Drobné darčeky. Prečo ich od drahého nedostávam?

stansun
2. júl 2008

Ahojte babule, rada by som zalozila tuto temu pretoze mam taky mensi problem s mojim drahym. Je vychovavany tak, ze prenho male darceky alebo pozornosti nic neznamenaju a ani mu to nenapadne mi niekedy obcas nieco mile kupit alebo nieco podobne. Mne zase na tom dost zalezi a sama sa mu snazim ukazat, ze je to mile ked si raz za cas dame nieco pekneho. Uz sme sa o tom aj rozpravali a vtedy vzdy povie ze hej mal by mi niekedy nieco doniest ale potom vzdy na to zabudne. Jednoducho to nepovazuje za dolezite. Ja som potom z toho smutna ☹ (mam na mysli darceky ako napriklad neaku cokoladku malinku alebo nieco v tom zmysle, cukrik...)

mimikyky
2. júl 2008

tak u nás doma je to úplne tak isto, a ja si vždy poviem,že mu tiež už nič nedám, a vždy to poruším 😀
a naozj to bolí ☹
a u nás sa na mňa občas vybodne aj na vianoce alebo výročie... a decká to tiež vždy okomentujú,lebo oni nezabúdajú

ale mala som raz frajera,ktorý mi nosil darčeky stále,dokonca aj nášmu psovi,a to bolo fakt otrasnééééééé

leva
2. júl 2008

no za cas nasho chodenia mi kupil 4 zlate prstene,uz som mu musela aj povedat ze uz si ich nema ani kam davat,no teraz ako sme manzelia tiez zabuda a uz to neberie tak ako vtedy,ale ono to uz je aj ine,bo ja ked nieco chcem,kupim si to za jeho peniaze,nemusim ho tahat zo sebou a ked tak uz bezomna radcej nekupuje.

lefika
2. júl 2008

tak nie som sama s tymto problemom ☹ tiez je uspech, ked aspon na tie narodky nezabudne. ale vyber darceka radsej ani nekomentujem: minule som dostala historicku knihu o 1. svetovej aj ked velmi dobre vie, ze ma take veci nezaujimaju....ale jeho ano 😝
ale na druhej strane, pristup k financiam mi neobmedzuje(jeho vyplata chodi na moj ucet), tak co chcem, si kupim 😀

stansun
autor
2. júl 2008

ja sa potom hlavne bojim toho, ze ked budeme mat deti tak ani oni nic nebudu dostavat a to by mi viac vadilo ☹ Je pravda, ze ma zamestnanie take kde naozaj dlho pracuje ale potom ja mam pocit, ze na mna vobec nemysli a som mu ukradnuta ☹

stansun
autor
2. júl 2008

U nas nie je problem s financiami, nezaraba malo.... len keby si obcas na mna spomenul 😀

titkovamiriam
2. júl 2008

tak potom ja sa mozem pochvalit,dostanem drobnostku hocikedy-ked vidi na trhu nieky pekny kvietok tak mi ho kupy,no tak isto nevie datumi-tak mu meniny a narodky nenapadne pripominam. 😀

lefika
2. júl 2008

stansun, on ani dcere nic nekupi: vraj hraciek ma spustu a oblecenie kupovat on nevie, takze maximalne si na nas spomenie v tescu a donesie nejake jogurty 😀 ale inak nas ma rad. zas chlap to inak berie, nema pocit, ze darceky nieco dokazuju. a mozno je to aj lepsie, ako by sa mal snazit darmi vynahradzat spolu straveny cas, prip. si kupovat dieta...

stansun
autor
2. júl 2008

my sme spolu zacali chodit tak, ze cely rok sme sa skoro nevideli pretoze pracoval od rana do rana a to si teraz vazne nevymyslam 😅 a bolo mi velmi tazko ked on bol stale v praci a tak som nevedela ako na tom sme...teraz je to uz lepsie ale neako mu to stale pripominam a on stale nic...ach 😢

stansun
autor
2. júl 2008

lefika, toho sa bojim aj ja ved by stacilo keby doniesol malej napriklad aj neaku mini kvetinku aj keby to nebolo moc pre nu ale potesilo by to 🙂 ... moja kolegyna tiez spominala, ze ma taky problem,jej manzel nikdy nic nedoniesol aj ked bol dlhsie v zahranici..je to az na zaplakanie

lefika
2. júl 2008

stansun, a ako to zdovodnuje? lebo ja ked mojmu poviem, ze sem-tam by som sa nejakej kvetinke potesila, povie, ze dobre, ale potom aj tak zabudne ☹ a dcere vyslovene nechce kupovat, nepaci sa mu zahrnat dieta hrackami, radsej s nou pojde von alebo ju nieco nauci, co sice nie je zle, ale mala si uz napr. pamata, co jej kto dal, vecer po kupani vzdy s pychou povie, ze zupanik ma od deda...a neviem, ci ju uz napadlo skumat, co vlastne ma od tatu 😒

tilly
2. júl 2008

stasun u nás je to tiež tak, ja som si zvykla, že mužovi dám občas nejakú blbostičku, keď som v obchode a vidím čokoládku, čo má rád, tak mu ju prinesiem, môjmu mužovi niečo také nenapadne... 😖 treba si zvyknúť, nie je to prejav, že ťa nemiluje, len to nemá v krvi

daniela1983
2. júl 2008

odporucam do pozornosti knihu Pat jazykov lasky. pise sa tam o tom, ze kazdy ma svoj jazyk lasky, ktorym najcastejsie hovori, a ktoremu najlepsie rozumie, pre teba su to darceky, prenho nieco ine. dalej su tam pozornost, spolocny cas, sluzby( ze vnima lasku ked mu napr. uvaris oblubene jedlo), slovne vyznania... ta kniha by jemu mohla pochopit tvoje zelania a tebe najst jeho jasňyk lasky a pochopit, ze to ze ti nenosi darceky nie je preto, ze by ta nemal dost rad, ale preto, ze ma iny jazyk a tento mu je cudzi, ale to neznamena ze sa ho nema ucit, a ty zase jeho. skus ju zaobstarat a citajte si ju 😉

daniela1983
2. júl 2008

nasla som na nete na nu jeden komentar:

Koxo, ten chlapík má pravdu!"..musel som si povedať po prečítaní knižky Garyho Chapmana: Päť jazykov lásky. Krásne vám vyrozpráva princíp jeho videnia prejavov lásky.
Každý človek má totiž jeden primárny jazyk lásky, na ktorý je najviac citlivý, a cíti sa nemilovaný, ak sa mu reči lásky v tomto jazyku nedostáva.
Jazyky lásky:

> Slová uistenia
> Pozornosť
> Darčeky
> Skutky služby
> Fyzický kontakt

Mnoho sporov, či vzťahov sa musí potýkať s neláskou. "Už ma nemiluje, nikdy mi to nepovie. Ja mu to hovorím každý večer, a on mi len odvrkne "hej, hej, ja viem."
Jeho pohľad: "Neviem. Pomáham jej s upratovaním, novú kuchyňu som jej spravil.. a ona mi povie, že má pocit že ju nemám rád. Nechápem."

Máme tendenciu rozprávať svojím primárnym jazykom lásky. Podvedome. Očakávame, že lepšie už svoju lásku vyjadriť nemôžeme. Je to logické (keďže to považujeme za prejav lásky od iných).

V tomto tkvie hlavná myšlienka knihy. Hlavným cieľom je poznať primárny jazyk druhých a prehovárať hlavne ním (za predpokladu, že osobe skutočne chceme prejaviť lásku 🙂), a nie nútiť ostatných aby prijímali náš jazyk.
Prijímame všetky formy jazyka lásky. Ak sa nám však nedostáva primárneho, naša "citová nádrž" (ako to pekne autor nazýva) je prázdna a ostatné formy sú potom málo platné.

Odpozorovať primárny jazyk lásky partnera/príbuzného/kolegu (proste ľudí s ktorými žijeme a sme v styku) môžeme tým, že budeme sledovať jeho prejavy lásky, prípadne skúšať rôzne jazyky a pozorovať čo to s ním robí, čo ho teší 🙂

Slovami uistenia sú povzbudenia, slovné ocenenia, poďakovania, pochvaly. Niektorí ľudia majú pocit, že si ich nevážite, alebo ich nemáte radi, ak im to výslovne nepoviete.
Pozornosť spočíva v spoločne strávenom čase. Či už rozprávanie, výlet, kino, posedenie, ochota počúvať.. Nie je dôležitá činnosť, miesto či čas.
Darčeky sú hádam jasné 🙂 Dá sa to vcelku dobre odpozorovať, kto si váži, stráži a odkladá aj malé drobnosti, lebo sú od niekoho. Takýchto ľudí poteší aj keď im venujete ceruzku, alebo im niečo drobné pripravíte.
Skutky služby. Ak niekomu pomôžete s prácou, riadom, hocičím, a bude vám ďakovať ešte týždeň, tak jeho primárnym jazykom sú skutky služby.
Fyzický kontakt. Záleží od prostredia v akom človek vyrastal, a koľko sa mu ako dieťaťu dostávalo. Niekto dotyk považuje za niečo absolútne intímne a radšej "nešahať", niekto by vás objímal zakaždým kedy vás vidí. Je preto dobré vedieť, ak je toto nieči primárny jazyk. Vtedy je dobré priateľsky poklepať po ramene, či objať ak sa dlho nevidíte.

Autor Gary Chapman je americký pastor a psychológ s mnohoročnými skúsenosťami z psychologickej i manželskej poradne.
Túto knihu vydal pôvodne pre manželov, dnes však existuje viacero vydaní, ktoré sú cielené na konkrétnu skupinu. Môžete si vybrať.

Jeho myšlienky sa mi v praxi skutočne potvrdili, a môžem povedať, že som pocítil radosť, keď som pochopil (aspoň približne) jazyk lásky svojich blízkych a bol schopný a ochotný ním rozprávať (úsmevy tých ľudí stoja za to 😉).
A nájsť ten svoj je tiež vcelku zábavné 🙂

Viem, že máte vo svojom okolí ľudí, ktorí stoja za to trochu námahy na zistenie ich primárneho jazyka lásky. A stoja aj za námahu naučiť sa ich jazykom prehovárať.. držím palce :_)

Inak, čo myslíte, ktorý je ten môj.. :_) A ktorý ten tvoj?? 😉

Matúš Soták, piatok 11. novembra 2005 22:07

stansun
autor
2. júl 2008

lefika, ja mam uplne presne to iste ☹ vzdy ked sa o tom bavime tak mi povie, ze mam pravdu aj uz na to myslel ale potom povie, ze zaudol ☹ podla mna sa to uz asi nikdy neodnauci...

lyly
2. júl 2008

jaaaj tak nie som sama, ktoru muz nezahrna darcekmi. ten moj si niekedy ani nesponie na meniny, narodky, vyrocia. ani malinkej nic nedonesie. aaa teraz auticka so shellky 😀 .
zo zaciatku ma to tiez trapilo, ale uz si z toho robim srandu. ja mu doniesiem jeho oblubene napolitanky, chipsy a take drobnostky, ktore viem, ze ma rad. ale on do obchodu nechodi, to uz musi byt fakt hladny, aby si siel nieco kupit.
ale ked sa blizia jeho narodky, ci meniny tak to uz niekolko tyzdnov dopredu spomina, ze toto by chcel alebo hento (samoska, ze same vrtacky, brusky, frezy...).
a dost ma trapi, ze ked chodime gratulovat, ci uz jeho rodine alebo nasej tak musim stale vymyslat darceky ja, jeho to netrapi.

ella1
2. júl 2008

tak ja sem tam vytknem manželovi,že by mi mohol občas doniesť kvety len tak.ale zas musím povedať,že hocikedy mi donesie z obchodu,čo mám rada.nejakú sladkosť alebo ked som predtým niekedy spomenula,že by som dala to alebo to,tak ho to napadne ked nakupuje a donesie mi.
to mňa zas nie. 😒

stansun
autor
2. júl 2008

mna to tesi, ze nie som sama pretoze uz som si myslela, ze ja som divna 😖 aj ked bolo by lepsie keby takato tema ani nemala byt 😉
danielka, mozno mas pravdu v tom, ze kazdy prejavuje svoje city inak pretoze moj priatel mi aspon casto hovori ze ma velmi lubi 🙂 dufam, ze mu aspon toto ostane 🙂

stansun
autor
2. júl 2008

ella1, tak to ti zavidime 😅 teda aspon ja...

ella1
2. júl 2008

len vieš,málokedy si spomeniem,že pre mňa dosť robí,príde mi to normálne,len ked čítam takéto témy,tak ma napadne,že môžem byť rada,že ho mám.
je to pravda,že človek si neváži to čo má,že mu to príde automatické.......
skúste aj vy porozmýšľať,určite sa nájde niečo,čo vaši manželia robia a iní nie.hned vám bude lepšie. 😉

stansun
autor
2. júl 2008

ja som mala priatela, ktory mi nosil taketo malickosti v podstate stale a az teraz som si to uvedomila, ze to bolo super a ze mi to teraz aj chyba...
ella1, my s priatelom sa mame velmi radi a viem, ze by pre mna urobil cokolvek ale jednoduche niekedy mi je smutno, ze si na mna nespomenie ☹ a nieco dobre mi nekupi ked ide na obed a pri tom viem, ze milujem sladke 😉

magg
2. júl 2008

no moj manzel mi zasa dava darceky, nie zeby chodieval kazdy den domov s kyticou, ale ked ide do obchodu tak donesie nieco mne aj malej🙂 Kvety velmi neuznava, takze ich nedostavam ani na narodeniny, ale pravdu povediac mi az tak nechybaju, lebo mi je potom luto , ked vadnu vo vaze.
Trosku je problem v tom(a manzela to sameho mrzi), ze ja si vzdy zapamatam, co chce a snazim sa ho pri najblizsej moznej prilezitosti prekvapit, no a on si nepamata absolutne nic 😅 a tak mi kupi but nejaku vec, ktoru som nikdy nechcela, alebo si musim ist darcek kupit sama 😀

stansun
autor
2. júl 2008

magg, ja som to na vianoce urobila radsej tak, lebo moj drahy si tiez nic nepamata, ze som mu pripravila "list pre jezsika" kde som si napisala vsetky darceky ktore by sa mi pacili 😀 A bola som potom velmi spokojna...iba odporucam 😀

womenne
2. júl 2008

tak ja dostavam pravidelne každy mesiac ružu,niekedy aj viackrat za mesiac 😀lenže na vianoce ma neprekvapil ani raz lebo som si kupila čo chcela a on zaplatil 😝 Tento rok som mu už teraz naznačila čo chcem 😀 aby nezabudol 😀 a budem mu to propominat stale 😀 Ja sa ho snažim vždy prekvapit či na narodeniny alebo vyročie.Minuly rok som mu kupila prototyp Hamra on to auto miluje 😀 sa tešil ako male dieta bola radost nanho pozerat,na meniny som mu uvarila oblubene jedlo,pripravila spoloč.kupel 😎 a teraz na meniny mu objednam štvorkolku 😀 Čakam že aj ja budem raz prekvapena,ale to sa asi nestane lebo ma vela prace a na toto zabuda ale čo už 😅

magg
2. júl 2008

stansun, to sme mali na prve spolocne vianoce tak, ale manzel ten "list Jeziskovi" stratil 😀 😀 😀

stansun
autor
2. júl 2008

magg, to vazne! Moj ho ma odlozeny este teraz...som mu urobila taku krabicku kde si moze davat taketo veci ktore odo mna dostane 😉 a je ich uz dost 😀 som sibnuta na taketo blbosticky...

otrivinkajanka
2. júl 2008

tak ja ani neviem co je to dostat aspom nejaku malickost od mojho stareho ten ani nevie kedy mam narodeniny nieto este aby mi nieco nosil alebo daval kasle na mna zvysoka 😠

stansun
autor
2. júl 2008

ja tiez pripominam narodeniny a tak...ale moja buduca svokra mu to pripomina tiez a to za celu rodinu 😀 ako vsetky ostatne sviatky 😀

mimkao
2. júl 2008

Daniela1983, tú knihu mám doma aj ja, dostali sme, ešte dávno, ako svadobný dar... 🙂
Môjmu manželovi to samému, len málokedy napadne, ale keď mu to pripomeniem, tak na druhý deň stále niečo donesie... Uňho to neni problém, aj keď, teraz, keď sa nám narodilo štvrté bábo, sa zjednával so svojím otcom, že čo dajú malej k narodeniu, tak ma šoklo, keď sa svokor po týždni, čo sme prišli domov z pôrodnice, dotrepal s príklepovou vŕtačkou... 😠 Vraj sa s Peťom( manžel) dohodli, že to jej dajú... Skoro ma rachlo... 😠 A tak teraz, keď ju chcel na niečo použiť, som povedala, že nemôže, lebo že to je Mimkina... 😝 😀

stansun
autor
2. júl 2008

😀 tak takyto "super" darcek nedostane kazdy 🙂

mimkao
2. júl 2008

A deťom kupuje tiež veľa vecí, až ho už musím niekedy stopnúť. Ale on sám, si na darčeky nepotrpí... 🙂