Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

etnicka
5. jan 2009

bezaz no tak to je super, ze si mala taky pekny porod, aj ked tazky. Ktovie, ako by to bolo dopadlo, keby si tam nemala dulu... velmi pekne dakujem za Tvoj zazitok 🙂 Tiez to beriem tak, ze naplanovat na 100% sa to neda, ale chcem to mat co najkrajsie 🙂

Renka, dakujem za prianie do noveho roku a pripajam sa tiez 🙂

etnicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
etnicka
6. jan 2009

cervenaciapocka - je niekolko moznosti. Ak je Tvoj gynekolog/gynekologicka aj porodnik/cka, mozes si ich zazmluvnit aj na porod, stoji to okolo 7000 (zavisi od miesta, niekde to je menej a niekde vraj este viac) a potom ides rodit do tej porodnice, kde je tento doktor/doktorka zamestnany/a 🙂 .
Dalsia moznost je, ze chodis do poradne po 35. tyzden k svojej/svojmu doktorke/ovi a potom od 36. tyzdna chodis kazdy tyzden do poradne do porodnice, v ktorej chces rodit. A tam si bud mozes zazmluvnit niekoho konkretneho na porod, alebo odrodis s tymi, co maju prave sluzbu. Vela zien ma taky nazor, ze pokial si doktorov nezazmluvnia, bude sa k nim v porodnici personal chovat hnusne, ale podla mna to je blbost 🙂 Doktor tam pride aj tak az na koniec a skor si myslim, ze keby som si niekoho zazmluvnila, skor by sa vo mne o to viac snazili sparat a to nechcem 😉

luciauk
6. jan 2009

môj muž pri prvom pôrode nebol. služil ako vojačik. pri druhom bol, bolo to celkom fajn. povedal, že ked by to bolo na nom, tak k 3 . mu nejde, ale kedže ja chcem, tak ide, nenechá ma v tom samú. dnes je velmi šťastný, že bol. je to taký neopísatelný pocit blízkosti a intímnosti medzi nami, ved vieš čo myslím. škoda, že to tak nebolo pri všetkých detičkách.

luciauk
6. jan 2009

etnička má svätú pravdu. závisí od charakteru. ja som chodila za istým doktorom, ktorý sa na mna z vysoka vy... a doktorka, ktorej som sa pritrafila, bola úplne super osôbka, a to si kvôli mne ani kávu nedopila 😀

julia225
10. jan 2009

ahojter, krasny zimny dnik prajem...ako sa mate???
mne sa blizi termin stretka v BA, ohladom dul.... len netusim ako to idem skombinovat s malou, lebo ona v noci neostane s nikym len so mnou a velmi tam chcem ist,...
dularenka, kolko to tam bude asi trvat?
alebo mam napisat lubke?radcej? a povypytovat sa ej?
dakujem za radu...
a tesiiiiiiiiiiiiim sa na 18teho!!!
cmuk
samozrejme cerstvym mamickam gratulujem... 😵 😵 😵

dula_renka
10. jan 2009

Ahoj Julka, neviem kedy máte presne stretnutie. Ja idem do ba 17.1. Dulie vikendy trvaju vždy od soboty rana do nedele, neskoršieho poobedia. Ak Ti má kto dieťa postrážiť počas prenášok, tak ju môžeš zobrať so sebou. Prespať sa v hojdane dá. Neviem teraz či si si nepomýlila dátum, či mne niečo uniklo 😠 .

julia225
11. jan 2009

ahoj renka,
urcite ti nic neuslo, ale ja idem este len na vyberove konanie, vies?...
a ty ides isto na skolenie... 🙂
to asi preto som ta pomylila....
no toto ide byt s malou komplikovane,... pocas prednasok mi ju ma kto postrazit... ale zakazdym ju do BA trepat potom(ak ma ovsem vyberu)... musim ju dako natrenovat, ze musi doma spat s babkou... joj ... ona je na mna velmi upeta... 😒

shelly13
11. jan 2009

Vsetkym: Ahojte,
chcela by som sa opytat ohladom sluzieb, ktore duly poskytuju, velmi ste ma totiz na nieco take navnadili. Klikla som si na odporucanu stranku a napisala jednej kocke. Len som si predstavovala, ze dula sa s Vami stretne individualne a bude s vami preberat urcite veci sama, no vacsinou poskytuju iba skupinove sluzby a stretnutia, na ktore sa priznam nebudem mat cas a uz vobec nie pravidelne chodit, nakolko mam taku pracu, ze nemam fixny prac. cas., ale raz robim cez den, raz vecer a niekedy aj vikend. Viete mi poradit, kto v Bratislave robi taketo indivindi poradenstvo (ja by som chcela mat pri porode manzela, teda skor mi ide o rady, ako to mame zvladnut spolu pri porode), a pripadne o starostlivost v sestonedeli a v zaciatkocho babo. Ak by ste mi niekoho mohli odporucit, bolo by to super. Nemusi ist iba o certifikovanu dulu, ak mate dobre skusenosti. Vopred dakujem)

etnicka
11. jan 2009

shelly - podla mna dula Renka tuto z fora by mohla...? 😉

dula_renka
11. jan 2009

julia225...aha už mi je to jasné, myslela, som že už študuješ. Budem Ti držať palce. Zvládnuť výberové, študovanie a aj odlúčenie od dcérky. Ale ono to pôjde, deti nás vedie prekvapiť.

julia225
12. jan 2009

renusik, dakujem... 🙂

dula_renka
15. jan 2009

ahoj Julka, tak ako pripravené na výberové konanie? 🙂

julia225
19. jan 2009

ahojte, tak boli sme na vyberovom, mam z toho dobry pocit, len neviem ci mali aj dulky z komisie...dufam, ze ano 😵
len ta cesta bola namahava, lebo som isla o 4am z ruzomberka a 12:10 uz naspat a 8hodin som cestovala, ale stalo to za to...ten vikend bol narocny....tak dufam, ze to vyjde...baby boli vsetky uzasne, nasmiali sme sa... 😀
tesim sa na kolektiv ak sa k vam dostanem...

dulaluba
2. feb 2009

dobry den mamky aj duly. 🙂
konecne som sa zase dopracovala aj k internetu, pri tom mnozstve prace, ktoru sme mali hned na zaciatku roka.
ano, vyberove pohovory uz peibehli, prihlasene zeny boli skvele, vyber velmi tazky. z vyse tridsiatich sme museli vybrat 15 a to naozaj nebola lahka uloha. pevne verim, ze tie ktore sa do tohoto kurzu nedostali nezanevreju a pridu i nabuduce. najradsej by sme urobili viac kurzov do roka, ale zatial to organizacne nejde. ☹ i napriek tomu mam pocit, ze zeny su scitanejsie, maju prehlad viac ako pred par rokmi a co ma tesi i sebavedomejsie, take zenskejsie, hrde na seba. 🙂 dakujem i vam vsetkym co tu pisete za to. patrite tiez k nim... 🙂

chcem vas upozornit na to, ze v juni budeme v poprade robit konferenciu pre mamky, duly, porodne asistentky a ak budu mat zaujem prist i porodnikov. mala by trvat dva dni a temou bude sestonedelie - v suvislosti s porodom, dojcenim a celkovou starostlivostou o mamicku a dieta po porode. preto vas chcem poprosit, tie ktore uz mate sestonedelie za sebou 🙂 , ak mate chut a zaujem - napiste ako ste ho prezili. idealne by bolo, keby ste svoje pribehy poslali na sestonedelie@gmail.com . velmi pekne dakujeme... 🙂

ps: shelly, uz ste dulu nasli? alebo treba este poradit?

babyboom
5. feb 2009

Etnicka, cervenaciapocka, prečo si myslíte, že lekár príde k pôrodu až na konci? Máte s tým nejaké skúsenosti ?

julia225
8. feb 2009

vacsinou setry, teda porodne asistenky volaju doktora az ked sa uz tlaci hlavicka, ale nielen na skk, vsade... v podstate by tam ale nemal co robit...personal vie co a ako...nie? a prave nato je podla mna dobra vyskolena dula prinosom... 🙂

avicena
9. feb 2009

Júlia, chcela by som vidieť lekára, ktorý si nekontroluje rodičku počas pôrodu a príde až keď sa tlačí hlavička. Aj v prvej dobe pôrodnej sa totiž môže stať veľa zlého a pri všetkej úcte si myslím,že dula nie je vyškolená na to, aby problém zistila a adekvátne ho riešila. Preto si myslím, že lekár má v dnešnej dobe svoje miesto pri pôrode.

etnicka
9. feb 2009

babyboom, ono to samozrejme zavisi od porodu, ak ma niekto komplikovany porod, asi tam je doktor dlhsie, (aj ak chce niekto epidural, lebo to je komplikacia sama osebe) ak je ale porod fyziologicky a prirodzeny, doktor je tam zbytocny 😉 a pride az, ked ide von babo 🙂

avicena, dula praveze je vyskolena na to, aby vedela odhadnut situaciu a v pripade potreby volala lekara. Takisto od toho tam je porodna asistentka. Doktor je na komplikacie. Zase chapem, ze ked je doktor zazmluvneny a dostane za to nejake peniazky, snazi sa tam byt a robit co najviac, co ale nemusi byt prinosom (kazdy zasah do prirodzeneho porodneho procesu moze mat za nasledok komplikacie).

avicena
9. feb 2009

Etnicka, dula nie je vyškolená na rozpoznanie problému, ani na jeho riešenie. Dula, je oporou rodičky. PA je školená na rozpoznanie problému- to máš pravdu, no nie je kompetentná ho riešiť. Etnicka, pôrodnica je preto zákerná, že aj pôrod , ktorý na začiatku vyzerá pohodovo a krásne sa môže v okamihu zmeniť na drámu, kde sa bojuje o život dieťatka a rodičky. 5-10 minút môže rozhodnúť o tom, či bábätko bude zdravé alebo bude natrvalo poškodená. A preto je v pôrodnici mimoriadne dôležité rozpoznať problém čím skôr a najmä urýchlene ho riešiť.Opýtam sa , kto rozpozná problém skôr, lekár, ktorý denne odvedie 3- 4 pôrody a tým sa zákonite stretne aj s problémami a najmä vie ako ich riešiť, alebo dula, ktorá je pri pár pôrodoch mesačne, nemusí nič riešiť, lebo nemá právnu zodpovednosť za rodičku a dieťa ? Uvedom si máš 5 minút, PA / nie dula/ rozpozná problém a zháňaním lekára, ktorý by podľa predstáv mnohých žien vôbec nemal byť pri pôrode strácaš drahocenný čas. Myslíš si, že väčšina pôrodov beží normálne? Uvediem to na pravú mieru, 20% pôrodov je s komplikáciami. Každá piata žena. Budeš teraz namietať, že je to kvôli zbytočnému zasahovaniu lekára do pôrodu. Nie je to tak, pokiaľ by si mala záujem , pošlem ti presné čísla, koľko bábätiek a koľko žien zomrelo pri pôrode napr. v roku 1950,keď lekári bežne nerodili a keď sa bežne rodilo doma s babicami / tie tiež mali rôzne školenia /
Uzavrela by som to tak, ženy na Slovensku môžu byť radi, že im poisťovňa hradí lekára pri pôrode. V mnohých krajinách bežná poistka totiž žene stačí len na pôrod v štátnej nemocnici a tam je nedostatok lekárov,takže nestihnú ísť ku každému pôrodu a prenechajú ho PA. Väčšina lekárov je v privátnych nemocniciach, kde si ženy musia za pôrod doplatiť, alebo musia mať nadštandardné zdravotné poistenie. Preto v štátnych nemocniciach rodia PA.
Ešte sa opýtam, počula si už o tom, že by si nejaká zahraničná celebrita zajednala k pôrodu len dulu alebo PA? Nie ,rodia na vychytených klinikách v Paríži, Londýne s vychytenými pôrodníkmi- lekármi!.
Týmto príspevkom, som sa nechcela dotknút PA, hlboko si vážim ich obetavú, trpezlivú prácu a takisto dúl, ktoré dokážu naozaj rodičku podporiť. Ale prosím nepodceňuj význam lekára pri pôrode.

rinuska
9. feb 2009

tak ja mám bohužiaľ skúsenosť , že lakár prišiel až ked sa tlačila hlavička , bolo to v noci a kým som nemohla tlačiť tak doktor sa vôbec neukázal , bola so mno len sestra

rinuska
9. feb 2009

s tým , že dul nie je absolutne vyškollená na rozpoznanie problému absolutne súhlasím , od toho má veľmi daleko , tým nechcem nikoho uraziť 🙂

etnicka
10. feb 2009

avicena, nechcem podcenovat vyznam lekarov pri porode. Naopak, v pripade komplikacii je velmi dolezite, aby tam doktori boli a jednali. Poukazovala som na trochu iny problem - vela mamiciek dnes sa zbytocne boji porodu (preco - je to krasna, prirodzena vec ) a myslia si, ze ak si nezazmluvnia doktora, ani to nezvladnu.

K tym celebritam - 1) je mi celkom jedno, kde a ako rodia a 2) viem minimalne o 2, ktore rodili doma s porodnou asistentkou 😉

K statistikam umrtnosti pri porodoch, ano, mas pravdu, ze od 50. rokov sa znizila umrtnost, ale je to hlavne kvoli prevencii pocas tehotenstva, nie vylucne kvoli tomu, ze sa porody presunuli do nemocnic. Statistiky zo zahranicia dokonca ukazuju, ze porody doma su z tohto hladiska bezpecnejsie ako porody v nemocniciach (samozrejme su to statistiky z krajin, kde su porody doma bezne a maju to tam vyborne zorganizovane, nie ako u nas). Osobne som za to, aby si zeny mohli rozhodnut samy, kde a ako budu rodit. Do porodnice sa uz velmi tesim, budeme mat dulu aj zazmluvneneho doktora, takze tak 🙂 . Tesim sa na to, ako sa tam o nas budu starat, ale zase sa trosku obavam podla mna zbytocnych procedur, ktore budeme musiet odmietat. Idealne by bolo, ako pisala Renka, keby sa zeny nebali chodit do porodnic. Myslim, ze to uz je na dobrej ceste, ale bude este dlha...

avicena
10. feb 2009

Etnicka,
1.ja som myslela úmrtia matiek a detí v dôsledku takých pôrodných komplikácií, ktoré nie sú predvídateľné, vzniknú až počas pôrodného deja a nedá sa na ne pripraviť a ani im predchádzať.
2.Chcela som sa ťa opýtať, v čom sú podľa zahraničných štatistík pôrody doma bezpečnejšie ako v nemocnici. To by ma zaujímalo.
3. Píšeš, že by bolo fajn , aby sa ženy nebáli ísť do pôrodnice. Ale prečo sa boja? Myslím, že najmä preto , že na mnohých diskusných fórach sa vytvorila klíma nedôvery, voči slovenským pôrodniciam a zdravotníkom. Slovenská pôrodnica sa prezentuje ako čosi špinavé, studené, nepríjemné, lekári ako "monštrá", pred ktorými sa pacientka musí pokorne sklánať, doprosovať sa,ponižovať...... A pritom existuje toľko pôrodníc, pre ktoré je samozrejmosťou, že pacientka má právo spolurozhodobať o svojom pôrode, je samozrejmé, že musí byť o všetkom informovaná, nemusí s niektorými úkonmi ako klystír , holenie, epiziotomia súhlasiť- a nič sa nedeje, proste sa neurobia.A nitko za to na ňu nenakričí. A lekár si ju počas pôrodu pravidelne kontroluje, nie len vtedy ak dostal peniaze. Stále je pri nej PA, masíruje ju, rozpráva sa s ňou, vypijú si spolu čaj a veľakrát nadviažu spolu tak krásne vzťahy, že si ešte dlho po pôrode mailujú. Pre mnohé pôrodnice je samozrejmé,že mamička si púšťa hudbu počas pôrodu, že sa jej ponúkne aromaterapia, že relaxuje vo vani, že bábetko sa rodí do tmy a pokiaľ sa dá tak sa ihneď podáva mamičke a tá si ho ešte nahé prikladá na bruško. A taktiež, že oteckovia strihajú pupočníku, kúpu, podpisujú obliekajú svoje dieťaťko.
Prečo sa skôr nepíše o pozitívnych pôrodniciach, napr. duly, ktoré sa pohybujú po celom Slovensku a vidia rôzne pôrodnice by mohli dať tipy. Rozhodne by pozitívne príspevky prospeli viac veci ako paušálne sťažovanie / to myslím všeobecne, nie konkrétne teba/
Často sa pôrodník aj v " empatickej" pôrodnici stretne s rodičkou až v deň pôrodu a už nemá väčšinou čas zbaviť ju strachu,niektoré ženy sú doslovne presiaknuté nedôverou - lebo čítali, lebo počuli. A môže sa akokoľvek dlho vysvetľovať, tá obava je tu už zasiata a veľmi ťažko sa vyvracia. A je naozaj smutné, keď budúca mamička ,namiesto toho, aby pohodovo, naplno prežívala pôrod svojho bábetka, vystresovane listuje v pôrodnom pláne a kontroluje, či sa nevykonávajú zbytočné procedúry. Nakoniec zistí, že síce išlo všetko podľa plánu, no aj tak nemá dobrý pocit z pôrodu. Prečo? Lebo čítala a počula, že v slovenských pôrodniciach sa nič dobrého nedeje tak akosi nemohla uveriť,že sú aj pôrodnice, kde personálu záleží na človeku.

dulaluba
11. feb 2009

pekny den maminky. 🙂
nasla som si chvilocku a idem sa pridat do diskusie.
- takze najskor: dula vie rozoznat niektore vonkajsie priznaky problemu len podla spravania mamicky. nie je pripravena ale nic riesit, diagnostikovat a pod. moze max. zavolat personal. jej opora je najma psychicka a emocionalna. - duly nemusia mat zdravotnicke vzdelanie, i ked na kurze sa ucia nie len o prirodzenom porode, ale aj o moznych komplikaciach - prave preto, aby ich vedeli rozoznat i v porodnici, ak by boli s mamickou same.
- porody doma svetova zdravotnicka organizacia naozaj oznacila za bezpecnejsie. prilozim v dlasom prispevku citat.
- avicena, tak krásne si tie nase porodnice opisala, osobne som bola este iba v piatich, ale zatial taku mamickam poradit neviem.
ale ak nam vsetkym poradis ty, kde sa takto pekne da rodit, velmi sa potesim.
🙂

dulaluba
11. feb 2009

citat WHO:

Výsledky prokázaly, že u prvorodiček s těhotenstvím s nízkým rizikem byl porod doma stejně bezpečný jako porod v nemocnici. U žen s několikátým porodem byl výsledek domácího porodu významně lepší než výsledky porodů v nemocnici (Wiegers a kol. 1996). Žádný důkaz nenasvědčoval tomu, že by tento systém péče o těhotné ženy mohl být zlepšen zvýšením medikalizace porodu (Buitendijk 1993).

celu prirucku o starostlivosti podac porodu najdete na nasej stranke www.duly.sk

etnicka
11. feb 2009

avicena, aj ja by som chcela vediet, kde na Slovensku je takato porodnica. Ja som si nasla taku, ktora mi najviac vyhovuje, ale aj tam su nedostatky... Ale ja si ich nebudem vsimat a budem sa sustredit na to pekne 😉

julia225
11. feb 2009

ahoj.... no na margo celebrit... haha avicena... vies preco rodia na vychytenych klinikach? lebo potrebuju by im niekto urobil cisarky rez a nasledne aby im odsali tuk a natiahli kozu na brusku...:D im vobec nejde o to, o co tebe...
ja mam skusenost z anglicka, ze sa zeny a dokonca aj lekari vracaju spat k prirodnemu....
celkovo si myslim, ze u nas sme este pozadu co sa tohoto tyka, rep. sme ostali v casoch zlateho socializmu, kedy sa deti radcej nedojcili, alebo ich matka smela dojcit len s naustkom na tvari... 😀
v Holandsku rodi doma kazda zena, ktora nema rizikove tehu, tak isto v UK a USA...
dalo by sa o tom polemizovat....
na Slovensku je velmi vela ustrachanych mamiciek, ktore uprednostnuju zbytocne vela vysetreni dietatka a aj seba a teraz uz nehovorim len o tehulkach a rodickach....a tym stresuju seba a aj dietatko....a kvoli umelym, neprirodzenym a zbytocnym zasahom casto prichadzaju o krasne chvile.... tolko ja na tuto temu...
pekny vecer... 🙂

julia225
11. feb 2009

a teda, dam ruku do ohna, ze pokial nieje personal v porodnici uplateni, tak takito idealny porod neexistuje...ja som ho idealny mala, moj starky lekar, mama kamoska zo vsetkymi doktormi, tak chvalabohu respektovali moj porodny plan....neviem, ci sa taketo nieco krasne, niekde deje... 😔

etnicka
11. feb 2009

julia a kde si rodila? Ja si nemyslim, ze to je na SK az tak strasne, kazdy to mame take, ake si to urobime a vzdy je moznost volby. Vysetrenia pocas tehotenstva (suhlasim s tym, ze ich je zbytocne vela a na niektore zeny posobia stresujuco) sa daju odmietnut (tiez som toto pravo parkrat vyuzila 😉 ). Problem je asi v tom, ako na tehulky vplyvaju media, ktore porod zobrazuju ako nieco strasne, ale to sa da odignorovat 😉