Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

nika22
6. mar 2009

etni ty budes tusim rodit v Anglicku. Drzim palce nech ti vsetko vyjde podla tvojich predstav. Vies mi povedat ako je to v Anglicku so zltackou mimca? co som sa tu docitala, maminy idu na druhy den po porode domov. Ale zltacku more mat babo na 3. - 4. den. My sme boli v nemocke kvoli tomu 6 dni. Ako sa to potom v Anglicku odkontroluje?

etnicka
6. mar 2009

ahoj nika, ano, po porode (ak je vsetko OK) sa ide na druhy den domov a potom k tebe kazdy den chodi porodna asistentka, skontroluje teba aj babatko, pomoze, poradi, vysvetli, keby sa objavili komplikacie, navrhne liecbu (pripadne vas posle do nemocnice). PA chodi na domace navstevy 2 - 4 tyzdne, podla toho, ako kto potrebuje (niektore maminy potrebuju menej pomoci, niektore viac).

etnicka
9. mar 2009

Krasne 🙂 aj som si poplakala 🙂

dulaluba
11. mar 2009

ahojte 🙂
maminka henika,
u nas nie je obvykle, aby bola dula priamo pri sekcii. ale viem o jednom pripade, kedy dula v ramci praxe pri tom bola, lebo ta mamka ju jednoducho nechcela pustit. a vzhladom na jej psychicku pohodu sa lekari radsej rozhodli zobrat dulu so sebou. bolo to v ruzinove. myslim ze tiez stala len pri hlave a zhovarala sa s mamickou.

ale dula ti moze byt napomocna hlavne po porode. uvedeim priklad - jedna moja mamka mala tiez naplanovanu sekciu, ale tuzila byt potom s babatkom aj na izbe. kedze vsak este nebola schopna sa sama o babatko postarat, chodila som za nou na par hodin denne, aby boli spolu. ale podmienkou je, ze su obaja v poriadku a ze ma mamka samostatnu izbu.
tak bol i vlk syty i koza cela 😀 cez den bola s babatkom, ja som sa onho postarala co sa prebalovania a tak tykalo, prikladali sme ho k prsnikom, proste mamka bola kludna, lebo mala drobca pri sebe a zaroven sa onho mal kto postarat. a na noc si ho zase zobrali na novorodenecke, a ja som isla domov.
asi na treti den uz bola mamka schopna postarat sa o babatko aj sama, takze ma tam uz nepotrebovala.
vsetko zavisi od toho, ako sa dohodnete s personalom. vsetko sa da, len treba ist za tym, co si zelas.
drzim palce!!! 🙂

maminahenika
11. mar 2009

ahoj dulabuba, ďakujem za radu 😉
ja som o tom rozmýšlala, že čo ak by mi tam otecka pustili po sekcii, keď už ináč pri nej nie. Keď budem rodiť cez týždeň, a väčšia dcérka nebude chorá, tak v tom prípade určite bude v škôlke, a muž by mi mohol ostať tam po sekcii, pár hodín. Ale ako si to aj hovorila, závisí to od personálu.
A ak budem rodiť cez víkend, tak by tam asi určite nešiel, keďže bude mať so sebou aj našu druhú dcérku 🙂 Takže neviem. Raz som to vydržala, síce som bola niekoľko dní v šoku z toho čo tam bolo ☹ ale zotavila som sa z toho, a tretí deň som aj ja zvládala byť s malou.
Idem v piatok k môjmu pôrodníkovi do Blavy tak sa na tieto veci určite spýtam. Raz som sa ho spýtala na to, či by mohol byť môj manžel pri sekcii, vtedy mi hovoril, že určite nie. Ale to, že po, o tom sme sa nezhovárali. Niekto mi povedal, že vtedy by som mala radšej spať, než tam vláčiť manžela. No neviem, po prvom som nevedela spať, vtedy som sa cítila veľmi sama. No mala som bolesti, ale asi by bolo dobré tam mať vtedy manžela, nie? 😅

dulaluba
13. mar 2009

urcite je dobre si aj pospat. i ked niekedy to, vdaka hormonom nejde.
osobne som po cisarskom bola rada, ze je tam manzel a aj spala som s ovela vacsim pocitom bezpecia. 🙂 je to individualne, ale osobne by som to urcite znova chcela tak, aby pri mne bol niekto blizky.
drzim palceky. 🙂

maminahenika
13. mar 2009

no teraz som už určite na tom, že prihovorím manžela na to aby tam so mnou zostal po sekcii. Raz mi už na to povedal áno, takže v tom pevne verím 🙂
ináč teraz som prišla v Blavy, malinká má 2800g-ov, takže je oveľa väčšia, ako moja prvá dcérka bola 🙂 keď vydrží do konca, asi bude mať aj 3,5kg 😀

luciauk
20. mar 2009

nika22, vsetky moje deturence mali zltacku, s dvoma som bola na slovensku v nemocke 8 a 12 dni a s tretim v anglicku hned doma. davali sme ho na zahradu na slniecko a midwife mu brala krvicku na kontrolu do nemocnice. a to takym perom z paticky, ani krv mu netiekla, ani nepipol 😉
druhu dceru som rodila v sukromnej klinike, lebo mali kreslo, ale aj po 2 rokoch, co sa tym chvalili, tak nebolo rozblene 😲 😲 😲 takze klasika po leziacky. tu som rodila posediacky na posteli. myslim, ze to je standard. 😉
drzim ti palce, aby si nasla doktora, ktory je ustretovy a vyhovie ti 😵

sok
29. mar 2009

ja

dula_renka
23. apr 2009

Ahojte maminky, tusim sme zaspali 😀 . Poslednemu prispevku som neporozumela

dulaluba
12. máj 2009

dobry den zenicky - mamicky 🙂

dovolte, aby som vas v mene slovenskych dul pozvala na koferenciu v poprade. viac info aj prihlasku najdete na
http://sites.google.com/site/respektkporodu/.

tesime sa aj na vasu ucast... 🙂

viac info vam s radostou poskytnem na t.c. 0903 213 593

pekny den...

magdal1
23. máj 2009

ahoj dulalubka 🙂 dufam,ze sa v Popade stretneme (Magdalena Zilina), zaujimali by ma pribehy zien ktore rodili s dulou, ci pri puorode mohol byt manzel aj dula, kde rodili....

lenka03
17. jún 2009

Dula_renka pri kolkych porodoch si uz bola a ako vnimaju lekari a zdrav personal tvoju pritomnost pri porode?

danu
5. aug 2009

duska1122 • Dnes o 19:22
ahoj narazila som na zaujimavu temu o dulach aky mate na ne nazor a mate nejake skusenosti s nimi?

lauraa • Dnes o 19:39
ano aj nie....informacie sa mi dostali k rukam dost neskoro (tyzden pred porodom)...urcite by som pri dalsom dietati na dulou rozmyslala.... 😉

etnicka
23. aug 2009

na duly mam velmi pozitivny nazor, mali by byt standardne pri kazdom porode, pokial si to rodicka zela.

bezaz
26. aug 2009

duska ja som mala dulu pri porode a jednoznacne bude aj pri dalsom {ak sa podari} 😉

etnicka
22. sep 2009

ahojte, uz tu dlho nikto nepisal a je to skoda. Mate niekto skusenosti s dulou?

magdal1
23. sep 2009

ahoj etnicka, ja mam zajednanu dulu k tretiemu porodu 😉 , velmi sa tesim, je to Lubka Lapsanska

etnicka
23. sep 2009

🙂 magdal super, tak Vam drzim palce a potom pls poreferuj 😉

ewelyne
23. sep 2009

baby, nejake referencie na dulu v BA? pozeram na zoznam a neviem si naslepo vybrat...pripadne este tie co su momentalne na kurze co prebieha a vo februari by uz boli v zacviku. Poznate niekto niekoho? vdaka velika..

etnicka
24. sep 2009

ewelyne my sme mali dohodnutu Hanku Celusakovu, je mi velmi sympaticka (na koniec sme boli zial bez duly, lebo sme rodili v zahranici)

julia225
28. sep 2009

ahojte babule, Lubka je super, uzijete si to pozdravujem vas,tak mam po prvom dulom kkurze, ktory bol bozsky!!! DAKUJEM!!! 😉

etnicka
1. okt 2009

ahoj Julia, tak super, pamatam sa, ze si tu pisala, ze ides na kurz a uz mas po 🙂 ten cas ale leti. Aj ja sa chystam na kurz teraz v januari, uvidime, ci ma vezmu...

julia225
1. okt 2009

nemam po, len som absolvovala prve vikendove stretnutie. po budem mat o rok 🙂

giza
13. nov 2009

Julia prajem prijemne studium a co "najhladsi duli" rozbeh v Ruzomberku.... a apropo, ked som sem nakukla, sla som so zamerom, jedna stranka aj o najaktualnejsej zostave dul na Slovensku ma Lubka tu (len pre ostatne maminky co su tiez zvedave je to dobre tu uviest):

Ewelyne aj pre teba aktualizacia ak nemas este...

sites.google.com/site/lubadula/zoznam-slovenskych-

Etnicka chcem sa podakovat za take pozitivne prispevky tu na MK voci dulam i ked viem, ze nie sme vsetky z jedneho cesta, viac menej som rada, ze si dalsou z tych co ma dobru skusenost s nami a s ktorou sa tu podelis ..... 😉

magdal1
13. nov 2009

ahojte, ja sa velmi tesim na porod s dulou. MAla som zajednanu Lubku Lapsansku, ale kedze byva od nas daleko.....dohodli sme sa a nasla mi "studujucu dulu" priamo zo ZA. Rada by som mala pri porode dulu aj manzela, takze sa to budem snazit vybavit. Krasne porody vam prajem a potom urcite napisem svoju skusenost s dulo 😉

etnicka
13. nov 2009

magdal drzim Ti palce, urcite to bude super 😉

giza, rado sa stalo, aj ked velmi nerozumiem Tvojej sprave 😅

giza
15. nov 2009

Magdi vela stastia vo vybavovani, aj ja som tak podobne sla s mamickou tu v TN a uspesne... 😉

Etnicka, citila som ze som to nejak blbo dochomolila, tak v jednoduchosti:

dik ze o nas tak pekne tu na konikovi pises... 😉 - to je zrozumitelnejsie 😉 a takto to ozaj staci...

vlastadula
17. nov 2009

Milé maminky..Tie, ktoré chcete využiť služby DULY, radšej sa dopredu u svojej potecionálnej duly presvedčte, či ňou naozaj je. Ja sama som totiž v mojom regióne objavila "dulu", ktorá ňou vôbec nie je a hrdí sa tým, že jej naše OZ dúl, dalo tú možnosť, poskytovať svoje služby, čo sa vôbec nezakladá na pravde. 🙄 Každá seriózna dula, naša kolegyňa, sa Vám vopred preukáže svojím preukazom a kontaktom na stránku dúl, kde je uvedené, či tieto služby môže poskytovať. 🙂 Dopredu totiž musíme absolvovať aspoň polovicu kurzu pre duly a až potom môžeme vystupovať ako dula vo výcviku. Od spomínanej duly to teda vôbec nie je kóšer, že sa prezentuje ako dula, lebo nemá vôbec žiadne poznatky z kurzov a teda ani nevie o čom je reč, odhliadnúc aj ten fakt, že ju to nestálo žiaden čas, námahu a ani nemalé finančné prostrriedky.. 😒 Toto sa medzi slušnými ľudmi a voči svojim klientám nehodí a nerobí...