Diskusia pre učiteľky

alami
27. mar 2008

tak čo, koľko nás tu je? Ozvite sa, nech si trochu pokecáme 🙂

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sasiki
25. aug 2009

janbari fakt pekné 🙂
dmonikad, aj ja budem - o dva roky.........možno 😅

gagusinka
25. aug 2009

ja vam pridam moju stranku teda detsku mame tam všetko, čo potrebujem preto aby som bola v spojeni s rodicmi a detmi kuknite www.chrobaci.spaces.live.com

janbari
25. aug 2009

Dikes baby, potešilo ma..... 😉
a gagusinka....ozaj pekná stránka, budem ju rada navštevovať.
Mne na moju pribudlo zas zopár súťažných fotiek....teší ma záujem o moju súťaž🙂
www.janbari.webnode.sk

ufff.....a zajtra už nastupujemmmm..do práce... ☹ ☹

janbari
26. aug 2009

noooo, takže v práci bolo nanič, vôbec sa neteším zajtra do školy..... ☹

gagusinka
27. aug 2009

No u nás v práci bolo všetko ok, ale pri pomyslení na pána najvýššieho ( ministra) sa mi otvára nožík vo vrecku, to , že je pripravená reforma, ved on zrejme ani nevie , čo to je

janbari
28. aug 2009

riadny chaos, nie? už máte plány a knihy....?......

gagusinka
28. aug 2009

uz sa všetko prirpravuje, ale najhorsie je , že kazda škola to robí inác po svojom

majacska
29. aug 2009

ahojte, kocky nikto tu nie je ucitelka hudobnej skoly?

u nas je to zle...bude prepustanie...vsetko sa dozvieme 3. sept., zatial nerobime ani rozvrhy....

vyzera tak, ze su peniaze len na zakladny plat....zevraj kriza.. ☹

sasiki
29. aug 2009

cozeee?

danu
5. jan 2010

murcos • 3d • Dnes o 14:52
cez surfovanie som zial toho velmi nezistila. (okrem pan ucitel)
viete mi napisat , ake noviny a casaky su urcene pre ucitelov/ky na slovensku?

murcos
5. jan 2010

dakujem danu za presunutie temy.
budem rada, ked mi niekto odpise. zaujimalo by ma tiez, ci sa ako ucitelky ku tymto novinam dostaneme, ci ich aj citate....(na materskej asi pomenej 🙂)
chcem to vediet aj preto, lebo ma zaujima - tyka sa to asi hlavne triednych uc. - ako si so ziakmi organizujete vylety, ci reagujete na ponuky od cestoviek a pod....

kajka812
5. jan 2010

ahojte kolegyne,
som učiteľka pre 1.st ZŠ a ak sa v septembri podarí mala by som sa po 5 rokoch na materskej dovolenke 😝 vrátiť učiť do školy. Takže som mimo obraz - mimo zvuk 😲 .
Nájde sa tu niektorá, ktorá by ma zasvätila ako je to s tým doplnkovým štúdiom AJ - koľko rokov, ako často, kde, náročnosť,......

janula203
3. feb 2010

janina77....viem ze je neskoro reagovat, ale mna tak napada skrz ten clanok...zacala som tento skolsky rok ucit po materskej...myslim, ze ta redaktorka myslela tym, ze deti su rovnake...myslim,ze je to spravne, a ze je doba ina...ona naozaj je...len si pozrime, rodicia su nepretrzite v praci, na deti sa zovsadial kopia nove informacie, a este ta kopa vselijakych vydobytkov techniky....napr. ja prichadzam na to, ze je ina doba, a metody z predchadzajuceho obdobia jednoducho neplatia, ze naozaj by sme sa my ucitelia mali na to pozriet aj inymi ocami....a teda skor zastavam nazor, ze tym, ze sa meni doba, menia sa problemy, a tym aj deti...ktore zacinaju skor dospievat, stracaju detsky pohlad, detsky svet....napr. mne sa nepaci, ze sa vychovy znamkuju. odovodnuje sa to tym, ze deti sa potom nesnazia, ak nie su znamkovane....skor reagujem na 1.stupen ZS...ale ja si myslim, ze skor nez sa tie vychovy znamkuju, malo by sa s detmi pracovat skor na inych technikach, napr. vo vytvarnej, uz aspon kazde stvrte dieta doma s rodicmi batikovalo....myslim, ze treba hladat ine formy motivovania....
preto sa skor nazdavam, ze to mozno ta redaktorka nemyslela zle....ale neviem, necitala som to---
Ale je jasne, ze vela veci zavisi od vedenia, ako zasa vedenie motivuje ucitelov, a ak aj ucitel ma snahu, ci mu skor neskoli hrebienok odvahy ☹

feriva
3. feb 2010

Ahojte, poprosím o radu. Chcela by som sim robiť rozširujúce vzdelanie z biológie. Viete mi poradiť, či je perspektívne? Aký predmet sa oplatí? Dík

mia910
13. feb 2010

Ahojte maminky
Nájde sa tu niekto kto študuje na pedagogickej fakulte v Trnave socialnu pedagogiku a vychovávateľstvo externe?Chcem si podať prihlášku ale neviem si určit medódu štúdia- či prezenčnú alebo dištančnú....na stránke ich nemajú ani spomenuté...tak neviem čo tam napísať Asi by mi vyhovovala viac dištančná- tak ak by tu bola mamina- nemamina čo takto študuje-za radu by som bola vďačná

sharlotta
13. feb 2010

Mia, ak externe, tak distancna. 😉 Moze byt aj kombinovana, ale ked to tam nemaju napisane, tak kombinovanu metodu studia neponukaju.

sharlotta
13. feb 2010

Janula, ja si myslim, ze je to cele zacarovany kruh. Problemy skolstva nikto neriesi, len ich zhorsuje. Problem je v sposobe financovania skol - pricom vysledky skol sa vobec neberu do uvahy, dalsim problemom je ohodnotenie ucitelov a ich postavenie v spolocnosti, clovek sa pomaly hanbi priznat, ze je ucitel, no a problem, ktory nam uplne najviac kazi pracu su rodicia. Deti nie su vinne, ale ich rodicia. Celu vychovu prenechavaju na skolu, ale takto to nefunguje a ani fungovat nebude. Ak dieta doma pocuje, ze "sprosty ucitel, nic si z toho nerob", tak takto sa pracovat skutocne neda. Ak deti nemaju autoritu vo svojich rodicoch, nemaju hranice, nevedia sa slusne spravat, slusne vyjadrovat, slusne obliect...lebo ich to nikto nenaucil. Ja ucim 6 rokov na strednej skole a mam taku skusenost, ze decka od nas chcu vsetko, my mame vzdy ustupit, vsetko im prepacit, ale oni nie su ochotni dodrziavat ziadne pravidla. Casto zazivam rodicov, ktori sa boja vlastnych deti, alebo su k nim totalne nekriticki. Podla mna z generacie, ktora nepozna hranice nemoze vzist nic dobre.
Dalsi problem je, ze namiesto toho, aby pan minister vymyslel nieco uzitocne, vymysla same hluposti. Bola by som za vzdelavanie ucitelov, ale nech to ma zmysel. Velmi by nam pomohli kurzy ohladne vsetlijkych dys- , alebo "ako zvladat hyperaktivne deti", alebo "ako motivovat deti, ktore motivuju iba peniaze" a podobne...

grettka
13. feb 2010

jooj, sharlotta, musim s tebou suhlasit 🙂 Nie som sice ucitelka, ale pracujem v skolstve... a co si vypocujem od uciteliek pri navstevach v skolach.. to niekedy skutocne nema obdoby... Je skutocne problemom to, co pises, ze decka nemaju hranice a ucitel je ten, kto musi ustupit. Je sice fajn, nechat detom kvazi volnu vychovu, ale aj v ramci nej musia mat mantinely stanovene rodicmi, co drviva vacsina, zial nema. 😠 ... A k praktikam pana ministra skolstva sa nevyjadrujem, pretoze by ma adminky zrusili. On "riesi" veci, ktorym sa absolutne nerozumie, a to nemyslim teraz len skoly, ale aj institucie, ktore pod MS spadaju...
Ale nepisem to preto, aby som ucitelky tu znechucovala, iba ako postreh. 🙂 Moja mama ucila 40 rokov a vravi, ze keby vladala, tak sa medzi tie detvaky vrati (ucila na I. stupni). Takze, kto dnes uci, tak musi mat vela vnutornej sily, aby toto povolanie robil. 🙂

murcos, neviem, ci nepisem neskoro, ale dalsi casopis/noviny pre ucitelov su este aj Ucitelske noviny.

janula203
14. feb 2010

sharlotta....veru, aj s tymto suhlasim, to som tvrdila vzdy...no problem je asi aj v spolocnosti celkovo....nakolko ludia potrebuju byvat, obliekat sa, jest, potrebuju pracu, a dnes je system postaveny tak, ze pracovat od nevidim do nevidim, a nebodaj mas chore dieta, sef sa este rozcerti, ci nie je babicka nablizku, aby pomohla....tazke ako to s nasou buducou generaciou vyzera? ak ich chcu rodicia zabezpecit, a to len zaklad im dat, aby studovali, musia makat v robote, a napokon chudak deti, vychovavaj sa sam......presne, je to zacarovany kruh, zacat treba inde, ani nie tak od rodicov...aj ked oni by mali v prvom rade vychovavat....zial napokon to cele padne na skolu, ale ani ta vela nezmoze....viem to aj sama, spociatku som sa tomu branila, vravela osm si, ja nikoho vychovavat nebudem...ale napokon som musela, nedalo sa inak...a teraz som aj rada, ze som sa dala na to prerozpravanie do dusi deti.....aspon daco sme zvladli....ale je to tazke, zatial som asi aj nenatrafila na celkom zaujatych rodicov....

tak si ja skor myslim, ze je to cele v spolocnosti, kedysi to bolo ine...ved dnes ak ma rodic pustit dieta co len von do obchodu, tak sa boji, aby ho neprepadli, ci nebodaj ho nezrazil opity vodic, ci ho nezabili.....ked sa rozpravam s babickami, tak vravia, ze to byvalo lahsie, deti sa mohli hrat na ulici, a maminy sa nemuseli bat, ze sa daco stane, kdez to dnes je clovek v nesutalom napati a strehu.....je to tazsie, ovela.....

dnes vychovat deti je velmi tazke......

lupkatko
23. feb 2010

ucitelky Trnava-hlada sa alternativne zmyslajuca ucitelka 1.stupen,montessori kurz a anglictina su vyhodou, do montessori skoly v Trnave

janbari
29. mar 2010

ahojte kolegynky....po čase som opäť nakukla....ako sa máte? ja sa teším z jari...Veď sa predsa blížia prázdniny...a to je na našom povolaní to najkrajšie...nie??? 🙂 🙂
A ak máte záujem ešte dva dni môžete pridávať fotečky na www.janbari.webnode.sk....alebo sa aj motivovať nápadmi na Veľkú noc.
majte sa. papa 🙂

titkovamiriam
10. apr 2010

ahojte ucitelky!ja ucitelka niesom ale mam ucitelsku otazku.syn robil monitor a asi bude musiet aj primacky no na jeden odbor by robil z prirodopisu a na tie ho nik nepripravuje-viete poradit ake otazky tam byvaju?alebo ci su niekde na nete ake boli minule roky 🙂 dakujem

janbari
1. jún 2010

Mirka, rada by som ti poradila, ale fakt neviem.....ja učím 1.stupeň. Skús ešte na nete popozerať. Držím synovi palce.

zuzkaku
1. jún 2010

Ahojte milé kolegynky.... 🙂

tiež som učiteľka 1. stupňa....mmt na MD....núka sa mi ale lepšia pracovná ponuka akú som mala doteraz už od septembra a ja to veeľmi zavažujem, či ísť do práce od ročného dieťaťa, alebo si ešte užiť min. 1 rok MD a nechať uniknúť super pracovnú príležitosť.... 😖
nájde sa tu medzi vami niekto, kto odchádzal do zamestnania od malého dieťatka? Viete mi poradiť? Neoľutujem neskôr:?
možno sa to všetko zdá ako banalita a hlúposť, ale pre mňa je to teraz veľký "problém" čo skôr.... 😕 ......

brumca
2. aug 2010

ahojte zienky 🙂 tak ako prazdninujete?ozivujem trosku tuto temu a rada sa k vam pridam... jul uz mame za sebou, prajem pohodovy august 😀

heni79
23. aug 2010

Pozdravujem vás, dievčatá. Tiež som od "fachu" a zrejme už mám profesionálnu deformáciu. Tiež vám tak prekáža neovládanie gramatiky v niektorých príspevkoch? Ja mám občas normálne chuť to opravovať. 😀

madalah
2. sep 2010

@zuzkaku Ahoj, predpokladám, že si svoju dilemu už vyriešila, no aj tak by som rada prispela... konečne som tu našla aj debatu pre učiteľky...som tiež učiteľkou SJL a píšem, lebo som mala podobný problém, ako ty. No u nás to bolo trochu zvláštne vždy. Môj manžel je vojak a tak sa stalo, že pri prvom tehotenstve sme si kúpili nový byt a presťahovali sa doň, keď mal malý 3 týždne. Nikoho som v tom meste nepoznala a syn nebol pokojné dieťa, skôr nekľudné, tak som prvý rok tak "odtrpela", že som si podala po roku žiadosti do zamestnania. Skôr som len skúšala, či to vyjde. A vyšlo. Tak som nastúpila a ku synovi som si našla milý starší manželský pár - malý mal druhých starých rodičov a nebolo to ani ďaleko od školy, v ktorej som učila, tak to bolo ideálne. Vždy najneskôr o druhej som s ním už šla domov. Ja som bola konečne medzi ľuďmi, našla si v tom meste kámošky, malý sa trošku "civilizoval"...No potom prišlo to, že manžela preložili, resp. mu ponúkli možnosť, že buď zostane v armáde, no na druhom konci republiky, alebo si môže hľadať nové zamestnanie. No a to na východe vôbec nie je ľahké. A do toho sme zistili, že čakáme druhého syna 😲 ... Potom sme sa presťahovali, narodil sa druhý syn a znovu sa opakuje situácia...sme v cudzom meste, nikoho tu nepoznáme a ani staršieho syna tu nikde nechcú vziať do škôlky. Popravde mi z toho občas riadne šibe a tak ak by som mala možnosť vrátiť sa späť do práce, brala by som to všetkými desiatimi. A najskôr tak aj spravím, ak sa bude nejako dať. Len musí mať mladší syn aspoň rok. Myslím si, že každé dieťa potrebuje predovšetkým matku, no zároveň musí byť matka spokojná. Ak tak nie je, prenáša sa to na dieťa. A nevravím, že nie som sama s deťmi doma spokojná, ale chýba mi akýkoľvek kontakt s inými ľuďmi. A nekonečný stereotyp byť len doma, prať, variť žehliť, upratovať...no je to poriadne ubíjajúce niekedy. A zase, milé kolegyne, určite mi dáte za pravdu, že ak si nevezmete žiadne krúžky, tak pomerne skoro (v porovnaní s ostatnými zamestnaniami) sa dostanete domov k deťom. Nejako si nemyslím, že som tým staršieho syna nejako "ochudobnila" tým, že som šla po roku pracovať a mne to tiež ozaj pomohlo. A aj finančne to bolo trošku lepšie... To je ale moja skúsenosť a je na každom, ako sa rozhodne. Popravde, ak by som bola teraz v meste, kde sme si kúpili byt, už by som materskú niesla ľahšie - už som si tam našla kamarátky, aj maminku, susedu s malým dievčatkom, tak by nám bolo určite veselšie. Ale zase sťahovala som sa s manželom preto, lebo som vedela, že keď pôjde pracovať na druhý koniec republiky, tak bude za nami chodiť málokedy a nechcela som, aby nevidel vyrastať svoje deti a deti ho videli len občas... Vime, že niektorí ľudia tak žijú, no my sme to nechceli a to mi bolo prednejšie. Každý sme sa museli svojim spôsobom obetovať... teda ako pozerám, poriadne som sa rozpísala.. Prajem všetkým kolegyniam príjemný a úspešný štart do nového školského roka a čo najviac dobrých žiakov 🙂

zuzkaku
2. sep 2010

@madalah ďakujem ti za tvoj názor na môj ex-problém.... 😀
samozrejme už som sa rozhodla a je to už za mnou....moje rozhodnutie možno raz oľutujem, no teraz som ho považovala za to najsprávnejšie...ostala som doma s drobcom.... 😔
ako opisuješ, tak musím uznať, že to s tým sťahovaním sa ozaj nemáte vôbec ľahké....je ťažké začínať stále na novom a hlavne cudzom mieste....želám vám málo takýchto zmien v živote, nech sa vám darí... 😉

rovnako aj ja prajem všetkým kolegyniam veľa úspechov v novom šk. roku a pevné nervy pri vyučovaní.... 😉

madalah
2. sep 2010

@zuzkaku ďakujem aj ja za odpoveď...podľa mňa svoje rozhodnutie nikdy neľutuješ...ak by si sa rozhodla naopak, vtedy by sa mohlo stať, že by si svoje rozhodnutie oľutovala, no ostať s dieťaťom doma - neverím, že toto sa dá oľutovať 😉
Ako som písala, keď som si niekedy predstavovala, že budem mať deti, tak som sa najviac tešila, ako s kámoškami budeme kočíkovať a "klábosiť" , kým sa deti budú hrať. Vtedy by mi ani nenapadlo ponáhľať sa do práce....A to je to, čo mi už pri druhom tehotenstve chýba, ale samozrejme, že deti sú prednejšie - teda tie vlastné 🙂 To môj muž sa ma raz opýtal: "To chceš ísť do roboty piplať cudzie deti, kým Tvoje bude piplať niekto iný?" Dobrý postreh, však? 😀