Diskusia pre učiteľky

alami
27. mar 2008

tak čo, koľko nás tu je? Ozvite sa, nech si trochu pokecáme 🙂

deina
16. máj 2008

Inak bola som vcera kuknut u nas na ZS a zevraj som odisla na MD v najlepsom case - co za "reformu" to vymysleli? 😀 🙄

sharlotta
16. máj 2008

Nad tou akoze reformou sa radsej ani zamyslat nechcem, lebo by ma slahlo. Ako je mozne, ze na ministerstvach pracuju sami blbci???Vzdy som bola proti, ale ked to takto pojde dalej, tak asi si naozaj budem svoje deti ucit doma sama. Ja ich medzi tych blbcov nepustim. 😲 ! Dufam, ze moje deti nebudu take tupe, vsetko pre to spravim.

mirik
16. máj 2008

Dievcata, ani neviete ako mi hovorite z duse. Jedno co na sucasnych ziakoch neznasam je,ze ich sedi 30 v triede a ja mam pocit, ze hovorim sama so sebou. Vlastne to nie je iba pocit, je to kruta realita... 😒

cuchre
16. máj 2008

najviac ma vie nahnevat, ked sa kazdy montuje do skolstva...v zivote neucili a mudruju....minule som sa chytila so svokrom, ked som povedala,ze niektori ziaci na VS nevedia ani kolko je statov v EU...tak sa domna pustil ze naco je to komu vediet....do mna vosla zlost...kokso, to nech sa neucia uz vobec nic...ja viem, ucime ich vela somarin, ktore su zbytocne, ale nieco predsa vediet musia..ako ich mam hodnotit? za pekny usmev? niektori mi nevenuju ani ten...
a potom povedia, ze nic nerobime a chceme viac penazi..v cechach idu strajkovat a zarabaju viac ako my...boze, kedy to bude aj u nas?

adrolka
16. máj 2008

Deina - no p.berešovu radšej nespomínajme , lebo by ma vyrazili odtialto z koníka 😀 😝 no comment!!ja som na ňu nas.atá kôli jej úžasnému názoru na olimpiádu! aaah, normálne som sa vyhecovala teraz.

a aké reformy to tu spomínate? čo som zmeškala??? 😀

sharlotta
16. máj 2008

Vysokoskolsky vzdelany clovek by mal mat vseobecny prehlad a ked uz nevedia ani ake staty su v EU, no dovidenia! A stredoskolaci nevedia, ako Slovensko funguje. Dokonca som sa dozvedela, ze mame dvojkomorovy parlament, jedna komora pre koaliciu a jedna pre opoziciu. 😅

sharlotta
16. máj 2008

Inak najlepsie perly z odpovedi z maturitnych otazok(napisem presne, ako som pocula):
Tema: Education- "Slovak system of education is on a bad level because most people don't study and most people don't have basic education."
Tema: Slovakia- " ...Cyril and Method came here and brouhgt us our first analphabet..."
Tema: Slovakia- " Slovakia covers 7 mil. km2"
A este v jednom teste sa mi pacilo...mali napisat trpny rod vety "Somebody has stolen my purse from my bag"
trpny rod znel: " My bag has stolen my purse" 😀

nera
17. máj 2008

Neviem, ale je fakt, že stále je to s prehľadom u mladých ľudí stále horšie a horšie. A ani veľmi si nemyslím, že sa učia toho veľa.....veď čo sa má vynechať...všetko je len všeobecný prehľad(teda aspoň napr. na gymnáziu) , ba dokonca si myslím, že stále sa im zľavuje. Ja keď som končila a mala pred maturou tak ešte 3 týždne pred tým ma normálne skúšali ako toho čo maturoval z toho predmetu. Teraz už polroka predtým chcú úľavu, dokonca tí čo majú AUP tak to majú úplne super.
A napokon všetko so všetkým súvisí.
Žiaci totiž často oponujú načo je napr. lekárov, či právnikovi matiku....tak som im hneď dala niekoľkominútovú prednášku o tom koľko je tém v matike, ktoré musia ovládať a boli už ticho.

vavka33
17. máj 2008

ahojte.mozem sa pridat?aj ja som pani ucitelka 😀 ,ucim na ZS 1.-4-roc. a Aj neodborne.To vsetko uz 10rokov.Momentalne som na RD,idem dat vypoved v skole kde som ucila,lebo sme sa prestahovali 200km odtial,no ked mam D este som nerozviaala prac.pomer.Ale uz musim,asi od septemra nastupim do skoly tu v dedine,kde byvam.
Vystudovala som UZS 1.na Trnavskej univezite

deina
17. máj 2008

Adrolka. 😀 Mna ucila morfologiu a syntax, no hruuuza!

daleja
18. máj 2008

vavka33 aj mna caka stahovanie do ineho mesta. som na MD, mam cas este dva roky, kym nastupim. tiez nechcem zatial dat vypoved, ked nemusim. nie je ti tazko opustit kolektiv? mne velmi.

mirip
18. máj 2008

Ahojte, ja som tiež učitelka a učím 1.-4.ročník a už 7rok pendlujem zo školy na školu stále niekoho zastupujem vždy ma využijú a potom sa bud vráti noekto z MD alebo vezmú nejakú protekčnú babu. Najviac ma štve to že všade sú samé dvochodkyne a osoby ktoré sa za učitelky vydávajú teda učia a nemajú vysokú školu s tým odborom čo učia a to všetko je na úkor tých čo si poctivo vychodili školu a teraz nemajú miesto lebo takéto osoby čo by v školstve podla zákona nemali čo robiť im zaberajú miesta 😠

mirip
18. máj 2008

A povoem vám také svonstvo ako je v našom okrese nie je nikde, tu je strašne vela dochodkýn a miesto dajú len na 10mesiacov a potom na úrad práce a ani na nezamestnanecké nie je nárok lebo aj ked podla mesiacov máte za 5rokov odrobené 4 roky ale tie musia byť odrobené nepretržite, a je aj úplatkárstvo a protekcia, ja sa musím spoliehat žial na seba lebo nemám ocka alebo muža zazobaného čo by dával financie na nejakú školu alebo niekde na vyšších postoch známosti, robím všetko čo sa žiada a ešte aj navyše a aj tak je to prd platné, ako napr. 2roky samozrejme mimo prázdnim som robola na 1ej škole tam som riaditelke podržala riť pred inšpekciou lebo boli v mojej triede integrovaní a vela a kedže mali každý rok inú učitelku papierovo to vporiadku nebolo som jej dala do poriadku všetky všetučké papiere, inšpekcia nič nenašla a nevytkla a ona na moje miesto vzala svoju kamoarátku ktorá učila v MŠ a popri skončila 1-4 a vôbec ju nezaujímalo že čo všetko som pre školu a aj ju urobila, lebo bolo toho ešte ovela viac , takže moje ilúzie o spravodlivosti v školstve sú hlboko pod nulou korupcia vládne aj tam, zlaté časy ked ešte fungovali odbory školstva

adrioska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamacat
18. máj 2008

jee dobra tema!
nie ste tu niekto z PdF UK Ucitelstvo pre 1. stupen, 1996-2000?

ja som pred materskou ucila 1. rocnik. teraz sa chystam zmenit skolu, ale dufam ze zostanem pri 1.r. chystam sa do prace uz na sk. rok 2008/09.

ivka to je mi luto s tym pohovorom 😠 fakt nemali pravo sa k tebe tak spravat!

vavka33
19. máj 2008

Daleja,je mi tazko ich opustit,vlastne bolo,uz som prec dva roky.A viemze sa tam nevratim,tak aj tak tam musim dat vypoved.

leninn
19. máj 2008

Ahojky holky, tak i já se hlásím do klubu učitelek 🙂
Když tak čtu vaše příspěvky, tak ....také jsem řešila takového problémy, ne pořád, ale někdy toho bylo moc, že jsem přemýšlela, jestli mi to za ty nervy stojí, hlavně ty začátky, ty byly šílené...

Učila jsem jen dva roky a otěhotněla jsem, ale mám smlouvu na dobu neurčitou, takže jsem měla štěstí 🙂
Ale i přes to všechno vím, že chci učit...
Ale když někdy poslouchám diskusi našich ctěných politiků, tak mách chuť s tím zase praštit...učitelé jsou ten největší póvl (spolu s doktory) a podle toho se k nim chová i společnost (děti a někdy i rodiče) ☹ 😖 😠

sharlotta
19. máj 2008

Mirip, ja ucim AJ a nevystudovala som ju a musim ti povedat, ze mi preslo "cez ruky" uz veeela maturantov a vsetci do NOHY zmaturovali, aj ti najslabsi. Ucim 5 rokov a zatial sme tu mali dve baby, co vystudovali AJ na Pg a tie po polroku vyhodili, lebo si bud nevedeli urobit poriadok v triede a tym padom nic nenaucili, alebo nevedeli poriadne po anglicky. Bola tu aj jedna pani, ktora dokonca ucila v jazykovke a na nu sa decka strasne stazovali, lebo vo vsetkom mala chaos. VS nie je zarukou, ze vies ucit, ani patent na rozum. Ja som vystudovala europske studia.

mirip
19. máj 2008

mamacat ja som ročník 1996 - 2000 ale .-4. ročník ZŠ na UKF v Nitre

mirip
19. máj 2008

sharlotta ale to je druhý stupeň ZŠ alebo stredná škola ja hovorím o I. stupni ZŠ že učí kadekto a ani nemá vysokú ktorú by podla zákona mal mať a že kto má známosti ten aj miesto má a kto sa snaží môže si akurát trhnúť nohou lebo ked nemá známosti tak ho len za 10mesiacov využijú a pošlú preč a jeho odmeny si rozdelia "skalní" medzi seba

nera
19. máj 2008

sharlotta - musím trošku oponovať. Myslím si totiž, že VŠ ma celkom slušne pripravila do praxe. Tým chcem povedať, že je väčšia vo všeobecnosti pravdepodobnosť, že VŠ( s danými predmetmi) vzdelaný človek si viac poradí ako čo me,á VŠ a vie dané predmety z praxe.Hovorím vo všeobecnosti, lebo napr. v Mat-Fyz-Che....atď je ťažko len tak učiť keď nevieš k čomu máš dospieť, načo máš klásť dôraz, čo s čím majú spájať....
Aj keď v jazykoch to môže platiť, poznala som učiteľky, ktoré mali VŠ a boli super, ale aj také ktoré ako hovoríš mali tú školu, ale nemali systém a naopak...učiteľky, ktoré nemali VŠ, len nejaký certifikát, no naučili perfektne.
Ono to aj závisí od toho kto kedy vyštudoval...trúfam si povedať, že dokončiť školu teraz a len pred pár rokmi(keď som končila ja) je riadny rozdiel. Teraz už asi nepoznajú také pomery 30:3(30 -tich vyhodil a len 3 prešli)....teraz ako tak čítam, ktoré majú skúšky tak ich majú aj každý deň. My sme mali skúšky na ktoré sa trebalo učiť minimálne týždeň- dva.Je to iné. Aj keď možno pochopiteľné, úroveň VŠ ide raketovo dole a VŠ potrebujú peniažky takže nemôžu veľmi vyhadzovať.
A čo sa týka matúr, ja som veľmi nechcela dovoliť, aby každý blbec zmaturoval....takže som bola harpia, ktorá aj vyhodila, či nepustila k mature v máji.Ale teraz posledné myslím 3 roky je to iné, teraz na mature ma môžu prehlasovať.

maryem
19. máj 2008

Ahojte. Tak vas tu tajne citam, ci tu nahodou nenajdem dake spoluziacky 😉 Tiez sa teda oficialne hlasim k vam. Mam 1.st.ZS, ale bez praxe napokon. Zatial to nelutujem, ale pri detoch sa to mozno casom zide..Myslim bez mensich starosti, co s prazdninami..

mirip, tak to sme spoluziacky 😀 😀 !!! neviem teraz, ktora Mirka 😉 Skade si?

mamacat
20. máj 2008

mirip ja som robila prijimacky aj v Nitre a ma prijali. vtedy tam mali kombinaciu 1 stupen +AJ, co som velmi chcela studovat. napokon som sa rozhodla zostat doma v BA na UK a studovat len 1 stupen bez AJ. teraz zijem v USA a ucim tu🙂 takze ten AJ som dobehla aj sama 🙂

dnes som mala pohovor na pracu- 1 trieda na polovicny uvazok 🙂 takze by som robila iba 3 hodiny kazdy den, ale neviem ci sa mi oplati kvoli tomu malu do jasiel davat 😕 ked si to vyratam tak by som ani vela nezarobila 😲

sharlotta
20. máj 2008

Nera, hovorila som o jazykoch, samozrejme, nie o odbornych predmetoch. Mam pedagogicke minimum a musim povedat, ze tam nas nenaucili nic, iba teorie a delenie metod a hovadiny, ktore s praxou nemaju takmer nic spolocne. Jediny predmet, ktory bol k veci bol organizacia skolstva, kde sme sa ucili zakony. Inak absolutne zbytocne dva roky. Este ta psychologia bola, da sa povedat ako-tak k veci aj ked dost vseobecna. Ale nikto ma na VS nenaucil a nepovedal mi, ako zaujat hyperaktivne deti/takmer dospelych, ako zaujat ludi, pre ktorych jedinymi hodnotami su peniaze, sex a zabava a ako ich spravne motivovat.Ako pracovat s ludmi, ktori nemaju nazor a zaujmy. Na nasej skole je dost podstatne, aby si bola silna osobnost s pevnymi zasadami a mala sebavedomie v poriadku. Inak neobstojis. Tym, ze moji ziaci vsetci presli som nechcela povedat, ze som nechala prejst kazdeho blbca, ale ze som sa snazila aj tych najslabsich naucit tak, aby presli. Okrem znalosti k ucitelstvu musis mat vztah a akysi prirodzeny talent a to ta ziadna skola nenauci. Na tom sa asi vsetci ucitelia zhodneme. Ja sama nie som dobra ucitelka, lebo nie som dost prisna a dost im odpustim a beriem ohlad, proste nemam to srdce a viem, ze aj mne sa velakrat nechcelo. A to je niekedy na skodu.
Tym vsetkym som vlastne chcela povedat, ze VS nie je zaruka dobreho, ci zleho ucitela. Chcelo by to zmenu vysokeho skolstva, aby ucili pre prax a nie kopu teorie a nic z toho. Aby ucili ludia, ktori nie len cely zivot vymyslali teorie, ale aj taki, co o praxi nieco vedia.

jasterica
20. máj 2008

ahojte,pridavam sa do klubu...ucim na VS v Nitre uz 7 rokov...najskor to bolo pocas interneho doktorandskeho studia a teraz pokracujem uz ´naostro´ako pedagog... 😉 Som na FZKI SPU...blizke su mi rastlinky,dreviny,zahradna architektura,choroby a skodcovia na drevinach... 🙂

vavka33
20. máj 2008

Pani ucitelky,mam otazocku?neviete ci je aj v NR metodicke centrum?potrebujem si spravit kvalifikacnu skusku,viem,ze sa da v BA,ale riaditelka tunajsej skoly mi spominala,vraj sa to da aj v NR,no na nete som to nenasla.Dakujem za rady 😉

maryem
20. máj 2008

mamacat, a neoplatilo by sa ti na tych par hodin zohant niekoho sukromne? Lebo fakt ej,ze keby si dala Jasminku do skolky, prisla by si o prispevok.Ale vraj, ked su to satten ajslicky, nei skolka, prispevok by ti ostal!!! Sa skus popytat na socialke. Pockaj,ale teraz mi svita,este si stale v zahranici?
Inak ako sa ti podarilo najst v US pracu ucitelky? Ci si enucila? Mne sa zda,ze ej dost tazke najst odbornu pracu,pokial nejdes cez enajky vymenny pobyt..

maryem
20. máj 2008

mirip, tak ma napadlo, tipujem, Mirka Ch? 🙂
vavka, skus este mrknut na www.infovek.sk, je tam tiez diskusia, opytat sa pedagogov..

jajusa
20. máj 2008

Ahojte. Pridávam sa k vám. Ja som vyštudovala M-B na UPJS v Košiciach, ale učila som zatiaľ iba matematiku, počítače a neodborne Aj na prvom stupni. Momentálne sa však chystám na materskú dovolenku a potom si rozmyslím, či sa vrátim k učiteľovaniu. Nie , že by ma to nebavilo, ale tí žiaci...

mirip
20. máj 2008

maryem, IP