Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

babulka
26. feb 2009

baby dulky, co je to orgasmic birth? Teda asi nie to, co si myslim, ked si to prelozim doslova 😀 ale zacalo sa to casto spominat, tak preto s pytam, rozsirujem obzory.

Reni, tak to je vynikajuce, ze dula neposudzuje nastavajucu mamicku podla toho, aky ma vztah k "prirodzenemu/neprirodzenemu" porodu..Nemoze sa teda stat, ze pride za vami mamicka, ze by chcela rodit s dulou, ale bude akceptovat medicinsky vedeny porod, teda chce mat v dule vylucne len oporu psychiky, a dula jej oznami, ze ale takto to nepojde, musite si pripravit porodny plan, odmietnut monitorovanie, nastrih....lebo toto JE prirodzeny porod.

Ozaj, je postavenie duly aj nejako legislativne osetrene? myslim ako zivnost alebo nieco podobne?

dulaluba
26. feb 2009

pekny dnik, nooo, niektore mamky nam utekaju do zahranicia 🙂 veru, keby som mohla pri tretom, mala kde asi by som to tiez tam skusila.
mam kamosku, ktora ked mi hovorila ako vyerala ich priprava pre tehotne a samotny porod tak .... tak presne tak by som to chcela. a to rodila v obycajnej anglickej poronici.

babulka, duly, tie ktore uz vystudovali a chcu sa tym trosku - celkom sa neda - aj zivit si urobia vacsinou zivnostensky list. a normalne odvadzaju dane, odvody, vsetko...

a este k tomu porodnemu planu - j dobre ak chcete mat dulu napisat si ho, aby aj z neho vedela, co od porodu ocakavate. a to co ocakavate, je len a len na vas. nik, teda aspon urcite nie dula, vam do toho nemoze zasahovat. maximalne poradit. ale porodny plan je najdolezitejsi pre vas same. aby ste si to ujasnili, urovnali v hlave, pokusili sa predstavit si to a podobne.
vyborny clanok o porodnom plane je tu:
http://www.dietaaja.sk/porodny-plan.php
vrelo odporucam si ho precitat. 🙂

babulka
26. feb 2009

Dulaluba, a je vobec potrebny porodny plan? Teda nestaci, ked poviem, dule, aby proste len bola so mnou a pri mne? A porod ako taky necham na zdravotnikov? Nestaci, ked sa s dulou porozpravam, co ocakavam? Musim to mat napisane a tvarit sa, ze toto je moj porodny plan? ked by v nom v podstate bola len jedna veta - budte pri mne, hovorte mi, ako mi to super ide a povzbudzujte ma, aby som to zvladla. Lebo ja neviem, co by som NECHCELA ( a tom asi kazdy porodny plan je, spisanie negativ, teda toho, co nechcem). Ja som asi divny patron, ale klystir mi absolutne nevadi, dokonca pri prvom som ho mala ako ulavu po castych zapchach. Holenie - robim to bezne, je to sucast mojej hygieny. Monitor - pre mna istota, ze je dietatko OK.......a pod. A take veci, ze latexove rukavice, svetlo, meranie krajcirskym metrom... to uz vobec neriesim.

dulaluba
26. feb 2009

babulka, samozrejme ze i tak to funguje 🙂
uz som bola aj pri takych porodoch, kde som mamku videla druhykrat v zivote a prvy krat asi 5 minut. 🙂
vzdy viac ale viem pomoct, ked sa s nou a jej prestavami poznam dlhsie a snazim sa s nimi stotoznit.

ide len o to, ze - ako som pisala - sama pre seba si napisat ako si to predstavujem. nemusi to byt spisovanie negativ. to vobec nie. ale napriklad - som zena, ktora radsej miesto liekov lieci svoju rodinu a seba bylinkami (alebo akokolvek inak) - ta si pravdepodobne predstavuje, ze porod je prirodzena vec a staci aby si to ujasnila pre seba - pripadne pre personal - som taka, mam rada "prirodne veci", bola by som radsej, keby sa do mojho porodu nezasahovalo. to je jeden pristup, ktory mamky mozu ocakavat - a ak si tuto vec neuvedomia mozu byt nemilo prekvapene mnozstvom pristrojov a nastrojov a infuzii a td.
ale na druhu stranu napriklad: som zena, ktora veri pristrojom, technike, alebo najnovsim vydobytkom mediciny, preto si zelam, aby sa ku mne tak aj pristupovalo. a vobec mi nevadi medicinsky pristup k porodu, vsetky urychlovaky a podobne.
lenze to co som tu napisala je len cierne alebo biele. my zeny sme vsak "roznofarebne" 🙂 ,
napr... toto mne vadi a inej nie, ale toto mame spolocne,...alebo ... neznasam ked na mna niekto zdvihne hlas - inej to moze pomoct skonsolidovat sily,...ci... svoje dieta chcem mat okamzite!!! pri sebe, druha si zase chce oddychnut a tretia sa len tak pomazna a odlozi dieta do postielky, kde nanho vidi.
vsetky nuansy si mozeme dorpedu premysliet - i ked nie vzdy to tak dopadne ako si predstavujeme. ale cim viac dula o vas vie, tym lepsie vie byt napomocna v tych najtazsich chvilach. 🙂
este raz odporucam vyssie spomenuty clanok, je tam o tom viac.

avicena
1. mar 2009

Dulaluba, citujem: novorodenecká úmrtnosť doma je taká istá ako v nemocnici. To sú štatistiky WHO a nie príliš pozitívne pre domáce pôrody. Totiž, zamysli sa. Doma rodia ženy, ktoré majú nekomplikované tehotenstvo, prísne vyselektované ženy, u ktorých je minimálny predpoklad komplikácií pri pôrode. Žiadna Dula ani PA nebude doma rodiť dvojičky, ani ženy s vysokými tlakmi , ani koniec panvový ani hraničnú hmotnosť plodu, ani ženu s porušenou placentárnou funkciou, ani s cukrovkou, zle uloženou placentou atď. K domácemu pôrodu sú vybraté len tie ženy, kde tehotenstvo prebieha bez komplikácií, ked sú zrelé pôrodné cesty, kde nie je riziko nepomeru medzi plodom a panvou, kde je správne uložená placenta, dobrá poloha plodu atď. Čiže pohoda. Tak sa pýtam, prečo vôbec nejaké úmrtie nevorodencov ? Takýmto ženám totiž deti v pôrodnici nezomierajú. A na druhej strane v pôrodnici rodia ženy, s dvojičkami, trojičkami, vcestnou placentou, predčasným odlučovaním placenty a aj ženy , ktoré čakajú deti s vrodenými vývojovými chybami / tie asi tiež nerodia doma/ , s chybami, ktoré sú často nezlúčitelné so životom dieťaťa-. Takže je jasné , že vzhľadom na to, že v pôrodnici sa riešia všetky patológie, tak tam bude isté promile novorodeneckej úmrtnosti. Takže keby si napísala, že úmrtnosť novorodencov pri domácom pôrode je takmer nulová a v nemocnici 3-4 promile, tak by to bol argument. Ale to, že vôbec dôjde k úmrtiu plodu pri tak prísne vyselektovaných rodičkách- to je tragické.
Uterotoniká / oxytocín je takisto uterotonikum/ sú fajn, ale ako PA vyrieši doma akútnu alteráciu oziev plodu v II. DP . To je vec, ktorá sa nedá predvídať a vôbec nie je raritná. Je PA kompetentná odviesť aj urgentné pôrodnícke extrakčné operácie ? Kliešte, VE? Ak áno, tak potom je riziko pôrodu doma značne znížené. Ale o tom dosť pochybujem.
Uzavriemto tak, aj V SR môže žena rodiť doma, nie je to zakázané, len nech si je vedomá všetkých rizík, ktoré takýto pôrod prináša.

etnicka
2. mar 2009

avicena, len doplnim - porodne asistentky tu v Anglicku v pripade potreby pouzivaju aj klieste aj VEX, takisto robia epiziotomie (len v nutnom pripade, nie preventivne ako je to bezne v slovenskych porodniciach) a vedia resuscitovat. Jedine, co nerobia, je cisarsky rez.

nika22
3. mar 2009

žienky som prvy raz na tejto stranke a som dost prekvapena diskusiou. Rodila som tri deti, všetky v nemocnici bez epidurálnej anestézy, bez pôrodného plánu, partner bol pri poslednom porode a vsetko bolo ok. Ale som zdravotník, asi mam iny pohlad.
Nikdy by som si netrufla rodit doma. je fajn hovorit ako je to vonku. ale v nasich podmienkach - dostupnost, sanitky, rychlost- by som to neskúsala. treba byt realny.
co viem, porodny plan je personalu na smiech. aj tak je konecna zodpovednost na lekarovi a on musi konat bez ohladu na pp.
Dula pri porode sa mi paci ako dobry napad. je lepsie mat pri sebe skusenu osobu ako vystresovaneho partnera. a suhlasim s vami, ze ci uz dula alebo partner by mali byt pri tom uz pocas celej prvej porodnej doby, vtedy to zena najviac potrebuje.
etni, je fajn ak PA v Anglicku vedia resuscitovat / to musia vediet/. ale rozhodujuce je co sa deje potom a garantujem ti, ze doma sa toho vela neda - inkubator, kyslik, pristroje....

babulka
3. mar 2009

Ja ked som prvykrat zabrusila do tejto temy, tak som bola v tom, ze dula je opat raz nieco "alternativne". Nie v zlom, ale mala som predstavu, ze duly spolupracuju vylucne na "prirodzenych" porodoch, a s tymi mamickami, ktore maju vyhraneny nazor na to, co pri porode nechcu. Paci sa mi praca duly, cela myslienka duly ako pomocnicky, radkyne, psychickej opory... Ja som si tu uz vela veci vysvetlila, lebo si viem realne predstavit, ze svoje pripadne druhe dieta by som rodila s pomocou duly. V nemocnici, samozrejme, a bez porodneho planu. Prestudovala som si tu stranku o PP od dulaluba a presne to je to, co ja nechcem. Mat porodny plan.

Samozrejme, je to kazdeho osobna vec, ci si PP vypracuje, a ako ho prednesie. Viem si predstavit, ze mna ako zdravotnika by znacne iritovala zena, ktora by namiesto slusneho pristupu a predlozenia svojich poziadaviek normlanym sposobom, zacala vytahovat "podla clanku 38 odporucani WHO porodnik nesmie robit to a to a ja si to tiez nezelam". namiesto toho, aby povedala, ze v pripade, ze to bude mozne, rada by porodila napr. bez epiziotomie. Slusnost sa uz asi velmi nenosi a to, co nam vsetkym vadi napr. pri okienku na poste (oduty ksicht, strohe vyjadrovanie), tak sa niektore nastavajuce mamicky prezentuju v komunikacii s porodnikom. Prikazy, zakazy, ohananie sa listinami, dohovormi...

etnicka
3. mar 2009

babulka, ale ved presne to je porodny plan 😉 slusne napisat, ako by som chcela rodit, ak bude babatko aj ja v poriadku 🙂 Pochybujem, ze by sa rozumna zena pri komplikaciach hadala so zdravotnikmi o tom, co maju robit. Vtedy ide porodny plan do kosa, to je myslim kazdemu jasne.

babulka
4. mar 2009

Etnicka, jasnacka, rozumna zena. Ale z rozpravania mojej kamaratky PA viem, ze su aj take, ktore sa budu hadat aj v tych najnevhodnejsich situaciach. Alebo potom. Napr. nastrih - myslim, ze porodnik vie odhadnut, kedy je nastrih potrebny (aj ked viem, ze sa stale bohuzial vykonava aj rutinne, vopred), a ked zena po porode donekonecna rozobera, ze ti hnusaci jej urobili nastrih, hoci ona ho odmietla. Moja dobra kamoska rodila pred 3,5 rokom v Stiavnici a hoci nemala pisomny PP mala dohodu s lekarom, co a ako, teda bez EPI (tusim ju vtedy v BS ani nerobili), urychlovaciek....ale nakoniec rodila 30 hodin, a bola vdacna za pomoc lekara pri urychleni porodu, lebo uz fyzicky nevladala. A nastrih jej tize urobili, ale porodnik jej povedal, ze teraz vas musim nastrihnut, lebo.... a neprotestovala.
Samozrejme, ak som ja slusna, ocakavam slusnost aj od tych druhych. Ked sa nedostavi, potom aj ja odhadzujem slusnost a riesim veci raznejsie. A to vsade, na uradoch, v banke.... Ale zatial som sa vacsinou presvedcila, ze slusnostou dalej clovek zajde (aj ked prachy mu to neprinesie, tie sa skor sypu tym menej charakterovo vybavenym 😀 ).
Ja som asi mala na Kramaroch fakt stastie, alebo to robil ten titul pred menom 😵 😖

dulaluba
4. mar 2009

pekny dnik.
zacnem s vlastnym citatom 😵 :
ide len o to, ze - ako som pisala - sama pre seba si napisat ako si to predstavujem.
presne o to totiz v porodnom plane ide - hlavne pre seba si to ujasnit. nielen co sa tyka porodu, ale aj potom - starostlivost babatko napr. - chcem ho mat pri sebe po cely cas? alebo ho radsej zverim sestrickam? - ked viem co chcem - mozem si lahsie najst porodnicu, ktora mi vyhovuje. ja bezne chodim s mamickami k porodom bez porodneho planu pre zdravotnikov. ale tie mamky si ho urobili - PRE SEBA.
a na margo - zo skusenosti zien, pri ktorych porode som nebola: niektori lekari su ochotni si to precitat a dokonca sa podla toho aj riadit a nerobi im to problem. a ini sa tomu smeju - no, to tiez o niecom svedci.
u nas je jedna skvela pani doktorka, ktora si ich s mamickami dopredu prediskutuje a povie - toto sa da, toto uvidime. a tie zeny su spokojne, lebo sa im niekto venoval. lebo niekto venoval pozornost ich predstavam - i ked nie vsetko im moze "splnit" alebo zarucit. a mame aj lekara, ktory vas uz len pri porode na porodny plan doslova vyzenie. koho by ste si vybrali?

a este odkaz pre avicenu. samozrejme, ze tvoje pripomienky su padne. predpokladam ze si zdravotnik. a tu sa ako dula odlisujem. nie je na mne, v mojej kompetencii riesit ci porody doma ano alebo nie. ja nemozem rozhodovat a ani zistovat co je bezpecnejsie pre matku alebo dieta. ja sa len opieram o uz vydane vysledky vyskumov a o fakt, ze su zeny, ktore doma proste rodit budu (ci im to zakazeme alebo nie) a tie by pomoc doma potrebovali. a nas stat im ju neposkytuje. ostavaju doma same bez porodnej asistnetky (aj bez duly, lebo k neasistovanym porodom doma ani mi nemame odporucane chodit) len s muzom alebo dokonca same. nemyslim, ze keby sme mali moznost rodit doma s PA, tak by sa to hromadne rozsirilo a vsetky by sme doma rodili. nie, len si myslim, ze tych par zien, ktore sa 100% rozhodli rodit doma by malo aspon aku taku podporu dostat.
teraz ma nadol pripad jedneho babatka, ktore nedavno umrelo v cechach pri porode doma. vsetci si vsimli najprv velke halooooooo, aka bola matka nezodpovedna. uz menej bolo medializovane vyhlasenie lekarov, ze dietatko malo chybu nezlucitelnu so zivotom a umrelo by aj v porodnici.

a este epiziotomia - viete ake jej ich percento na slovensku? (myslite pri tom na to, ze sa robia len ked je to nutne...)

veru tak, slusnostou dalej zajdes - mali by so to uvedomit VSETCI... 😉

nika22
4. mar 2009

renka neviem ake je percento epiziotomii na Slovensku ale asi vysoké. Nemali by sa robit rutinne. ale asi je lepsi nastrih ako riskovat potrhanie hradze ktore sa hoji ovela horsie ako epka. viem posudit, pri prvom dietati vaha 3800 gramov - som mala maly nastrih, potrhala som sa tusim az po .... a mesiac po porode som si nevedela poriadne sadnut. vtedy by som vdacna za poriadnu epiziotomiu.
ale kazdy je asi iny a spatne sa to posudzuje inak. ale dulu by som pri porode chcela, aj ked vtedy sa o tom ani nechyrovalo.

bezaz
4. mar 2009

nika asi kazdy posudzuje podla svojej skusenosti.. ja som nechcela nastrih, ani mi ho nespravili a napriek tomu, ze som sa natrhla, bolo to urcite lepsie, ako keby ma nastrihavali.. mala som len povrchove natrhnutie, 10dni po porode som v pohode sedela.. keby ma strihali, robia aj vnutorny "strih" a to uz je ine kafe

dulaluba
4. mar 2009

este povzdbudzujuci clanok k porodnemu planu. ved som o tom uz dnes pisala 🙂 , citajte tu: http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=moj-...

nika22
4. mar 2009

chcem sa opytat, ci sa niekde v Ba rodi aj v inej polohe ako poleziacky. myslim ze iné polohy - v klaku, vsede- su prirodzenejsie aj porod by bol jednoduchsi. logicke fyzikalne zakony.

dula_renka
4. mar 2009

nika22 pokial mi je známe, tak v Bratislave to možné nie je 😒

etnicka
4. mar 2009

Na Antolskej by to teoreticky malo ist - maju tam porodnu stolicku aj take to polohovacie kreslo.

nika22
4. mar 2009

a nevies ci sa to aj pouziva?

maminahenika
5. mar 2009

Ahojte,

veľakrát som o tom počula, že mamičky majú dohodnutú dulu, pri ich pôrode. Len sa chcem spýtať, či by som to aj ja potrebovala, ak budem rodiť plánovane SC.
Aby som mala všetky infá, ešte pred pôrodom 😉
Neviete náhodou, či uznávajú pôrodný plán aj na Antolskej? nie je tu náhodou aj dula z BA? 😉

nika22
5. mar 2009

maminahenika preco mas mat SC. co je to planovana sekcia. Myslela som, ze sc sa rovbi iba v nutnzch pripadoch ako tu zeny pisu

etnicka
5. mar 2009

maminahenika, pokial budes pocas operacie pri vedomi, mohla by sa Ti dula zist, aj ked by bolo mozno lepsie tam mat manzela. Neviem, ako to je na Antolskej, ci pocas sekcie moze byt doprovod na operacnej sale.

maminahenika
5. mar 2009

ahoj etnicka,

nie manžel tam byť nemôže 😖 chcela by som, ale nemôže, a v SK ani neviem o žiadnej nemocke, kde by mohol 😖 takže tak. Ináč, ako sa máš? Verím, že je všetko OK 🙂

nika22: ja mám na to ortop. dôvod, a preto mám plánovanú sekciu, mala som zlomeninu panvovej kosti na dvoch miestach, a v tom prípade nenájdeš na to takého pôrodníka, ktorí by sa dal do spontánneho pôrodu, lebo je to príliš rizikové, nevedia vopred, ako sa ti bude panva rozťahovať.

babulka
5. mar 2009

maminahenika, ja som rodila planovanou sekciou a manzela na operacku nepustili. Myslim, ze je to logicke, vzhladom na prostredie. Bola som pri vedomi, ale bol by mi tam (takisto ako dula) "prd platny", kedze pred hlavou plachta a za nou dvaja operateri a novorodenceky lekar, nalavo od hlavy anesteziolog a napravo PA plus sanitarka. Manzel stal pred operackou a ked sa maly narodil, hned ho zavolali a bol pri nom, ked ho vysetrovali, pofotil si ho... takze neviem, na co by bol pri mne pocas operacie. samozrejme, po operacii, ked ma prevazali na izbu, tak isiel so mnou.

etnicka
5. mar 2009

mozno ako psychicka podpora? ako dlho vlastne trva taka sekcia? Kamoska v Brne tiez mala planovany cisarsky, s epi, manzel bol s nou a pocuvali hudbu, ktoru si priniesli - tam sa to robi tak.

babulka
5. mar 2009

Etnicka, neviem, mne stale nieco rozpraval anesteziolog, ako sa citim, mne bolo velmi zle, mala som priserne nizky tlak, takze ma stale kontroloval otazkami, ako mi je, ruky som mala napichane infuziami, do druhej mi musel volac pichnut kvoli tomu tlaku.
sekcia trva tak 30-40 minut, babatko je na svete za par minut od rezu, vacsia cast je zasivanie vsetkych vrstiev (maternica, svalovina, koza)

babulka
5. mar 2009

A este som chcela, ved sekcia je operacia, to uz nie je "porod" v pravom zymsle, kedy treba mat pri sebe niekoho, tam sa treba vylucne spoliehat na lekarov. Takze ani ked mi operovali clenok manzel pri mne nebol 😉

maminahenika
5. mar 2009

ahoj babulka,

díky moc za odpoveď, no pri prvej sekcii by mi to bolo dobré, keby vtedy bol pri mne, ÁNO psychická podpora, dobre hovoríš etnička 😉 ..........ale čo sa má robiť, ináč si mi dala dobrý tip. Spýtam sa na to či pri mne môže byť po sekcii, ked už budem na izbe 😉

babulka
5. mar 2009

Maminahenika, mojho pustili len na chvilocku za mnou, isiel teda z operacky chodbou na sestonedelie, ale na Kramaroch nepustaju navstevy na izbu, su na to vyhradene priestory. Takze to bola bleskova akcia, ale aj tak sa mi chcelo spat, bolo mi na zvracanie, takze mali co okolo mna robit.

O manzelovi pri sekcii, ak by ti to aj umoznili, tak ja som bola radsej, ked bol vonku, lebo hned bol pri malom. Kebyze mi sedi za hlavou, tak by nemohol ist za malym. Akoze labzovat po operacke operaterovi a vsetkym tym ludom poza chrbat by mu nedovolili, z logickych dovodov. Takze radsej tych par minut vonku a potom pri babatku. A uprimne, neviem, ci si rodila prve babo sekciou a akou, ale ak spinalom, tak vies, ze manzel by tam velmi "psychicky" nepomohol. Ani za ruku drzat nemoze, kedze tie su ako pri kazdej operacii zafixovane ako prevencia nahlym pohybom smerom k operacnej rane, na vlasoch som mala volaku sterilnu zelenu capicu, pred hlavou plachta, ako som pisala, okolo mna sto ludi, tak ani neviem, kde by stal. A ako by ma podporoval - take ze "ide ti to perfektne" by asi nebolo vzhladom na moju necinnost adekvatne 😀

maminahenika
5. mar 2009

babulka 🙂 áno aj prvý pôrod som mala sekciou,tak ako ty, viem aké to je....keby vtedy tam bol so mnou, tak nevie ten lekár spraviť to, čo mi spravil 😖 bol úplne brutálny voči mne, a porezal aj malú, no keby vtedy tam bol manžel, podľa mňa by si nedovolil takéto veci. Asi preto som na tom, aby pri mne bol manžel, ktorý by ma ochránil .... trochu ma to ešte psychicky drží ☹
Ale každý deň sa zosilňujem, a budem veriť, že všetko bude v úplnom poriadku 🙂

babulka
6. mar 2009

Neboj, vsetko dobre dopadne. V tvojom pripade, ked mas indikovanu sekciu, tak by som si pozhanala informacie o vykonoch sekcie, operateroch, ake su s nimi skusenosti, a tak. teda asi to uz zistene mas, ale predsa len, pri takomto porode je dolezite nieco ine, ako pri prirodzenom porode. Kde si rodila predtym a kam mas namierene teraz?

Este k tomu prvemu porodu, len filozoficka otazka - myslis, ze ak by bol pri tebe vtedy manzel, ze by zabranil tomu, aby bol operater "brutalny" a porezal malu? Asi ani nie. Teda myslim, ze do operacneho vykonu by mu nekecal, do slovneho prejavu ano, ale ci by to nedopadlo este horsie. 😲 Ale ak sa to stalo, je to hrozne a neospravedlnitelne, ze takto lekar postupoval. V kazdej nemocnici na kazdom oddeleni sa najdu - prepytujem - hovada, ktore by mali vratit diplom a v niektorych pripadoch aj obciansky preukaz. 😔