Dojčenie na verejnosti

dorotka9819
18. nov 2018

Ahojte maminky. Tie ktoré dojčíte svoje detičky a idete s nimi niekam na dlhšie s tým že ich niekde kŕmite, robí vám to nejaký problém?
Keď chodíme občas do nákupného centra tak väčšinou majú miesto na prebaľovanie tak rovno aj nakŕmim, ale sú miesta kde takéto miestnosti nie sú. Čo robíte vtedy? Šupnete sa na prvú lavičku kde vás nie je vidieť z každej strany alebo ako? Občas sa napapá aj v aute ale niekedy sa nedá. Cez tvár mu plienku prehodiť nemôžem lebo potom nepapá, jeduje sa na to.
Som šťastná že ho môžem dojčiť no nie som zrovna žena ktorej nerobí problém vytiahnuť tričko kdekoľvek. Ešte som nevidela niekde maminku ktorá by dojčila na verejnosti. (Možno nechodím na správne miesta 😁)
Budem rada za odpovede, som zvedavá ako to berú aj iné maminky, možno mám len zbytočné obavy.

danielle98
18. nov 2018

Ahoj, síce ešte nie som maminka ale čoskoro ňou budem a tiež by som bola rada, ak by sa na túto tému nejaká mamina vyjadrila 🙂 Ešte keď som nebola tehotná a bola som u svojej tety, tak jej malého synčeka to chytilo vonku ... chvála Bohu, bolo to v prírode takže tam nebol problém vytiahnuť tričko a dať papať .. ale tiež mi vravela, že ak by sa jej to stalo niekde inde, tak asi by sa neodvážila na verejnosti. Ja som zase toho názoru, že je normálne kojiť aj na verejnosti. Naozaj nie vždy to bábo vydrží až domov a ten plač a krik podľa mňa za to nestojí. Možno chabá odpoveď, no je to len môj skromný názor... predsa ešte netuším, čo všetko ma čaká 🙂

bielavila
18. nov 2018

Nie ja by som na verejnosti nedojcila, ano dojcenie je sice prirodzene, ale pre mna velmi intimna zaletitost cize v ziadnom pripade, ka som moc hanbliva a meviem si predstavit vytiahnu prsnik len tak na lavicke akebo nedajboze v restike ci kaviarni... este mozno s plienkou dojcacou, ale neskusala som... -aj ked dlhsie zvszujem ze si ju kupim...ked ideme vonku tak malinku poriadne nadojcim a vydrzi aj vyse 3 hodin,ale preistotu mam vzdy v kociku vo flaske bebu a termosku s horucou vodou alebo moje odsate mliecko, ale este som to nemusela chvalabohu nikdy pouzit... no a ked chces vediet aj ine nazory tak moje kamosky by tiez na verejnosti nedojcili lebo sme sa o tom prave minule bavili a pre muzov to je tiez taka tema ze viem ze sa na to neradi divaju aj ked to moze byt prirozdeme neviem ako... teda aspon v mojom okoli... ale zasa mam aj svagrinku ktora vsetky 4 deti dojcila hockde a cicku vytiahla pred hockym a jej muz vzdy vravel ze neni nic krajsie ako dojciaca zena...je aj velky podporovatel dijcenia na verejnosti... aj moj muz na mna fascinovane pozera ked dojcim a vravi ze je to uzasne, ( hlavne preto ze prveho syna som dojcit nemohla a bola som z toho smutna a ori dcerke to vyzeralo rovnako) ale doma v sukromi..,takze kolko ludi tolko nazorov...

jany149
18. nov 2018

@dorotka9819 ahoj, ja som dojčila na verejnosti obe deti, to mladšie ešte dojčím, ked som dlhšie vonku, tak si to situácia občas vyžaduje...a prikrývam sa látkovou plienkou, nie obyčajnou bielou ale vzorovanou, malej to našťastie neprekáža....ja už som skoro všade, aj na pošte, u lekára, v parku, v nákupnom centre....

romiada
18. nov 2018

@dorotka9819 ja tiez nie som v tomto nejaky exhibicionista a radsej som sa utiahla do sukromia , do rohu, otocila chrbtom, dala plienku cez plece...atd. a povazovala som to tiez za svoju intimnu chvilku s babom. Nedojcila som na miestach vyslovene frekventovanych a prepchatych ludmi resp.ak niekde vonku ano tak s trickom ktore bolo na to usposobene a nic nebolo vidiet (mala som take super z Bonprixu). Pred rodinou mi to nerobilo problem ale samozrejme tiez decentne...ziadny vyvaleny prsnik pred svokrovcami, bratom, svagrami atd. Nie som odporca dojcenia na verejnosti ale paci sa mi ked je to decentne a nenapadne. Nepaci sa mi ani ten trend ze sa fotia zeny na soc.siete pri dojceni....pripada mi to chore a mam pocit ze sa tak zeny za kazdu cenu snazia ukazat status supermatky.

oliali
18. nov 2018

@dorotka9819 tak ja som velky introvert a hambliva... ale ked si to situacia vyziadala, dojcila som aj na verejnosti... vzdy decentne, prikryla som sa plienkou alebo satkou... maly to tiez nemal rad cez tvar, dala som mu to len okolo tvaricky, z vrchu ma zakrivalo moje tricko/tielko... a ked bol pritlaceny na mne tak fakt nebolo nic vidiet... a nikto to neriesil... nestretla som sa so ziadnou negativnou reakciou 🙂

romiada
18. nov 2018

@dorotka9819 toto tricko som mala...genialny vynalez https://www.bonprixshop.eu/style/tehotenske-tri...

lady911
18. nov 2018

@dorotka9819 vôbec si s tým nerob hlavu, ak to príde, tak nakoj, kde si.. Natoc sa tak, aby nebolo nič vidieť. Ja som na začiatku tiež mala také stavy, ale potom keď nebol na výber, a musela som, zvykla som si. A ostatni ma nezaujímali... hkavne druhých nerieš 😊

jvlo
18. nov 2018

Pokiaľ sa dá, tak by som sa schovala, ale môjmu synovi žiadnu plienku cez tvár dávať nebudem. Aj keď mi to moc nebude príjemné, vytiahnem prsník,kde bude treba. Nebudem svoje dieťa trápiť hladom. Zatiaľ som ešte nemusela, má len 3 mesiace, teraz ide zima, to by som asi zamrzla,keby si mám dvíhať tričko, tak sa snažím byť blízko domu. Budúci rok to asi príde 😀

brumca
18. nov 2018

Ahoj 🙂 dojčila som dve deti a keď potrebovali mliečko, tak som dojčila kde bolo treba. Nevyťahovala som prsko na celú ulicu, ale zase som sa ani neschovávala na záchodoch ;)Samozrejme, každý ma nato svoj názor, ale ak sa niekto hanbí, tak sa schová, kto sa nehanbí vytiahne prsko všade...okolie by to malo rešpektovať, lebo všade kde sa človek pohne sú reklamy s polonahými ženami, všade sexi fotky. Nemaj obavy už teraz dopredu a urob tak, ako bude tebe a dieťatku vyhovovať...nikdy, nikdy nevyhovieš všetkým ľuďom..a pozri sa na ľudí v nákupnom centre, každý druhý niečo do seba tlačí...prečo by malé bábo nemohlo? 🙂 ;)

romiada
19. nov 2018

@brumca veľka pravda 👍😉

cuttina
19. nov 2018

@dorotka9819 Nie som ziadny exhibicionista, ale ked je moja mala hladna, radsej ju nakojim, ako nechat plakat. Snazim sa decentne, ze nie je nic vidno. Ale nevidim rozdiel, ci sa krmi dieta z flase, alebo z prsnika. Ja tiez, ked som hladna, najem sa aj vonku. Preco by nemalo male babo?

janinah
19. nov 2018

Nedojčila som na verejnosti a niktoré z mojich troch detí neumrelo hladom ani od plaču.

lula313
19. nov 2018

Dcéra má 7,5 mesiaca a tiež som nikdy na ulici len tak nevytiahla prso. Vzdy som nakojila, prebalila a až vtedy vyrazila z domu. Ak som vedela, že budeme prec dlhsie, vzala som odsate, alebo vodu, alebo nakojila v aute. Nevidim dôvod, aby bolo dieťa vláčené po nákupných centrách, naša bola len 2x, keď som jej šla vyskúšať bundu a keď nám dali na urgentnom prijme 2 hodiny na zbalenie veci pred nástupom do nemocnice kvôli akútnej operácii a musela som nakupit nejaké veci. Možno som puritán, ale dojčenie je pre mna intímny akt medzi matkou a dietatom, ku ktorému by nemalo dochádzať na verejnosti pred zrakmi cudzich ľudí.

matta308
19. nov 2018

Ja som tiež hanblivka. Ale keď chceli deti jesť, kojila som hocijde. Ver tomu,že aj na lavičke v nákupnom centre sa to da spraviť tak, že 3/4 ľudí čo okolo teba prejde ani len nebudú tušiť že máš prso vonku 🙂 otocis sa tak aby nikto nevidel, tričko skôr stiahnuť ako vyhrnut. Pohoda. Plienku som deťom nikdy na hlavu nedávala. Tiež by mi asi nebolo prijemne jest s plienkou na hlave 🙂))) a najlepšie sa mi dojcilo v šatke. Išla som si po meste, malý prso v ústach, ľudia sa na mňa usmievali a ani jeden z nich netušil že mám "vytasene cecky" 😂😂😂

siska53
19. nov 2018

@dorotka9819 pri druhom.to bola nevyhnutnost, inak by sme.boli prve mesiace zavreti i doma..
Ale ja som dojčila vselikde,okrem.ihriska aj v nakupnom.centre ci vonku na lavicke,aj v tatranskej elektricke,v restauracii. Ale vzdy tak,aby nic nebolo vidno, ja sa nepotrebujem ukazovat ako tir z casopisov ci podaktore slecny s velkym.vystrihom, ktorym je vidiet viac ako mne pri dojceni, ja som.hanbliva. Ale robila som.to tak,ze bola prikryta plienkou alebo dekou,inak to neslo.. este mozno su take nosice, kde dieta moze pit bez toho,ze nieco vidno. Ale ja som.taky nemala.

zuzka38
19. nov 2018

@dorotka9819 pri prvom raze mi to problrocha robilo, si oamatam sko som ziadala od muza aby sa postavil predo mna a schovaval ma 😁 dnes po odkojeni troch deti mi to je jedno, ako pises sadla som na prvu lavicku ked bolo treba aj v zime..neutekala som domov ale vyriesila som pptrebu dietata na mieste.

siska53
19. nov 2018

@lula313 ked jediny obchod,ktory mas pobliz,je prave v nakupnom.centre, tak logicky idem nakupit tam. Nie som.tam.dve hodiny, ale kebyze mas druhe dieta take,ako ja,kolikove,uplakane a socjenie a poloha zvisle pomohla, t by si nieco spravit musela. Ano, prvý vedel.pit z flase,tam som to tiez tak riesila,ze odsala som ci vzala.vodu, ale druhe dieta sa nevedelo naucit pit z flase,az v roku, dovtedy ako co? Ked uz boli prikrmy,uz to bolo trochu ine, ale v lete,ak bolo teplo,veru na ihrisku v domceku, som.decentne nadojcila aj vyse rocnu, nik nas nevidel.

pininka
19. nov 2018

Ani ja niesom typ,ktorý len tak vytiahne prso, pre mňa je to tiež dosť intímne, nekojila som ani pred vlastnou mamou. Ale zas som sa tým určite nenechala obmedzovať. Chodili sme s malou všade a vždy na našlo také miesto, najčastejšie som vošla do restiky, sadla si ku stolu niekde v rohu, chrbtom ku všetkým ostatným. Slušne som poprosila či tam môžem nakojit a ani raz sa mi nestalo aby ma niekto poslal preč. Vonku som kojila.tiez vždy na nejakej vzdialenej lavičke kde chodilo najmenej ludi

mirien22
19. nov 2018

Mne to bolo jedno, dôležití boli moji synovia. Keď boli hladní, dostali papať. Vonku na lavičke, v reštaurácií, v nákupných centrách väčšinou v miestnostiach vyhradených na dojčenie, dojčila som aj u lekára v plnej čakárni. Chodili za mnou detičky a pýtali sa rodičov, čo robí bábätko s tetou a vôbec mi to nevadilo 😊

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucinka1988
19. nov 2018

@dorotka9819 ja som dojčila synceka ešte pred 3 mesiacmi (kojila som do 4 mesiacov, bolo to cez leto, ak sa stalo, že chcel papat a boli sme v parku, nasla som si nejaké menej frekventované miesto a nakojila som ho tam..väčšinou bol pri mne manzel, takze pohoda, inak som maleho zajtyla plienkou a nič mi nebolo vidno, niektorým ženám toho vidieť viac, keď majú hlboký výstrih, ako keď kojis...Inde táto situácia nenastala, v nákupnom centre sú vsade prebaľovanie pulty a oddelenými miestnosťami na kojenie..keď aj vidím inú mamičku, ktorá kojí, príde mi to maximálne prirodzene a v poriadku, ja som toto nikdy nejako extra neriešila, pre mna je prvorade, že moje dieta dostalo papat, keď bolo hladne...nemala som problém kojiť aj pred svokrou, ani inými ženami, jedine ak prišla mužská navsteva, tak som išla do inej miestnosti...Moja mamina za mnou prišla na izbu do porodnice a pomáhala mi s kojenim a stlacala prso a nič divne mi na tom neprišlo ☺️

ptmt1011
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
meluela
19. nov 2018

@dorotka9819 normalne som nakrmila kde bolo treba .. uz tolko obmedzeni mi prinieslo materstvo, kocikom som obchadzala podchody bez vytahov, dieta mi nespalo poriadne ze aby som este riesila aby som nasla to "spravne" miesto na najedenie pre moje dieta 😅 Nastastie v BA je to uz samozrejmost ze sa dojci kde prave treba. No a tiez odmietam sa odpratat do nejakych speci dojciacich kadibudok a smradlavych zachodov, to je nedostojne a nie nadojcit dieta na lavicke ci v satke.

beky1813
19. nov 2018

Dojcila som von, vzdy som si nasla bokom miesto, ak bolo skaredo, prsalo, tak som isla do kaviarne a nasla stol v ustrani

2812ivana
19. nov 2018

@dorotka9819 presne moj problem. Vzdy si aj 3x rozmyslim ci niekam pojdem lebo ako to bude s kojenim....uz sa viac x stalo ze som dojcila na lavicke, na vylete v zoo so starsim synom, na poli na prechadzke, v restauracii a tiez sa citim trapne. Najradsej mam auto pri sebe....
Ja zijem v Nemecku a tu je to normalne, ze zena dojci hoci kde ale tak som slovenka ina mentalita takze to beriem inac.
Vzdy ked musim dojcit na verejnosti otocim sa aby ma co najmenej bolo vidno a prekrijem sa satkou pomyslim si ved co je to prirodzena vec a hlad je hlad a aj tak ma nikto nepozna :D
Niekde v reklame som videla take nadstavce na rucku kocika pre dojciace zeny to si tam das vopchas sa do toho a nie je vidno ze dojcis alebo taku specialnu satku na dojcenie, vid google.
To by ti eventuelne mohlo pomoct. ...

mikadooo
19. nov 2018

@dorotka9819 stalo sa mi párkrát vonku, že sa nedalo nikam zašiť. Takže presne - lavička, obložila som sa ruksakom, kočík predomňa a ešte som sa aj napoly chrbtom otočila, tak aby ten odhalený prsník bolo vidieť čo najmenej. Moje tričko až k drobcovým ústam, a hotovo... Výlety kvôli tomu neruším, deti našťastie rozumejú prečo ich občas potrebujem odtiahnuť bokom (alebo seba). Väčšina okoloidúcich si nič nevšimla, keď teda vyslovene niekto neciví že čo sa tam skrývam za tým kočíkom 😁.

matrix87
19. nov 2018

Ahoj.ja dojcim hocikde. Sedím tak aby ma nebolo až tak vidieť, mám kojotricka a teraz v zime nás chráni ešte aj bunda. Nevytrcam sa naschvál. Dakedy ale je vidieť viac ako treba lebo krpec má super zvuk potiahnuť a pustiť prší takže to strieka všade. Ale inak sa snažím nepohorsovat okolie.

sissik
19. nov 2018

Dojcila som ked bolo treba. Da sa to urobit aj decentne, otocit sa v restike tak, aby nebolo moc vidiet, dat plienku alebo satku cez svoje plece a potom na brusko babetka, aby sa co najviac zakrylo. Dokonca ked v restike vydrzat ani za nic a cakali sme my na jedlo, tak som prilozila, priniesli jedlo a videli, ze sa nieco deje pod satkou a usmievali sa, ze niekto cakat nemusi.

lula313
19. nov 2018

@siska53 no veď práve som mala kolikove dieťa 4,5 mesiaca, preto som ho nikde neterigala. Do obchodu som išla, keď muž bol doma a dieťa spalo, alebo som poslala muza(nikto z rodiny nám s dietatom nikdy nepomahal kvôli tej jej urevanosti, dokonca prvých 6 týždňov som bola s dietatom sama, keďže muž bol na byte, ktorý sa prerábal, takze viem, že sa dá nakupit aj na dva týždne dopredu, keď je to nevyhnutne). Môže sa Ti raz-dva razy stať, že niečo urgent potrebujes kúpiť, ale jedna hospodárne zmýšľajúca matka nepotrebuje byt v nákupnom centre každý deň a už vôbec nie s tak malým dietatom bez imunity, to nech mi nikto netvrdi🤷🏻‍♀️

lucinkab
19. nov 2018

ja s tym probelm nemam, dam si tricko abo topy z ktoreho vrchom vytiahnem prsnik a kojim...kto nechce nech sa nepozera, isto nebudem krmit dieta vedla wc plneho bakterii ☹