Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Diskusie o isláme, otázky a odpovede.

lenkakravcova
15. dec 2019

Pokračovanie diskusie
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/jedalnicek-v-skolke-vynimky-v-strave/
ktorá sa neúmyselne rozbehla pri inej otázke týkajúcej sa stravovania muslimov. 😁 Aby sme to nemiešali, diskusiu oddeľujem a môžeme pokračovať tu.

janulka1802
15. dec 2019

Mna by zaujimalo ako to že si konvertovala prijali Tvoji rodičia a tak celkovo najbližší príbuzní

galioska
15. dec 2019

@lenkakravcova to bude zaujímavé, na sk majú problém prijať inú národnosť, orientáciu, dokonca sú schopní vyhodiť za to dieťa z domu, ale podľa mňa sú to len silné reči na nete a každé boom trvá 3 dní🖐️

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@janulka1802 Tak kamaráti vpohode (tým to je jedno 😀 sú rôzneho vyznania), sestry tiež to berú dobre (zaujímajú sa o náboženstva), rodičia horšie (stále som ich dcéra, všetko ako predtým, len sa im nepozdáva, že s nimi nechodím do kostola, ale zvykajú si). ☺ Bývame 200km od rodiny, takže aj keď začiatky boli ťažké /vysvetľovanie/, je to už vporiadku, lebo keď sa ľudia malo vidaju, sú si vzácnejši a takéto rozdiely tak veľmi neriešia.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@galioska Je to tak ako hovoríš. Na Slovensku s tým má veľmi veľa ľudí problém, ak sa človek rozhodne pre niečo co nie je tak bežné (a nie len národnosť, vierovyznanie ale i obyčajne tetovanie, stravu a iné veci ktore sa týkajú len rozhodnutia dotyčného) ☺

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova mne sa neľúbi vysvetlenie, že niečo akceptujeme, pretože nás delí diaľka a sme si vzácnejší. Skôr preferujem toleranciu z lásky

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 Netuším, ci to moji rodičia tolerujú z lásky, alebo kvôli tomu ze sa vidame malo. Tak či tak to ale nejako zvládame, takže je to ok. ☺️

leeo
15. dec 2019

tak ti moju odpoved skopirujem sem: @lenkakravcova To si mysli Boh v knihe Genesis 17:19: „Tvoja žena Sára ti porodí syna a dáš mu meno Izák. Uzavriem s ním zmluvu, večnú zmluvu s ním i s jeho potomstvom... Alebo Gen. 17:21 "Ale svoju smluvu postavím s Izákom, ktorého ti porodí Sára o tomto čase budúceho roku." Cize nie s Izmaelom, ale s Izakom postavil svoju zmluvu ako zo synom pocatym od zakonnej zeny, nie sluzky. Boh ma rad vo vsetkom poriadok.🙂
A vravis, ze Jezis bol moslim lebo veril v jedineho Boha, no a zidia veria v koho? Ti tiez verili v jedineho Boha. Jezis bol z pokolenia Judu a nasledne Davidovho - aj tí boli moslimovia? Cize aj budhistibudu tvrdit, ze Jezis bol Budha? Jezis nepovolil v sobotu pracovat - on vlastne naplnil a doplnil stary zakon, ktory sa zakladal na prikazoch a rozkazoch - laskou. Cize v sobotu sa smie robit nevyhnutne pre dobro blizneho (uzdravit choreho, pomoct pri nestasti atd.) Ale nadalej to ostava dnom odpocinku. Jezis ucil po sobotach v synagogach, aj toto robili muslimovia? On neopravoval SZ, sam zil podla tych tradicii, On prisiel, aby priniesol nieco, co je viac ako zakon - lasku k bliznemu, ako sam Jezis povedal - na tej stoji cely zakon aj proroci. A to, ze Biblia bola zmenena - je historicky nespravne tvrdenie. V pisme je vela miest, kde Boh uistuje, ze vsetko sa pominie, no slovo Boha pretrva naveky. Nemyslim si, zeby si On nevedel obhajit svoje slova.

@lenkakravcova

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@leeo
Čerpáš z pozmenej Biblie, takže tieto argumenty nemajú zmysel. Židia tým aby vyzdvihli svoju jedinečnosť, zasahovali do Písem. Co sa im nepáčilo bud zamlcali, odstránili alebo pozmenili. I z tohto dôvodu dodnes nechcú uznať Mesiáša Ježiša ako Mesiáša. Pretože tvrdia ze proroctvá ktoré majú sú nedostatočne atď atď.
Moja viera nestojí na SZ, ktorý neuznáva proroka Mesiáša, a ani na NZ ktorý pre zmenu neuznáva proroctvá v ňom o prorokovi Muhammadovi. ☺️

Muslimovia majú ako deň ktorý je zasvätený kazaniu a spoločnej modlitbe, piatok - tak to nariadil Boh, aby oddelil Židov a muslimov.

Nemám nič proti Ježišovi. ☺️

A áno, Božie slovo nepominie. Božím slovom sa však nazýva iba Ježiš (to co kázal) a Koran. Ježiš, mier a požehnanie s ním, tu teraz nie je, Koran nám ostal tak ako to prisľúbil (poslal po sebe Tešitela so zákonom).

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@leeo Inak ako si vysvetľujes veci z Koranu alebo hadisov, ktoré ľudia v danej dobe nemohli vedieť a predsa vedeli? ☺️ Odkiaľ mali podľa teba poznanie (o veciach ktoré sa zistili len prednedávnom)?

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@leeo Napr tieto str. 27-30. Pretože skúmalo to mnoho ludi a dodnes nie je známe akým spôsobom k týmto informáciám prorok Muhammad prišiel, pretože v tej dobe v ktorej žil, boli tieto informácie neznáme a nezistitelné. ☺️

https://books.google.sk/books?id=9-BqDwAAQBAJ&p...

namornicka
15. dec 2019

@eva8 tu je to skor o tom, ze nechcu stratit dceru tak to toleruju. Podla mna.

namornicka
15. dec 2019

@eva8 v starej diskusii pises, ze tvoje deti v skolke tiez nejedli bravcove. Vy ste tiez moslimska rodina?

le4
15. dec 2019

@lenkakravcova otvorila som link, spomina sa tam napriklad to, ze vesmir sa roztahuje, o tom vsak pise uz Biblia. Muhammad za svojho zivota stretol krestanov, informacie sa k nemu mohli dostat tymto sposobom... Dalsiemu argumentu ohladom spojenia a nasledneho rozdelenia atmosfery od pevniny nerozumiem. Z mojho pohladu je dost nejasne, co nim chcel autor povedat,ale kludne si necham vysvetlit.
Boh nerobi chyby, je dostatocne mocny na to, aby zabranil tomu, ze Pismo ktore ludom dal, sa zmeni. Pre mna je zaklad Biblia a Jezis.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@le4 Jasne, ze Boh nerobí chyby. ☺️ On predsa pozná minulost I budúcnosť.

Skus si prečítať i zvyšok knihy - ostatné argumenty, alebo napr i toto,, ak ta to samozrejme zaujíma,, ☺️
https://sunnah.com/muslim/12/67
Dodnes si ľudia nie sú úplne istý tým počtom, ale veda to takto dnes uvádza (360).

Kde sa píše v Biblii že sa vesmír rozpina? ☺️ (asi som to prehliadla).

katarinavav
15. dec 2019

@lenkakravcova no som mimo témy takze začnem asi od začiatku prečo si konvertovala máš manžela moslima ?co by som asi jedine pochopila ...

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@katarinavav Konvertovala som kvôli štúdiu Biblie a následne Koranu. 🙂 čím ďalej som čítala a porovnávala, tym viac som si bola istá, že to čo sa píše v Koráne je pokračovaním Biblie.
Nedavalo mi zmysel, prečo kresťania veria v trojicu keď v Biblii sa toto slovo vôbec nespomínaju.. No a tak nejako po 7r co som sa v tom vrtala a porovnávala, som sa rozhodla konvertovať. Neverím, ze Ježiš bol Bohom (čiže kresťankou byť nemôžem), ale verím ze bol Mesiašom, učiteľom, prorokom, Božím vyvolenym, Slovom od Boha. A verím ze existuje Jediný Boh = ku ktorému sa modlil i Mesiáš Ježiš. To islám potvrdzuje = tieto tvrdenia sú v súlade,. 🙂

Predchádzajúcu diskusiu si asi nečítala, pridám tu teda ešte link, v ktorom môžeš vidieť rozdiel medzi tým co Ježiš, mier a požehnanie s ním učil a co z toho ostalo dodnes.
https://blog.refresher.sk/article/7894/preco-mu...
Moje dôvody sú teda teologické. ☺️

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

Pridavam do diskusie ešte jednu knihu, ktorá sa zaoberá islamským pohľadom na Bibliu. Možno to niekomu pomôže pochopiť iný uhol pohľadu na túto problematiku. ☺️
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=...

katarinavav
15. dec 2019

@lenkakravcova urcite nejdem posudzovať tvoje dôvody žijeme v slobodnej krajine kde patrí vierovyznanie k základným slobodám .len má zaujimalo prečo mladá žena dobrovoľne koncertuje z náboženských dôvodov k najmenej tolerantnemu náboženstvu na svete .a link nejakého módneho webu 🤭🤭🤭ako zdroj informácie .

katarinavav
15. dec 2019

Oprava konvertuje no prešla som si diskusiu a je mi to trocha jasne

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@katarinavav Vpohode, pochopila som aj s preklepom. 😀

Inak s tým najmenej tolerantným, - paradoxne muslimovia ktorých poznám sú toleranjsi ako katolíci ktorých poznám. 😏 Takže dosť to závisí na konkrétnych osobách ale i na mentalite (napr na východe SR je to úplne iné ako v BA). Čím viac odrezany priestor od zvyšku sveta, tým menšia tolerancia k inému. Ale všade sa nájdu aj takí, aj onakí ľudia, nedá sa to úplne generalizovať.

leeo
15. dec 2019

@lenkakravcova Jezis tu praveze je a nielen v pisme. Ze pozmenena Biblia? No to je teda gol. To ani ty ani ja nemozeme vediet, vlastne ja viem, ze nebola, Boh si predsa nebude protirecit. Nebudem sa hadat o sobote, ze tu bola skor, to moslimovia si zvolili piatok, aby sa oddelili od zidov, podobne ako Rim nedelu - no tam slo skor o politiku. a SZ praveze uznava proroka a mesiasa, je v nom o Kristovi tolko toho popisaneho! Vcera som ti o tom pisala. Nahliadni do Izaiasa, Jeremiasa, dokonca aj Mojzis spomina Mesiasa. Ze zidia pozmenili Bibliu... no neviem preco tam nechali tolko kritiky na seba, ked to uz mohli "skorigovat" Mimochodom, tych 12 pokoleni trva dodnes medzi zidmi - su ziva historia a tu im nevezme nikto ani tvrdenie, ze Biblia bola zmenena. A ten tesitel, ktoreho tu zanechal Jezis - to je duch, ktory prebyva v kazdom, kto je v spojeni s Kristom.
A ktore veci mas na mysli o ktorych nemohli vediet?

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@leeo No vedieť nemôžeš. Môžeš veriť. ☺️

Židia ho neuznávajú, tak som to myslela. Maju na to svoje dôvody tak ako kresťania proroka Muhammada.

Tie veci, ktoré som uviedla - pozri linky, hadis a knihu. ☺️

Inak ten duch, ktorého spomínaš, tak Ježiš hovoril ze Tesitel príde na Zem až keď on odíde (takže si to trochu protireci, ducha sv predsa Ježiš už po kreste podľa kresťanstva mal, nebol neprítomný vo svete)

Jn 16,7
Ja vám však hovorím pravdu: Pre vás je lepšie, keď odídem. Ak totiž neodídem, Tešiteľ k vám nepríde. Ak však odídem, pošlem ho k vám.

eva8
15. dec 2019

@namornicka našu rodinu som nikdy nepovažovala za moslimskú, len som dodržiavala sľub o nekonzumovaní br. výrobkov, ktorý som dala otcovi detí - moslimovi. Zažila som, ako prežívajú Ramadan moslimovia v moslimskej krajine a najviac ma oslovil jeden moment, keď sme boli v mikrobuse a ohlásil sa západ slnka - naozaj nielen chamtivé chlípanie z fľaše s vodou, ktorá kolovala a radosť, že konečne "padla", ale ten úprimný slávnostný pocit, tá atmosféra medzi obyčajnými jednoduchými chlapmi, ktorý sa navzájom nepoznali, sa dala krájať.
Od druhého stupňa ZŠ som rozhodnutie o straavovaní nechávala na deťoch s tým, že nech vždy povedia otcovi pravdu, budem stáť na ich strane, akokoľvek sa rozhodnú. Stretla som sa v diskusiách na MK s manželkami moslimov, možnno boli aj pseudonoslinky, ktoré sa smiali nad tým, ako prešli manželovi cez rozum tým, že u ikamarátky sa napraskalui bravčového na tajnáša. Deti sa prakticky od mala učili, že podvod je vlastne ok. Teda prísne zákazy a príkazy vedú k pokrytectvu. Ako som aj čitala, ako alkohol vniektorých moslimských krajinách prekvitá na čiernom trhu alebo ako sa dievčatá pred svadbou dajú zoperovať na tajnáša, aby sa nikto nedozvedel, že nie sú pannami. Život v strachu a v klamstve mi nesedí.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 Pokrytectvo je určite zla vec. Ani mne sa to nepáči ak niekto jedno hovorí a druhe koná, alebo robí poza chrbát, smeje sa.. Asi ti ľudia dúfajú, ze to Boh nevidí, alebo že neexistuje. Inak by sa takto nesprávali.

Inak ta atmosféra je naozaj fajn. ☺️ Hlavne keď to náboženstvo precizne dodržujú muži tak je to také iné, ako keď len babky v kostoloch (čo nemyslím v zlom, len porovnávam).

0martina0
15. dec 2019

a sme doma,najskôr dieťaťu upravia stravu,a potom ich z naložou na chrbte odpali,a papier od lekara kvôli inemu naboženskemu vyznaniu,...asi je už veľa hodin a zle vidim

leeo
15. dec 2019

@0martina0 islam ma vela odnozi, myslim si, ze zakladatelka diskusie nepatri medzi radikalov 😊

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@0martina0 Asi ti už naozaj chýba spánok, lebo inak tvojmu komentaru nerozumiem. 🤔
Na Slovensku zabíjajú poväčšine kresťania a ateisti, keďže týchto ľudí je tu najviac. Vrahovia však majú väčšinou nejakú psychickú poruchu,, dôvodom nie je náboženstvo ale často choroba (v spojení so všetkým možným vrátane nejakých vytrhnúť ch citátov z kontextu). Teraz nedávno nejaka dievčina zabila svojho spolužiaka, na Slovensku. Pred pár týždňami v Amerike chlapec z kresťanskej rodiny vystrielal triedu na skole. Viniť z toho kresťanstvo?
Lebo to je ta logika, ktorú tu podsuvaš.

Okrem toho šialenci ktorí zabíjajú kvôli náboženstvu doň nepatria. Za terorizmus je napr v Saudskej Arábii trest smrti.

0martina0
15. dec 2019

ano zabijaju aj katolici,ale nie v takom množstve ako moslimovia,stačil mi nalet na dvooojičky v new yorku,bola som v tom čase v rakusku kde je moslim na každom kroku a čo tam oni robili od radosti,to bolo neuveriteľne,a pritom tam zomrelo toľko nevynnych ľudi,a je jedno ke si či na sk,alebo cz,pl roste tato moslimska viera ich k tomu vedie

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@0martina0 A inak pre ucelenost informácií = teroristi zabíjajú kade koho, aj muslimov v mesitach,,, sú to jednoducho vrahovia, ktorí nemajú s islamom nič spoločné (len sa zaň klamlivo skrývajú).
https://www.google.com/amp/s/amp.theguardian.co...

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova nechcem byť opovážlivá, ale Islam považujem za kruté náboženstvo,ktoré priamo vedie ľudí ku klamstvu zo strachu, kvôli mojej "drzosti", mi bolo vyhrážané smrťou - vtedy som sa ale viac bála, než vtedy, keď bol na mňa vytiahnutý nôž. Veľa som o tom písala, preto sa už nebudem rozpisovať tu. Snáď ešte toľko - moslimky samotné, kým sú mladé, čisté, úprimné, sú šťastné až pokým sa nestretnú so skutočným životom - diskrimináciou, kým si neuvedomia svoje postavenie. Alebo sú šťastné, lebo im to vyhovuje. Hovorím to ná základe m ojichg pozorovaní pred, aj po návšteve po dvoch rokoch, ako sa iskričky šťastia v očiach menili.... Najprv radosť - hurá, som vydatá, potom rezignácia... Nikto sa nesťažuje. Pýtala som sa rôznych moslimiek v mosl, i nemosl. krajinách, či muži ženy bijú. Neistá odpoveď - Áno. O tom sa nehovorí, nikto sa nesťažuje. Nie je to všade tak. Nechcem posudzovať len podľa mojich skúseností. Ale zistila som, že žena prežije v moslimskom manželstve len ak je tvrdšia (vzájomné fyzické útoky považuje za samozrejmé, muťžsa jej niekedy bojí - to vlastne z príspevkov rôznych pisateliek na MK), alebo keď drží manžela inak v šachu (v zmiešanýchmanželstvách má z nej manžel osoh, potom si zvykne a zistí, že v kľude žiť je vlastne fajn, alebo nezvykne a hneď ako manželku nepotrebuje, ju odhodí a v lepšom prípade jej to nespočíta) No musím podotknúť, že je čoraz viac manželstiev (aspoň tomu verím), kde sa dá spoločne vyjsť a sú šťastné a nájdu spoločnú cestu. Ale spokojné manželstvo môže existovať len vtedy, keď ústupky robia obaja. A v ich krajinách? Čo som sa ja stretla v Európe - bolo tam násilie, ale rovnaké správanie v rovnakej situácii bolo u manželky - rodenej moslimky považované za odvahu, u nemuslimky potrestané ešte viac.... Nikto ma nepresvedčí, že Islam nie je mierumilovné náboženstvo. Krásne rečičky, omáčka okolo toho, no už samotný koreň v slove Islam je "podriaduiť sa", podriadenosť. Aj keby sme vzali, že len podriadenosť Bohu, tak vlastne Koránu, ako písmu a potom tie výklady, o ktorých bolo písané v predchádzajúcej téme sú úplne zbytočné. A v Koráne v istých situáciách nemáš na výber. Vtedy, ke´d každý akceptuje tú podriadenosť, je to v pohode, však akceptuje aj násile.... :( Na obhajobu Islamu. Tí, ktorí si vyberú len tú naozaj krásnu omáčku a riadia sa ňou sú príkladnámi ľuďmi. Väčšinou sú to ženy. A muži moslimovia, ktorí sa neriadia doslova Koránom sú tiež fajn. Mám skúsenosti - ako kamaráti výborní. Čo sa mi na nich od začiatku páčilo - ich nezištná pomoc medzi sebou. Čo som neskôr zistila - dokážu sa navzájo utopiť aj v lyžičke vody.
Chcela by som napísať, že najviac záleží na člobveku, aký je, nie na tom, aké náboženstvo vyznáva ale čo si z neho vyberie a ako ho dodržiava, na jeho nielen láske, ale aj odvahe,
Píšem tu litánie a pritom si uvedomujem, aká som ja hrozná, koľko aj milosrdných klamstiev niekedy zo mňa samotnej vyjde, koľko vedomých aj nevedomých chýb robí. Človek je hriešny, omylný (neomylný je len Boh) - vlastne toto môže znamenať aj ten dedičný hriech, keď sa zamysllíme nad "nepravodlivosťou", že už sa narodíme hriešnymi, vlasstne to, že máme už pri narodení v sebe zakomponovanú tú omylnosť.
Boh jejeden, náboženstiev veľa. Videla som okolo seba na moslimských mladíkoch - študentoch, ako sa snažia by dobrými. A veľmi im držím palce. I napr. ja, keby som študovala v inej krajine a našla si tam uplatnenie, popritom sa zamilovala do obyvateľa tej krajiny, bolo by mi prirodzené uvažovať nad manželstvom, ja na tom nič zlého nevidím. A držím všetkým palce. Naozaj. No z mojich skúseností - keď sa začne rozprávať o Islame ako o krásnom čistom náboženstve a snažiť sa ho presadiť - to nedopadne dobre. V Kresťanstve? Aj tam sa dá o láske veľa polemizovať. To, čo niekto považuje za dobré, iný nemusí. Ale vychádzajme si navzájom v ústrety s používaním citu aj rozumu a neubližujme vedome druhému.
Ospravedlňujem sa, som chorá, mám teplotu, celý deň spím, MK mi robí moju spoločnosť, možno aj preto mám také myšlienky.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli