Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

dulkagabulka
26. dec 2010

@daniela1974 ano..podarilo..neviem zatial podrobnosti,ale vsetko bolo tak,ako chcela...skus sa potom jej spytat u koho bola

daniela1974
26. dec 2010

@dulkagabulka ja mam jedno velke stastie, ze moj muz tak ako ja, nema rad akykolvek system.
A strasne sa mi paci jeho tatko, ktory uz asi ani nema v PN lekara, ktory by bol ochotny ho vysetrit, lebo ked sa niekto nad neho vyvysuje, tak ho posle do prec.
No a moj muz chce byt so mnou 24 hod na nadstandarde, tak uvidim.

cucuriedka
26. dec 2010

@dulkagabulka zhrnula si to spravne, akurat este fakt ze mam lekarsku rodinu a v nej tiez podporu nenajdem, skor podla nich dost 'vymyslam'.

magdal1
26. dec 2010

@cucuriedka ak sa zena citi ako v stade a nic s tym nespravim,,,tak v tom stade stale bude....ked si popisovala ako sa vyjadruju na duly....je to riadne neprijemne alebo trapne, ale napadalo niekt. zenu, mamicku, zastat sa duly? Pokial dulu chce pri porode, citi to tak. Pride mi to,ako ked niekto urazi vas samych, vaseho partnera a my len pokyvkame so suhlasom hlavou, aj ked nas to vnutry skrie.....AKo sa to potom ma zmenit? KEd nezacneme same od seba...

cucuriedka
26. dec 2010

@magdal1 je to tak 😔

bezaz
26. dec 2010

@cucuriedka ja len na margo tych "vtipnych" poznamok od doktora, ziadny chlap, kedze mu to fyzicky nie je dane a porod si nikdy neodzije, nemoze byt dulou v pravom zmysle 😉 a vzdy by posudzoval porod z toho "svojho" pohladu.. sak len chlap mohol vymysliet rodenie poleziacky s nohami nahor, by ma zaujimalo, ci si to niekedy nejaky chlap vobec vyskusal, ci by sa tak s prepacenim dokazal vytoto a nie vytlacit cca 3kg dieta 😠
bohuzial to len u nas sa berie dula ako niekto do poctu a nie osoba, ktora aktivne pomaha rodiacej zene.. ci uz psychicky alebo fyzicky 😝
dulu som pri prvom porode mala, planujem ju aj k druhemu, bola nam s manzelom velkou oporou 🙂

prsky
26. dec 2010

@dulkagabulka ked som isla pred 2 rokmi rodit, ziadna BA dula mi nevedela povedat, ako to frci na Antolskej...uvidime teraz...skusim este kontaktovat Mgr. Gregusovu, ktora na Antolskej rodila prirodzene podla svojich zelani 2x s PA (vid jej posledny porod http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=tret...) Moc na vyber nemam, doma sa neodvazim rodit a ambulantne to u nas mozne nie je, takze pojdem do uz znameho radsej, ako by som skusala dalsiu BA porodnicu - v podstate vyberam mensie zlo ☹

@etnicka na Kramaroch kamoske v novembri povedali, ze sa rodit iba s PA u nich neda

@daniela1974 a poznas PA, co sa da na domaci porod?

magdal1
26. dec 2010

@prsky odist na reverz sa da...pokial je dieta aj matka zdrave,,,,,podpises reverz a mozes ist

@bubulka722 odisla na 3.den....
par zien, len z pocutia viem po 24 hodinach...

magdal1
26. dec 2010

zakon 576/2004...prava pacienta....informovany suhlas....

zuzi118
26. dec 2010

@prsky MUSI sa dat rodit s PA, lebo ak ti to odmietnu porusuju zakon. Ale samozrejme chce to mat iste pravne povedomie, ktore bezny clovek nema.. a hlavn velke velke odhodlanie presadit si svoje. Druha vec je, ze ci to je naozaj vyhra bojovat o to rodit iba s PA, ked samotne PA s tym napriklad nemusia byt stotoznene, mozu byt vystresovane, ze sa im zato potom niekto "pomsti" a pod. Kazdopadne vyhlaska, ze PA moze viest (fyziologicky) porod len po pisomnom schvaleni lekara bola zrusena, a ty ako pacientka mas pravo si vybrat formu zdravotnej starostlivosti.

Este otazka na teba, co si myslela tym, ze ambulantne to u nas mozne nie je? Hovoris o svojej rodinnej situacii? Alebo si u nas myslela, ako u nas na Slovensku? Lebo ak to druhe, tak samozrejme, ze je mozne rodit ambulantne.. ale opat je k tomu potrebne urcite pravne povedomie a naozaj to chce velke odhodlanie, lebo lekari pouzivaju dost nekale a neeticke praktiky (nie vsetci samozrejme), aby tomu zabranili.

magdal1
26. dec 2010

kniha http://vnimavetehotenstvo.sk/obchodik-nase-cd-a...

Rodili sme doma }pribehy zo Slovenska....

dulkagabulka
26. dec 2010

@prsky pribeh p. Gregušovej poznam 🙂
tak držim palce aj tebe

prsky
26. dec 2010

@magdal1
jedno je pravo pisane v zakonoch, vyhlaskach a spol a druhe je prax, ktora funguje v porodniciach..nie kazda mamina je natolko asertivna, pripadne ma chut bit sa s veternymi mlynmi za kazdu "malickost", ktora by mala byt samozrejma - kazda ma svoje priority a podla toho aj bojuje alebo nebojuje.
v mojom pripade je to teraz tak, ze po prvom CS sa do porodky chystam napochodovat co najneskor mozne a pochybujem, ze ak sa mi to podari, tak vo velkych bolestiach budem schopna bit sa o svoje pravo rodit s PA (kym by som si to vyargumentovala, tak som mozno aj porodena rovno pri vypisovani prijimacich papierov 😅 - teda, ak sa moj syncek bude na svet viac ponahlat, ako sa ponahlala jeho sestricka).
pokial viem, neda sa na SK vybrat si, ako budes rodit - v takom zmysle a rozsahu ako sa da v zahranici (jasne, su rozne okluky, ktorymi sa dosiahnut svoje da, musis mat na to ale "gule". proste sa neda prist a povedat, ze ak bude vsetko oki, tak chcem porodit a do par hodin odkracat s babom domov, o porode doma s PA mozeme len snivat). dohadovat sa s lekarmi (jednak s lekarmi na porodnici a jednak s pediatrami) a podpisovat reverz nepovazujem za ambulantny porod - nehovoriac o tom, ze to si vyzaduje velku asertivitu zo strany matky cerstvo po porode a pochybujem, ze je vela takych zien, co by to zvladali - ja medzi ne urcite nepatrim.

a na margo informovaneho suhlasu...tak take cosi mi ani nedavali podpisovat..neviem, ci sa na to zabudlo alebo co, aj ked casu bolo kopec. jedine, co som pri prvom porode podpisovala bol suhlas s CS (ktory dodnes lutujem, ale to je o inom uz)

prsky
26. dec 2010

@dulkagabulka dik...ved uvidime, k comu sa nakoniec pri svojej povahe dopracujem - priorita je hlavne porodit vaginalne (lebo o prirodzenosti sa v porodnici v dnesnej dobe tazko da hovorit)

magdal1
27. dec 2010

@prsky ano chapem to.....pekny pribeh bol aj v decembrovom Dietati....z DUn. Stredy......
suhlasim s Tebou, kazda za seba tak ako vie....
viem ake je to nelahke....na druhej strane...nikto to za zeny nezmeni, ani prostredie v porodniciach sa same od seba nezmeni, ani pohlad spolocnosti na porody...

prsky
27. dec 2010

@magdal1 ved hej, po troske sa dobojujeme k lepsiemu, len ten ideal je taaak strasne vzdialeny (aspon ideal z pohladu rodicky 😉 )

etnicka
27. dec 2010

@magdal1 mohla by si mi, pls, ten informovany suhlas poslat na e-mail? Neviem to precitat.

dulkagabulka
27. dec 2010

@prsky
v poslednej dobe mam take prežitky z porodov /ja i v okoli/ že sa to da...ako vraviš, ak už žena pride do porodnice tesne pred porodom, nema silu na nejake vyjednavanie...ale ma čas si premysliet a dat podpisat to,čo chce už dopredu...a ak je s nou doprevadzajuca osoba, je to na nej, pripomenut personalu jej prianie...stalo sa mi,ze som doprevádzala mamičku,ktorá prišla do porodnice 15 minút pred pôrodom. Lekárku i personál novorodeneckého som sama upozornila na jej prianie ponechat dietatko po porode na nej koža na kožu /čo dovtedy bolo v tej nemocnici nemožné/. Prianie mala podpisane od primárov gynekologie i novorodeneckého oddelenia a div sa svete, všetko bolo tak,ako si priala. Rovnako Bubulka minulý týžden v PN nemocnici. Síce predtým to chcelo istú formu "boja", teda že sa nenechal odradit ani zastrašit personálom, ktorý odmietal jej požiadavky. Ale slušne a v medziach našej platnej legislavívy dosiahla čo chcela.Chcem tym povedat, že sa netreba vzdávať dopredu.Sama viem od nemocničneho personálu, že dokial to mamičky nebudú žiadať hromadne, dovtedy sa nič nezmení. Je to na vás, maminy 🙂
Primárka novorodeneckého v nemocnici , kde som bola s tou mamičkou dať podpisat porodny plan, sa najskor stavala velmi skepticky k jej požiadavke, pýtala sa, či si naozaj myslí, že toto je potrebné a mala velmi nepríjemné narážky na nejakú "negatívnu kampaň istých skupín proti nemocniciam". Velmi sa ma to dotklo, rozpravala som sa s nou o tom, že ma to velmi mrzí, že takúto požiadavku pokladá za nejakú negatívnu kampan, poslala som jej film What babies want..a div sa svete, po tom všetkom sa mi ona do telefonu rozplakala a dakovala mi, že už pochopila, čo som jej chcela povedat, pochopila tu "inu dimenziu"...povedala,ze si cely film oplakala...a veru, dojate sme boli pri tom telefonate obe..obe sme mali slzy v očiach....a dotyčná mamina rodila tak,ako chcela a verím, že ked za tou primárkou príde dalšia mamina, jej postoj už bude iný...a hlboko sa pred nou sklánam, pretože ukazuje, že je predovšetkým cítiaca ŽEna a až potom lekárka, ktorá by konala z titulu povýšeneckosti...
Všetko je o ludoch a o komunikácii. ..len treba nájst správnu formu..a správneho človeka..
Ak človek žiada slušne a nie je mu vyhovené, má možnosť si svoje požiadavky "vybojovať" alebo odísť tam, kde sú ustretovejší. A ako je vidno, pomaličky začínajú byť ustretovejší. 🙂 len tú ustretovosť zatial nečakaj v podornici, kde sa rodí ako na páse 🙂

prsky
27. dec 2010

@dulkagabulka no ved to ma strasne stve, ze uz taky mesiac - dva pred porodom treba ist "otravovat" primara a personal s legitimnymi poziadavkami. a predpokladam, ze uz je coraz viac bab, co si chodia dat podpisat porodny plan primarovi a ten urcite nie je nadseny - aj ked nemam chut si ist vypocut, ake blbosti to tam mam popisane a ako strasne ohrozujem seba i dieta, tiez rozmyslam nad touto cestou, len sa musim vzmuzit 😉 - alebo mu poslem postou list s porodnym planom, ze prosim o podpisanie a poslanie s5 😀
problem je, ze v BA nie je ina moznost okrem molosnych nemocnic a na zaplatenie relativne kludneho porodu v zahranici nemam.

dulkagabulka
27. dec 2010

@prsky uplne ta chapem...
ale ist tam a "otravovat" lekára je v mojich očiach hrdinstvo 🙂 ..a dotyčná to robí v prvom rade pre seba a dietatko...a kedže v tehotenstve je naozaj príliš zranitelná, radím ti íst s tými požiadavkami s niekym blízkym 🙂
iná cesta, ako "otravovanie" zatial, bohužial, u nás nie je...ale vdaka bohu, že vobec nejaká JE...ver mi,ze keby v časoch, ked som ja rodila ja, taká vobec existovala, isto by som ju podstupila...

miskap
3. jan 2011

Ja som sa o dulách dozvedela asi pred rokom a hneď ma táto myšlienka oslovila. Prihlásila som sa na kurz a už budem mať polovicu za sebou. Teším sa na každý víkend, ktorý strávim s dulinkami. Sú to úžasné ženy, plné elánu, sily, odhodlania, empatie a ja odchádzam z týchto stretnutí nabitá energiou. Ďakujem za to, že môžem stráviť čas v ich spoločnosti. Prajem im, aby si budúce mamičky našli tú svoju dulu a aby pôrodnice nebrali duly ako príťaž a otvorili im svoje dvere dokorán.

giza
20. jan 2011

@prsky - na to otravovanie primara popredu, u nas uz netreba, nezela si to primar - doslava a do pismena to takto povedal a chapem ho, naozaj ako pises je ich vela a oni sa adekvatne prisposobuju a vykonavaju vsetko o co si mamicka len povie!!! ak sa to da a ide ako ma, tak s tym nikto u nas nerobi problemy - posledne som pozerala ze i po stranke novorodenca to ide ked sa chce aj bez pisomnosti...co bolo ale potom na oddeleni uz mamicka zvladala vraj horsie...
@dulkagabulka vsetky postupnosti sedia s tym ze treba komunikovat s ludmi odtial a dostavia sa vysledky, no hlavne aj spravne nacasovat a to uz nie je vzdy lahke vsak? drz palceky v piatok budem i ja komunikovat s pani primarkou z novorodeneckeho po 1x - za seba, za ziadnu mamicku a nic co by bolo proti niecomu... - laktacne poradenstvo (uvidime) 🙂
@magdal1 - dakujem za propagaciu, to ma nenapadlo, ze i sem by sa to mohlo hodit - no od inej osoby je to pre mna - juj - no - pochvala, to je to spravne slovo... 😅 a potesilo 😵
@miskap drzime palceky v kurze pre duly a nech to potom i tebe ide ako pises a prajes vsetkym nam = spolocne 😉

miskap
20. jan 2011

@giza ďakujem a dúfam, že sa skoro stretneme ( v sobotu? v BA )

giza
20. jan 2011

@miskap jj 😉

magdal1
20. jan 2011

@giza no ked nieco pekne, podnetne najdem, tak dam dalej 😀 , drzim place v praci....
idem tiez na duly ,ale v nedelu 😉

giza
21. jan 2011

@magdal1 jeeeeeeeeeeeeeeeej -super !!!
🙂 😵

giza
13. feb 2011

@magdal1 skora radost sa mi nevyplatila... 😔

dulkagabulka
10. mar 2011

Občianske združenie Slovenské duly vás srdečne pozýva na seminár
s MUDr.Taťjanou Horkou, detskou psychiatričkou, psychoterapeutkou,
rodinnou terapeutkou a terapeutkou pevným objatím.

“Zázrak zrodenia”

Pani dr.Taťjana Horká je brnenská lekárka, ktorá má svoju súkromnú psychiatrickú
ambulanciu. Mali ste možnosť stretnúť sa ňou na našich konferenciách Šestonedelie –
zabudnuté obdobie v živote ženy a Pevné objatie už pred narodením. Je to výnimočná
žena , ktorá „lieči láskou“. Venuje sa individuálnej a rodinnej terapii a okrem iného
je lektorkou vzdelávacieho programu pre rodičov Škola lásky v rodine, podľa etiky
PhDr.Jiřiny Prekopovej.

Na seminári sa budeme venovať témam:

Cesta duše do života – zázrak zrodenia

Prenatálna komunikácia

Iný uhol pohľadu na riziká asistovanej reprodukcie

Škola lásky v rodine

Miesto a čas konania :

1.4. 2011

Bratislava – mestská časť Záhorská Bystrica,
Spoločenský dom, Námestie Rodiny 1

Účastnícky poplatok:

piatok

od 9.00 – 17.00 hod.

25 € na osobu
15 € matky na MD a RD, študenti

Prihlášky a informácie :
Zuzana Bajkaiová
zubajka@gmail.com
0905 23 53 87
www.duly.sk

Seminár sa uskutoční pod záštitou starostu bratislavskej mestskej časti
Záhorská Bystrica Ing.Jozefa Krúpu.