Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

dulaluba
13. jan 2010

pre vsetky ostatne zienky - najma vychodniarky... 😎
je nas tu dul na vychode malo!!!!
podte na kurz, viem viem ze je daleko, ale podte i tak. 🙂
pozrite tu:
http://sites.google.com/site/lubadula/kurz-pre-...

nelaaa
14. jan 2010

Ahoj, pridavam sa k dulinkam, a tesim sa na podnetne diskusie 🙂

giza
16. jan 2010

ajoj Nela 😉 ...som rada, ze sa pridas...

ejasmeja
17. jan 2010

dulaluba, dakujem za info 🙂
ja by som na kurz hned sla, ale teraz je prvorade tehotenstvo a porod. ked uz dietatko bude na svete, tak mam v plane sa pridat k dulam na nejaky dalsi kurz. teda jasne, ak ma vyberu 🙂
mas nejake info o tom, ktora porodnica v Kosiciach je "priatelska k matkam i detom"? a kde sa da rodit aj v inej polohe nez na chrbte s nohymi hore?
vdaka dopredu 🙂

alenk
25. jan 2010

baby, duly! tak si predstavte, v Cadci este dulu nepoznaju! som sa bavila s kamoskou lekarkou, nevie co to je. tak duly 🙂 hor sa na cadcu 🙂

giza
26. jan 2010

mozno len nebola pri takomto doprevadzanom porode... 😉

alenk
26. jan 2010

tiez som si myslela, ale vraj by sa to k nej dostalo, o "naturalnych" mamickach maju prehlad 😉 aj o ich "nepredstavitelnych" poziadavkach 🙂

ale tak ak tam uz nejaka dula bola, tak nic, som len rada

nelaaa
28. jan 2010

Vela lekarov nevie, co to je. Ja som hovorila pred casom s nasou detskou doktorkou, a tiez nevedela, teraz uz vie 🙂 a celkom sympaticke je, ze sa jej to aj paci 😉

baby2310
28. jan 2010

dobrý deň, máte niektorá aktuálny zoznam dúl hlavne v banskobystrickom kraji? lebo na www.duly.sk je neaktuálny, už som písala niekolkým a už nerobia prax, ďakujem.

nelaaa
28. jan 2010

Ahoj baby, stranka zatial nie je aktualizovana, ale Lubka ma druhu, kde je zoznam aktualny... tu je link: http://sites.google.com/site/lubadula/zoznam-sl... . Ktore duly su momentalne aktivne, resp. maju termin volny, ktory potrebujes ty, to neviem, a nevieme to nikdy ani medzi sebou... skus jednotlivym napisat mail, ci zavolat... len info... ci robia, a ci maju ten termin volny... verim, ze svoju dulinku aj v BB najdes 🙂

baby2310
28. jan 2010

ďakujem pekne, už aj na to idem 😉

vionna
3. feb 2010

Ahojte Duly 😉

chcem sa opýtať, prečo je pre mnohé z vás také dôležité ísť do pôrodnice radšej ako oficiálne dula ako sprievodná osoba?
Nie je to jedno? Ide vám len o tie "dotazníky" a oficiálne potvrdenia? To vám naozaj neuznajú pôrod, keď tam budete inkognito? Nie je dôležitejší názor rodičky, ako názor lekára, ktorý príde často na koniec alebo PA, ktorá je tam málo...? A často je ich postoj odmietavý... ja chápem,že sa to dá sfalšovať, ale popis rodičky, plus foto, nejaký list atď. nepostačí, aby vám ten pôrod zapísali do tej vašej knižky? Niekedy je fakt lepšie ísť inkognito... ale poniektoré z vás to silia... a tým odrádzajú rodičky...
a ešte, prečo sa platí aj dule v zácviku,keď ešte nie je oficiálne dula?
Špeciálne kvôli tejto téme som sa tu zaregistrovala. Ďakujem vopred za vaše názory a odpovede...robíte peknú prácu...

deniseee
6. feb 2010

Ahoj Vionna,
na cast otazok si dovolim ti odpovedat... Duly musia mat zabsolvovany isty pocet porodov, ktore oddoprevadzali na to, aby mohli dostat certifikat. Samozrejme, oficialne oddoprevadit. Porod kedy ste inkognito vam naozaj "zaratany" nie je. Samozrejme, ze nazor mamicky je velmi dolezity, no tak ako je dolezity mamickin, je dolezity aj lekara. Dula nijako pracu lekara neznevazuje, a ani jeho nazor. Tie dotazniky su spatnou vazbou pre duly, potom vedia, co maju zlepsit, na com popracovat.
Ja si nemyslim, ze duly silia to, aby ste si brali dulu oficialne, a pokial mamicka naozaj dulu chce, tak ju neodradi.
Dule v zacviku (pritom uz davno moze mat vzdelanie ukoncene... len je bez certifikatu) platite z viacerych pricin. Aj dula v zacviku ma narok dostat za svoju pracu zaplatene. Stravi s vami cas pred porodom, niekolko hodin pri samotnom porode, co je fyzicky i psychicky narocne, navyse uz si zaplatila ona sama mnoho penazi za vzdelanie a x inych veci, ktore suviseli s jej vzdelanim. Si predstavte, ze investujete do svojho vzdelania xy penazi a casu, boli by ste od rodiny, a ked by ste prisli do prace, niekto by ocakaval, ze kedze ste nova, tak budete dva roky pracovat zadarmo... Aj kvoli inym veciam si dula v zacviku pyta peniaze. Mnohe maju vlastne deti, aby nam mamickam mohli ist k porodu, musia na ten cas, ked budeme prec, zaplatit opatrovatelke, ktora sa o ich deti postara... nieco platia ako cestovne za mamickou a zase domov... Preco si myslite, ze by dula mala mat s vami vydavky povedzme 50 Eur, a robit to zadarmo... aj deti dul v zacviku chcu jest... a zobrat peniazky z rodinneho rozpoctu, dat ich na to, aby mohla Dula v zacviku oddoprevadzat mamicku, a nakoniec nedostat ani to, co sama do toho vlozila... myslim, ze syndrom vyhorenia by prisiel velmi rychlo, a nakoniec by pracu dul skutocne nemal kto robit...

baby2310
6. feb 2010

Ak môžem pridať svoj názor:
Mne sa zdá absolútne logické, že sa platí aj dule v zácviku, veď predsa absolvuje ozaj s vami všetko tak, ako už certifikovaná dula 😉
Povedzme si úprimne, keby ste nastúpili do novej práce na 3-mesačnú skúšobnú lehotu(napríklad by ste dokonca ani neštudovali taký odbor, čo sa v dnešnej dobe stáva často) a šéf by vám povedal, že kým ste v zácviku peniaze vám nedá.... ako by ste reagovali???
Dula certifikovaná alebo zatiaľ nie, si predsa prešla náročným, aj finančne, štúdiom a má právo dostať zaplatené za takú krásnu prácu, ktorú vykonáva...
Ja som chcela veľmi dulynku k pôrodu, ale žiaľ, zatiaľ mali všetky obsadené termíny, tak nebezpečne v okolí môjho termínu...hoci teda vraveli, že je nepravdepodobné, že porodíme v ten istý deň, ale čo ak??? čo ak budem práve rodiť a zavolá maminka, ktorá má prednosť,je samozrejmé, že bude musieť utekať k nej, tomu rozumiem, ale bolo by mi to strašne ľúto ☹ ☹ ☹
Touto cestou by som sa preto chcela opýtať, dulynky, som druhorodička, termín mám vypočítaný na 18.3.2010 a som zo Zvolena priamo, čiže ak by ste mala niektorá voľno alebo by ste o niekom vedeli, komu by moje indície vyhovovali, budem sa tešiť na akúkoľvek odpoveď 😅 😅 😅

baby2310
6. feb 2010

A ešte vionna: ty nechceš povedať, že pri tebe bude pri pôrode dula? nechápem prečo.... ked idem k zubárovi, nevravím, že idem k strýkovi, aj na gynekologickú prehliadku idem predsa ku gynekologovi a hoci dula nie je zdravotný personál v takom pravom slova zmysle... má právo byť nazvaná tak, aký má titul 😉
Ja by som bola hrdá, že okrem manžela bude pri mne aj dulynka, veď nech sa všetci dozvedia, aké krásne povolanie robia 😀 😀 😀
A hlavne sa mi zdá divné nazývať v podstate cudziu pani alebo slečnu mojím osobným či dokonca rodinným doprovodom....je to dula, má poslanie, je tam presne preto pri mne pri pôrode, lebo som chcela dulu a tak je to správne si myslím 😉 😉

dulaluba
7. feb 2010

pekny den zienky...
na mnoho otazok uz odpovede prisli... len zhrniem. 🙂
duly v zacviku mozu ist oficialne k porodu az po absolvovani minimalne polovicky kurzu. a naozaj potrebuju potvrdenie aj od personalu. ale nielen kvoli certifiaktu. ten dotaznik, ktory im davaju je pre nich a pre cele zdruzenie najlepsia spatna vazba, aby sme vedeli co robime dobre a co treba zlepsit.
peniazky si zasluzia i duly este bez certifikatu... mnohe z nich uz maju velmi vela skusesosti, len este nemaju hotove zaverecne prace a pod. v podstate mamky platia za cas, pozornost, za sluzby, nie za certifikat...

a preco chceme ist do porodnic za duly? po prve preto, ze v tej nasej nas uz i tak poznaju... robit sesternicu piatim zenam rocne je minimalne podozrive 😀 , a po druhe preto, lebo ako duly dodrziavame eticky kodex, ktory napriklad oteckovia, sestry mamky a kamartaky dodrziavat nemusia. ak otecko vynada personalu (to je len priklad) - v podstate mu nikto nic nemoze. ak sa dula nevhodne sprava - kazi reputaciu celeho zdruzenia.
preto robime vsetko pre to, aby sme tam isli naozaj ako duly. (i ked vynimky mozu byt...)
mne osobne by uz v kezmarku nitko neuveril 😉 ze som len kamoska - dokonca i ked tam s kamoskou idem, uz sa spravam ako dula... slusne 😀

tak si uzivajte bruska a deticky - s radostou... 🙂

giza
8. feb 2010

pekne ste to tu opisali /zodpovedali... 😉

ewelyne
12. feb 2010

ahojte, tak ja sa uz neviem dockat porodu s mojou dulinkou 😵
potom dam vediet 😵
drzte nam palce 😉

eridani
12. feb 2010

Ahojte, tiez som zvazovala k porodu dulu. Ale kedze som tak super narocna, ze by som chcela aj manzela aj dulu a dokonca aj aby mi vlastne dieta nebrali tesne po porode, tak mam v BA smolu. Ako som zistovala, tak ani jedna z tych troch porodnic, co tu mame v kraji, nie je ochotna to akceptovat. Scasti kvoli ich postupom - tu by este bol aky-taky priestor na vyjednavanie, scasti kvoli preplnenosti - a tu si uz clovek nepomoze, ked raz maju mensi pocet porodnych sal ako aktualne rodiacich zien (co sa stava vraj pomerne casto), tak s tym nic nenarobia ani keby chceli. Zeny tesne po porode (pred tym nez ich daju na sestonedelie) stravia tie 2 hodky na chodbe a babo na novorodeneckom. Bratislavska realita. ☹

ewelyne
12. feb 2010

eridani, ja som z BA 😉 poslem IP, pri mne sa bude striedat dula s manzelom, dvaja tam naraz nebudu, ale striedat sa mozu 😉 a porodny plan mi podpisali komplet aj co sa tyka mat babo hned pri sebe...s dokonca v BA 😵 tak uvidim aky bude real, kedy mas termin?

ejasmeja
12. feb 2010

ewelyne! drzim palce! potom ocakavame zazitky! 🙂

eridani
12. feb 2010

ewelyne: to sa divim, lebo mne vsade tvrdili ako sa to neda a ze su preplneni. Je ale fakt, ze som to neobehala osobne. Som teraz uz hodny cas nachladnuta a s teplotou, bolavym hrdlom a nadchou som sa tam velmi trepat nechcela. Tak osobne snad clovek vybavi viac ako telefonom. Porodny plan spisany tiez nemam, ale asi budem musiet ked uz mam take nadstandardne poziadavky. 😅 Termin mame na zaciatku aprila. Posli mi pls tu IP a skusim nieco vybavit.
Vy to uz mate naozaj za par, tak sa drzte, nech vsetko vyjde podla vasich predstav a urcite daj vediet ako to cele prebiehalo.

magdal1
12. feb 2010

ewelyne; nech vsetko Dobre bude, hlavne radost z porodu aby si mala Ty aj babatko 🙂

bettynka222
21. feb 2010

ahojte babulky 🙂

tiez by som chcela porod s dulou. som ale na rizikovom, tak nejake dochadzanie na opacny koniec republiky nie je mozne 😒 mozem chodit do BA, ale mozno by bolo najlepsie, keby mohla dala prist za mnou, pripadne by bola z blizkeho okolia. mozete mi niekoho poradit? 🙂

dulkagabulka
22. feb 2010

Bettynka, som tu pre teba i pre ostatné mamičky z Trnavy a okolia 🙂

bettynka222
22. feb 2010

ahoj gabiiiiii 🙂

etnicka
22. feb 2010

ahojte, zase sem nakukam 😉 dulinky, velmi Vam fandim a pri dalsom porode uz urcite nejaku mat budem, lebo pri tom prvom mi chybala, aj ked manzel pomahal super. Predsalen to je "len" muz a nemoze sa uplne vcitit do rodiacej zeny.

dulaluba
26. feb 2010

betynka, duly su na to aby prisli za tebiu domov 🙂

luciauk
27. feb 2010

eridani, napíš potom zážitky 😉

eridani
1. mar 2010

luciauk: potom napisem. Len dufam, ze nejaky cas este ostaneme v kope. 😀 Som v 36tt, ale male je mensie, tak si hovorim, ze mame este cas.
Zatial by mohli popisat zazitky tie, co to uz maju za sebou.