedat nebudes. podla mna s tym rataju, ze im na to nikto nic nepovie. Pojdem tam na pohovor a vezmem si diktafon? 😉

nera
14. máj 2008

sharlotta - za tých pár rokov praxe som zistila, že niektorí chcú si dokázať čo znamenajú a potrebujú vidieť ako sa pri odpovediach potíš ...... tú radosť nikomu už neurobím 😉
Ty máš trošku výhodu s anglinou sa určite nestratíš, ale kto už chce napr. moju kombináciu Mat-Fyz, keď pán minister si myslí, že máme študentov strašne vzdelaných a logických, preto hodiny matiky a fyziky majú klesať a porastú hodiny telesnej, keďže je to veľmi dôležitý predmet....(nechcem ho podceňovať, telesná má byť, ale myslím, že poriadne 2 hodiny týždenne úplne stačia)

sharlotta
14. máj 2008

Zaujimalo by ma, ci pan minister niekedy ucil. Oni vymyslaju take hovadiny, ze to az boli. Vsetci vedia, ako by sa to malo riesit, ale oni vymyslia nejaky nezmysel, ktory suituaciu vobec neriesi a miestami zhorsuje. Nie je dost jazykarov, tak namiesto toho, aby vymysleli nejaku motivaciu, vymyslia hovadinu, ze ucitelky z 1. stupna zs, maju chodit na 2-rocne kurzy. Uz to vidim, ako maoja mama po 2 rokoch angliny spikuje. Ked si nevie zapamatat ani I am, you are...Napr. v Rakusku maju hodinovu dotaciu podla narocnosti predmetu. Tak napr. jazykari maju 16 hodin tyzdenne a TV 22. Ked nemaju jazykarov a nemaju ani prachy, mali by aspon zabezpecit upraveny pracovny cas, aby sme mohli ucit aj v kurzoch a normalne zarobit a nie ze v skole si do 15:00, potom este ides do dalsej roboty a prides domov o 20:00 a zarobis aj tak stale menej, akoby si robila vo firme 8 hodin. 😠 😠 😠

sharlotta
14. máj 2008

A decka su z roka na rok hlupejsie, nemaju logicke myslenie a ked sa ich pytam na ich vlastnu krajinu, tak pomaly ani nevedia s kym susedime a ake su na SK mensiny a na SK nie je nic ine zaujimave a nic sa neda vidiet, len bratislavsky hrad, stare mesto a tak nanajvys Devin. Ine nic...nikde, prerie...priemysel nemame...nic nepestujeme..A ked nam pridu prvaci zo ZS, tak ked ich chcem ucit anglinu, tak ich naprv musim naucit, co je podmet, prisudok, predmet, mnozne cislo, osoby...O dokonavom a nedokonavom vide ani nehovoriac, to uz je uplne sci-fi. A potom si idu pochlorovat chleba, lebo sak Cl je polka soli ked uz NaCl....

nera
14. máj 2008

To máš pravdu, kým som učila, tak to bolo až citeľé, že z roku na rok to bolo horšie...logika žiadna a ešte keď učím tu M-F, no horor!!!Jazyky sa možno dajú nabifliť, ale toto je pre žiakov nočná mora.
A k tomu ministerstvu, myslím, že všetky zmeny sa robia od stola, iba škoda, že od učiteľského, ale ministerského a tam sú ľudia, ktorí asi fakt nikdy neučili a nevidia do škôl, ináč by nemohli platiť školy od počtu žiakov...atď
A ešte ohľadom toho kto už učí anglinu mi ide až na.....
Začínam mať pocit, že vo vláde im je to fuk, veď čo ich deti aj tak študujú v zahraničí....

sharlotta
14. máj 2008

Praveze anglina sa nabiflit neda...Musis tam mat dost aj logicke myslenie, lebo tie casy skor funguju na nejakom tom pocite, ci logike, nie na zaklade nejakych pevne urcenych pravidiel. A neda so to ucit "po slovensky", teda nesmies mysliet v slovencine, alebo hladat silou-mocou analogiu v slovencine. A na to treba logiku ako sol.

nera
14. máj 2008

myslela som slovíčka, čo sa týka gramatiky až teraz postupne zisťujem, že všetko má logiku(konečne som sa pustila ju trošku učiť)na škole som mala super učku, ktorá dbala na bifľovanie(pokiaľ bola v škole, teda nemala zlomenú nohu, ruku, kostrč 😉 )

daleja
14. máj 2008

nera, to naozaj chcu znizit pocet hodin matiky? ja ucim M-Z. Kedy potom mame vsetko prebrat?

nera
14. máj 2008

daleja - mám taký dojem, že ich to nezaujíma, už bez toho sa toho toľko preskakuje, vynecháva, nestíha, že až....potom aj tak vyzerá príprava na VŠ.....
ináč počula som to v rádiu, že je to v návrhu(no čo všetko prejde ešte na školách nevedia), aby si školy určovali koľko budú mať hodín Mat podľa záujmu žiakov, čo je v podstate to isté....

daleja
14. máj 2008

no, to bude chaos. kazdy bude lobovat za svoj predmet a ak to pojde podla zaujmu deti, tak sa bude ucit len telesna, vytvarna, obcianska...(nechcem sa dotknut vas, ktore ucite take predmety), ale vieme, ze matika nepatri medzi oblubene, tiez slovencina, fyzika, chemia...

adrolka
14. máj 2008

ahojte, tak sa pridám ak môžem. TRiež som skalná učiteľka Aj - na Zš!!!toho času na materskej 🙂
Mám skončenú Aj na ped.f. UK (externe) - už tam nám hovorili, že z denného štúdia pôjde učiť možno tak 10% iba!!! no ja milujem svoje povolanie, hoci manžel sa mi čuduje, že ma to ešte stále neomrzelo. teraz som si dala trochu pauzu, ale po materskej už fičím naspäť. Mne to normálne chýba. Keď aj stretnem kolegyne, vždy ma chytí taká nostalgia žeaž 😅 nieže by som nebola rada doma s mojimi babami, ale aj tak. Možno je to celé tým, že učím na dobrej zéeške, s dobrým kolektívom. Ale je pravda, že je to čím ďalej ťažšie, počas tých 10/11 rokov čo učím sa tie decká fakt zmenili. 🙄
no idem si to tu prečítať, je tu niekto Aj na zéeške?

daleja
14. máj 2008

adrolka, ja ucim na ZS. aj ja mam presne take pocity ako ty. aj ja sa zada stretznem s kolegynami, oni castp pridu na navstevu k nam a stale mame o com kecat. aspon tak som v spojeni so skolou. ja mam stastie na skolu, kde ucim.

cuchre
14. máj 2008

no baby...mate pravdu, su z roka na rok hlupejsie a lenivejsie....nakoniec to dopadne ako u nas na katedre, kde z 8 ledi nezostatnicovalo 6 a to niektori aj z 2 predmetov....a to vzdy presli vsetci....a este budu aj urazeni, ze su na nich tvrdi..ja neviem, presla som tymi istymi predmetmi u tych istych ludi a titul som dostala....dufam, ze moje dieta take nebude.....

deina
15. máj 2008

Adrolka, aj ja ucim AJ na ZS. 😉 Krpcov (prvy stupen). Kolektiv je tam tiez dobry, len riaditel obcas vymysla, ale co uz.

Mne najviac na deckach vadilo (to som ucila este na SS) ani nie to, ze nemaju logiku, ale ze nemaju vlastny nazor. Niekedy som od nich chcela "len" tolko, ze budeme konverzovat, rozpravat sa (po anglicky, samozrejme) a oni nic, nevedeli sa vyjadrit k ziadnej teme (ani po slovensky). Taketo nieco sa dalo robit iba s jednou triedou. 😒

adrolka
15. máj 2008

ahojte. Ja učím šecko : od 1. až po 9.ročník. ale preferujem skôr druhý stupeň , alebo aspoň nech nemusím učiť 1.+2. ročník. pre mňa to je utrpeniemladéhowertera. mávala som rozvrh v štýle: 1.hodina 1.b, druhá hodina 9.a= totálne vyčerpávajúca kombinácia.

mtsl
15. máj 2008

nie je tu nejaká mamina z PF UMB 1-4st. 1998-2003 unis?

sharlotta
15. máj 2008

Deina, presneee! Bez nazoru! A mam jedneho, co je v celku dobry a ostatni v jeho triede su slabucki a uz koncia treti rocnik, o rok maju maturovat a ledva zvladaju zaklady. A ten co je lepsi mi stale hovori, ze preco berieme tolko gramatiky a nekonverzujeme. Tak mu vzdy poviem, ze zatial, ked som zacala akukolvek konverzaciu, skoncilo to mojim monologom. Sama som si kladla otazky a aj na nich odpovedala. A ako mozem s nimi konverzovat, ked o rok maturuju a nic nevedia, na take nemame cas. A najradsej mam takych, co im staci, ze budu rozpravat jak hotentoti, ale su spokojni sami so sebou, ze im aj tak rozumeju....A potom sa hnevaju, preco ma stvorky, ked on sa v pohode rozprava s amikmi...Ale test ledva na 40%.

deina
16. máj 2008

No a este sa mi paci, ako sa vsade hovori, ze je dolezite vediet komunikovat, ze ziaci maju vediet dobre konverzovat a tak, kadejake reading comprehension a listening comprehension, mozno poznate Beresovu... 🙄 a potom je na maturitach taky gramaticky test, ze sa sotva najde na hodinach cas na konverzaciu, ked sa treba gramatiku biflit.