Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

ena
15. feb 2007

zvedavamt: myslim, ze to viacej funguje v cechach ako na slovensku.. vsak skus nieco vygooglit 🙂 alebo nech ti admin zmeni temu, nech sa objavuje aj na modrykonik.cz a tam ti mozno baby vaicej napisu.

nufka
15. feb 2007

tak toto pocujem prvy krat 😕

kosicanka1
15. feb 2007

u nas v Ke je jedna dula Jana Ivanecka - vedie aj kurz pre tehulky: orientalny tanec pre rodicky

dorotka
15. feb 2007

ja tiez viem ze to skor funguje v inych krajinach ako je holansko a anglicko

masinka
15. feb 2007

ja som pocas tehu chodila k jednej dule na brusne tance do Hojdany, bolo to fajn, aj nam rozpravala rozne veci o porode a babatkach
kuk klubluna

zvedavamt
autor
15. feb 2007

ja som o tom citala v rodicovskych casopisoch a kukla som aj ich stranku,vid hore. aj by sa mi taka praca videla,bo som sa o veci okolo tehotenstve a porode dost zaujimala a furt radim,kto potrebuje.aj na skole som mala zaklady o porode a tak. len neviem,ci by som to zvladala.

zvedavamt
autor
16. feb 2007

maminy popytajte sa,prosiiim. neviem,ci sa na to dat. dakujem

zuzanka.j
18. feb 2007

Aj ja by som chcela byt jedneho krasneho dna dulou. v ramci mojho studia na VS - osetrovatelstvo som mala moznost stravit niekolko tyzdnov aj na porodnici. bolo to nieco uzasne. ked uz nestudujem porodnu asistenciu, naozaj by som sa raz chcela stat dulou. takato praca by ma velmi bavila 😉

deniseee
18. feb 2007

Ahoj zvedavamt, ja som sa prihlasila do kurzu dul, zatial neviem ci ma zoberu, no snad, ak aj nie tento rok, tak mozno buduci. Zaujem je vacsi, ako je miest v kurze. Zatial som bola na vstupnom stretnuti a "pohovore". Vysledok zatial neviem, no ak by si rada vedela nieco viac, pokojne sa ma opytaj, ci posli IP, vsetko co budem vediet ti rada zodpoviem. Snad takto o rok zo mna uz bude vyskolena dula 🙂

musko
18. feb 2007

V ČR je asociácia dúl, skús napísať na cz, určite ich nájdeš.

deniseee
18. feb 2007

aj na slovensku su duly 🙂. Ale, to uz vlastne viete, ved hned v prvom prispevku je stranka 🙂

katkada
19. feb 2007

Ahojte. Uz som tu pripsievala na inej strane prispevkom o dule. Je to v teme ci rodit V Poprade alebo v Kezmarku.Ja som s dulou uz rodila. V Kezmarku. Bolo to uplne ine ako prvy porod. Normalne sme sa predtym porozpravali doma a isli sme do porodnice. A nikdy ma nikto tak nechvalil ako ona. 😅 Masirovala ma na striedacku s muzom, poradila mi rozne polohy, vsetko mi citala dopredu z oci. Zdalo sa mi ze som rodila ako Bohyna. 😀 Aj personal sa spraval uplne inac ako pri prvom synovi. Viem ze to robi uz asi 5 rokov. So mnou bola pred dva a pol rokmi. Ja som vtedy este neplatila nic, len za benzin. Hovorila, ze platit sa bude az ked bude mat dokoncenu skolu. Takze neviem kolko stoji. Ale mozem vam na nu dat telefon: 0903 213 593. U nas je to cislo na kazdej gynekologii vyvesene. Alebo aj mail: dulaluba@atlas.sk. A je z Popradu. A zavolam jej aby vam tu vo fore odpovedala. 😉

deniseee
19. feb 2007

Doplnim Katkine info, pani sa vola Lubka Lapsanska 🙂

zvedavamt
autor
19. feb 2007

uz som s nou volala ,vcera. idem si poslat prihlasku a uvidim. ties mam zaklady zo str,skoly,ucila som sa za opatrovatelku v TT na Ped skole.

zvedavamt
autor
3. mar 2007

ja som len kcela vediet,ci by bol o to u nas zaujem,bo som sa pytala a nik nevie co to je.

kafulienka
3. mar 2007

ahoj zvedava,
chcem sa opytat sice ohladom inej temy, ale verim, ze odpovies 😅
Ci si "ho" nasla, alebo este stale sa to nepodarilo...ahoj. k.

zvedavamt
autor
3. mar 2007

nasla soom ho na azete a aj so mnou flirtuje,ale som tam pod inym menom a on nevie. kcem zistit kde je ,bo inak mam bez.

dulaluba
8. mar 2007

dobry den prajem vsetkym. 🙂 trosku som sa tu musela orientovat a vidim, ze by som mala "bruzdat" po internete castejsie. 🙂 spoznavam tu mnohe tvare 😉 , este raz vas zdravim!
takze velmi v skratke: na slovensku sme momentalne tri duly s certifikatom - teda vystudovane, take ktore mozu prevadzkovat svoju pracu na zivnostensky list. onedlho sa to ale zmeni, tento mesiac konci prvy rocnik slovenskeho kurzu pre duly, kde je dalsich desat sikovnych zien. tie uz ale tiez pracuju a chodia k porodom, maju tzv. prax. su to duly "vo vycviku", studujuce. ak chcete, kludne si z nich niektoru vyberte, kazda z nich uz ma mnoho skusenosti z tehulkami a mamickami z predoslej prace. duly nie su dobrovolnicky. je to normalne, aj ked u nas este malo zname zamestnanie. na "zapade" su beznou sucastou porodnictva. ceny dul su rozne (priblizne sa pridrzaju zakladu), zavisi od toho co vsetko dula poskytuje a kolko stretnuti chcete a ci chcete dulu k porodu alebo po porode, alebo pred...
rada odpoviem aj na konkretne otazky. 🙂
neviem co vsetko by vas zaujimalo. 🙂

dulaluba
8. mar 2007

aha, a este vam dam stranku slovenskych dul: www.duly.sk a aj ceskych www.duly.cz. vacsina nasich lektorov je totiz zo susednych ciech.

s060274
9. mar 2007

Ja som mala dulu pri pôrode a poviem vam že to bol anjel.Rodila som v Martine .Volala sa Lenka ale dalej neviem.Bolo to tak šikovne dievča že ked sa vzdialila od mojej postele hned som na nu kričala aby sa vratila:Pomohla mi z dychanim ,masirovala ma prosto anjel.keby som vedela kde ju naist určite by som si ju volala zas.

emjee
26. júl 2007

amia • 1d • 25. júl 2007 o 21:43
mamule, nerodila ste niektora s dulou? ak ano, uvitam vsetky skusenosti, rady. dakujem

alex21
26. júl 2007

Ja som o dule raz počula v rádiu a celkom sa mi to pozdávalo. Keďže manžel sa strašne bojí pôrodu a odmieta k nemu ísť tak som rozmýšlala že si zavolám dulu. Ale zatial som si ešte nič nezistovala.

zvedavamt
autor
4. aug 2007

mile damy,
dalsi clanok o dulach najdete v casopise markiza. c. 30.
prijemne citanie.

mia21
16. aug 2007

ahojte, tiež uvažujem nad dulou, hlavne z dovodu že som naklonená prirodzenému pôrodu čo najviac je to možné a od duly by som potrebovala v tomto podporu, hlavne v porodniciach kde si každu vec vybáčajúcu z rutiny treba vydobijať. som z bratislavy a po skusenostiach ci uz znamych alebo tu na fore som v BA nenašla porodnicu ktora by ako taka prirodzeny porod štandardne rešpektovala, nie to ešte podporovala. skor mam pocit ze zavisi od konkretneho porodnika a personalu.

mia21
16. aug 2007

kedže budem rodit prvy krat, viem že o to tažšie bude pre mňa presadiť si niektoré veci, ako napr porodny plan.
ešte som žiadnu dulud neoslovila, kontaktovala som telefonicky dulu ktora robi v bratislave brusne tance, od septembra by tam mala otvarat kurz, tak uvidim. ak by ste niektora mala skusenost s dulou z bratislavy alebo z okolia, budem velmi rada za akekolvek info. neviem teda z akej vzdialenosti su duly ochotne k porodu dojst, a vobec netusim kolko to stoji, keby ste niektora vedeli aspon uplne približne. a kolko pred porodom si treba dulu najst, kolko stretnuti sa asi robi, robia vsetky duly masaze na uvolnenie atd... akakolvek skusenost potesi...

dulaluba
22. nov 2007

pekny den mia.
dufam ze neodpovedam velmi neskoro, ovšem, tiež som pracujuca žena na materskej s dvoma detmi. 😉
niektore duly su ochotne dojst aj do vzdialenejsich oblasti, najma ak maju auto. 🙂 zavisi to od jednotlivej duly.
alebo mozes ist na pripravu pred porodom ty za nou. (uz som mala mamicku, ktora na pripravu, kvoli 4 hodinam rozpravania sa, precestovala 230 Km) 🙂
ak ma prist dula k porodu daleko, je to trochu tazsie.
cca 10 - 14 dni pred terminom je kazda dula v tzv. pohotovosti. teda - 24 hodin na telefone, naplanovane - kde dam deti, co budu jest, kto ich odvezie do skoly, do skolky, kto k nim pride na noc (nevieme ako dlho bude porod trvat, takze to vsetko sa planuje aspon na 16 hodin dopredu). a samozrejme po cely cas ma pripravene veci do porodnice a nevytiahne paty z domu (ziadne vylety alebo oslavy ☹ , 🙂 ) . takze caka a caka az do kam nepride prva kontrakcia. 🙂 potom je uz ale na 150% len a len pre rodiacu mamicku.
co sa tyka stretnuti - je dobre aspon jedno pred porodom, aby ste si ujasnili, co ocakavate. a niekedy este dolezitejsie je, aby ste sa aspon raz stretli po porode.
sttretnuti je vsak tolko, kolko VY chcete. ja mavam obvykle aspon 5 pred porodom. lepsie sa spozname a lepsie pripravime. 🙂
cena je okolo troch tisic ale zavisi to od skusenosti a moznosti a sluzieb kazdej jednotlivej duly.
a ano... kazda VYSKOLENA dula vie robit masaze, navrhnut vam najlepsiu ulavovu polohu alebo ine prirodne prostriedky proti bolesti a pod.
tak dzim palce... 🙂
luba lapsanska (dulaluba@gmail.com)

dulaluba
21. dec 2007

dobry den zienky. 🙂
srdecne vas pozyvame na kurz pre duly. kto ma zaujem sa zucastnit a stat sa dulou - toho srdecne pozyvame. 🙂 vyberove pohovory budu 13.januara 2008. dovtedy treba poslat na moju adresu list. blizsie infrmacie vam s radostou poslem, ak sa ozvete na mailovu adresu dulaluba@gmail.com.

dula_renka
6. aug 2008

ahojte žienky, ja si tu založím novú tému a potom zistím, že už tu jedna taká fičí 🙂

etnicka
28. aug 2008

ahojte,
chceli by sme mat pri porode dulu, manzel je Anglican a nevie velmi po slovensky (v obchode a tak sa dohovori, ale to asi pri porode stacit nebude 😉 ), takze hladame dulu, ktora vie po anglicky... Viete nam poradit? Byvame v Bratislave a rodit sa chystame bud v Dunajskej Strede, alebo v Topolcanoch, mozno v Banskej Stiavnici (rozhodneme sa, az ked to obzrieme a porovname). Dakujem vopred za rady a tipy 😉