Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

bezaz
29. okt 2008

dula renka dakujem za tip, nadcha je relativne v pohode, dokonca ani nemam plny nos, to hrdlo sa dava do poriadku 😉

dula_renka
29. okt 2008

bezaz...no vidíš, kým pôjdeš rodiť, tak budeš ako rybička 🙂

bezaz
29. okt 2008

renka nooo podla dnesnej poradne uz neviem co si mam mysliet.. ze dieta ma hlavicku niekde v polovici brucha.. tak neviem, naco mam takych bolestivych poslickov 😝 ked su bez efektu
kazdopadne od dnes ideme na alternativne metody vypudzovania 😀

dula_renka
29. okt 2008

bezaz, nikam sa neponahľaj, času dosť ....a tie alternatívne spôsoby, si uži 😀

vlastadula
1. nov 2008

Ale, ale baby, čo to tu čítam o tých "alternatívach"...stačí mi k tomu ten vyrehotaný usmievačik a už mi je hneď jasné, na čo Vy dve potvorky myslíte... 😨 😵 Musím však uznať, že tá " alternatíva " ako sa to tam dnu dostalo, tak sa tomu aj pomôže..má dačo do seba a je to aj príjemným spestrením dlhého podvečerného času 😔 Tak, už len do toho ! Kvôli užitia si trošku radosti, zostane nám záväzok na celý život. Musím ale podotknúť, že príjemný záväzok... 😉

etnicka
2. nov 2008

Ked tak citam o tych "alternativach" 😉 napada mi, ci to nie je aj vhodna alternativa k masazi hradze - nejak sa mi do toho nechce aj ked viem, ze by som mala (ale myslim az 6 tyzdnov pred terminom, ci nie?)

dula_renka
2. nov 2008

Vlasti hádam nepoutekáme do pôrodnice na čípok a infúziu, keď si môžeme tie *dobroty* dopriať aj doma a ako naozajstné dobroty 😀

etnicka
3. nov 2008

neporadite?

dula_renka
3. nov 2008

etnicka, rob čo Ti je príjemné, to Ti aj pomôže, robiť niečo nasilu nemá vážne zmysel, každému pomáha niečo iné, sme jednoducho rôzni ľudia, najdôležitejšie je ako o tom Ty zmýšľaš, tak to bude fungovať 😉

etnicka
4. nov 2008

🙂 super, tiez som si myslela 😉

dula_renka
4. nov 2008

pocuvaj seba, svoje telo, planuj si pekne veci a oni pridu 🙂

etnicka
4. nov 2008

😉 jasne, ja viem, aj ked obcas zabudam

dula_renka
5. nov 2008

nastastie mame aj zabudanie a nedrzime vsetko v hlave....to by bol raidna mora 😝

etnicka
6. nov 2008

🙂 mas pravdu

dula_renka
6. nov 2008

😉

dula_renka
14. nov 2008

Vlasti, kde sa túlaš? si ma tu v tom nechala samu? ☹

vlastadula
15. nov 2008

Ahoj Renik! Netúlam sa, mala som jednu veľmi miú povinnosť a tá sa volala Ninka 🙂 a mala 2820gr, takže som jej a jej maminke venovala svoj čas. Ale už sú domenka s tatinom, takže tu budem častejšie, ale aj to asi len cca 1 týždeň, lebo budem mať pohotovosť k novému miminku "Matejkovi" lebo sa rozhodol, že príde s Dedom Mikulášom 😀 😀 , no a medzi tým musím chodiť aj k mojim "pracovným" miláčikom do robotky. 😅 Ozaj, pôjdeš na ten seminár v januári do Blavy_ Ja ešte neviem, ako mi vyjdú služby v práci, stále nás je pod stav a stále sme vo švungu,,a mám popritom kvantum nadčasových hodín Maj sa o ozvi sa do IP...

gween
15. nov 2008

Renka- nechcem sa opičiť po tebe, ale " málo vás..."! 😒 Aj do tejto diskusie píšeš len ty a občas vlastadula. Takže sme na tom asi rovnako! 😠 😠 😠 .No my dve asi vieme, prečo je to tak. Napíšem IP.

dulaluba
16. nov 2008

dobry den mamicky, dobry den dulinky renatka aj vlasticka. 🙂
ani neviete ako ma tesi, ze su duly aktivne aj takto internetovo diskusne. a mne to furt musi dakto pripominat. (dik katka 😎 )
takze novniky: v oktobri sme zacali uz treti kurz pre duly, prezili sme uzasni vikend, takze nas dul bude na svete viac. na tie nove kontakty si ale mamicky budete musiet este chvilku pockat, lebo studujuce duly mozu oficialne ako duly chodit k porodom az po absolvovani min. 50% kurzu. stalo sa nam totiz , ze pri porode bola napr. kamaratka tehulky a lekari si mysleli ze je to dula, a stalo sa nieco, co by vystudovana dula nikdy neurobila - nemoze si to dovolit.... tak sme boli nutene sprisnit pravidla. okrem toho - vasa oficialana dula by mala ist k porodu oblacena v "dulom tricku" a mala by mat pri sebe identifikacnu karticku. dajte si na to prosim pozor, aby ste si vybrali naozaj vystudovanu osobnost. 🙂
co sa tyka dulieho kurzu - v januari bude dalsie vyberove konanie, takze ak ma niekto zaujem, moze sa prihlasit. najlepsie ak napise priamo na moju mailovu adresu dulaluba@gmail.com.
a este chcem ponuknut mamickam moznost "odberu noviniek". kazdy mesiac posielam mojim byvalym tehulkam ci inym zaujemcom novninky z oblasti porodnictva, odkazy na clanky a pod. ak si to tiez zelate - napiste mi. 🙂
vsetkym tehulkam prajem krasne tehotenstva a porody a vsetkym porodnym asistentkam prajem viac ucty, ktoru si jednoznacne zasluzia. potrebujeme vas. 🙂

liana
16. nov 2008

akurát som čítala tému, kto pomáhal zliezť z porodneho stola. a som aj v šoku, že niektoré kočky museli samé 😲 tak sa chcem opýtať, či je dula s rodičkou aj po porode, pomôže jej umyť sa, ísť na wc, prípadne s večerou, alebo v tom momente služba končí ako žena porodí.

dula_renka
17. nov 2008

gween...si zaspala? žiadna IP 😢 ....bola som teraz tiež chvíľku mimo
ahoj lubka...asi si zopakujem dáku prednášku, stala som sa závislá na dulom štúdiu 😀 ...mi to chýba teraz 😢 ....prečo má vlastne to štúdium koniec?

vlastadula
17. nov 2008

Renka, Ti potvorka jedna, ja viem, prečo Ti chýba dulie štúdium 😉 ? Nechceš byť náhodou gravidnou, a patriť tak k našim štyrom kolegynkám z kurzu? 😀 😀 Mám dojem, že si chceš predĺžiť mladosť.. 😝 Nechaj to radšej na dcéru 😉 Takto môžeš mladým deculo rozbesnieť a rozjašiť, no a potom nech si s ním dajú rady doma a Ty budeš stále najlepšou babinkou, ktorá vnúčikom všetko dovolí... 😀 😀

gween
18. nov 2008

Reni, nezaspala som, len v piatok som mala jednu skúšku a už sa snažím učiť zasa na ďalšie. Do 8.12 musím všetko zvládnuť, ešte aj seminárnu prácu napísať. Potom ide zasa záverečná práca. no hrúza! Ale ak budem mať chvíľku času, určite Ti napíšem! Ty, ale keď Vlastička bude mať pravdu a budeš tehotná, nahrnie sa ti k pôrodu cca.120 dúl + aj ja. He-he-he! 😀 😀 😀

dulaluba
18. nov 2008

pekny den liana.
dula ostava s mamkou spravidla este i dve hodiny po porode, ak je potreba a mamka si to zela i dlhsie.- zalezi od mamicky. dula je schopna pomoct vam so vsetkym o co ju poziadate. bola som dokonca dva dni na pooperacnej izbe s mamkou, ktora porodila sekciou. ale velmi tuzila mat dietatko pri sebe, len to este fyzicky nezvladala. tak som tam s nou bola aspon pocas dna. v noci som isla spat domov a rano som sa zase vratila. na treti den mamka uz bola schopna normalne fungovat, tak som uz nebola potrebna. v podstate vsetky sluzby duly suvisia so zelanim mamky. a - ako napr. v tomto pripade s povolenim nemocnice.
ale po porode - ano - ostane tam a pomaha s prvym prilozenim babatka, s "drzanim taniera" ... raz jednej mamke hned po porode doniesli parky. 😀 este na porodnu salu. bolo to velmi mile, lebo cele tehotenstvo ich odmietala (na zaklade mojich odporucani 😎 ) a potom sa do nich hladna ako vlk s chutou pustila. tak som jej ich namacala do horcice a davala rovno do ust. 😀 vseko sa da... 🙂

pasoa
18. nov 2008

Lubka, mám otázku, keď je dula pri pôrode... viem, že dula nesmie zasahovať do pôrodu, ani robiť "hovorcu" či bariéru medzi pôrodníkom a rodičkou. Mňa zaujíma, či to môže robiť, ak si to rodička vyslovene želá. Ak v druhej dobe pôrodnej nie je rodička v stave komunikovať s okolím, ak si chce a potrebuje pôrod prežiť v sebe a sústrediť sa len na seba a dieťa a zrazu by prišli nejaké odveci príkazy alebo úkony od pôrodníka či personálu... môže vtedy dula zasiahnuť, ak dopodrobna pozná pôrodný plán a vie, že sa deje alebo ide diať zo strany personálu niečo, čo si rodička neželá, ale rodička nie je v stave namietať atakďalej atakďalej...

Za druhé - tým hovorcom a "ochrancom" rodičky by mal byť otecko, ak je tam. No priznajme si, že otecko môže byť rovnako vyplašený a bezmocný...

dula_renka
18. nov 2008

vlastadula,gween....babule vy by ste ma poslali na matersku? Obcas ma to chyta, ale zatial som to uspesne rozchodila 😉 😀 . A zatial sa nechystam byt ani babka a dufam, ze mi to nechysta ani moja dcera 😉 .

inka04
18. nov 2008

Prosim vas, mamicky, ktore ste rodili s dulou... Co to stoji? Priblizne? Rata sa to na hodiny? Dakujem!

bezaz
18. nov 2008

inka kazda dula ma asi rozny cennik a zalezi, ci budes chciet len nejaku jednorazovu sluzbu alebo cely balik 😉

etnicka
18. nov 2008

ahojte damy, jej, tu sa to ozivilo, kym som bola prec 🙂 bezaz gratulujem k babatku 😀 vsetko dobre, vela zdravia a radosti 😉

vilocka
19. nov 2008

dulky boli ste uz niektora pri porode v nitrianskej nemocnici - alebo sa chystate? Asi nie, ale bolo by fajn nejaku taku najst. Zatial som sa nepytala, ci je vobec mozne mat tam dulu pri sebe, ale snad je to mozne vsade. Stale rozmyslam, ze sa pre dulu rozhodnem. Mojou dulou mal byt manzel 😀 a ked uz som ho konecne presvedcila, ze ma bude opatrovat pred porodom, tak som zistila, ze Nitre v nemocnici je len jedna vzdycharen, takze pokial je tam dalsia mamicka, tak oteckovia musia cakat vonku a zavolaju ich az k porodu. Takze asi dula by to cele vyriesila a hlavne by som bola kludna, ze niekoho pri sebe mam. Ja mam paniku z toho, ze budem nieco potrebovat a nikto si ma tam nebude vsimat 😅 .