Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

avicena
11. feb 2009

Julia, nemyslela som nejaké popové pseudohviezdičky, mala som na mysli významné političky, vedkyne, menežérky ozajstné ludské osobnosti napr. Lady Di, francúzska ministerka spravodlivosti atd. Opatrne o tých úplatkoch v pôrodnici, neviem, či si nejaké podobné praktiky videla v blízkom okolí ale garantujem ti, že nie všetci lekári sú úplatní. Za to dám zase ruku do ohňa ja.
Dulaluba, Etnicka rada Vám dám tipy na humánne pôrodnice cez IP, aby sa to nepovažovalo za nejakú skrytú reklamu.
Dulaluba, poznám ten citát WHO, len ako vyselektuješ rodičku s nízkym rizikom? Na to sa už návod nedáva. Iste, sú typy rodičiek, kde sa dá očakávať pohodový pôrod ale nemusí to byť pravidlo, sú aj vážne popôrodné komplikácie, bezprostredne po pôrode, ktoré sa nedajú predvídať. Jasné , že pôrod pokiaľ beží normálne nijako neovplyvní zvýšená medikácia a preto sa paušálne ani nedáva. Ale je dôležité, aby ju bolo možné podať ihneď, ak sa pôrod uberá zlým smerom a zabránilo sa tak poškodeniu matky a dieťatka. Transportom sa len stráca čas a mnohé úkony proste nemôžeš realizovať ani pri najlepšej vôli doma. Ja si myslím, že pokiaľ je prostredie v pôrodnici domácke, žena má pri sebe manžela, dulu alebo kohokoľvek blízkeho, pokiaľ s ňou personál komunikuje ako s ľudskou bytosťou a akceptuje jej priania, tak je pôrod v pôrodnici pre ňu výhodnejší aj z psychologického hľadiska, lebo vie, že ak by sa dialo čokoľvek zlého, tak sa to rýchlo rieši.
Stále mi chýba jedno vysvetlenie a naozaj po ňom pátram, v čom sú tie výsledky pôrodov l doma lepšie ako v pôrodnici ? Ja som našla len jedno vysvetlenie, nozokomiálne nákazy s ktorými má problém veľa krajín EU. No SR je jednou z krajín, kde ich je najmenej. Minimum v porovnaní napr.s Anglickom. Rada s tebou o tom podiskutujem.
Etnicka, prajem ti pohodový pôrod a splnenie všetkých tvojích predstáv o ňom. 🙂 Kedy máš termín ?

julia225
12. feb 2009

mojim prispevkom som vobec nepovedala, ze som niekoho uplacala, to by som nikdy neurobila, pretoze mam pravo pacienta, na vsetko, co potrebujem...
Ale keby ma ludia nepoznali, neviem ci by boli taki ustretovi, hlavne co sa sestier tyka...doktorku mam skvelu...

julia225
12. feb 2009

Avi, teraz to hovoris z pohladu ineho, ked budes sama tehu a budes mat dietatko a pokial co to vies o attachment parenting, budes reagovat inaksie... 😉

etnicka
12. feb 2009

avicena, dakujem Ti velmi pekne za prianie 🙂 termin mam 22. marca. Uplne s Tebou suhlasim, idealne je, ked sa zena v porodnici citi ako doma + ma istotu, ze keby sa nahodou nieco skomplikovalo, lekari jej pomozu. My sme si vybrali porodnicu v Dunajskej Strede. Napis mi, prosim Ta, do IP tie Tvoje tipy, rada sa poucim 😉 . Ten porod, aky si opisovala, je normalny napr. v Brne, kde som predtym zila a aj som tam planovala rodit, ale zivot to zariadil tak, ze som na Slovensku 🙂 . Povodne sme chceli ist rodit do Topolcian, lebo statisticky vyzeraju ako najlepsia porodnica (najnizsie percento epiziotomii napr. + velke percento porodov do vody), ale po prehliadke som bola velmi sklamana pristupom porodnej asistentky, tak sme hladali dalej a tak sme nasli Dunajsku Stredu. Este vyzera fajn porodnica v Bojniciach a v Handlovej, no a este v Banskej Stiavnici, ale tam nemaju vanu, aj sme sa pytali, ci by sme si mohli priniest vlastny porodnicky bazen (daju sa kupit v Rakusku), ale povedali nam, ze to by neslo (asi kvoli tomu, ze tam je malo miesta). Inak sa nam tam pacilo... ale je to prilis daleko.

Myslim, ze tie porody doma v zahranici su aj preto bezpecnejsie ako v nemocniciach, lebo zeny, ked su v domackom prostredi, sa citia uvolnene a rychlejsie rodia, cim maju nizsie percento komplikacii. Ked ma zena strach napr. z neznameho prostredia, z cudzich ludi atd., moze sa jej porod aj zastavit, babatku sa moze dostavat menej kyslika a uz tu mame komplikacie. A samozrejme v nemocniciach su nebezpecne bakterie, ktore doma nie su.

weronique1
12. feb 2009

avicena: ahoj, typy na humanne porodnice by zaujimali asi nas vsetky. bohuzial musim skonstatovat, ze v ramci BA mi humanna nepride ziadna....ak nechces z akehokolvek dovodu svoje odporucania zverejnovat, tak ich posli do IP pls aj mne.

etnicka
12. feb 2009

Podla mna by prave bolo dobre taketo infosky zverejnovat, vsade sa len nadava, tak nech niekto aj pochvali 😉

klaudia74
12. feb 2009

Ahojte! Tak ja vidím veľmi veľkú súvislosť medzi komplikáciami počas pôrodu a nepriravenosťou (hlavne psychickou) a vedomím či hlbokým podvedomím strachom mamičiek zo samotného pôrodu. Mám o tom toho veľa preštudovaného, ale tvrdím to hlavne na základe svojich skúseností a rozhovorov s niekoľko desiatok mamičiek. Keď som sa rozprávala s takými, ktoré mali nejaké komplikácie počas pôrodu, každá (!) mamička sa sama od seba priznala, bez toho aby som sa na to pýtala, ako ťažko prežívala psychicky svoje tehotenstvo, ako sa toho celého bála alebo ako veľmi nebola pripravená na pôrod...
Všetky ženy, ktoré majú citlivú intuíciu a dokážu veci vnímať hlboko, vedia a tom, že pôrod je na 95% psychickou záležitosťou - je to obrovská katarza, najhlbšie otvorenie sa, byť pri tom a v tom, keď sa spojí nebo so zemou. Bohužiaľ sa o tomto hovorí veľmi málo... napr. na kurzoch prípravy na pôrod... a už vôbec nie u gynekológa či pôrodníka...
V tomto vidím veľký nedostatok, že o tom veľa žien pred pôrodom vôbec nevie... Nikto im nepovie, ako majú počas tehotenstva pracovať na sebe, komunikovať s bábätkom vo svojom brušku, ako spracovať nepríjemné pocity a zbaviť sa strachu, dostať sa do psychického stavu radosti a očakávania... A je veľmi smutné, že pôrodníci a PA vnímajú pôrod ako rutinný lekársky zákrok (česť vínimkám!!!), a oni sami majú najväčší strach z toho, aby sa "niečo nestalo".
Myslím si, že som sčasti aj odpovedala na otázku, prečo je pôrod doma bezpečnejší. Určite s tým súvisí to, že tie mamičky, ktoré sa rozhodnú rodiť doma, sú na to pripravené - a nielen čo sa týka fyziologickej stránky pôrodu, samozrejme aj to je veľmi dôležité, ale hlavne sú pripravené prežiť ten najhlbší zážitok v živote ženy, sú pripravené zažiť najväčšiu pokoru a otvoriť sa...

etnicka
12. feb 2009

klaudia, pekne si to napisala 🙂

majalina
13. feb 2009

ja som sa prveho porodu nebala,nevedela som coho.... tehotenstvo uplne bez problemov, po par mesiacoch byvania v novom meste sme sli na najblizsiu porodnicu, manzel, teda vtedy priatel, chcel byt pri porode, aj bol, asi takto........
pred polnocou , den pred terminom, som pocitila jemny odtok plod. vody, teda priatel posudil, tak sme zavolali sanitku, tam mi poleziacky odtiekla voda vovelkom,, kontrakccie zacali postupne po polnoci v nemocnici.
priatela poslali domov, ze ako prvorodicke po odteceni pl.vody to dlho potrva. na sale sama, ziadne ine pacientky, obaja v novom prostredi, bez toho aby sme vedeli, co mozme co nie, on siel domov, sestricka bubat, a ja sama v rychlo sa stupnujucich kontrakciach....sestricka bola pri mne asi raz
podla mna, oteckovia co chcu byt pri porode, by mali byt hlavne v prvej dobe porodnej oporou.a mohli mu dovolit ostat aspon kym nepride ina rodicka, alebo nas dat rovno do boxu, ktory sme si zaplatili.... moj si zaplatil, no cakal doma, ja sama, hlupucka, ani som sa nespytala kde najdem sestru, ani mi to sama nepovedala, kontrakcie, bolesti takmer bez pauzy, tlaky na konecnik brutalne a dovolat sa sestricke tazko, najst tiez, ledva som chodila.....
ked dosla, sestricka myslim, dala mi klystir a nechala na wecku ani neviem ako dlho, pre mna vecnost, mozno hodinu, viac.......tam moj najhorsi zazitok, trauma.....jedina do druheho porodu...
ked ma sestricka po pozrela, potom co sa za mnou zastavila, tak ze mozme rodit, rychlo volat muza, lekara, ani ma neholila, polohy ukazala take ako to spomalit..ked uz ti chlapi mali dojst(lekar, muz)
len co dosiel muz, 3krat som potlacila a bolo, o 5.h rano
doktor neviem, ci sa mi vobec pozrel aj do tvare, muz samozrejme pupocnu snuru neprestrihol, ved sa nas nikto nepytal....my sme tiez nevedeli, co sa mame pytat
tak za tych vtedy 500korun mal 5min. predstavenie
odbocila som od temy, no teraz mame doma internet e mozem sa viac dozvediet o vsetkom co sa tyka porodov
termin druheho porodu mam 24.februara, nemam strach z porodu ako takeho, ale z toho, aky bude pristup zdravotnikov.....
brala by som urcite dulu, no kazdu korunku nam treba....
a som za prirodzeny porod, samozrejme, ak je vsetko ok a nic tomu nebrani
citala som knihu o porodoch doma, v ceskej rep. , na slovensku neviem ci su ludia, ktori by zobrali na seba tu zodpovednost.....aj zeny, co sa na nieco take daju musia mat tehotenstvo bez problemov, tak preco nie
aj take sa moze zvrtnut , no mam dojem , ze este stale sa berie tehotenstvo ako choroba s 9mesacnou inkubacnou dobou.....
pritomnost duly urcite pomoze , a to aj tym, ze skor presadi poziadavky tehotnej
aj ja som so sebou nechala robit co mi povedali, ani som nemukla ziadne otazky....prvorodicka v uplne novom prostredi....
teraz som nasiaknuta informaciami, dufam, ze na osoh, nie skodu, len sa bojim, za ak sa budem tentokrat vela pytat a cosi aj odmietnem(klystir urcite, no kupila som si pre istotu Yal), budem pre nich automaticky problemova pacientka...
a to si asi nebudem pisat porodny plan, len tak v duchu pre mna..
mam este malo odvahy, no dufam, ze budem tentokrat, uz coskoro aktivnejsia co sa mojho porodu tyka
fandim a drzim prsty dulam, nikdy som sa takymi vecami nezaoberala, no som sama mamickou, tak sa to uz tyka aj mna
a ockujem aj sestru, co studuje medinu, nech sa da na gynekologiu, ze treba vela veci zmenit 😉 a v buducnosti chcem rodit doma 🙂

klaudia74
13. feb 2009

Etnicka, dakujem! 🙂
Majalina, ak ti mozem poradit, porodny plan si napis a zober si ho so sebou! A nestaraj sa, co si o tebe budu mysliet, to ti moze byt jedno, aj tak ich uz viac neuvidis - hlavne aby vedeli, ake mas predstavy o svojom porode a nech sa aspon snazia... Ja som tiez urobila tu chybu, ze som si myslela, ze ked som sa porozpravala s porodnikom a povedala mu, ako si porod predstavujem, ze to uz pisat nemusim, ale nabuduce bez porodneho planu urcite rodit nepojdem!
Ten Yal bude dobry, to som mala aj ja a uplne v pohode, nic som necitila. Myslim si, ze sa aj sestricky budu tesit, ze si si to priniesla.

julia225
13. feb 2009

Ja som sa prave pre toto porodu nebala, pretoze som otehotnela v UK a prve prehliadky som tam absolvovala, oni beru vsetko v pohode a stale ma chvalili ako to vsetko dobre zvladam a ze je vse ok, vse mi vysvetlovali...
tu pri poslednych navstevach lekara, ked som sa opytala no a vsetko je v poriadku? mi povedal, to nechajte na mna....
keby som bola este tehu raz, isto nechcem rodit na slovensku, teda v sk porodnici, doma alebo aspon v rakusku...

etnicka
13. feb 2009

majalina, drzim Ti palce, nech Ti ten druhy porod vyjde podla Tvojich predstav a verim, ze ak budes aktivna a povias dost jasne, co a ako chces a co nie, aj to tak bude 😉 Tiez si myslim, ze je dobre mat porodny plan a dat ho vsetkym, co mas pri porode.

Julia, nie vsetci doktori su taki, aj ked je pravda, ze vela z nich este stale na rodicky pozera ako na nesvojpravne kravy. Musime sa pytat a ozyvat, aby to nase dcery potom mali lahsie a lepsie 😉 Myslim, ze aj v slovenskych porodniciach sa daju vybavit prijemne podmienky na porod. Tiez som rozmyslala nad Rakuskom, kedze som tam zila, aj nad Ceskom, ale ked uz zijem tu, pripada mi tak nejak sebecke utekat inam. Chcem aj ja svojou troskou "zabojovat" za lepsie zajtrajsky 😉

julia225
14. feb 2009

No, etni aj ja som bojovala a vyklula sa z toho poporodna depresia a ziadne kojenie...sorry...
viem, ze nie vsetci dr su taki, ale hlavne starsi...teda aspon ja mam lu skusenost, teraz mam vynikajucu doktorocku a ruky jej bozkavam, zlata osobka...
Krasneho Valentina babky...cmuk

etnicka
14. feb 2009

julia, to mi je luto, ze si mala po porode taketo trable ☹ dufam, ze uz si v pohode.

majalina
14. feb 2009

baby, to s tym porodnym planom neviem do akej miery u nas v meste funguje, mam doma od znamej, co ho mala sebou, sice sa s lekarom o tom rozpravali, no vidiet ho nechcel nik(asi si pomysleli, nech si hovori, my to urobime aj tak po svojom....neviem)
a mala aj ona sama pocit, ze ju kvoli tomu beru ako problemovu ¨
moj gynekolog je v poho, no aj moje cele tehotenstvo, tak cely cas som nekladla otazky. no ked som sa pred tyzdnom spytala, ci mam utekat rychlo do porodnice ak odtecie pl. voda, ako to bolo pri prvom, alebo mam cas a pockat doma na kontrakcie, tak povedal, viete, vy mi davate take otazky.....treba ist
kedze ma dovolenku a posledne jednu ci dve poradne mam priamo v nemocnici, mozno tam sa cosi dozviem a budu zhovorcivejsi , dufam
a ten plan teda skusim napisat, ved za to nic nedam..dik

lienocka235
14. feb 2009

majalina.. ono skusenosti moje a z okolia ak nemas zazmluvneneho lekara tak je ti porodny plan v podstate na nic... lebo na poradne chodis pokazdy krat inemu lekarovi / tie posledne poradne v porodnici/ a teda nevies kto ta nakoniec odrodi... a potom ked uz pride k porodu.. tak nie kazdy lekar je ochotny to citat. resp. aj z toho nieco splnit.. lebo realne pri tebe aj tak nie je.. akurat tak porodne asistentky..

ak chces uplatnit nejake svoje poziadavky pri porode.. tak je dobre si zazmluvnit bud lekara.. alebo porodnu asistentku... mne by napr. uplne stacila PA .. mala som pohodovy porod...

ja osobne som za to aby pri porode bol clovek /ci uz lekar alebo porodna asistentka, prip. dula/ ktora ma aspon trochu pozna.. vie a respektuje moje nazory a pod... preto som si aj lekara gyn. vyberala takeho co chodi aj k porodom a poznal presne priebeh mojho tehu... a aj mna... a bolo to osobne, ludske.

myslim si ze je to aj pre porodnika ak zenu pozna..

etnicka
15. feb 2009

tiez si myslim, ze je velmi dolezite mat pri porode ludi, ktorych poznam a ktorym doverujem. Skoda, ze sa za to musi platit, ale stoji to za to.

julia225
15. feb 2009

etni, hned ako sa mi prestalo tvorit mlieko(cca 1tyzden po porode,ked mi pichli injekciu) tak depresie skoncili...som oka ...ale mam zle spomienky na komentare sestier z novorodeneckeho...velmi zle ☹

etnicka
15. feb 2009

☹ to je mi luto. No co, boli to kravy. Na buduce bude lepsie 😉

dulaluba
23. feb 2009

pekny dnik zienky.
majaline prajem dalsi porod s vacsou odvahou.
pravdou je, ze niektori lekari naozaj nemaju cas a chut citat nase porodne priania. u nas mame vo zvyku ist si ho nechat podpisat ku primarovi. samozrejme, ze ak sa vyskytne akakolvek komplikacia a treba rychly zasah, tak ziadna mamka nepovie nie. a osobne si myslim, ze porodny plan je potrebny minimalne pre nas - zeny. a snad, ked ich niekolko sto 😎 nechame v porodniciach, tak pridu na to po com tuzime.
avicena, myslim ze tie tipy by si mohla dat rovno tu, pretoze dobre treba chvalit a to i verejne.

co sa tyka toho urcenia rizika pre porod doma - v holandsku je vypracovany bodovy system, ktory im vyborne funguje. je obsiahli ale funkcny. okrem toho, porodne asistentky aju v krajinach kde su povolene (nie len bezne) porody dpma so sebou aj lieky, uterotonika, oxyocin a vsetk yzakladne pomocky.
ale zase na druhej strane uznavam, ze keby bolo prostredie v porodnici prijemne, nemali by zeny dovod zamyslat sa nad porodmi doma. myslim, ze kazda ktora na to mysli ma za sebou nejaky zly zazitok prave z nemocnice.
bolo by uzasne, keby boli porodnice domacke, lekari a porodne asistentky zname a rodicky zenami, nie kusmi. nemozem zavrhovat vsetok personal, preotze osobne poznam aj skvelych lekarov aj PA, ale niektori by sa mali naozaj zamysliet, kde by spolocnosti viac prospeli. 😖

citujem avicena: "Stále mi chýba jedno vysvetlenie a naozaj po ňom pátram, v čom sú tie výsledky pôrodov l doma lepšie ako v pôrodnici ? Ja som našla len jedno vysvetlenie, nozokomiálne nákazy s ktorými má problém veľa krajín EU. No SR je jednou z krajín, kde ich je najmenej. Minimum v porovnaní napr.s Anglickom. Rada s tebou o tom podiskutujem."
okrem tychto nakaz je zname ze pri vybere (uz sme zase pri tom urceni rizka) je porod doma - co sa tyka novorodeneckej umrtnosti - s vysledkami na tom tak isto, ako porod v nemocnici. no a v neposlednej rade z pohladu zeny - je to prijemne, pohodlne, moze tam byt manzel, mozu tam byt blizko starsie deti, same zname osoby, pohoda, klud, ziadne ranne o siestej hodine rannej MERANIE TEPLOTY, ZIADNE STRIEDNAIE SLUZIEB ATD. ATD. ATD. to vedia rozpravat prave tie mamky, ktore doma rodili.

a na zaver - ano, chcela by som aby bolo v porodnici uzasne. nie je vela zien, ktore su natolko silne a pripravene, aby rodili doma. nie kazda z nas moze a chce doma porodit. preto sa my zeny musime snazit, aby sa ku nam v porodnici spravali slusne a aby sa snazili nas repsektovat a pod. ale ked nic nepovieme, nic nedosiahneme.

osobne mi nevadilo, ze ma ppvazuju za cudnu 😀 , skor som sa na tom bavila a oni nakoniec videli, ze maju so mnou menej starosti, ked ma nechaju na pokoji. takze tak. 🙂

babulka
23. feb 2009

Dulaluba, z toho co si napisala ("ale zase na druhej strane uznavam, ze keby bolo prostredie v porodnici prijemne, nemali by zeny dovod zamyslat sa nad porodmi doma. myslim, ze kazda ktora na to mysli ma za sebou nejaky zly zazitok prave z nemocnice") mi vyslo, ze tie porodnice v Holandsku a tych krajinach, musia byt poriadne otrasne, kedze zeny rodia doma 😀
Nie, vazne, ja by som si doma rodit netrufla, a prave a vdaka mojmu prvemu porodu budem rodit iba v porodnici. A pokial to bude mozne, tak s dulou (moj manzel by asi nebol dobry sparingpartner), aj ked by som si opat vybrala Kramare, ale tam to vraj nie je dula - friendly, tak neviem. Nebudem spekulovat, zatial nemam ani len tuzbu po druhom babatku 🙂

Este jedna vec ma zarazila - starsie deti pri porode? Ved porod je napor na psychiku dospleleho, nie to este dietata. Vidiet mamu v bolestiach, dieta si to urcite nespoji s prijemnym. A teenageri maju spravidla k sexualite vlastnych rodicov velmi specificky odmietavy postoj, tak asi by pri porode byt nechceli. A priznam sa, neviem si predstavit, ci prave toto tuzia deti vidiet...asi skor nie.

dula_renka
23. feb 2009

babulka...nemyslím si, že by sa húfne začalo rodiť doma. Ale pravdou je, že by bolo vhodné sa zamyslieť, prečo chcú slovenské žienky rodiť doma, keď majú všetko v *luxusnom* prevedení v nemocnici. Miesto poučiek o tom aké je to nebezpečné, bolo by vhodnejšie urobiť niečo preto, aby to bolo domáckejšie v pôrodnici 😉

A čo sa týka starších detí pri pôrode. Je to dané spôsobom života aký žijú v rodinke. Ale sú aj také deti, ktoré by radi boli pri mamine aj v takej to chvíli. Osobne jednu šestnásťročnú mladú dámu, ktorá prejavila záujem byť pri maminke poznám 🙂. Škoda, že sme si zvykli na to, že naše deti túžia hlavne vidieť zabíjanie v telke a musíme uvažovať, či je vhodné, aby videli niečo, čo je prirodzenou súčasťou života. ☹

babulka
23. feb 2009

Reni, vies, ze som to tak nemyslela, ze "Zabijanie v telke"... myslim ale, ze porody nikdy neboli "rodinnym teatrom", aj v minulosti, ked zeny rodili doma za pomoci babice neboli pri rodicke manzel, deti... Mozno tak za Ludovita XV., ked sa v izbe rodicky stretol cely dvor a ocakaval prichod naslednika tronu.
Len ma to zarazilo, ze deti pri porode...neviem, malo by byt na rozhodnuti "dietata" ci to chce vidiet alebo nie, aj ked dieta (povedzme do takych 11-12 rokov) to aj tak nemoze pochopit, teda vsetko s porodom spojene. Ze k tomu patri bolest, mozno krik, krv, mylsim, ze to skor vydesi, ako upevni rodinne puta...
....aj ked, samozrejme, vec nazoru. Nechcem tu rozputavat vasnive debaty.

K tym porodom doma - len zvedava otazka - ako sa riesi situacia, ked by pri porode v nemocnici pristupil lekar k okamzitej sekcii? Caka sa na sanitku a vezie sa do nemocnice? Asi ano - ale pri akutnych sekciach rozhoduju sekundy a minuty... Kto by mal mat zodpovednost v pripade, ze sa nieco stane matke alebo dietatu?

dula_renka
23. feb 2009

Ja viem babulka ako si to myslela, ale ako som to písala, tak mi to prišlo na rozum. Bojíme sa, že by malo dieťa traumu z pôrodu a nebojíme sa, že by mohlo mať traumu zo zabíjania v tellke. To mi pripadá smutné ☹.
Veľmi záleží na povahe maminky, niektoré žienky nemajú potrebu kričať, skôr si zatancujú alebo zaspievajú a to môžu aj s deťmi 😉 . Každá to vníma inak a myslím, že sa to skôr spája s takým naturálnym spôsobom života. A tá predstava asi ťažko príde pri pohľade na petržalské sídlisko 😉
Čo sa týka tej sekcie. Lekár sa v nemocnici môže rozhodnúť na poslednú chvíľu, lebo operačka je vzdialená len pár metrov. Pôrodná asitentka to samozrejme na poslednú chvíľu nenecháva. Pokial pôrod postupuje normálne a bez medikamentov, tak má priestor na príchod do pôrodnice. Bola som na dvoch prednáškach Ivany Konigsmarkovej a popísala takéto situácie. Keby Ťa táto problematika zaujala, tak si prečítaj Rozhovor Jany Doležalové s registrovanou porodní asistentkou Ivanou Konigsmarkovou: Hovory s porodní bábou. Skvelé čítanie, nie len o pôrode a tehotenstve ale aj o ostatných životu tak prepotrebných veciach. 😉

dulaluba
25. feb 2009

nazivo zatial nie, ale videla som niekolko filmov a stretla cca 7 (pokial som spocitala vsetky) zien, ktore rodili tak, ze boli pri nich aj starsie deticky. a vobec to nebolo traumatizujuce. prave naopak. nejde tam to, nutit to dieta tam byt, ale ak prejavi zaujem, neodhanat ho. deti to beru ako prirodzenu vec, ak to my berieme tak isto. vacsinou zeny pri domacich porodoch nekricia. je to skor euforicka ako stresujuca situacia. zase to suvisi s tym, co som pisala uz minule. a dokonca - na niektorych klinikach v zahranici povoluju pristup aj detom - ale vyzera to tam "kapanek" inac ako u nas. 😕
odporucam filmy - deti mora, orgasmic porod a pod. tak to uvidite 😎

k cisaraku nemam co dodat - je to naozaj tak ako pise renka - nic sa nekomplikuje za sekundu a porodna asistentka prave tym, ze je s matkou PO CELY CAS, tak vie dopredu rozoznat priznaky akehokolvek problemu a ma teda cas odist s mamkou do porodnice.

babulka
25. feb 2009

Dakujem za informacie, je vidno, ze ste zeny na svojich miestach, odpovedate s kludom aj na otazky takeho zadubenca, ako som ja 😀 Ak budem mat este nejake zvedave otazky, mozem sa pytat? Lebo ja som asi bohuzial ten pripad, ze som za "neprirodzeny" porod,a le s dulou 😵

dula_renka
26. feb 2009

babulka, kludne sa pytaj. Porod je Tvoj 🙂 a najlepsi je taky, aky si predstavujes. Aby si s nim TY bola spokojna, aby si ho prezila podla SVOJICH predstav. Ked si stotoznena s medicinskym postupom, je to v poriadku. Ziadna dula tu nie je na to, aby Ta kritizovala za Tvoje rozhodnutia, ale aby Ti bola oporou v akomkolvek rozhodnuti. Niet nad to, ked si maminka po porode povie, takto som si to predstavovala, alebo povie, bolo to lepsie, ako som cakala 🙂.

etnicka
26. feb 2009

Ahojte, dlho som tu nebola. Nastali u nas velke zmeny - na poslednu chvilu sme sa rozhodli ist rodit do Anglicka. Je mi trochu luto, ze to bude bez duly, ale zase budem mat porodnu asistentku, ktora sa bude starat len o mna 🙂 no a samozrejme manzela. Potom sem napisem, ako nam to slo 😉 .

Velmi sa mi tu paci to, ze zena si moze vybrat, ako chce rodit, nikomu nic nevnucuju. Ak chce rodit prirodzene, moze rodit doma alebo v porodnom dome, alebo v nemocnici. Ak chce rodit medicinsky s epiduralom, nie je problem. Tu rozhoduju rodicky a nie system. Parada 🙂

kannah
26. feb 2009

veru etnicka, skoda, ze clovek musi cestovat tak daleko pre taku samozrejmost

etnicka
26. feb 2009

No, hej. Zase mam z toho zazitok na cely zivot 😀