Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

audreyd
29. aug 2008

etnicka, poznám jednu dulu z trenčína, je veľmi príjemná a volá sa zuzka michalíková 🙂 je mamičkou štyroch dievčat 🙂 cestuje za mamičkami aj do iných miest 😉

audreyd
29. aug 2008

tu si vyber, ktorá sa ti bude pozdávať 😵 http://www.duly.sk/05_zoznam-duly-slovensko.php

etnicka
29. aug 2008

ahoj audreyd 🙂 dakujem za dalsiu radu 🙂 ten zoznam poznam, akurat tam nie je napisane, ktore duly hovoria aj po anglicky a su ochotne cestovat. Ked tak nad tym rozmyslam, asi by bolo dobre, aby bola nasa dula z Bratislavy, aby sme sa mohli parkrat stretnut pred porodom a pokecat bez dlheho cestovania... Pozeram, ze v Bratislave je 8 dul, tak im mozno vsetkym poslem mail, ak sa tu nieco nedozviem. A potom poreferujem 😉

audreyd
29. aug 2008

no nie je dula ako dula... niektoré sú "certifikované", niektoré "vo výcviku" potom tam je rozdiel v skúsenostiach a určite aj v cene 🙂 ale veď určite vyberiete 😉

etnicka
29. aug 2008

😉 ja viem, ale myslim si, ze su urcite vsetky super a obrovska opora pri porode, mne ide hlavne o to, aby tam bola s nami nejaka spriaznena dusa, ktora nas upokoji a povzbudi a hlavne pomoze mi presadit moj porodny plan - samozrejme pokial bude vsetko prebiehat v poriadku.
mohli by ste sem pls mamicky, co mate skusenosti s dulami, napisat, ake to bolo a v com bol rozdiel, ako na to reagovali zdravotnici atd? Som velmi zvedava 😉

majsan
12. okt 2008

ja som rodila v auguste vo svajciarsku a rodila som pri dule.moj gynekolog mal dovolenku vtedy.tu je to normalne zabehnute ze zeny rodia pri dulach a ja osobne som bola velmi spokojna.teraz ma dula sleduje aj po porode kedze dojcim a je to uzasna zena.

dula_renka
12. okt 2008

majsan...hm mohla by si podrobnejši popísať skúsenosti s dulou vo švajčiarsku 🙂

majsan
12. okt 2008

Ahoj dula_renka.
Ja som sice nechodila na predpôrodne kurzy co teraz lutujem lebo naozaj su tie zeny trpezlive a vidno ze maju svoju pracu radi.Tu sa to vola sage-femme.Ja som mala dve pri pôrode ale len preto lebo môj gynekolog mal toho casu dovolenku.tu v nemocnici pracuju duly na polovicny uväzok kedze navstevuju aj zeny doma po pôrode a robia aj kurzy pred pôrodom.Poslednu kontrolu som mala v nemocnici a ukazala mi aj sal aj tie vane kedze tam mali dve.Jednu na prvu fazu pôrodnu a druha na druhu fazu.Spisali sme pôrodny plan.U nas na slovensku su väcsinou muzi pri pôrode myslim gynekologovia ale mna odrodila dula.Ja som nemala gynekologa pri pôrode.Pocas porodu ma velmi podporovali a boli velmi ochotne.cely cas bola pri mne napustila mi vanu aj ked som v nej dlho nebola.doniesla mi napoj a pocas porodu ked som dostala krce do nôh mi masirovala.Je to uplne iny zazitok nez u nas.prveho syna som rodila na sk a nebola som spokojna ale vtedy som nevedela co je dula a ani som nevedela ze nieco take existuje.Teraz po pôrode chodi ku mne domov a velmi ocenujem ze ja nemusim s malym niekde lozit.Najprv kontroluje mna z vnutra ako sa to hoji pripadne mi predpise lieky.ako mne lebo som mala dole vsetko zapalene.Ukazuje mi cviky na stiahnutie panvy ,kontroluje mi prsniky a poradi ako dojcit a co robit s popukanymi bradavkami.Dala mi aj cd aby som si pozrela film o dojceni co som velmi ocenila.Potom kontroluje maleho vazi ho,meria.Kontroluje pupok ako sa hoji a vysvetluje ako cistit, kupat maleho.Dokonca som netusila ze novorodenci chlapci mozu mat mlieko a naozaj moj maly mal vàcsie prsia a potom sa to stratilo a zase dievcata maju menstruaciu.Neviem ci vy ste sa s tym uz stretli.Takze naozaj jej pomoc som velmi ocenila.Aj ked som uz druhorodicka o vela veciach som nemala ani sajnu.A vdaka nej som sa vela naucila.Stretnutia si vopred dohodneme a ked potrebujem pomoc môzem jej zavolat na mobil a ona pride k nam domov.Teraz mam pravo este na dva navstevy sage-femme ale uz teraz mi je tazko lebo som si na nu zvykla za ten cas a bude mi chybat.Je to starsia zena ale s nou som mohla hovorit o vsetkom.Mam pocit akoby som sa s nou poznala cely zivot.

etnicka
12. okt 2008

majsan, myslim, ze si mylis dulu s porodnou asistentkou. Porodne asistentky odvadzaju porody, duly tieto pravomoci nemaju. Duly su "len" na to, aby sa pocas porodu starali o rodicku, o to, aby bola v pohode a pomahaju jej... pripadne sa staraju aj o jej partnera a ukazuju mu, ako moze partnerke pomoct. U nas zatial porodne asistentky nemozu viest porody, vedu ich doktori a porodne asistentky pomahaju im, nie rodickam 😒 preto potrebujeme duly. Napriklad v Cesku uz vedu porody porodne asistentky, doktori chodia len na koniec skontrolovat, ci je vsetko v poriadku. Na jednej strane je vyborne, ze u nas su rodicky v dobrych rukach doktorov, na druhej strane vsak doktori nemaju cas na to, aby navodili rodicke prijemnu atmosferu a pocit bezpecia, ktory je pri porode taky dolezity. A na to su duly 🙂 Skoda, ze ich sluzby neprelaca zdravotne poistenie.

majsan
12. okt 2008

ahoj etnicka.nie nemylim si lebo ta co ma odrodila chodi ku mne aj domov akurat ze som nevyuzila jej sluzby pred pôrodom.ale keby bol moj gynekolog doma volali by jeho ku môjmu pôrodu.zase tu ich plati poistovna.moju sage-femme plati moja poistovna tak tu je to dobre.

dula_renka
12. okt 2008

Ahoje babullky 🙂 ...myslím, že vo Švajčiarsku je to niečo celkom iné aj legislatívne ako u nás. A sage-femme je zrejme také niečo ako u nás bývali....v roku pána, čo si ani ja nepamätám .....na šťastie 🙂 ...babice. Voľakedy mal gynekológ dve sestričk, jednu na ambulancii a jednu v teréne. Ale odkedy sú súkromné ambulancie, tak si ich lekári nemôžu dovoliť a takto zanikli ☹

gween
13. okt 2008

etnicka- len by som to doplnila, pôrodné asistentky môžu odvádzať aj u nás fyziologické pôrody.

etnicka
13. okt 2008

tak to je pre mna novinka - kde konkretne? Mozno na papieri, ale v praxi vraj nie 😒

dula_renka
13. okt 2008

etnicka....mas pravdu. Asi dve poistovne im ponukli zmluvy, ale uz ani nemaju odvahu. Dlho sa k tejto praci nedostali 😒

gween
13. okt 2008

dula Renka, rada by som vedela, či máš vôbec zdravotnícke vzdelanie, keď sa tu takto verejne vyjadruješ o kompetenciách pôrodných asistentiek. A či je v tvojej kompetencii si odviesť nejaký pôrod a robiť predpôrodné prípravy. Ak máš odvahu, nech sa ti páči!!!! Som pôrodná asistentka, s dvomi poisťovňami mám zmluvu a tvoje slová ma strašne urážajú!

etnicka
13. okt 2008

gween neurazaj sa, Renka nenapisala nic proti Tebe 😉 to je super, ze pracujes ako porodna asistentka, myslela som si, ze to u nas este takto nefunguje. Kde pracujes? Chodis aj do domacnosti? Je na Slovensku uz povoleny porod doma? Nie, ze by som chcela rodit doma (zatial 😉 ) ale do buducnosti ma to zaujima. Inak ja som sa prihlasila do Union zdravotnej poistovne, prave preto, ze preplacaju sluzby porodnych asistentiek. Keby to bolo mozne, rada by som mala vlastnu porodnu asistentku, ktora by aj odviedla moj porod.

dula_renka
13. okt 2008

gwen, keby si lepšie čítala, možno by si si všimla, že píšem niečo iné. 🙂 Ja by som pôrodnej asistentke radsej kompetencie pridala ako ubrala 🙂

gween
14. okt 2008

Renka, možno som to zle pochopila, napísala som ti IP.

bezaz
14. okt 2008

cafte, tak sa pridam, ja mam uz zazmluvnenu dulu aj porodnika, ktory nema problem rodit s dulou.. moja dula ma zdravotnicke vzdelanie, kedze v "normalnom" zivote je sestra na novorodeneckom... na porod sa celkom tesim, potom dam vediet, ako to vsetko dopadlo 😉

etnicka
14. okt 2008

bezaz a kde sa chystate rodit?

bezaz
14. okt 2008

v bojniciach 😉

etnicka
14. okt 2008

🙂 tiez som nad Bojnicami rozmyslala, ale su velmi daleko

dula_renka
14. okt 2008

zatial ostava DS? 🙂

bezaz
14. okt 2008

etnicka ved budem referovat 😉 ked som si to porovnala s BA, kedze tu byvame, na celej ciare vyhrali bojnice.. a nehovoriac, ze dula sa mi paci, porodne salu su uplne nove, kedze im v aprili vyhorela elektrika, maju aj porodnu vanu, na izbe su len po dve mamicky..

dula_renka
14. okt 2008

bezaz, budem drzat palce a pozdravuj odo mna Vlastu 🙂

etnicka
14. okt 2008

Renka - DS je konecna a definitivna volba 😉

bezaz ako dlho trva cesta z Bratislavydo Bojnic? Ja si neviem predstavit, ze by som s porodnymi bolestami cestovala viac ako hodinu 😲 hm kuknem sa este na tie Bojnice, dala si mi cervika do hlavy 😀

bezaz
14. okt 2008

etnicka cca 2hodky.. no ja pojdem k nasim asi nejaky ten tyzden dopredu, pretoze zatial vyzera, ze tak skoro rodit nebudem.. 😅

dula_renka
14. okt 2008

etnicka nechaj červíkov, červíkmi, je to dobrá voľba 🙂

etnicka
14. okt 2008

🙂 no hej. 2 hodiny su moc. Keby to bolo okolo hodiny, este by som do toho sla. Ale ani sa mi nechce verit, ze by to niekde mohlo byt lepsie ako v tej Dunajskej Strede 😉 som z nich este stale nadsena a to je to uz asi mesiac, co sme sa tam boli pozriet 😀

vilocka
15. okt 2008

Babulky ako som si pozrela ten zoznam dul na Slovensku, tak tusim vsade duly su, iba v Nitre nie ☹ . Alebo sa myslim? Poznate niekto dulu z Nitry, pripadne okolia, alebo nejaku porodnu asistenktu, s ktorou by som si mohla vopred dohodnut pomoc pri porode? Velmi by som si to zelala, aby pri mne bol niekto , koho by som ason trosku poznala a mohla mu doverovat.