Dula - starostlivosť o tehotnú. Robí to niekto?

zvedavamt
15. feb 2007

„Dula“ je starý grécky názov, označujúci špeciálne vyškolenú ženu, ktorá poskytuje starostlivosť ženám počas tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia.
počuli ste,že by to niekto robil? je to naročne? ako je to vlastne platene?
http://www.duly.sk/index.html

bezaz
19. nov 2008

etnicka dik 🙂

etnicka
19. nov 2008

bezaz 🙂 uz aj ja by som chcela mat babatko vonku

vilocka a nemozes ist do inej porodnice, kde moze ist aj manzel aj dula? Z Nitry to mas kusok do Topolcian napriklad, aj ked tam duly moc nemusia...

vilocka
19. nov 2008

etnicka, rozmyslala som aj nad inymi alternativami, levice, galanta atd... Ale na kazdu nemocnicu som pocula aj dobre aj zle, takze tazko dopredu povedat, ktora bude lepsia. A potom, v konecnom dosledku sa asi budem chciet co najskor dostat do nemocnice, ked to na mna pride, a potom bude asi ta nitra predsa najlepsim riesienim. Preto sa chcem vopred positit, aby som nebola nemilo prekvapena. A preto aj tuho rozmyslam nad dulou 😉 .

etnicka
19. nov 2008

vilocka urob to tak ako my - napis si porodny plan a chod sa aj s nim kuknut do vsetkych porodnic, ktore by pripadali do uvahy. A tam, kde sa budes citit najlepsie a kde Ti najviac vyjdu vustrety, chod aj rodit. Na to, co kto o konkretnej porodnici povedal, sa vykasli - nie je mozne ulahodit kazdemu. Dolezite je to, aky mas z toho pocit Ty sama 😉

dulaluba
20. nov 2008

etnicka - uplna pravda. vrele to odporucam vsetkym mamkam. 🙂
co sa tyka zasahovania do porodu - nie, dula nemoze zasahovat. nemoze povedat - nestrihajte a pod. moze sa pokusit diplomaticky na to upozornit mamicku, ale naozaj tym, kto moze nieco nahlas povedat je otecko.
ale... uz samotna ritomnost duly vedie zdravotnikov k akemusi ludskejsiemu spravaniu. - preto nas aj v niektorych nemocniciach neoblubuju. naozaj si nemozu v tej chvili dovolit napr. kricat na mamku alebo nejake ine velke "fopa". neviem ako sa to pise. 🙄 ale zasahovat alebo bojovat - naozaj nie.

pokial viem v nitre este ziadna dula nebola. ale treba sa ist opytat a hlavne si nejaku najst. obavam sa, ze v nitre ziadnu nemame. ☹

vlastadula
20. nov 2008

Vilocka, ak by Ti to nevadilo a chcela by si prísť rodiť k nám do Bojníc, môžeš sa na mňa ako na dulu obrátiť. 😉 Kontakt na mňa nájdeš na www.duly.sk. Nitra nie je tak ďaleko a mali sme od Vás už asi 5 maminiek. 😕 Všetky boli veľmi spokojné. 🙂 Nablízku máš dulu v Šintave- Evku Kavoňovú-tiež ja na stránkach dúl. Radšej si však zisti podmienky v pôrodnici, lebo ako vravíš, dulám nie sú moc naklonení 🙄 .Držím palce a kľudne sa mi ozvi na mobil, alebo na mail. 🙂 🙂

etnicka
20. nov 2008

"faux pas" sa to pise 😉

dulaluba
21. nov 2008

dakujem etnicka. 🙂

etnicka
21. nov 2008

😉 snad som to dobre napisala

dula_renka
21. nov 2008

etnicka uz som ta bonzla Lubke, za tie preklady..... 😉 😉 😉

vlastadula
3. dec 2008

Dovoĺujem si ohlásiť všetky tehuľky, budúce maminky, ktoré počuli niečo o dulách, alebo už pomaly aj uvažujú nad jej službami počas svojho pôrodu, aby si prečítali skvelý článoček od Ľubky Lapšanskej v decembrovom čísle VITALITY, 😉 kde veľmi pekne opisuje, ako vlastne vyzerá spolupráca duly s maminkou a hlavne s jej partnerom. 🙂
Dovolím si povedať, že po svojich skúsenostiach s partnerom pri mojom "dulení", mám také isté skúsenosti ako autorka a veľmi sa z toho teším. 🙂 🙂 Som rada, že moja služba mamičkám, má pre ňu samu ale i pre jej partnera zmysel. 🙂 Ďakujem!

etnicka
3. dec 2008

da sa ten clanok najst aj niekde na nete?

vlastadula
3. dec 2008

Ahoj etnicka, pozerala som to na nete, ale je tam zobrazená len titulka a obsah decembrového čísla. Inak, tento časopis je mesačník a bývajú tam dobré články, 😎 no a podľa Tvojho mena na fóre usudzujem,že máš k etnickým veciam a vôbec ku všetkému "prírodnému" blízko. 😉 Určite Ťa čítanie zaujme. Pa-pá.. Držím palce až do krásneho ukončenia Tvojho tehotenstva! 🙂 🙂 🙂

etnicka
3. dec 2008

🙂 dakujem velmi pekne, ja som ale chudobna a nemam na casopisy ☹

dula_renka
3. dec 2008

ahoj Vlasti, ty si sem prišl tak nevhodne, ked som bola ja v tahu 😒

rinuska
9. dec 2008

pôrod s dulou má len samé pozitíva , ale žiaľ dovolím si konštatovať , že je zatiaľ len pre tých majetnejších , čo je škoda , ale samozrejme chápem - nič nie je zadarmo a ak by som si mala vybrať plateného pôrodníka , alebo pôrod s dulou , tak určite vyhrá dula 😉
nečítala som celú diskusia , takže ak som bhola neaktuálna , tak mi to snád odpustíte 😎 🙂

etnicka
9. dec 2008

podla mna to drahe nie je, skor mi to pripada velmi lacne, ked vezmem do uvahy, ako dlho a intenzivne musi dula pri porode pracovat. Ale je skoda, ze to nepreplacaju poistovne zatial...

vilocka
9. dec 2008

vlastadula - precitala som si ten clanok, je fajn, dik za info. 😉
dula Renka...stale som nezistila ci je v nitrianskej porodnici moznost mat pri sebe dulu, ale myslim na teba dnom i nocou 😀 a coskoro sa ozvem. 😵

dula_renka
9. dec 2008

vilocka to je od teba pekné 😉 , nemám pri sebe notes, pozerám na tvoj termín, ale tuším už v tom termíne obsadená .... neviem presne

etnicka
9. dec 2008

renka napis prosim nejake novinky z prace 😉 mna to velmi zaujima, hlavne nejake zaujimavosti a vyvoj, ktory si postrehla... samozrejme tato prosba je aj pre vsetky ostatne duly tu 😉

vilocka
10. dec 2008

eeeej Renka ☹ , tak mi prosim ta daj vediet, ci si vtedy volna, aby som vedela, ci mam rieist duliu otazku dalej 😀 . Ozaj a co ak sa stane, ze dula bude mat dva porody naraz? Niekedy aj motyka vystreli, porod moze prist kedykolvek...

vlastadula
10. dec 2008

Milá viločka, dobrá dula si musí veľmi uvážene vybrať a vymedziť svoj čac pre svoje klientky. Nedá sa sľúbiť svoju pomoc mamičkám v približne rovnakom termíne, pretože väčšina z dúl drží pre svoju klientku tzv. pohotovosť už od 38.týždna, takže si to môžeš domyslieť, že by od nej bolo nekorektné slúbiť sa v rovnakom čase naraz viacerým maminkám. Ak by však niektorá porodila skorej, môže sa tej druhej ohlásiť, ak by jej to takto vyhovovalo. Nesmieš však zabudnúť aj na to, že duly sú poväčinou zamestnané ženy a musia si vtedy nielen v práci, ale i doma zosúladiť svoje povinnosti. No a ono niekedy to rodenie s klientkou aj dulu, keď berie svoju službu poctivo a splným nasadením, vie rodenie dosť dobre vyčerpať nielen fyzicky, ale hlavne psychicky. Maj sa krásne a pekné Vianoce.... 🙂 🙂

dula_renka
10. dec 2008

ahoj vlasti, ja som ťa zasa nestiha 😒
viločka...zatial na ten termín nemám zmluvu, iba sa mi mamička ohlásila...ešte je to ďaleko. A s tými termínami je to naozaj ťažké. Mala som mamičky, ktoré mali termíny os seba 22 dní vzdialené, ale priblížili sa k sebe a bola medzi nimi iba 5 dňová prestávka 😕 ....no to bol frmol 😲 ....ale všetko sme to zvládli. Ja časove a oni boli jednoduché úžasné....teda, ja si vlastne ani nepamatám na inú mamičku ako na úžasnú. Dúfam, že to nebude znieť otrepane, keď napíšem, že dávate zmysel môjmu životu.

etnicka
11. dec 2008

renka, to vzdy potesi 😉

luciauk
14. dec 2008

ahojte všetky, len som vás prišla pozdraviť 🙂 mne bol naozaj dobrou dulou môj manžel, ktorý až pri treťom pôrode ukázal, čo v ňom je 😉 ja mám už plný počet detí 😀 ale keby náááááhodou, tak silno pouvažujem 😉

vilocka, z vlastnej skúsenosti ti odporúčam, aby si šla do pôrodnice kde s tebou môže byť aspoň partner a keď dula, tak len plus. ale sama by som už nerodila ani za svet 😢 neboj sa vzdialenosti. nebudeš rodiť 10 minút 😉

etnicka
14. dec 2008

lucia, my chceme aspon 4 deti 😉 aby boli do paru 🙂

dula_renka
14. dec 2008

luciauk.....tak gratulujem k *duliakovi* 😉 ....to je vážne úžasné, že sa viete v takých okamihoch podporiť a prežívať ich spolu
a s tým *plným počtom* to nikdy nie je isté 😀 😀 😀

luciauk
16. dec 2008

dula renka, tak ono to nie vždy bolo tak. pri prvom pôrode som bola sama. pri druhom to nebolo ono. nedostala som to, čo som od neho očakávala, ale jeho prítomnosť už bola plus. vtedy by som veľmi prijala takú dulu 😉 ale pri treťom bol ako člen tímu. pomáhal midwife, robil čo mu kázali, im zasa hovoril, čo si ja ako želám, keďže to vedel a myslím si , že keby tam nebol a nesprával sa ku mne tak ako sa správal, tak skončím na emergendy CS. je to hodné pomenovania "mužská dula"? okrem toho si sám očistil a obliekol dieťa, sám ho pomeral 😉

a dajte pokoj s pokúšaním. nás je už dosť 😀

dula_renka
16. dec 2008

luciauk....je hoden toho pomenovania, ked si ho tak sama nazvala a tak si ho vnímala 😉
.... dobrých ľudí sa veľa zmestí ...... a krásne pokušenie 😀 😀 😀

luciauk
16. dec 2008

😀