Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

dulkagabulka
26. dec 2010

@cucuriedka maš mesiac do porodu, nepači sa ti jeho miesto a sposob ako tam s tebou jednaju,keby si vedela,ako budu zaobchadzat s tvojim dietatkom , zrejme by sat i ani to nepačilo.....a napriek tomu tam chceš rodit...warum?čo je to,čo ta tam laka?

dulkagabulka
26. dec 2010

@cucuriedka a prečo si mysliš ,že je už neskoro,?neskoro by bolo,keby bol tvoj porod pri koncia mala by si kontrakcie na vypuczovanie plodu 🙂
To,čo zažiješ pri porode, teba i tvoje dietatko može ovlplyvnit na cely život..a to myslim doslova a dopismena...preto nechapem, naozaj, prečo chces ist dobrovolne rodit tam, kde z toho uz dopredu maš zly pocit....fuuu....tvoje dietatko ti bezvyhradne doveruje, že pren urobiš všetko najlepšie a budeš hajit jeho zaujmy 🙂 ..a vieš ,ake su zaujmy tvojho dietatka, alebo to citiš, čo by to asi tak malo byt??? ak to tušiš či citiš, skus ešte nad miestom porodu popremyšlat a ochranuj ho už teraz...nie je neskoro...ak teraz dopustiš, aby o tebe, tvojom tele a tvojom dietati rozhodoval niekto iny, napriek tomu,že sa ti jeho rozhodnutia nepačia, to tak budeš robit cely jeho a tvoj život???
😒
🙂
a tu vobec teraz neide o dulu..ani o lekara..ani o stestričku v ambulancii
skus si uvedomit,že ide iba a iba o teba a tvoje dietatko...o tvoj a jeho pocit z porodu...porod je spolupraca..ale nie spolupraca mamičky a lekara,alebo mamičky aporodnej asistentky, alebo mamičky a duly..porod je spolupraca mamičky a dietatka...a ja mam z teba pocit, že ty tuto spolupracu už dopredu vešiaš na kliniec...naškodu tebe a babatku..ver mi 😉
držim palce na dobre rozhodnutia v živote...a vyber miesta porodu može byt osudove rozhodnutie 😉

cucuriedka
26. dec 2010

@minix na rovinu mi bolo povedane ze duly beru 100 eur a nemaju ziadne odborne vzdelanie, ze aj doky bude asi na dochodku asi dulou (a sestricka sa pri tom dost hihnala). Mozno je to hormonami, ale pripadalo mi to troska ponizujuce.

@dulkagabulka popravde nelaka, ale kedze vdaka tomu dokymu mame babo (bez neho by sme sa k nemu nedopracovali) a je to po znamosti, tak je mi blbe vystrajat a ako niektori ludia to vnimaju za hystercenie... 😒

dulkagabulka
26. dec 2010

@cucuriedka v poriadku ...želam ti pekny porod..tebe i babatku 🙂

a ešte niečo by som dodala...dulu si mamičky nenajimaju pre vzdelanie /napriek tomu,že kym sa žena stane dulou, musi sa vzdelavat/...dula mamičke poskytuje niečo uplne ine ako vzdelanie 🙂...niečo z uplne ineho "vesmiru".....želam ti z uprimneho srdca, aby si dostala od personalu to, čo by si dostala od dobrej duly 🙂
ak chceš, napiš potom svoj dojem z porodu, svoj zažitok 🙂
všetko dobre..🙂)

daniela1974
26. dec 2010

@cucuriedka v ktorej nemocnici je tak inteligentny pan doktor ak to nie je tajomstvo?

cucuriedka
26. dec 2010

@daniela1974 ruzinov ☹

daniela1974
26. dec 2010

@cucuriedka to je nechutne. Ja som pri prvej primitivnej narazke odhodlana rodit doma a moj muz je s tym ztotzneny. ocuram mu porodny stol, zoberiem seba aj moje velke brucho, nepodpisem inf suhlas a rodim doma, fakt. Ja pri retardovanom primitivovi co sa jednou rukou hrabe vo mne a druhou telefonuje rodit svoje dieta nebudem. Inak ja som uz teraz taka nastartovana, ze neviem ako sa budem chovat ked budem rodit. Ja som sa medzi tlakmi pri druhej dcere strasne pohadala s lekarkou ked ma sla bez suhlasu nastrihnut.

cucuriedka
26. dec 2010

@dulkagabulka dakujem za mile slova (popravde som tu situaciu uz vnutorne oplakala), ale v tomto momente som medzi dvoma mlynskymi kolesami takze asi tento porod naozaj uz inac nevidim a buduci zacnem uplne z ineho konca. Dojmy urcite napisem, vela mi konik dal tak dam treba aj vratit spat (aspon ja to tak vidim)... PS niekedy si myslim ze tym ze muzi nikdy nerodili, a poznaju porody a zenske organy iba z nepriamej skusenosti tak prave to sposobuje taku priepast a nepochopenie...

dulkagabulka
26. dec 2010

@daniela1974 tak to si dobre zapamataj, kam davaju kluče,ked vojdeš...lebo je možne,že sa von nedostaneš..skratka na dverach veducich na chodbu je gula... 😉

cucuriedka
26. dec 2010

@daniela1974 no ved to... 🙂 aj ja sa bojim ze pod natlakom celeho porodu sicko na rovinu polopatisticky poviem... az z toho aj pruser mozno bude ...

daniela1974
26. dec 2010

@dulkagabulka ja sa poznam. Bud im ich zoberiem alebo odidem z toho stola a proste sa s nimi nebudem bavit.

cucuriedka
26. dec 2010

@dulkagabulka
@daniela1974 ako naozaj nechcem vyvolavat konflikty... ale mam pocit ze rodicky su ako stado odkazane len na nich (v takom postaveni ich beru), mozno je to tym ake je zdravotnictvo poddimenzovane a je tam naozaj malo personalu atd... ale aj napriek tomu si myslim ze doktor si tych par minut naviac ma najst a aj ked ma iny nazor (na co ma narok) tak sa o tom normalne rozpravat a nie zosmiesnovat...

dulkagabulka
26. dec 2010

@cucuriedka čitam tvoje riadky a keby si videla moje očiiii...nie ono to vyzera ako oooooooooooočiiiiiiiiiiiiii....take velikanske ako sa divim...

takže prvy porod oželieš...a na druhom si už daš zaležat?? ☹ 😒 ☹
medzi akymi mlynskymi kamenmi si? čo je jeden a čo druhy kamen??
PS: ty maš dieta s tvojim lekarom,ked bez neho by si dieta nemala?? 😀 🙂

daniela1974
26. dec 2010

@cucuriedka myslim ze nebude. Ja som na celu chodbu vyhukovala po sebe s lekarkou ktora chcela aby som sla po porode na kyret, ze ja na neho nejdem, ze musi ist porodit ona a potom sa moze ist dat vykyretovat. Ona zacala na mna kricat. Ja som len jej nahlas oznamila, ze so svojim telom zatial kym mam vedomie budem robit to co uznam za vhodne JA a nie ona.

daniela1974
26. dec 2010

@cucuriedka ako mne je srdecne jedno kolko maju personalu, to fakt nie je argument pre mna. Napriklad v DS je dobra porodnica, bavia sa tam s tebou slusne aj dulu aj muza tam mozes mat.

cucuriedka
26. dec 2010

@dulkagabulka lekarska rodina na jednej strane a ja na druhej... co sa tyka mimi.. mali sme IVF a nebyt neho ani mi nepridu na zdravotne problemy a mohla som prist o vajecnik a mozno aj viacej... endometrioza v celom panvovom dne (zrasty kade tade po crevach...). Takze na jednej strane je doky co ma operoval, pomohol velmi vyriesit problem, a prakticka medicina a na druhej som ja...

dulkagabulka
26. dec 2010

@daniela1974 začula som dake šumy, vraj aj v DS sa niečo zmenilo..neviem čo je na tom..v tomto vydani Dietata je krasny članok o porode v DS s dulou a parnterom..ale vraj je to tam uz o inom..vraj dulu i partnera pustia iba na nadštandard a ak je nahodou obsadeny, dula zostane vonku...ze take "protidulovske opatrenie"...ale rada by som vedela,ako to tam v skutočnosti je,ak je tu daka dula,čo tam chodi, mohla by napisat..

cucuriedka
26. dec 2010

@daniela1974 no znama tam bola rodit, akurat problem nastal ze tam s nou nikto nevedel komunikovat riadne po slovensky...

daniela1974
26. dec 2010

@dulkagabulka 😀 a najvacsia sranda je, ze ked zena nechce holenie, oxytocin, nastrih a pod - teda usetri nemocnici peniaze tak musi za to platit. Ano je len na nadstandarde. Ja som to pocula len sprostredkovane.

cucuriedka
26. dec 2010

@dulkagabulka inac jedno nechapem, su u nas aj doktori co praxovali v US, a tam je ludom prakticky jedno kto vsetko je pri porode.. ziadne problemy s tym ci jedna dve osoby a ocividne im to problemy nesposobuje... tak nechapem preco u nas to az takto prilis obmedzuju...

cucuriedka
26. dec 2010

@daniela1974 to vazne? 😠

daniela1974
26. dec 2010

@cucuriedka tomu sa mi nechce verit 😀, ja som blavacka zijuca tu 7 rokov a zatial som sa vzdy dohovorila uplne vsade po slovensky. fakt 😵 .

dulkagabulka
26. dec 2010

@cucuriedka to bude tym,ze tam praxovali lekari, nie primari 🙂

daniela1974
26. dec 2010

@dulkagabulka
@cucuriedka
nesmieme sa im cudovat, staci si tu na fore precitat nazory rodiciek, take lekarom vyhovuju. Otazka? Rodili ste prirodzene? odpovede: ano, s klystirom, holenim, oxytocinom, tabletkou, infuskou v zile, s nastrihom .... prirodzene, alebo tie debaty ako im vhod padne, ked nie je rooming v nemocnici - ako im dobre padlo poriadne sa vyspat. Tak naco mali deti.

dulkagabulka
26. dec 2010

@cucuriedka ak dobre chapem, z vdaky lekarovi, že vyriešil tvoj predchadzajuci problem, sa citiš pod takym tlakom, že nechaš so sebou a tvojim mimi jednat ponižujuco..a napriek tomu,že to oplačeš, rozhodla si sa,že to "vydržíš"...no porod nevratiš..nič z neho už sa neda vratit spat...

@daniela1974 prispevok predchadzajuci bol pre teba

etnicka
26. dec 2010

@cucuriedka ja som sa v 36. tt rozhodla po prvej poradni v porodnici, ze budem rodit v zahranici a bolo to to najlepsie rozhodnutie v mojom zivote. Porod tohto Tvojho dietatka zazijete obaja len raz a zasluzite si ten najlepsi pristup a podporu, nie ponizujuce chovanie. Rodis Ty, nie doktor ani sestra.

etnicka
26. dec 2010

A co porod v Hainburgu? Alebo v Breclavi? Alebo len s porodnou asistentkou? Viem, ze sa da taky vybavit na Antolskej aj na Kramaroch. Do Ruzinova by som nesla, stacilo mi, ze tam manzel lezal.

etnicka
26. dec 2010

Pre inspiraciu - porod v Hainburgu 🙂 http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=mal-...

daniela1974
26. dec 2010

@etnicka ja skor uvazujem nad porodom doma, i ked si to vypocujem od rodiny po najvzdialenej znamych ale je mi to uplne jedno. Najviac sa mi paci ako najvacsi porodni machry, ktory pouzivaju porodne techniky nebezpecne uz pred 25 rokmi Vas budu presviedcat, ze ste nezodpovedna.
Asi je zodpovednejsie porodit doma s PA ako s lekarom, ktory sa jednou rukou hrabe vo mne a druhou telefonuje. Ale to uz sa opakujem.

dulkagabulka
26. dec 2010

@daniela1974 a vies o tom ,ze budulke sa podarilo porodit v PN nemocnici tak ako chcela?? isto nam napise 🙂

daniela1974
26. dec 2010

@dulkagabulka uz sa jej podarilo? ja som sa akurat dobre rozculila minuly tyzden u Kubranskeho, preto sa mi nechce tam ist rodit. Uvidim co mi povie Karaba. Ak bude neprijemny, dovi dopo PN.