Diskusia pre učiteľky

alami
27. mar 2008

tak čo, koľko nás tu je? Ozvite sa, nech si trochu pokecáme 🙂

sassi
3. okt 2008

preklady sa neoplatia???
no mne platia 300 za normostranu 😉
a to nemám uradne preklady
len je niekedy malo roboty, ale popri MD mi to vyhovuje viac ako učenie 😉

etnicka
4. okt 2008

no 300 za normostranu - to mi nic nehovori - ja prekladam filmy a serialy a tam je to platene od minuty. Kolko asi zarobis za hodinu? To mi povie viac 😉 Ja ked prekladam, musim sa do toho nutit a odkladam to na poslednu chvilu, potom mam stresy - ucenie mi ide nejak samo od seba a hlavne ma viac bavi 😀 zase na MD je lepsie prekladat, ale u nas bude doma ocko a ja pojdem zase ucit 😉

sassi
4. okt 2008

no záleží na tom, aky je text, ale dokážem preložiť aj do 2 strán za hodinu, teda okolo 500,- na hodinu mám
V škole zarobím tak 120.- čistého na hodinu, a naťahujem sa s deckami, musím písať plány, pripravovať veci, opravovať písomky ... proste ked to prerátam na ten skutočne strávený čas, tak to nie je ani tych 100 na hodniu ....

Ja robím väčšinou odborne texty, stavbárske, elektrotechnika, kúrenie, inštalácie, bežné obchodné maily, občas nejaká zmluva, dohoda, normy ... už som robila aj Manuál kvality (to bol otras) ...
Neviete ako je to s registráciou na sudneho (úradného) prekladateľa, aby som mala okrúhlu pečiatku, našla som, čo to obnáša, nejaké vzdelávanie, skúšky ... ale či je to ťažké, alebo sa da zvládnuť?

No a mam aj nejaké doučko, to beriem 150 -200 za 60 min. myslíte že to je dosť?

etnicka
4. okt 2008

Hm tak to som prekvapena, nerozmyslala si nad jazykovou skolou, alebo agenturou? Ja mam v priemere 300 sk na 45 minut, hodiny su vzdy po 90 minut, ucim len dospelych a vsetci su hrozne zlati... Skusim Ti pohladat info na to sudne prekladatelstvo, ale pocula som, ze na Slovensku je dost tazke ziskat tu peciatku, lebo to vraj robia ludia, co medzi seba nechcu pustit konkurenciu a potom sa to robi tak, ze Ty nieco prelozis - akoze sudne, dojdes za clovekom, co ma tu peciatku, das mu nieco do vacku a on/a Ti tam da ten stempel 😠 Kolegova manzelka robi sudnu prekladatelku, ale pre americku stranu, vraj bolo lahsie si to vybavit v Amerike ako u nas 😀

sassi
4. okt 2008

no ten link som aj ja našla
no ja som kedysi robila lektorku pre agenturu, vtedy platili 200 na hodinu (to bolo alke ked boli celkovo nižšie platy) ale som to nechala ked mala dovršila školkarsky vek ... totiž rano bola v školke do 15:30 a mne by práve v tom čase ešte len začínala robota, to by sme spolu vobec neboli ☹ a ani mi ju poobede nemal kto baviť ... Tak som potrebovala prácu výlučne na ráno a oslovili ma z Gymnázia, tak som to vzala, a robila som tam 3,5 roka do dalšej MD .. lenže sa tam velmi nechcem vrátiť ... je tam strašne "dusno" odkedy mame nove vedenie, osobné žiadne, len same byrokratické výmysly, žiaci postavení nad úroven učitela... no otras ... a tie platy, no comment ... maximálne som mala 13500 aj s nadčasmi (8 hodín týždenne) a odmenou za vybavenie jedneho projektu.
Prekladmi sa da, ked je robota, zarobiť 15000 za týžden bez problemov a dalšie 3 týždne možem len ležať a venovať sa deťom....

sharlotta
4. okt 2008

Sassi 150-200??? To kde? Ja ked idem doucovat, tak 250-300sk, zalezi, ci je to doucovanie, konverzacia, alebo priprava na maturitu...

etnicka
4. okt 2008

Aj mne sa to zda strasne malo - ja beriem na 45 minut tych 300 a to si myslim, ze som este lacna. Do skolstva by som dnes nesla, ani keby ma prosili, su strasne pomery 😒 to by som radsej bola na pracaku.

sassi
4. okt 2008

holky, ale nezdanených, napriamo do vačku 😉

sassi
4. okt 2008

a v Blave nebývam... teda dosť daleko od Blavy, takže tu su ceny bine, už aj toto sa kukajú, že vela beriem 😖

sharlotta
4. okt 2008

Sassi za informacie a vedomosti sa plati...nikto ich nenuti...ked ma clovek kvaifikaciu a prax...uplne bezna cena je 300sk Ked som chodila na pripravu na VS v r. 2000 platila som 500sk za 60 min.

sassi
4. okt 2008

no vieš, ja mam radšej 8 žiakov po 200,- ako žiadneho.... Lebo toklko tu nikto nedá... Teda da, ale nie za doučko pre dieťa, to možno nejaký manažer firmy...
Ja som zistovala na nete, za kolko učia individualne agentury a v okolí berú tak 350,-/hodinu... takže tí lektori tgiež dostanú maximálne 250,- v hrubom

etnicka
5. okt 2008

ja tych 300/45 beriem tiez do vacku 😉 ale chapem, ze mimo BA by to mozno bolo vela. Zase kamarat ucitel berie 600/45 minut, ale on je extrem 😀

sassi
5. okt 2008

no ved aj v Žiline by to bolo lepšie, ja bývam asi 10 km odtial v menšom meste
no len by som musela dochádzať v konečom efekte by som bola na tom horšie, takto mi prídu ku mne domov, nemusím nikam chodiť, len zbehnem po schodoch, mam tam takú malinku "triedu" 😀

etnicka
5. okt 2008

tak to mas super, ja musim cestovat z jedneho konca bratislavy na druhy 🙂 ale zase to mam tak pekne zadelene, ze mam vzdy 3*90 minut na jednom mieste po sebe, takze je to fajn.

sassi
5. okt 2008

no ja som dochádzala aj 42 km do Považskej Bystrice, preplatili mi cestu, ale bola to 1,5 hodinová strata času a to mi nezaplatil nikto, a mala som tam 4 hodiny v kuse...

sharlotta
5. okt 2008

No, ja tiez dochadzam 20km(v ramci BA)...a mam len 1,5 hodiny, ale v pohode...Neoplati sa to nejak velmi, ale kazda korunka je dobra. 😉

sassi
5. okt 2008

inak mna to doučko až tak nebaví, deti sa tvária že musia (levbo si to maminka vymyslela 😒 ) a dospeláci to flakajú,. takže sme na lekcii č. 1 a to už 1,5 mesiaca 😖 Niekdy neprídu, ale aspon sa mi ohlásia a možem si dať iný program
teraz ked som na MD mi to až tak neva, ale keby som mala z toho žiť (akože zarobkova činnosť) a každy druhý týžden, by mi zavolali, že majú niečo v práci a nemôžu,l tak by ma piclo 😠

sharlotta
5. okt 2008

Ja som asi mala stastie, lebo kazdy, koho som doucovala sa naozaj snazil a videla som pokroky, takze ma to dost bavi. Najviac ma bavi priprava na maturitu, ale uz som nedoucovala asi dva roky. ucim teraz vo firme a tam mam 4 ludi a az na jedneho sa vsetci snazia. Len ten jeden je workoholik a stale len pracuje a neuci sa. On chodi do prace dokonca aj v nedelu... 😅

etnicka
5. okt 2008

baby, ake knizky pouzivate a mate/nemate rady? Ja teraz ucim podla Market Leadera (pre-intermediate, intermediate a upper-intermediate) a Cutting Edgeu (pre- + intermediate) a pacia sa mi, predtym som ucila este podla headwayok a tie boli tiez ok.
Inak mam velke stastie na super ziakov, bavi ich to a mna tiez 🙂 Predtym som mala zopar takych, co to flakalo, ale tam bol problem skor v tom, ze od nich firma chcela, aby sa za 2 semestre naucili celu 1 ucebnicu pri 1 hodine tyzdenne a to zas chapem, ze bolo vela, ked museli chodit do prace a starat sa o rodiny. Ja som s nimi na hodinach vzdy akurat preletela knizku, vysvetlila nove ucivo a davala som im vela prace na doma, lenze nie kazdy sa este chce doma ucit, ked toho ma tolko.

sassi
5. okt 2008

no ja z Headway aj v škole aj sukromne
a decka majú Chatterbox a Project v škole, tak k tomu mam z netu doplnkove cvičenia, a robíme tie + všeličo čo nájdem, oni skor potrebujú doučiť to čo práve berú v škole, ani nie veci pomimo, lebo sa im to potom domieša a nevdia nič
mam aj chalana čo chce aj veci na maturitu, a to mam materiály zo školy ešte, všeličo aj z časakov + tie knižky od Olejárovej

No a na Nemčinu mam Delfin (to je od autorov Themen), a decka tiež tak z roznych zdrojov, hlavne to čo berú v knižke

jaj mam začiatočníkov väčšinou a je ťažke najsť niečo na precvičovabnie gramatiky, čo nemá zasa ťažkú slovnú zásobu 😒 Ale mam na AJ Basic Enhlish Grammar, strašne stará kniha + cvičebnica a tam si vyberám to čo potrebujem

sassi
5. okt 2008

no bože, mam tam ja preklepooov 😕 😔

sharlotta
5. okt 2008

Ja ucim z Headway. Mne sa tie knihy pacia najviac. Doplnkove cvicenia mam z knih English grammar in use...alebo tak nejak, nepamatam si presny nazov a Nova maturita z anglictiny uroven B1 je dost dobra a na maturitu pouziavam este taku A4 velku zelenu knihu...neviem nazov, ale je to ceska kniha a vola sa asi Topics for English conversation. Inak mam v hlave plan napisat knihu pre maturitu z ANJ, len som sa na to este neodhodlala. Lebo musim cerpat z viacerych zdrojov a nejaku idealnu knihu som na maturitu zatial nenasla.

sharlotta
5. okt 2008

A este som chcela dodat, ze vymysleli "zvlastne" temy typu "Clovek a spolocnost" a "Medziludske vztahy" a nikto presne nevie, co si ma pod tym clovek predstavit a myslim, ze ani oni sami nevedia, co to vlastne vymysleli. To mi najviac chyba...nejaky manual pre ucitelov, co si pod tou temou asi maju predstavit. Ja som tie temy vypracovala, ale musim priznat, ze mi to tiez dalo vcelku namahu a keby som nemala za sebou gympel a VS(europske studia-etika) a filozoficku povahu, tak by som asi tiez nevedela, o com mam akoze hovorit...

sassi
5. okt 2008

no ja som tiež robila tie temy, ale v nemčine a mame to s kolegynou obstojne spracované, presne podla tých bodov a-e... teda dosť sme sa na tom namakali ... tak to iste prehodím aj do AJ, niečo doplním z knižiek a hotovo 😉

sharlotta
5. okt 2008

Sassi a v nemcine je toho naozaj zalostne malo...Kolegyna si tiez vsetko vypracovavala sama...Ked by si chcela, mohli by sme sa navzajom inspirovat a poposielat si tie temy. Uz by naozaj niekto mohol vydat kvalitnu knihu a najlepsie by bolo, keby to bol niekto z praxe, nie nejaky vedec zo SAV, co vymysla rozne teorie, ale nic prakticke... 😒

sassi
5. okt 2008

no mi hovor, vymyšlaju len hovadiny...
inak ja som robila kvalifikačku u NJ - navrh mat. zadaní pre uroven B - a ani mi to nespripomienkovali 😖 som že mi to aspon ohodnotia, aby som vedela, či to je postavené dobre, ale vyjadrili sa vlastne len k formalitám (napr. ako mam urobené citácie ....😠 😠 😠 keby som bola vedela, tak sa s tým tak nepáram.

Z AJ som učila len tie lahké - Housing, Family, Shopping, Travelling, Culture ...

sharlotta
5. okt 2008

No, klasika... 😒 Mne tiez na dipl. spripomienkovali len formu a pritom mi moja dipl. veduca povedala, ze nama vyhrady k mojej praci a ked chcem, mozem to odovzdat. zaujimave bolo, ze u oponenta som stratila len 3 body a navrhol mi jednotku a u nej som len vdaka trom bodom len tak tak presla...a navrhla mi trojku a obhajobu zacala bez oponenta 😖

sassi
5. okt 2008

aha, no mne praveže formu vychválili 😉 , ale celkovo sa vyjadrili len k tej formálnej stránke a nie k obsahu
a spravila som v poho

sassi
5. okt 2008

proste som mala pocit, e to len prelistovali, prečítali uvod a zaver a nič viac ☹