Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

etnicka
17. nov 2009

vlastadula a kto to je?

giza
17. nov 2009

Vlastadula iba poopravim, ze nie sme vsetky este aktualizovane na strankach dul (dufame, ze uz cochvila to bude zmenene). Preto som aj zverejnila ten odkaz na Lubinu stranku kde je to aktualizovane..

vlastadula
17. nov 2009

Ano gizi, máš pravdu, ale spomínaná pani ešte ani nezačala študovať a to je podstatný rozdiel... 🙄 To by som aj ja mohla tvrdiť, že som britská premiérka...cha.cha... 😀

giza
17. nov 2009

vlasti, 😀 ....ja som nenapisala nic take, ze je studujucou a viem o spominanej pani posobiacej v blizkom mojom ale viac v tvojom okoli, a tiez viem, ze neni studujucou... 😉 , ved prave preto som uverejnila tu stranku Lubkinu!( kde neni rozhodne tato pani spomenuta) a hlavne tiez preto, ze na dulej stranke nie sme uverejnene tie (a aj ja), ktore uz toho mame viac za sebou ale ani sme este skusky nezlozili, tak preto.... 😅 Drz palceky, rada by som to stihla uspesne ukoncit v januari .... 😉

dulaluba
27. nov 2009

pekny dnik zienky.

dakujem vlasticke, ze na to upozornila, ze sa pri mamickach mozu niektore zeny prezentovat ako duly i ked nimi este nie su. prosim mamky aby si na to dali pozor.
tu najdete clanok o tom ako ma dula vyzerat: 🙂 :
http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=ako-...

a kedze mame stale problem s aktualizovanim nasej dulej stranky - je to urobene v nejakom sialenom programe 😨 , tak som dala aktualny zoznam vsetkych slovenskych dul, aj studujucich tu:
http://sites.google.com/site/lubadula/zoznam-sl...

a este - ak ma niekto zaujem stat sa dulou, tak i cerstva pozvanka 🙂 :
http://sites.google.com/site/lubadula/kurz-pre-...

toz tolko 🙂

ejasmeja
29. nov 2009

ahojte!
velmi som sa potesile tejto teme a v buducnosti, ked uz bude moje dietatko na svete, si tiez chcem urobit kurz duly. lebo tu na Sk je toho zatial velmi malo, co sa tyka prirodzenych porodov a prirodzenej strostlivosti o buduce mamicky. takze vsetkym dulam, ktore sa svojmu povolaniu venuju aj napriek podozrievavemu postoju (asi vycsiny) porodnikov dakujem! ste uzasne a velmi potrebne! ja viem, ze sa to tazko rozbieha a myslim si, ze je to hlavne koli neinformovanosti a nezaujmu mamiciek. ale verim, ze casom sa "zobudime" a budeme si svoje porody chciet vychutnat a naplno prezit vsetky zeny.
stranku duly.sk uz mam prestudovanu a hladam dulu, ktora by so mnou bola pri mojom porode a pripadne mi poradila aj porodnicu, s ktorou ma dobre skusenosti. dakujem za vsetky informacie! 🙂

ejasmeja
29. nov 2009

som z Presova, ale netrvam na porode v Presovskej nemocnici. pripada do uvahy aj to, ze pocestujem niekem, kde su lekari ochotni respektovat moje priania a maju ludsky pristup. prosim teda o informaciu, ci taka porodnica na Slovensku vobec existuje a kde a budem rada, ked sa mi ozve aj dula, ktora by so mnou bola ochotna byt pri porode. termin 22.maj sa moze posunut na skorsi termin. myslim, ze som otehotnela trosku skor, ako mi to vypocitali podla menstruacie. ale nemalo by to presiahnut 2 tyzdne.
este raz vdaka za info 🙂

etnicka
29. nov 2009

ejasmeja co som pocula, tak najviac respektuju v Banskej Stiavnici a v Handlovej.

magdal1
30. nov 2009

pripajam este Ruzomberok, da sa rodit len pri porodnej asistentke p. Removcikovej a moj porodny plan cely schvalili. 😉

giza
30. nov 2009

Ejasmeja aj TN porodnica je ustretovou pokial nemas komplikacie - ci ako to nazyvaju aby som bola presna - takze ak mas "fyziologicky priebeh porodu" tak s porodnym planom ani nemusis ist, staci im iba povedat svoje prianie... 😉 ..len to je kapanek dalej od Presova...

etnicka
30. nov 2009

magdal mala si nejake specialne poziadavky v PP?

alenk
30. nov 2009

ahojte, viete mi povedat meno porodnika v ba, ktory je ochotny rodit s dulou? neviem si takeho lekara ani len predstavit ;)

etnicka
30. nov 2009

alenk v Ruzinove sa bezne s dulami rodi. Ja by som sa asi spytala konkretnej duly 😉

alenk
30. nov 2009

no, a co inde ako ruzinov? napriklad kramare? a to meno lekara ma zaujimalo aj preto, ze si prave vyberam lekara, tak by som mozno skusila dakeho pokrokoveho.

ejasmeja
30. nov 2009

dievcata ahojte! dakujem za informacie! 🙂

magdal1
30. nov 2009

pre mna prirodzene 🙂 , ale pre niektore porodnice asi specialne, v podstate mat sukromie pocas porodu s doprovodom, ziadne urychlovace, poloha na vypudenie dietatka taka aka mi bude v danej chvili vyhovovat, bez epiziotomie, prilozenie babatka na brusko, osetrenie na mojom brusku, prilozenie,mat babatko neustale pri sebe, neockovat - zhruba takto nacrtnute

ined
1. dec 2009

Ahojte, je tu niekto z KE, kto mal pri porode dulu? Zvazujem dulu pri porode, ale neviem sa celkom rozhodnut. Pri prvom porode som mala manzela, ktory teraz nechava rozhodnutie na mna. Bola by som radsej, keby bol s dcerkou doma, ale pri porode nechcem byt sama.
Taktiez rozmyslam, ci si mam vybavovat nej. lekara. Na poslednej kontrole mi gynekologycka naznacila, ze by bolo lepsie niekoho si vybavit. Mam vsak pocit, ze bezproblemovy porod mi ziadny lekar nezaruci (ak si ho aj vybavim) a ak su v nemocnici vsetci dobri odbornici, tak je to potom jedno...
Ach jaj, ako sa rozhodnut? 😖
Vdaka za postrehy a nazory 🙂

ined
1. dec 2009

Snad som napisala do dobrej temy 😅

magdal1
2. dec 2009

ahoj ined, tu je link - zoznam dul. Myslim,ze je to skvela vec mat pri porode dulu. Sama sa musis rozhodnut, ce chces byt sama, s manzelom alebo dulou. 😉 http://sites.google.com/site/lubadula/zoznam-sl...

alenk
7. dec 2009

je lepsie si dohodnut k porodu dulu alebo lekara? stale mi pride sialene platit si lekara 7000, ktory si aj tak o mojom porodnom plane bude mysliet ze je to blbost a ze som ujeta ☹
ved niekto ma v porodnici odrodi a ked tam bude osoba ktora sa vyzna a ktora ma podpori, dula, a u ktorej chapem kde tie peniaze, a mensie ako u lekara, idu....
vazne uvazujem nad tym ze je to lepsie, co si myslite? ste tu niektora ktora mala aj lekara aj dulu? pripadne len dulu?
dakujem za kazdu skusenost

ewelyne
7. dec 2009

ahojte, poznate PA ktore maju zahranicnu licenciu???zhanam.diky

ejasmeja
7. dec 2009

ahojte! ja si radsej zaplatim dulu, ako lekara. dula so mnou urcite bude a bude mi pomahat. a neccehm, aby mi zbytocne niekto zasahoval do porodu a komentoval moje rozhodnutia. tak nezabudajme dievcata, ze lekara mame pravo odmietnut, ak s nim nie sme spokojne. nemam na to, aby som si zaplatila lekara a riskovala, ze nakoniec mi ani k porodu nepride, lebo bude trebars na dovolenke alebo nieco take... ale porodny plan si necham urcite schvalit. dokonca uvazujem nad alternativou, ze pri porode bude dula aj partner. dula na pomoc a partner na obranu 😀

giza
8. dec 2009

Ejasmeja 😉 😀 ....asi uz mas vybratu dulu....alebo este hladas? Sprav ako to citis, ci potrebujes....drzim palceky..

ejasmeja
9. dec 2009

Giza, este stale hladam, zatial nie som rozhodnuta ani kde budem rodit a chcela by som sa poradit prave s dulou, alebo s viacerymi, ake maju skusenosti s roznymi porodnicami. pisala som mail Lubke, ale zatial sa mi neozvala naspat, tak snad sa este ozve. a dakujem za povzbudenie 🙂
ty si snad tiez dula? 🙂

giza
10. dec 2009

mam to v hesle v nicku.... 😉 .

Odkial si? ak smiem vediet...kludne napis IP ak mas viac otaziek na duly (popripade mas vsetky duly aj s mailovymi kontaktami na webe a rovno nam napis vsetkym - budes mat aspon z coho vyberat)....aj ked viac menej je vsetko na nasom webe duly.sk a tiez pod strankou Lapsanskej, ktora tu je vyssie spominana ( kde je aj ten aktualizovany zoznam dul)...Obvikle tu prispievaju aj dalsie...vid. Lubka, Vlasta, atd...asi predsviatocne pripravy vrcholia...veru aj ja by som uz mala zacat vypekat...sa mi tento rok do toho moc nechce... 😖

bezaz
10. dec 2009

tak ja som mala aj manzela, aj dulu, aj kvazi dohodnuteho lekara... ked porovnam porody, ake mali kamosky, bolo to 100 a 1, kazdopadne, ak raz budeme mat aj druhe dietatko, znova si k porodu zavolam "nasu" pani dulu 😉

magdal1
10. dec 2009

bezaz- a kde si rodila,ze Ti povolili 2. ludi pri porode, lebo na toto som narazala, ze ako sprievod k porodu muoze byt len 1 osoba ☹

vlastadula
10. dec 2009

Milá Zuzi...Díky za dôveru a teším sa na naše spolubojovanie pri druhom pôrode. 😉 Myslím, že pôrod Ninky sa nám vydaril, najmä tá nezabudnuteľná chuť na plnenú papriku.... 😀
Magduš, treba si len obehnúť, alebo obvolať pôrodnice a uvidíš, kde sa ako k tomu postavia. Ja osobne by som sa radšej išla mrknúť osobne, aby som to prostredie videla a bola tak v obraze. 🙂
V našej pôrodnici v Bojniciach môže byť otec a aj dula. Príkladom je hore spomínaná Zuzka - Bezaz.
Všetkým prispievateľkám do tejto, ale aj druhých tém prajem pekné a spokojné Vianoce a nech Vám vyjde všetko to najlepšie na konci tohto a v celom budúcom roku... 🙂 😵 😅

giza
11. dec 2009

magdal1, aj v TN sa daju dvaja ludia.... 😉

magdal1
11. dec 2009

dakujem 🙂