Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

julia225
19. dec 2008

ahojte... krasna tema...
mojim velkym snom je byt jednou z dul... dufam, ze to vynde, chystam sa na vyberove konanie 18 januara... velmi sa tesim... byt dulou je najkrajsie povolanie na svete!
dulky mate moj obrovsky obdiv, sklanam sa... 😵

etnicka
20. dec 2008

julia, drzim Ti palce 🙂 bodaj by vas bolo viac 🙂

dula_renka
21. dec 2008

julia225 budem držať palce, hádam sa niekedy aj stretneme 😉

julia225
21. dec 2008

etnicka, dakujem
renka, ak ma vyberu, tak urcite ano... tesim sa 🙂
neviem od coho to zavisi, ci prejdem vyberovym konanim, ale dufam, ze kopa mojej dobrej nalady a pozitivnej energie vsetkych kompetentnych presvedci, ze sa na toto povolanie hodim. 😵 😵 😵

dula_renka
21. dec 2008

julia225, budem držať palce 😉

etnicka
21. dec 2008

julia, myslim, ze mas spravny pristup 😉

julia225
23. dec 2008

etni dakujem... to asi preto lebo moje tehotenstvo a porod, boli napriek mojmu veku vytuzene "veci" a porod, bol nadherny... aj ked nie bezbolestny... ale myslim, ze prave mojim pristupom som si to ulahcila.... 🙂
a ty, .... uz vies kde ides rodit? a ako?...?

etnicka
24. dec 2008

🙂 chystame sa do Dunajskej Stredy do vody, mame uz aj vybranu dulu a velmi sa tesime 😀

julia225
24. dec 2008

tak drzim palce... 😵 potom napis zazitky ! 😵

etnicka
25. dec 2008

🙂 dakujem, napisem, ak budem stihat 🙂

dula_renka
2. jan 2009

Ahojte zienky, tusim tato tema zapada do zabudnutia? 😔

etnicka
2. jan 2009

skoda, skoda... tak nieco napis 😉

luciauk
2. jan 2009

škoda, škoda. a pritom taká pekná téma.
dula renka, nemohla by si hodiť nejaký pekný zážitok z pôrodu?

etnicka
2. jan 2009

ano, to by som si aj ja rada precitala, uz sa nam to blizi, tak nejaku inspiraciu 😉

bezaz
2. jan 2009

baby mozem aj ja napisat, ked pozeram fotky z porodu, normalne to bolo super, aj ked vsetko nevysko ako som si predstavovala, ale urcite aj druhe dietatko, ak sa nam podari, budem rodit s dulou 🙂

kisorka
2. jan 2009

tak som sem po dlhom case zabrusila a velmi prevelmi to s vami prezivam, drzim palecky a tesim sa ako ste pekne naladene na porod a materstvo! pre mna bol porod s nasou dulkou tak silny, ze sa stala nasou kmotrickou- kamaratkou s ktorou sa navstevujeme, piseme si, volame. musi to byt velmi silne byt dula, byt pri zrodeni novej bytosti a vsetky tie deticky mat tak nejak cely zivot pod kridlami. tesim sa, ze zeny satale viac vyhladavaju a oslovuju duly k porodu! juch

cervenaciapocka
3. jan 2009

Ahojte, ja rozmyslam, ze si zavolam a zaplatim DOULA (sa to spravne pise) pri porode. Neni to babica.
Babica sa povie MIDWIFE a je to (tu v USA) odstupnovane tak, ze bud mate gynekologa alebo midwife nemozete mat obidvoch. Gynekolog normalne porod v nemocnici, Midwife sa snazi o to, aby porod bud doma, v nemocnici alebo v birthing centre prebiehal bez akychkolvek liekov a epidural, ale na zaklade roznych akumpresurnych alebo masaznych, relaxacnych a Lamaze - dychacich technik ste porodili. Cize sa snazia o takzv. naturalny porod.
Doula je asistentka pri porode, ktora je s vami (pride k vam domov) pri prvych kontrakciach - pocas celeho porodu, a po porode. Je to vasa asistentka pri porode nie doktorova. Cize ona vam pomaha tiez vas masiruje, alebo aj partnera, ide vam nakupit, ak nemate nikoho odvezie vas do porodnice, povzbudzuje, vie kedy ake lieky mate dostat, snazi sa vam pomoct pri akychkolvek problemoch spojenych s porodom a po porode vam pride takisto domov pomoct a asistuje pri kojeni (ak mate problemy).
tu je o tom viac (ak viete AJ)
http://www.hobokendoulas.com/ Vazne o tom rozmyslam, myslim si, ze aj manzel by mal pokoj (odomna haha) a bol by viac relaxovany ako keby tam mal byt sam. Lebo Lekar--gynekolog nie je pri vas stale, vy vlastne rodite same, on vas chodi len pozerat na kolko ste uz otvorene a az potom ked ste na 10 cm tak az potom je pri vas ked pomaha pri tlaceni baba von. A doula je pri vas stale NONSTOP. Uvidime, ideme na konzultaciu o dva tyzdne. Budeme interview asi viacere aby som si mohla vybrat. Ale nie som este 100 perc. rozhodnuta.

etnicka
3. jan 2009

cervenaciapocka, po slovensky je to spravne "dula" 😉 inak vsetky potrebne infosky (v slovencine) su na www.duly.sk. Uplne s Tebou suhlasim, dula je proste na to, aby ste pri porode stale mali pocit istoty, pocit, ze tam je niekto, komu doverujete a je tam len pre vas a pomoze vam. Ja si porod bez duly ani neviem predstavit 🙂 Na porod sa tesim, vobec nemam obavy ako vacsina ostatnych tehotnych, co poznam 🙂

cervenaciapocka
3. jan 2009

etnicka, mas pravdu,
Nevies ake su ceny na SK? nenasla som to na stranke. je to hradene poistovnou? V USA to poistovna nehradi ale 100 % to hradime my, aj ked bojuju za prava zien a o to, aby to bolo aspon castou hradene poistovnou.

cervenaciapocka
3. jan 2009

Etnicka, Wow nasla som cena sa pohybuje od 2000-4000 to je super. V USA od 800-2000$ ale uvazujem aj o dule vo vycviku to je do 800$ uvidime. Vela stastia ti prajem.

luciauk
3. jan 2009

ked si vás čítam, tak mi je smutno, že som dulu pri pôrode nemala, hoci môj muž bol taká "dula v nohaviciach" 😀 , kamarátka je dula, teda študovala, tak hádam už aj je. 😒 no ale pre mňa bolo teraz prvoradé kojenie, aby to konečne vyšlo. a "nabudúce" už nebude...

etnicka
4. jan 2009

cervenaciapocka tie ceny su tak, ako pises, ta nasa je tiez vo vycviku, takze to bude okolo 2500. Pokial je certifikovana, byva to aj 5000. Poistovne to nepreplacaju, co je skoda, ale aj to raz bude 🙂 dufam. Pokial ide o mna, radsej si zaplatim k porodu dulu ako doktora za 7000, ale viem, ze je vela zien, co by to urobilo naopak.

etnicka
4. jan 2009

lucia, dula by Ti mala pomoct aj s kojenim 🙂

bezaz, mohla by si prosim napisat, aky si mala porod? Ja som hrozne zvedava 😉

luciauk
4. jan 2009

etnička, to hej, ale ja som myslela, že som sa pred pôrodom sústredila na to a na n ič viac . vždy som chcela rodiť do vody, rozmýšlala nad dulou, ale na všetko som sa vykašlala a sústredila sa len na to kojenie .navyše, boh vie, kolko stojí dula v uk. 😒

etnicka
4. jan 2009

Hm, som si myslela, ze v UK su duly zadarmo...

luciauk
4. jan 2009

to mi ani nehovor! ma picne. ale nemyslím. jedna býva na vedlajšej ulici, tak sa jej môžem opýtať. 😖

bezaz
4. jan 2009

etnicka porod bol superovy, nebol sice uplne podla mojich predstav, ale co v zivote ide tak, ze 😉
rano 5.50 mi zacala odtekat plodova voda, ale bez kontrakcii.. tak som si v klude dala kafcu a ranajky, zavolala dule, ze co mam robit.. dohodli sme spicha na obed v porodnici.. doma som si este dala klystir {yal}.. do porodnice som sla s maminou peso, mama tahala kufor 🙂 na porodnici ma uz cakala dula, prezliekla som sa, robili mi monitor, potom ma pozrela doktorka a pichli mi antibiotika, koli tej vode.. na dalsi raz som bola stale rovnako otvorena, tak mi pichli jednu davku oxytocinu, dalsia kontrola - nalez uz lepsi.. medzi tym kontrakcie celkom v pohode, este som si robila srandicky, skackala som na fitlopte, sprchovala som sa a kecala s dulou a muzom.. okolo piatej zase nalez bez zmeny, tak mi dali atropin, potom sa to uz celkom rozbehlo, najvacsie peklo boli kontrakcie kazdu minutu a trvali minutu.. to som uz len sedela vo vani, peto pustal teplu vodu na chrbat a dula masirovala.. vsetka bolest mi vystrelovala do chrbta, bolelo to ako das.. no a okolo siedmej to uz bolo peklo, zacala som vracat, dula a stuff sa tesili, ze to uz je "ono", to uz som chodila len v predklone alebo visela na parapete.. a asi po pol osmej ma vytrepali na lozko, nastavili mi opierky na nohy, mala som ich dolu, nie vyviazane, kym mi stihli nastavit aj opierky na ruky, tak som petovi skoro zlomila ruku, co som mu ju stiskala pri kontrakciach.. mala sa nedala vytlacit, musela na mna vyhopsnut sestricka a spolu sme vytlacili malu.. ninka mala obtoceny pupocnik raz okolo krku a raz pod pazuskou, takze preto nezostupovala ako mala a nevedela som ju vytlacit.. no a potom ma uz len zasili, isla som bez nastrihu, tak som sa trochu roztrhla, peto strihal pupocnik, malu mi dali na brucho, osetrili ju a zasa doniesli na prve prisatie.. na sale sme boli este dve hodky, potom ma previezli na oddelenie.. dula bola super, udrziavala spravnu naladu, informovala o priebehu, ze co sa deje, clovek sa citil v bezpeci 🙂 druhe dieta urcite idem rodit len s dulou 😀

cervenaciapocka
4. jan 2009

Bezaz Gratulujem ku krasnej dcere a dakujem za prispevok.

Pre vsetkych:Ako to vlastne funguje na SK? KEd chodite do poradne ku gynekologovi (ako tehotna) tak potom pri nich aj rodite? Ti isti doktori? Alebo ini? Lebo potom, ak idete do porodnice rodit a ste pri inom porodnikovi, ktory vas nepozna, a nepozna, ako chcete rodit, vas porodny plan, nic o vas nevie, tak potom je zbytocne davat mu 5000 alebo viac neviem kolko sa teraz plati do vacku. Preto by som (na SK) radsej si zaplatila doulu, ktora je s vami od A-Z lebo porodnik aj tak odbieha a nie je s vami stale... a naco ptoom davat takemu peniaze.
Chcela by som este vediet ci stale je beznou praxou, ze si doktor pyta peniaze.
Idem dohodnut zajtra nejake stretnutia s doulami, sa tesim.

dula_renka
5. jan 2009

Ahojte dievcence. Prajem Vam vsetko dobre v novom roku a dakujem Vam, ze ste tak krasne zareagovali na moju provokaciu. Budem sa snazit postuopne ako mi vyjde cas reagovat na Vase podnety, ak na nieco zabudnem, tak mi kludne pripomente. Som stale zaneprazdneny clovek, takze mi moze nieco ujst. Treba sa pripominat 😉 . Mam radost z kazdeho prispevku ci internej posty, prave mi pri jednej vypadla slzicka dojatia. 🙂 .

dula_renka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz