Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

ejasmeja
13. dec 2009

Giza, prepac, nevsimla som si 🙂
ja som z Presova, ale este nie som rozhodnuta, kde rodit. preto by som uvitala skusenosti dul tuto z okolia s roznymi porodnicami a lekarmi. niekedy medzi sviatkami si urobim cas a prebrusim podrobne obe stranky a popytam sa. a dikes za info! 🙂
a vsetkym zelam prijemne pokojne sviatky 🙂

kiraj
19. dec 2009

neviem pochopit naco DULA? porod sa da prezit aj s manzelom, tiez vie masirovat brusko, urcite viac dokaze pochopit, pomoct a psychicky podrzat ako daka cudzia zenska. cakame dietatko a moja manzelka si nevie predstavit ze by ju hladkala cudzia zena ci davala jej rady ako kojit atd... nechapem potom, ako mohli ludia doteraz rodit ked neexistovali DULY.

magdal1
19. dec 2009

naco to osocovanie. Kazda zena si muoze zvolit koho chce k porodu, s kym sa citi dobre. a niektore by uvitali sprievod 2 osob, je to kazdeho slobodna volba koho si vyberie. Je fajn,ze chcete byt s manzelkou. Lekari v porodnici a asistentky su tiez cuzdi ludia v podstate tak intimnej chvili ako porod.

magdal1
19. dec 2009

a duly v podstate existovali, pri porodoch byvala babica prip. aj ine zeny, nazov dula je nepodstatny 😉

kiraj
19. dec 2009

tu predsa vobec neide o nazov, ci je to DULA, ci babica, ide o nieco uplne ine!!! nevravte mi, ze babica chodila za peniaze hladkat brusko rodickam... je to hlupost, mozno nezmyselny vydobytok modernej doby. neviem kto na tuto hlupost prisiel, mozno len ten, kto chce z toho profitovat. naco mame porodnice a skoleny personal??? dula nieje doktor ktory ma statne skusky. ako by ste rodili ked neboli???

magdal1
19. dec 2009

dula nie je porodna asistentka, ktora vedie porod. Ano v porodnici su prave preto porodne asistentky a doktori.
Dula by mala byt zena, ktora rozumie tomu,co sa pri porode odohrava v rodiacej zene a psychicky ju muoze podrzat, povzbudit, dodat odvahu. Suhlasim,ze manzel velmi pomaha pri porode. Niektore zeny vsak potrebuje este zensky aspekt pri porode, pretoze fyzicky prezit porod moze len zena.

ejasmeja
20. dec 2009

Kiraj,
zabudas, ze nie vsetky zeny maju manzela a nie kazdy manzel chce a zvladne byt pri porode.
ja si radsej zaplatim dulu, ako by ma mal partner stresovat svojou nervozitou - poznam ho, ako reaguje v napatych situaciach. aj ked urcite budem velmi stastna, ked sa tiez rozhodne byt pri porode nasho dietatka, ale nutit ho nebudem. a ak bude stresovat, viem ze ho mozem poslat von a neostanem na porodnej sale sama bez psychickej opory, ked tam budem mat aj dulu.
s dulou sa stretnem velakrat pred porodom, poviem jej svoje predstavy a potreby a viem, ze vsetko zvladne profesionalne. a ak si nesadneme ako ludia, najdem si inu.
je to naozaj len o podpore pri porode a kazdy ma pravo si vybrat. tak, prosim, neodsudzuj nikoho za jeho volbu. nemas na to pravo.

ejasmeja
20. dec 2009

a este jedna vec z prvej ruky - moja prababka bola babica. predstav si, ze babice to tiez nerobili zadarmo! ak aj rodicia nemali peniaze, dali jej dary z domacnosti, jedlo, vajicka, sliepocku a podobne. ved babice sa tym zivili. a kazdy ma pravo za svoju pracu dostat aj zaplatene, nemyslis? ci ty robis svoju pracu zadarmo?

dulaluba
20. dec 2009

pekny vecer zienky, a chlapi 😉
oj, aka pekna diskusia sa tu rozbehla...
nuz najskor som myslela ze odpisem tuto kirajovi, ale vy zienky ste to uz urobili za mna, tazke vdaka. dodam len tolko, ze to naozaj nie je iba o hladkani bruska ci masirovani. (k tomu som sa pri mnohych porodoch ani nedostala). duly studuju cely rok mnozstvo literatury, stretavaju sa s profesionalmi z roznych pomahajucich profesii a ucia sa mnoho mnoho veci. a mimochodom za kurz si platia a nazdavam sa ze nie malo. co vsak, ak chceme mat najlepsich lektorov (a to my chceme 🙂 ) , je potrebne.
a co sa tyka platenia za sluzby duly - naozaj nie je lahke spat dva tyzdne s telefonom pri uchu (a celou rodinou zorganizovanou na 25 hodin dopredu) a cakat kedy mamicka zavola.

a oteckovia - ano, poznam takych, ktori su svojej zene velkou oporou.
ale i takych, ktori radsej ostanu doma a budu spokojni ze s ich zenou ide dula.
a dokonca i takych, ktori k porodu idu a su vdacni, ze tam s nimi dula tiez bola.
je to kazdeho individualne rozhodnutie...

porod je pre kazdu zenu dolezita udalost a kazda si zasluzi oporu v tejto chvili. a je len a len na nej samej ci si vyberie manzela, dulu, porodnika alebo porodnu asistentku. mali by sme nechat zenam moznost vybrat si!

skrutica
21. dec 2009

Dobry den damy a pani.neda mi nereagovat na tutu temu.nebyt mojej kamaratky ani neviem co ta dula vobec je.kedze som tehotna a cakam dietatko zaujalo ma ako moja kamaratka na to reagovala.v prvom rade sa ma spytala ci mam dulu na hladkanie bruska a psychicke podporovanie.tak to ma totalne znicilo.ked som jej povedala,ze mam muza,ktory je moja podpora a clovek,ktory mi pomoze vo vsetkom zacala ma neskutocne poucovat a reagovala ako zmyslou zbavena.neviem si to ani predstavit,ze by ma cudzia zenska vobec chytala za brusko.a uz vobec,ze by cudzia zenska bola pri porode MOJHO dietatka.zda sa mi to priam sokujuce,ze to vobec je na slovensku povolene.ja mam predsa matku,sestry,sesternice,kamaradky,ktore rodili a tie mi povedia co a ako.a v neposlednom rade mam doktora,ktory sa trosku viac tomu rozumie.no a na koniec mam muza a cakam dietatko s nim.

ejasmeja
21. dec 2009

skrutica,
dula sa nepozera zenam medzi nohy, je tam pre to, aby zenu podporila, povzbudila, ak to nedokaze jej partner. stoji vacsinou vedla zeny, alebo za nou, aby jej masirovala chrbat a ulavila od bolesti, podala pohar vody a podobne.
a musim ti povedat, ze aj pri tvojom porode bude par cudzich zenskych aj ked ziadna z nich nebude dula, to mi ja jasne. ale porodne asistentky, lekarky a lekari, pripadne nejaky ten medik, ktory sa lahko moze vyskytnut pri tvojom porode, to nie su cudzi ludia?
dula nie je pre zenu cudzia, spoznavaju sa dlhise, pred porodom.
a duly rozhodne nepatria do ziadnej sekty. mnohe z nich su veriace katolicky, evanielicky... mnohe nevyznavaju ziadne nabozenstvo. su to skratka bezne zeny.
a pripominam, ze nie kazda zena - rodicka ma aj muza. ale podporu pri porode si zasluzi kazda. a nik ju do toho nenuti. je to slobodna vola kazdej zeny, ci bude rodit s partnerom, ci si zaplati dohodnuteho lekara, porodnu asistentku, dulu a podobne.
takze kym nemas dostatok informacii o comkolvek, prosim ta, neodsudzuj a neposudzuj.

ejasmeja
21. dec 2009

je mi luto, ze mas za kamosku fanaticku, ktora ti o tom podala skreslene informacie a este k tomu nevhodnym sposobom, ale skus si zistit informacie aj inde a uvidis, ze na dulach nie je nic strasne, zvrhle ani nepovolene.

giza
21. dec 2009

fuuu 😕 😕 😕 😕 , tak "dakujem velmi pekne" Skrutica, Kiraj....
Este sa mi nestalo za moju prax aby som sa musela pozriet medzi nohy "cudzej" zene (dokonca aj ked ma o to ziadala!!! aj ked som s nou bola na vysetrovni, kde s nou otecko vziadnom pripade nemoze byt - aspon u nas v TN nie) - o tom to predsa nieje, ja som tam pre jej utechu, oporu, ulavu, snazim sa pozerat do oci mamicky a nezasahujem do nicoho z kompetencie zdravotnikov....Skrutica, zelam Vam aby sa naozaj co najmensi pocet ludi pozeralo medzi Vase nohy, pretoze to je u nas v SR len velmi zriedkave v nasich zariadeniach aby ste sa tomu vyhli 😉 (neocakavajte, ze sa Vam povenuje iba jeden jediny clovek co sa tam bude pozerat - pri velkom ale ozaj velikom stasti to budu prinajmensom 3. z personalu - PA, lekar, sestricka podavajuca nacinie a nezabudajte aj na vizitu, kde uz bude opat ina "zostava", ci pri kontrole pri prepustani domov)...Apropo prispejte urcite po svojom prvom (ak spravne vidim) porode sem nam , ako ste to cele prezivali, budeme velmi vdacne...Nakoniec asi este vela podobnych zazitkov nemate, ktorymi by ste celu tuto situaciu vedeli lepsie pochopit - kamoska Vam chcela naozaj dobre (no asi nie moc dobre to podala) i ked mozno to na Vas zaposobilo ako chrlic od nejakych sektarov (som veriaca KK - takze toto sa ma naozaj dotklo). Porodom ale hlavne celkovo materstvom sa meni zivot kazdej zene, dieta tu je to ktore casto vyvola zmenu, ktora posobi dojmom pre okolie, ze ten clovek sa tak radikalne zmenil ....

Kirajovi - zelam aby ste boli svojej partnerke ozajstnou oporou ktoru bude potrebovat a aby ste boli hlavne zdravi...

Vela veci sa o nas docitate aj v knihach "porod s dulou" aj tu na nete viz vyssie spominane webstranky...dokonca i tu na fore su o nas preferencie od mamiciek, ktore opisuju co sme vlastne robili pri doprevadzani k ich porodu, co sme pre ne znamenali (naozaj aj pre oteckov ako pise Lubka -ti su nam kolko x viac vdacnejsi i ked boli pred tym takymi skeptikmi ako vy)....

Inak dula nieje u nas zamestnanie, je to skor pomocna sluzba (ktoru nevykonavame rutinne a aj je to nieco co nas bavi a pritom nekradneme deti 😀 , mam vlastnych doma ozaj dost 😉 viz moja menovka ...), ktora sa neda porovnat s ukonom lekara ci PA ... Vo svete su duly bezne v nemocniciach ako sucast personalu ako ked ma lekar sestricku...

ejasmeja
21. dec 2009

inak pozeram, ze skrutica a kiraj su zrejme par, podla ich vizitiek... tak to vela vysvetluje...
ale aj tak vam nic nedava pravo niekoho odsudzovat.
blahozelam, ze ste sa nasli a zelam, aby vas porod prebehol presne podla vasich predstav.

skrutica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ejasmeja
21. dec 2009

skrutica, ja nie som dula. no myslim si, ze duly maju svoj vyznam, ak si zena zela mat ich pri porode. teba nikto mat dulu nenuti, tak preco ich urazas, ked ani nepoznas, co vlastne robia? a mnohe z nich su ateistky, ako hrom. ale toto tvoje napadanie nehovori nic o tych zenach, tvoje urazky ich neocernuju. iba ty sa tym zhadzujes.

skrutica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
skrutica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
venonna
21. dec 2009

Cafte 🙂
ak smiem, rada by som prispela svojou troskou do mlyna -

Podla mojho usudku maju kiraj a jeho manzelka, ako aj skutica, asi idelane podmienky na pripravu na porod a dost si veria. To je dobre, aj to je predpoklad, ze porod dobre zvladnu, sebavedomie je dolezite...

Pri mojom druhom porode to tak nebolo... Mam uzasneho manzela, ktory mi bol pri oboch porodoch velkou oporou... Ale pocas druheho tehu sme mali vela inych starosti a neostal cas na pripravu, takze tu su moje dovody pre dulu:
A.) Prave preto, ze som uz 1 porod mala za sebou, som sa bala, lebo som vedela, co vsetko da sa pri tom zo strany porodnikov dovrzat a mala som jasnejsiu predstavu o tom, co chcem, aby prebehlo inak, ako je zabehnuty standard (napr. preco mi MOJE dieta rvu hned z ruk, ked si ho chcem aspon chvilu vychutnat). 😠 Takze predporodne konzultacie s dulou mi pomohli utriedit si priority a predstavu o porode vzhladom na moznosti nasej nemocnice

B.) Nebolo iste, ci v dobe porodu budeme mat komu nechat starsiu dceru (nemame poruke "funkcnych" starych rodicov a cudzim som ju nechat nechcela, najma, ak by to prislo v noci) a sama som teda rodit nechcela (to by som v nudzi vzala za golier hoci aj smetiara) 😅

C.) Ked som rodila, bol personal na porodnej sale unaveny a hladny, lebo bolo vela porodov (asi preto mali velmi arogantny pristup, co je totalne neprofesionalne!!! 😠 ) Mala som komplikacie a nikto mi nebol ochotny MILO a TRPEZLIVO vysvetlit rizika a odkonzultovat so mnou mozne alternativy postupu pri porode (zdalo sa, ze by boli uvitali z mojej strany postoj "drz hubu a krok"). Kazdy je iny, ale ja mam teda najvacsi strach, ked mi nieco dostatocne nevysvetlia...

D.) Dula mohla byt pritomna vo vysetrovni so mnou, manzel nie... Lekar ma napr. presviedcal, ze mi odtiekla voda... hoci neodtiekla (keby nie jej, asi si o sebe myslim, ze som blbec)

E.) S dulou sme nemali dohodnute ziadne techniky, ale ohromne mi padlo vhod jej masirovanie pri merani kontrakcii, ked tam nemohol byt manzel (specialne pre kiraja - kontrakcie po leziacky hovadsky bolia a sestra vtedy zene nijako nemomaha). A aj v zavere druhej doby porodnej, ked som kvoli komplikaciam nemala dost sil zvladat kontrakcie aktivne, manzel ma masirovat podla dulinych instrukcii zozadu a dula zasa spredu (mozno to znie narocne, ale zamestnala som ich teda oboch 🙂 )

Takze dulu nikomu nenatiskam, ale mne padla vhod. Aj preto, ze aj zazmluvneny lekar vam moze odist trebars na dovolenku, ale dula je na telefone a caka, kedy sa ozvete 😉

dulaluba
21. dec 2009

pekny den este raz.
dakujem vsetkym za nazory.
dokonca i tym, ktori maju stale pri mene upravu od administratora, kedze nerespektovali pravidlo neurazaj atd...
tym padom nemam co dodat. ak chce niekto konstruktivnu diskusiu, neuraza.
ak chce niekto "vyhrat" vo svojom nazore - nech sa paci, osobne nepocitujem potrebu este nieco vysvetlovat ci dokonca obhajovat sa. nemam pre čo.
nikoho nepresviedcam ze dula pri porode musi byt, ale naozaj nie je mudre urazat zeny, ktore podporu potrebuju - tym viac, ked chyba vlastna skusenost.
ako hovori winetou: howgh! 😎

ejasmeja
29. dec 2009

ahojte!
chcela by som sa opytat, ci je nejaka dula aj v Bardejove a ake su skusenosti s bardejovskou porodnicou. lebo v Presove je to des... aspon podla mojich informacii a skusenosti doterajsich...
takze uvazujem nad porodom v inom meste. vedeli by ste mi poradit?
dakujem!

a zelam vsetkym, aby bol rok 2010 lepsi ako predchadzajuci a aby sa nam v nom plnili nase sny... 😉

ejasmeja
7. jan 2010

ahojte! tak ziadne info ohladom duly v Bardejove alebo okoli? a co referencie na porodnicu? tiez nic? 🙂

giza
8. jan 2010

Eja prid za mnou do TN 😉 😀

ejasmeja
8. jan 2010

joooj, Giza! cakat dieta s mojim prvym frajerom, tak som tam! 😀 ale takto je to pre mna fakt daleko. aj ked pozerala som stranku porodnice v TN a zda sa, ze celkom fajn. da sa tam rodit v roznych polohach?

sorrelia
8. jan 2010

Dobry vecer 🙂 ,

s partnerom planujeme dalsie babatko, a kedze mam velmi zle skusenosti ☹ 😔 s predchadzajucim porodom, chcela by som pri porode dulu.
Chcem sa spytat, ako funguje spolupraca s dulou ? Kedy je najvhodnejsie sa zoznamit a mat ju pri sebe ? Ako casto sa dula stretava s klientkou ?
A ci niektora s dul bola pri porode v porodnici v Banskej Stiavnici, a ake ma skusenosti s touto nemocnicou ?

Dakujem velmi pekne 🙂

giza
9. jan 2010

Eja ...v roznych polohohach (ak narazas na polohu na 4., v podrepe, ci na vykrojenom "samliku"/porodnej stolicke, ci zavesena na lane) ani nie (no maju polohovatelne kreslo, takze v sede ano), no mozno po dohode s primarom by si nieco zistila viac......Pokusali sa uz maminy o nieco take, takze zalezi od lekara v danej sluzbe a jeho ochoty/ustretovosti a tiez ci je porod "fyziologicky" (prebieha bez komplikacii)....Inak som si robila zarty ze v TN pod rodit - ved preto ten smail 😀...

Sorrelia - tu najdes aktualizovany zoznam, kde je i oblast posobenia danej duly, na ktoru odporucam skontaktovat sa a ta ti povie viac + i tu sa dozvies odpovede na svoje otazky:

http://www.duly.sk/03_najdite-si-dulu.php
vela stastia!

sorrelia
9. jan 2010

dakujem 🙂

giza
10. jan 2010

diky Magdal zabudla som ten link sem vlozit.. 😅

dulaluba
13. jan 2010

pre ejusmeju... 🙂
tak som zistovala, nase vychodniarky duly a prisla som k strasnemu zaveru ze nas je tu malo ako safranu...
kosice, kralovsky chlmec... ale bardejov nie je. vsetky sme od neho daleko.
ale musim povedat - ci napisat, ze minimalne co sa tyka novorodeneckeho oddelenia su v mnohom velmi popredu oproti ostatnym porodniciam. co sa tyka porodu neviem. na osobnej navsteve som tam nebola uz myslim dva - tri roky.
neviem ako ti pomoct - uz asi len tie kosice s dobrou dulou...
poznam take 🙂))