Diskusia pre učiteľky

alami
27. mar 2008

tak čo, koľko nás tu je? Ozvite sa, nech si trochu pokecáme 🙂

erika26
22. máj 2008

ahojte, aj ja sa k vám pridávam, tiež som učiteľka, momentálne na materskej, učila som necelých 5 rokov na strednej škole. Vyštudovala som franinu ruštinu v Nitre. Čítala som, že je tu dosť báb čo študovali v NR. Inak ruštinu som nikdy neučila, iba francúzštinu, no a tiež som si užila neodborne všelijaké predmety: etika, estetika a telesná výchova. Telesnú som učila 5 rokov, to som už skoro odborník.

luciaakubko
22. máj 2008

slovencina - dejepis, uz osem rokov 🙂

andulkaavetrelec
22. máj 2008

čeština + latina dva roky na gymnáziu + na VŠ lékařské (ta latina)

vilca
25. máj 2008

Ahoj holky, vidím, že hodně kritizujete žáky. Teda ne, že bych se jich chtěla nějak zastávat... Ale já to mám trošku jinak. Mě štvou spíš moje "milé" kolegyně. Možná je to tím, že jsem o dost mladší než většina z nich nebo že mám prostě blíž k žákům... Třeba s tím máte někdo taky zkušenost. Takže kromě toho, že moje kolegyně jsou neuvěřitelně protivné na žáky a je na nich strašně vidět, že je to už fakt nebaví, tak navíc na mě "donáší" panu řediteli. Ten je naštěstí celkem férový, takže z toho nic nedělá... Učím hudební výchovu a češtinu, v hudebce se snažím, aby to děti bavilo, navíc ředitel mi na začátku řekl, že si s nimi mám hodně povídat a mám to pojmout "volněji". Jenže asi tři učitelky už mu byly párkrát žalovat, že jsme moc hluční, že si neumím udělat ve třídě pořádek apod... Ten mi pak na to jen řekl, ať si na to dávám trošku pozor, aby mu tam pořád někdo něco nechodil donášet... Jinak se jim taky nelíbí, že za mnou chodí žáci něco řešit do kabinetu, kontrolují, jaké kdy píšu komu poznámky a podobně... Zatím mě ještě od této práce neodradily, ale občas mě dokážou pěkně otrávit... Ředitel stojí při mně, říká, že mám perfektní vztah k žákům, že mě mají rádi a že je se mnou moc spokojený (např. když mám dozor na chodbě, tak jsem pořád v obležení i těch problémovějších deváťáků, povídáme si spolu, takže nemusím řešit, co zase kde provedli). Nevím, co proti mně moje kolegyně mají, každopádně nejsem ten typ, který by to řešil nějakými hádkami. Jen doufám, že mi tu práci jednou opravdu nezprotiví...

zoescott
25. máj 2008

Ja sice este nie som ucitelka, ale takto o rok ak sa mi podaria statnice tak mozno aj budem 😉 anglictina - pedagogika 😨

zoescott
25. máj 2008

a studujem v nitre na UKF 🙄

maryem
25. máj 2008

zoescott, preco ten znudeny znechuteny ksichtik na UKF? 🙂 Nahodou, mne sa tam celkom pacilo 🙂

janina77
8. jún 2008

Ahojte kolegyne,
vcera som citala posledne cislo casopisu Dieta (06/2008), precitala som si editorial, a este dnes som z toho nejaka mimo. Pani sefredaktorka tam opisuje situaciu v skolstve, ako sa ucitelia stazuju, ze maju cim dalej horsich ziakov, a ona to komentuje - deti su rovnake ako vzdy boli, len doba je ina (necitujem presne). Ze ucitelia mozu za to, ako sa ku nim ziaci spravaju, atd. No proste pripada mi to ako totalne znevazovanie ucitelov. Necitali ste to? Co si o tom myslite?

sasenka
8. jún 2008

nečítala, taketo bludy ani nečítam, zdviha sa mi žaludok. No pravda je, že teraz ma doma každý maleho cisára, dokonalé dieťa - v tom je doba iná. A ta ina doba formuje ine deti. Nie horšie ani lepšie - proste iné.
Ja učim na Gympli a tiež tam je "super" výber ksichtov, čo sa doma tvária akí su dobrí a ako im krivdíme a rodiečia si deti ani nepoznajú, ved su s nimi polhodku denne. Potom už ked je zle behaju do školy každy deň, ale kym sa da s deckom pracovať, nepripustia si, že ma dieťa problem.
No a jasne mame aj supar decká, našťastie ich je väčšina a preto sa opaltí venovať sa im, aj za ten mizerný plat a nulový karierny rast.

deina
8. jún 2008

Janina, hej, citala som to. 🙄 😕 Mala by si to ta redaktorka prist vyskusat, ci su naozaj deti stale rovnake a len ucitelia zli. 😉

Vilca, nezavidim. U nas sa tiez najdu vselijake ucitelky, ale nastastie nikto na nikoho nedonasa, celkom fajn to v kolektive funguje.

sasenka
8. jún 2008

Ozi aj ja mam UKF - AJ/NJ
a teraz som na MD, takže uspešne sa ventilujem od učitelstva, ešte asi rok a pol

janina77
8. jún 2008

deina, tak si ma utvrdila, ze to neberiem nejak podrazdene, ale ze to asi bolo napisane trosku nevhodne.

Ale co ma najviac prekvapilo - ze o tomto casopise sommala doteraz vysoku mienku, ako o kvalitnom, takmer odbornom casopise, a teraz toto! No a mam rozporuplne nazory aj na tu ich VZTAHOVU vychovu... Samozrejme, nie vsetko v tom je zle, ale ako celok mi to pride trochu chore. Ja si myslim, ze prave takto sa vychovavaju bezohladni ludia. Ale to je moj nazor.

deina
9. jún 2008

Ta vztahova vychova - no neviem, zda sa mi, ze je to take z extremu do extremu. Nehovorim, ze maleho nenosim na rukach (ale nie neustale, snazim sa, aby vedel zaspavat sam v postielke) alebo ze by som ho nechala plakat, ale niektore veci sa mi zdaju byt uz prilis. Ci sa da takto vychovat z dietata samostatny, sebavedomy clovek, to veru neviem... 😕

Sasenka, nebola to zabijacka kombinacia - dva cudzie jazyky? 😉

No a tie nase deti. Mne sa zda, ze najviac za to, ake niektore su, mozu rodicia. Skola uz toho vela nenapravi, ked zlyha rodina. 😖 Vidim, ake su deti, ktorym sa rodicia venuju a ake su tie, na ktore kaslu.

mari.m
9. jún 2008

ja sa tesim na ucenie.. tak ma moc nestraste 😀

sasenka
9. jún 2008

No nebola to zabijacka kombinacia, ja totiž od 6 rokov hovorím po nemecky, žili sme tam 3 roky, takže NJ beriem pomaly ako 2. materinský, nemusela som sa už tak drviť, no a koncentrovala som sa na Anglinu.
Po škole som učila nejaký čas kurzy pre dospelých a prekladala, kym neboli deti dalo sa to, no ale potom mi viac vyhovovalo školstvo, kvôli prac. času. Neviem, či sa ešte po MD vrátim, na nejaký čas asi áno, ale do dôchodku by som nerada išla ako učitelka - učenie ma inak baví, aj s deckami robiť, ale ten plat... 😒

Chcela som sa spýtať, mate už za sebou kvalifikačnú skúšku? ja mam teraz na konci juna objhajobu, tak uvidíme, ako to bude, robim to cez MC v Blave, nemate skusenosti ako to prebieha?

jaku
10. jún 2008

Holky učitelky, moc Vás prosím o pomoc a radu, spěchá to! Nezlobte se, že Vám sem lezu, ale potřebuju nutně poradit! Máte některá zkušenost s integrovanými žáky? Mám dcerku ve 2.tř., je integrovaná na základě doporučení neurologa a psych. poradny- trpí motorickými problémy od narození-teď se to projevuje už jen mírnou neohrabaností - kdo to neví nepozná a má třes ručiček. Dále poruchu pozornosti a dyskaluklii. Čte pěkně, píše pěkně, narážíme na problém výkladu inegrace. Má vypracovaný int. plán za matiku a dnes jsem se dozvěděla, že jí nebudou klasifikovat a budou jí chtít přezkušovat z celého roku na konci prázdin. Připadá mi to nenormální, měla by snad umět co co je v plánu dáno ne? Hlůavně si neumím předtsvit, že dítě, kt. je už totálně utahané z konce šk. roku se bude muset celé prázdniny učit-to je stres i pro zdravé dítko. Jinak podotýkám, že jinak nemarodí, a je celý rok ve škole . Krom její matiky školní ještě pořítáme z různých jiných sešitů, takže toho má veskutečnosti víc než její spolužáci Díky moc!!!!!

sasenka
10. jún 2008

Neviem ako to je v ČR, ale u nas na našej škole musi byť už fakt vážny dôvod na neklasifikáciu, je to dane v školskom poriadku, takže ak ma žiak vymeškanú viac ako polovicu hodín, vtedy sa musí vykonať komison. skúška, alebo ak sam požada ( nespokojnosť s klasifikáciuo) ale inak nie je dôvod na takéto skúšanie. No a ešte ako opravná skúška, ked žiak ma nedostatočnú, ale toto nie je vaš prípad.
U nas sa tomu snažíme vyhnúť, takže bezdôvodne skúčane v komisii by riaditelka nepodporila v žiadnom prípade. Ked učiteľ taketo niečo navrhuje, musí dať podklady a zdôvodniť PREČO nebol schopný klasifikovať(výpis o absencii, predložiť všetky písomky, známky...).
Skus sa informovať u riaditeľa, aký je teda dôvod na skúšku v mimoriadnom termíne, ked teda do školy chodí, a učitel mal čas ju oklasifikovať v riadnom klasifikačnom období!

janina77
10. jún 2008

jaku,
neviem, ako je to v Cechach, ale n Slovensku ak ma ISP (individulany studijny plan pre integraciu) tak by mala byt hodnotena normalne na konci skolskeho roka. U nas sa to robi tak, ako je v danej triede zvykom - znamkou, slovne, a na zadnej strane vysvedcenia sa napise nejaka formulacia, ze v predmete matematika bola hodnotena podla... (bla, bla, bla).
Ja by som ti odporucila poradit sa so psychologickou, ktora navrhla integraciu, ona by ti to mala najodbornejsie vediet povedat, ako by mala byt mala hodnotena.
Drzim palce, tiez si myslim, ze je blbost hodnotit v auguste.

jaku
10. jún 2008

Holky nejhorší je, že takhle "mele" svoji ředitel. Prý integrace je o penězích pro školu, jinak žák úlevy nemá, max se má pomaleji "dodrčet" učivo jako všichni ostatní. To co mi tady píšete se dozvídám i od jiných pedagogů-čili to bude stejné v ČR, jenže holt my jsme na škole, která si hraje na výsledky a jakmile některé dítě není geniální, snaží se ho za každou cenu vyštípat. Dle mě to je tento problém. Samozřejmě chceme dát holku jinam, ale tady to nafoukli do tak obr rozměrů, že ji nenechají bez přezkoušení ani jít jinam. Navíc máme problémy s dojížděním, doma mimčo.... Sice v sousedním městě je montessorri, ale to by musela vstávat v 5h ráno a to by to tam pak s tou její únavností prospala. Holka už je tak zablokovaná, bojí se odpovídat na otázky z matiky, prostě úplně mimo. To co nám prováděly na ní učitelky s 30-ti letou praxí nemá obdoby!

sasenka
10. jún 2008

Podla mna môže prestúpiť, vysvetli na tej 2. škole situáciu a požiadaj o doskúšanie tam... sice sa tým komisii nevhneš, ale možno to bude o inom... lepší prístup.
Ešte je jedna možnosť, dať podnet na štátnu školskú inšpekciu, ale neviem, či tým svojmu dieťaťu viac neuškodís ako pomôžeš ☹ 😢

jaku
10. jún 2008

No právě, dítě všude pak to odnese. Já bych se chtěla tomu přezkoušení vyhnout, to bych jí zkazila celé prázdniny, navíc tou dobou má být na táboře...

sasenka
10. jún 2008

Ved ak som správne pochopila, oni by ju klasifikovať mohli, ale nechcú, pretože jej nechcu dať horšiu známku, však? No je na tebe ako na rodičovi, že "vezmeš" aj horšie hodnotenie, hlavne ked vieš, že matematický genius z nej nikdy nebude 😉 ...
Takže pani učitelka s 30-ročnou praxou je nezvládla naučiť potrebné veci za celý šk. rok a teraz ty ako rodič máš to cele dobehnúť za prázdniny... no super 😠 😲
Integrácie nie je o peniazzoch pre školu, ale pre žiaka! Tie peniaze navyše nie je nejaký príspevok škole za ich "ochotu" vziať žiaka s problémom, ale su to koruny integrovaného žiaka - tvojej dcéry, ktoré by škola mala využiť tak, aby jej ulahčila zvládanie učiva. Nie je to len o tom, že sa urobí nejaký redukovaný plán, ale aj o spôsobe a metódach samotného učenia, ale aj o spôsobe skúšania, postavenia testu a úloh v nom a konečne - hodnotenia takýchto detí.
Ja mam skúsenosť len s disgrafikmi a dyslektikmi, ale tam sa robili aj testy iným spôsobom, mali nna to viac času, mohli používať ine pomôcky a pod. Napr. pri písaní písomnej práce možu písať na PC so zapnutou opravou pravopisu.
No a mama taku skusenosť aj s chlapčekom s mozgovou obrnou, ale to už bol ťažký prípad, a cudzí jazyk nezvládal absolútne, ved mal problem v SJ, nieto po AJ do neho niečo dostať. On sa chudáčik snažil, na hodine vedel, na dalšej už zasa nič... ale som rada že sa aspoň naučil, predstaviť sa, a narátať do 10 a pozdraviť - zlatko 🙂

jaku
10. jún 2008

Sasenka, já bych byla ráda i za 4, ale oni jí chtějí dát 5! Tak prý protože to bychom se odvolali a dělala by zk do 14 dnů, tak proto je lepší až v srpnu. To si ovšem nemyslím já, bude mít prázdniny v háji, spíš škola omluvá, že by jí dala 5, protože to dle mého nesmí-mají to ve šk. řádu když má poruchu učení. Nejlepší je, že Kája má v žk 1 a 2, protože dle poradny dostávala písemky pouze z učiva 1.tř., takže učit. tvrdí, že nezvládá učivo 2.tř., když jsme se s poradkyní v psych.poradně domluvily, že nejdůležitější bude zácvik z 1.tř- tak jsme dle toho jeli a vlastně nás drží v pasti - prostě nedělala 2.tř.! Doučování proběhlo pouze 4x ,navíc v odp. hodinách kdy holka už nevnímá vzhledem ke své unavitelnosti. Já mám vystudovanou pouze humanitní Filoz. fakultu bez ped. special., ale některé postupy bych prostě dělala úplně jinak.

jaku
10. jún 2008

Největší sranda je, že ona mě to doma spočítá-sice pomalinku a svými postupy, ale dojde k výsledku...Normálně př. pro 2.tř.. Jenže jak jsi psala má rozdílné výsl., někdy to i doma zvrtá a potřebuje "nakopnout" to jest, že jí napovídám postup - musím jí pokaždé říct, pozor jednotka a desítky zvlášť, ale pak to už spočítá sama. Dle mě by to nebylo na 5 ani bez integrace. Na naší škole jsme pro Káju neviděli z peněz na Káju v pomůckách nic, pomůcky nemá.....Jen jako bonus sedí sama v lavici, takže nemůže se ani radit.... ☹

sasenka
10. jún 2008

a nebolo by teda v tomto prípade lepšie, že by ste ju vzali na inu školu (ako som pochopila, i tak o tom uvažujete) a tam by si 2. triedu zopakovala, nemusela by robiť žiadne skušky. I tak by menila kolektív, takže to je asi jedno, čo sa týka tohto.

jaku
10. jún 2008

To sice uvažujeme, ale když má jinak dobré výsl., tak si myslím, že by 2.tř. byla ztráta času - začíná se mi i "zasekávat". Šla o rok později, začala i fyzicky vyspívat, bojím se, že opakování 2.tř. by nepřineslo to co by mělo- ztratila by chuť se učit cokoli dál. Já nabývám pocitu, že to je o škole....

hanulee
10. jún 2008

Jaku, nemam sice 30ti letou praxi, ale ucila jsem holcicku, ktera ma tezkou dyskalkulii... To co pises, mi pripadne uplne nemyslitelne, reditel se nemuze takto zachovat. Intergrace je schvalena proto, aby diteti pomohla. Ta moje holcicka to ma tak, ze ma k sobe na hodiny matematiky pomocnou ucitelku (vetsinou studentka ped.fakulty) a ta je s ni kazdou hodinu, kdyz to jde. Dovysvetluje ji ukoly, ktere ma plnit zaroven s nami v hodine, pokud jim nejak nerozumi, jinak pracuje samostatne. Hodnocena je na konci roku pisemne. Celkove prezkouseni o prazdninach je nemyslitelne! Vzdyt to to dite ani nemuze zvladnout...
Preji ti hodne sil a myslim, ze prelozeni do jine skoly je asi nejlepsi reseni, pokud se nezmeni nazor vedeni skoly na integrovane zaky...

jaku
10. jún 2008

Díky moc za rady, holky , jsem dneska z toho tak rozhozená...Vedení školy názory moc nezmění, to je passé. S tou studentkou ped.fak. to je bezva nápad, u nás je ped. fakulta a víc směrů tam je "nehumanitních", tak se tam zeptám. A to je zdarma? Říkali nám o asistenci, ale že jsou 3 asistenti na celý 100tis. okres, takže my bychom určitě šanci neměli. Teda měli pokud bychom si to hodně draze platili a na to bohužel-i když bychom za své dítě dýchali-prostě nemáme- hypotéka na byt, já na md....

maja22
16. jún 2008

ahojte, sú tu nejaké dejepisárky, historičky a pod.?

maja22
16. jún 2008

Potrebujem pomoc - jednému dievčaťu pomáham hľadať odpovede na otázky, čo budú od nej chcieť pri prijímačkách na právo a teda dajú mi zabrať...