Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

bezaz
10. mar 2011

@dulkagabulka jaaj Gabika, isla by som, len kde dam aspon starsie detisko 😅

inak dievcence, mam za sebou druhy porod s dulou, opat parada, je to rozhodnutie, ktore nikdy nebudem lutovat 🙂 dakujeme pani Vlasticke 😉

dulkagabulka
10. mar 2011

@bezaz bude tam isto detsky kutik 🙂
inak minule tam bolo 250 ludi a z toho asi 150 malych deti. 😀 😀 .nemylsim ze by to bolo problem 🙂

kaja1000
16. mar 2011

Ahojte, chcem sa vám predstaviť. Som študujúca dula a už môžem ísť k pôrodu 🙂 . Teším sa na vaše rozhovory a skúsenosti. Som z novomestského okresu.
🙂

shira_
17. mar 2011

@kaja1000 ahoj, držím palce a teším sa 🙂

lucyka1
17. mar 2011

@kaja1000 ahoj. si dula aj laktacna poradkyna, alebo iba dula? uz si bola aj skusit k pôrodu? 😉

kaja1000
17. mar 2011

@lucyka1 Ahoj, som laktačná poradkyňa a študujúca dula. Už som bola pri dvoch sestriných pôrodoch. A už v máji sa teším na tretí.

lucyka1
17. mar 2011

@kaja1000 ahoj. to vazne? no super, môzes mi napisat do IP svoje cislo? keby som ta potrebovala, nahodou, pri prvom mi nemal kto poradit a tak to aj dopadlo, kojila som 3 tyzdne ☹ ale pri druhom by som tak dopadnut nechcela. inak dokazes poradit aj po telefone alebo treba osobnu navstevu, alebo robis aj stretka??? 😉

anelisa
9. apr 2011

ahojte, najde sa aj v NR, prip. okoli dula? Alebo aspon niekto, kto rodil v NR s dulou?

miskap
11. apr 2011

@anelisa Pozri si úplný zoznam dúl na ich stránke www.duly.sk ( vpravo hore). Aj mňa by zaujímali názory mamičiek, ktoré rodili s dulou. Sú tu nejaké?

anelisa
15. apr 2011

@miskap diky, zoznam som pozerala ako prvy, ale priamo z NR tam nikto nie je. Uz sa mi ozvala jedna baba, ktorej mamina je studujuca dula a bola by ochotna prist do NR, tak sa chcem s nou skontaktovat. Bola by som sice rada, keby je to dula, ktora uz ma skusenosti s NR porodnicou a pozna to tam, ale taka asi nie je 😕
Nikto tu nereaguje, asi porod s dulou nie je u nas este beznou zalezitostou 😨

miskap
15. apr 2011

@anelisa Asi máš pravdu. Tehuľky si myslia, že je to zbytočné. Ale väčšinou som počula kladné názory na dulu pri pôrode, ona dokáže v žene odbúrať stres a rodí v pohode. Spolupracuje lepšie s pôrodníkom, vie počúvať svoje telo a pôrod lepšie postupuje. Inak, dula nemusí byť len pri pôrode, ona môže dopredu mamičku chystať na pôrod, psychicky ju pripraviť na to, čo ju čaká v pôrodnici, čo má právo požadovať od personálu, ukáže jej ako dojčiť, ako sa starať o bábätko.Spolu s mamičkou navštívi pôrodnicu, pomôže jej s výberom pôrodnice podľa jej želania. Je to super pomoc, ak mamička nemôže chodiť na predpôrodnú prípravu z dôvodu rizikovej gravidity alebo pre zaneprázdnenosť. Takisto dula pomôže po pôrode pri starostlivosti o bábo. A veĺmi veĺká pomoc je pomoc s dojčením, skoro každá dula je aj laktačná poradkyňa. V niektorých nemocniciach ich nevítajú s otvorenou náručou, ale raz treba začať. Keď personál zistí, že sa o rodičku nemusia veĺmi starať a majú pokoj, budú radi vidieť dulu. Podobne to bolo aj s oteckami pri pôrodoch. Najprv ich nechceli a teraz sú radi. Všetko chce čas a individálny prístup. Do septembra sa môže ešte veľa zmeniť, dúfam, že k lepšiemu. Rozbieha sa spolupráca občianskeho združenia Slovenské duly s mnohými pôrodnicami a možno aj tá Nitra sa zapojí. Myslím, že ak si vyberieš tú svoju dulu, ktorá ti sadne, budeš na pôrod spomínať veĺmi rada a v dobrom. Prajem veľa šťastia.

dulkagabulka
15. apr 2011

@anelisa
ono..mozno ani tak nezalezi, aby ta dula , co s tebou pojde, poznala NR nemocnicu..ako to, aby poznala teba a ty ju 🙂 🙂 🙂
v každej porodnici raz bude dula prvykrat..tak možno to budeš ty v NR, kto tam dulu privedie... 🙂

zatial nepoznam ženu z MK, ktora by rodila s dulou v NR,ale isto tu su take, ktore rodili s dulou v inej porodnici..na niektoru taku ti mozem dat kontakt

anelisa
15. apr 2011

@dulkagabulka diky, si zlata, ja som si tuto diskusiu tak zbezne precitala a najviac by ma zaujimala skusenost v NR, sice som zvazovala TO alebo BS, ale na 99% zostanem v NR, tak sa orientujem hlavne na tie moznosti tu. Na zaciatku temy sa tiez jedna baba pytala na rodenie s dulou v NR, ale neviem ako to dopadlo.
.....a zeby som bola priekopnicka v NR? 😀 ja verim tomu, ze predsa len niekto uz v NR s dulou rodil a personal vie, kto je dula 😅
ved mozno niekto zareaguje 🙂 ale ak by sa Ti doniesla do usi infoska o porode s dulou u nas, urcite mi daj vediet 😉

dulkagabulka
15. apr 2011

@anelisa skusim sa spytat ostatnych dul a dam vediet...napises mi prosim do posty tvoj mail?

victoria
24. jún 2011

Kocky, neviete mi poradit dulu z BA s ktorou ste mali vy alebo vase zname osobne skusenosti?
Vdaka 🙂

miskap
28. jún 2011

@victoria Najlepšie je stretnúť sa osobne, aby ti sadla dula ako osoba. Každý máme iné predstavy, možno sa budeš musieť stretnúť s viacerými. Pozri si zoznam na stránke www.duly.sk a skús niektorej zavolať. Veľa šťastia.

sandrittta
6. aug 2011

Ahojte , aj ja by som chcela dulu k porodu, kedy ju treba kontaktovat?? Dakujem.

jedna_iva
6. aug 2011

Ak sa smiem opýtať...Má niektorá skusenosti s Dulou pri porode???kolko to vlastne stojí????dakujem

lucinka83
6. aug 2011

@anelisa nasla si si dulu? 🙂 ako to beru v NR? drzim palce!!!

miskap
6. aug 2011

@sandrittta Ahoj, dulu treba kontaktovať čo najskôr. Pôrod je priveľmi intímna záležitosť a ak chceš mať pri ňom dulu, musí ti vyhovovať hlavne ako človek- musí ti byť sympatická. S dulou sa najprv nezáväzne stretneš, aby ste sa spoznali a dohodli, čo vlastne od nej očakávaš a či ti to ona dokáže splniť. Na stretnutiach potom môžte spolu prejsť všetky tvoje otázky, požiadavky, predstavy a poriešiť prípadné obavy atď. Duly sú školené nielen na sprevádzanie pri pôrode, ale dokážu mamičku na pôrod pripraviť, popísať jej, čo ju v pôrodnici čaká, ako sa má pripraviť, aby to hladko prebehlo, vysvetlí jej úľavové polohy, aké vyšetrenia ju čakajú a na čo sú dobré...Určite dula pomôže s dojčením, ukáže ako vyzerá správna technika a rieši prípadné problémy ...Dula poradí ako sa starať o dieťatko, ukáže masáže, poradí ako sa má starať o seba mamička,aby sa čo najskôr zotavila po pôrode....Teda dula je nápomocná aj v tehotenstve, aj po pôrode, kedy sa už veľmi na ženu nemyslí, lebo všetci skáču okolo miminka 😉
Prajem ti, aby si si našla tú správnu dulu a aby si aj vďaka nej mala krásny pôrod a nádherné a zdravé dieťatko.

sandrittta
6. aug 2011

@miskap dakujem, napisala si to naozaj krasne, som presvedcena o tom, ze ju chcem ale len tak pre informaciu. Kolko take sluzby duly stoja?? Dakujem.

zuzi118
6. aug 2011

@sandrittta to je individualne. Kazda dula ma svoj cennik, to sa musis dohodnut priamo s nou. 😉

zvedavamt
autor
15. sep 2011

ako tak kukam na ten zoznam, Martin ešte stale nie je zastupeny. Pouvažujem nad kurzom znovu,uz mam viacej času,ked je mala v škole cely den.

magdal1
16. sep 2011

@zvedavamt do MT chodia zilinske duly 🙂
http://www.duly-zilina.sk/porodnice

ale nebude zle ak rozsiris rady 🙂 , pokial to tak citis

miskap
16. sep 2011

@magdal1 Skúsiť treba, je to veľmi zaujímavé štúdium. Výberové konanie býva v januári, ale prihlášky treba poslať skôr, tuším do konca novembra. Na stránke nájdeš viac info, aj otázky, ktoré musíš vypracovať a poslať spolu s prihláškou. Ak budeš chcieť vedieť viac o štúdiu, kľudne mi napíš. Ja som skončila v júni. 😉

emonicka
30. okt 2011

mamicky, kt. by ste mali zaujem a ste z hlohovca, pripadne z okolia v matrskom centre v hlohovci sa bude organizovat prednaska s certifikovanou dulou a poradkynou pri dojceni. vklude sa pridite pozrie. nie je to sice kurz, ale dozviete sa vela cennych informacii.

adriana15
21. jan 2012

Ahojte, chcela by som sa spytat ci uz niekto ma skusenosti s porodom s dulou a manzelom v Topolcianskej porodnici... Dakujem

aknedz
4. jún 2012

@giza Ahojky, chcela by som sa spýtať - videla som okres TN v údajoch - tak, že aké sú reakcie na dulu v TN pôrodnici? Čítala a videla som na fotkách už pár šťastných mamičiek odtiaľ, takže nerobia problémy a snažia sa vyhovieť, keď dula prezentuje mamičkine želania?

giza
11. jún 2012

@aknedz ahoj 🙂 bola som odcestovana, ale uz som spat a odpisujem : - fotky si videla moje a ano neni s doprovodom v TN porodnici problem, ale treba mat 21 € pre dalsiu sprevadzajucu osobu a dula iba potvrdzuje mamickyne vyslovene zelania, ktore sa mozu menit z minuty na minutu (nic sa neda dopredu planovat, mozes si nieco zelat ci predstavovat a ano to mozem pomoct prezentovat).