Dvojgeneračné bývanie - dobré skúsenosti

101lucia
20. jan 2016

Prave riesime spolocne byvanie s mojimi rodicmi. Chceme spolocne kupit dvojgeneracny dom. Viem ze vela ludi ma s dvojgeneracnym byvanim zle skusenosti. Ja tiez kedze sa chceme stahovat prec od svokrovcov. Hlavny problem je alkoholizmus svokra a paranoja oboch svokrovcov + neprajni surodenci. Co ale ak su ludia tolerantni a maju spolu dobre vztahy? Moji rodicia su velmi obetavi a chapavi. S muzom vychadzaju velmi dobre a beru ho ako svojho syna a on k nim ma tiez velmi dobry vztah. Sme v takej situacii ze sme prisli na vela pozitiv ktore nam prinesie dvojgeneracne byvanie s mojimi rodicmi. Pomozu nam s detmi a neskor mi im kedze uz aj oni maju svoj vek. Prisli sme na to ze ak chceme slusne byvat v dobrej lokalite tak by sme to sami len tazko zvladli po financnej stranke. Chceme kupovat spolu, takze by tam nikto nemal mat pocit ze je votrelec, Dom bude napisany na vsetkych rovnakym dielom a pravidla si urcime uz vopred. Premyslame aj nad samostatnym vchodom. Moji surodenci nam tiez praju. Nie ze by som mala pochybnosti ale chcela by som vediet ci su aj pripady kedy naozaj funguje taketo spolunazivanie ak si odmyslite male nezhody ktore su v kazdych rodinach. Mate dobre skusenosti?

katrinka8
20. jan 2016

Odhliadnúc od tých nezhôd, premýšľala si napr. nad tým, ako to bude, napr. keď rodičia umrú? Čo potom? Ako budete riešiť dedenie, príp. vyplatenie súrodencov? Plus to, že budete mať obrovský dom a budete v ňom sami (čisto hypoteticky) - keď deti vyrastú a odídu. Tam už ide napr. aj o to, či potom budete schopní finančne taký dom utiahnuť.
Už ste žili spolu niekedy? Lebo ono je obvykle iné, keď s niekým dobre vychádzaš a berieš ho "ako syna", ale môže (samozrejme, nemusí) to úplne inak fungovať, keď ľudia žijú spolu pod jednou strechou. Plus, ako budete riešiť, napr. pozemok (záhradu, okolie domu), to zrejme bude spoločné, či? Porozmýšľať, či budete ochotní sa prispôsobovať, ako spoločné priestory využívať - či máte rovnaké predstavy napr. Je to dosť vážne rozhodnutie, osobne by som sa niečomu takému radšej vyhla, aj keď s rodičmi mám výborné vzťahy aj ja, aj môj manžel. Ale spolu by sme bývať nechceli asi 😀 Otázka je, do akej miery ste ochotní všetci sa navzájom prispôsobovať a robiť kompromisy.

janinah
20. jan 2016

Ideálne podmienky,každý v okolí je z toho nadšený 😉 otázka znie-dokedy? Je tisíc drobností,ktoré zabijú aj vola ,len námatkou- ako platiť napr. elektrinu,vy ste trebárs 4ria,oni 2ja,ale oni viac svietia,majú mrazničku starú,čo viac žerie......budú k nim chodiť návštevy,vyrušovať vaše súkromie....veľa pravdy píše katrinka nado mnou...v záhrade musí byť jeden gazda,druhí len pomáhajú,bude otec počúvať zaťa či zať otca?....
moji rodičia 70tnici žijú v dome a 6m od ich domu na jednom dvore je druhý domček,tam býva ich vnuk /môj synovec/ so snúbenicou...ale dopredu je dohoda,že chalanovi pôjde aj ich dom ako dedičstvo a aj financie tak boli urobené,že nikoho nebude už vyplácať...ale mladí nemusia ich doopatrovať,na to sme my traja súrodenci,len sa "ohľadnúť" či niekto niečo akútne nepotrebuje....
osobne neverím,že tam u vás bude každý spokojný....

katre
20. jan 2016

Ahoj luci, my byvame s mojimi rodicmi a je to super. Je to o tolerancii ale obrovska vyhoda co sa tyka deti. Syn dedovcov zboznuje a velmi nam s nim pomahaju. Az sa musim krotit aby som ich nezneuzivala na strazenie stale.)

jojo76
21. jan 2016

Jj, vsetka ta idylka raz pominie. Utekajte do vlastneho kym nie je neskoro.

pribinak
21. jan 2016

Ja by som do toho nesla! Mladi maju mat vlastne, tvoj hrad tvoje pravidla!

qidko
21. jan 2016

Ma to svoje plusy aj minusy ja som byvala u svokrovcov dva roky bolo super ale teras byvame sami a je to este lepsie moj nazor :ak mas moznost byvat samostatne urob to mladi bi mali zit sami

bonaqa2013
21. jan 2016

My my sme bývali u mojich rodičov niekoľko rokov so 4 deťmi .... môj mm povie že bolo dobre - ale asi má krátku pamäť..... postavili sme si dom v rod. záhrade - už nesadíme zemiaky na celú záhradu - lebo je tam náš dom, ale je to ešte lepšie..... Sme blízko a aj sami.... 🙂 🙂 🙂
Radšej sami ale veľmi blízko seba....

vierocka888
21. jan 2016

Ahoj. My mame odskusany kratky pobyt u svokrovcov - vydrzali sme uctyhodne 3 tyzdne - odvtedy manzel povedal ze nikdy viac, alkohol, hadky, nasilnicke sklony - hlavne, ze predtym svokrovci najlepsi na svete... potom sme sa vratili k mame, byvame spolu dokopy uz 6 rokov, manzel s mojou mamou vychadza super, samozrejme obcas pofrfle, ale je panom domu, kedze otca uz davno nemam.... cize si zijeme uplne v pohode, naklady delime, dokonca mame spolocne priestory, nie sme zvlast oddeleni... vsetko je o urceni pravidiel a hranic. A ja som aj rada ze som pri mame, lebo by ostala vo velkom dome uplne sama a nemal by sa kto o nu postarat.... takze nie vzdy je to katastrofa 🙂

vierocka888
21. jan 2016

Ahoj. My mame odskusany kratky pobyt u svokrovcov - vydrzali sme uctyhodne 3 tyzdne - odvtedy manzel povedal ze nikdy viac! Alkohol, hadky, nasilnicke sklony - hlavne, ze predtym to boli svokrovci najlepsi na svete... potom sme sa vratili k mame, byvame spolu dokopy uz 6 rokov, manzel s mojou mamou vychadza super, samozrejme obcas pofrfle, ale je panom domu, kedze otca uz davno nemam.... cize si zijeme uplne v pohode, naklady delime, dokonca mame spolocne priestory, nie sme zvlast oddeleni... vsetko je o urceni pravidiel a hranic. A ja som aj rada ze som pri mame, lebo by ostala vo velkom dome uplne sama a nemal by sa kto o nu postarat.... takze nie vzdy je to katastrofa 🙂

101lucia
autor
21. jan 2016

@katrinka8 Dedenie uz mame poriesene teraz, To si rodicia zabezpecili este pocas svojho zivota a vsetci sme sa zhodi. Dom nebude az taki velky ze by to pre nas bolo prilis velke a nezvladnutelne aj keby tam zijeme sami. Priamo zit sme spolu nezili ale travili sme vela casu spolocne pod jednou strechou ked sme chodli na navstevy a v mensich priestoroch a ziadne problemy neboli. Chodievali sme spolocne aj na dovolenky. Zahrada bude samozrejme spolocna ale to nam vobec nevadi a vieme sa zhodnut a dohodnut....v tom vobec problem nevidim.

101lucia
autor
21. jan 2016

@janinah na tychto veciach sme dohodnuti, Dame si vlastne merace aby kazdy vedel kolko minul, kurenie bude spolocne a rozrata sa na osoby. gazda na zahrade bude moj muz, to uz je tiez dohodnute, o kvietky sa postara moja mama. Navstevy vela nechodievaju ani ku nam ani k rodicom takze nejake vyrusovania urcite nehrozia..a ked aj nejaka navsteva bude tak nepojde predsa do sukromia toho druheho. Rodicia sami povedali ze vsetko nechaju na nas a prisposobia sa tomu co budeme chciet my.
Ohladom dedicstva sme uz dohodnuti ako pisem v prispevku vyssie.

101lucia
autor
21. jan 2016

@jojo76
@pribinak
@qidko
@bonaqa2013
Keby sme mohli tak uz davno byvame sami, pisem este v povodnum prispevku ze na co aby sme slusne zili v dobrej lokalite sami proste nemame dost financii, dalsia vec je ta ze moji rodica ziju daleko od nas a nam nema kto pomahat s detmi...to by nam velmi ale velmi pomohlo keby ich mame blizko.
Ziadne zemiaky sa u nas pestovat nebudu, aj v tomto sme dohodnuti...par hriadok mrkvy,petrzlenu a jahod pre deti, par krikov ribezli a to je vsetko...v tychto veciach mame uz jasno a rovnake nazory...a ako som uz pisala tak podstatne rozhodnutia nechavaju rodicia na nas.

101lucia
autor
21. jan 2016

@katre
@vierocka888
Dakujem za povzbudive slova. Vedela som ze sa tu stretnem s vela negativnymi nazormi...sama mam velmi zle skusenosti s mojimi svokrovcami..lenze oni su proste uplne ini ako my a svokor je alkoholik s majetnickymi sklonmi a robieva nam vela naschvalov...No ja proste verim ze ak su ludia rozumni, inteligentni, tolerantni a maju rovnake nazory a vobred sa dohodnu na pravidlach tak to moze fungovat velmi dobre.

mysicka36
21. jan 2016

@101lucia Ak máte vydiskutované vopred ako riešiť majetkové vzťahy pri kúpe aj pri dedičstve. Ak ste si dohodli ako rozpočítavať náklady, ako dodržiavať svoj priestor a súkromie nevidím na tom nič neobvyklé. Dokonca ako vieme treba pomoc najprv starých rodičov s deťmi a potom treba pomôcť zase starým keď už bude treba. Vela ludí žije spoločne v trojizbáku a sú tu, lebo musia. Vy chcete toto riešenie. Ak to tak cítiš, tak do toho choď. Ja za seba by som s našimi do toho išla, so svokrovcami nie. A to nie preto že si s mamou rozumiem lepšie, ale preto, že s vlastným súrodencom sa lepšie dohaduje ako so švagrovcami. Takže len z tohto hladiska. Každá rodina má svoje zvyky a vie sa podla toho zariadiť. Ty si svoju rodinu poznáš.

vevapeto
21. jan 2016

@101lucia ahoj my byvame so svokrovcami, mame vlastny vchod, teda vlastny byt - byvame nad nimi. Z negativ nepoznam ziadne, svokra nam vzdy rada pomoze, ked nestiham varit, prinesie varu, ked treba pomozeme my... Mame dobre vztahy, rozumiem si aj so svagrovcami. Mame aj veliku zahradu, pestujeme minimalne, posadi si svokra, ja jej pomozem, respektuju nas, ja som spokojna...

jojo76
21. jan 2016

Luci, zda sa, ze ste sa uz rozhodli. S rodicmi mas v tom jasno, este si to ujasni s manzelom na 100%. Hlavne aby bol on presvedceny ze to tak chce a ze to tak bude ok.
Nie ze ti bude o par rokov vykrikovat ze koli tomu ze si chcela zostat pri mamicke... to, alebo ono.
V kazdom pripade vam drzim palce nech sa rozhodnete akokolvek a nech vam to nedopadne tak ako nam 🙂

malabiba
21. jan 2016

@101lucia vlastné je vlastné....ale....vyrástla som v rodinnom dome s veľkým dvorom, záhradou, ovocným sadom a so štyrmi dospelými - rodičmi a dedkovcami a dvoma súrodencami...bolo to pre mňa úžasné detstvo, naši samozrejme mali občas nezhody s dedkovcami, ale nič vážne, všetci sme boli spolu šťastní a peňazí bolo dosť 🙂...musíte vy vedieť aké máte vzťahy, no sú aj spokojné dvojgeneračné rodiny v jednom dome

qidko
21. jan 2016

Tak potom vela stastia nech sa Vam spolu dobre byva drzim palceky potom napis ako to ide mozno pomozes aj inym dievcatam sa spravne rozhodnut@101lucia

101lucia
autor
21. jan 2016

@jojo76 Muz je tym nadseny. Ked sme este hladali byvanie sami tak sme vzdy mysleli aj na to aby tam mali svoju izbu aj moji rodicia ked budu chciet prist na navstevu..prisiel s tym on sam ze to tak chce aby na stare kolena prisli byvat k nam. Vobec mu neprekaza ze budeme zit s mojimi rodicmi. Dokonca mi povedal ze mozme mat kludne spolu aj kuchynu ale to ja nechcem. Lepsie mat vsetko zvlast aby sme si neliezli do hrncov. Tesime sa na to pretoze spolunazivanie s jeho rodicmi je pre nas oboch hrozne vycerpavajuce..tesime sa na ten klud a pohodu. My v tom mame jasno. Len ma zaujimalo ci s takymto spolunazivanim maju ludia aj pozitivne skusenosti pretoze sa to asi casto nevidi.

101lucia
autor
21. jan 2016

@qidko Ja si myslim ze ked byvat s rodicmi tak je lespie ked dcera byva u svojich rodicov pretoze dcera si s matkou porozumie lepsie ako so svokrou. A ak je ta mama normalna a nemontuje sa do vztahu svojej dcery tak si porozumie aj so zatom. Zatial co svokra si svojho synacika brani a ked je nahodou jedinacik tak je to asi to najhorsie...mam kamaratku ktora byva u svokrovcov s muzom jedinacikom a je to katastrofa. U nas to ale je o inych problemoch..ak by tu neboli neprajni ludia a svokor alkoholik tak si so svokrou rozumiem dobre a nemala by som problem jej nechat deti nastarost. Vsetko je o porozumeni, dohode a tolerancii.

cervenaruza123
21. jan 2016

@101lucia My byvame so svokrovcami, rozumieme si a vychadzame dobre, muz sa povodne ani nechcel stahovat prec, ale uz sa chce aj on 😀. Moji rodicia su mladsi, vychadzame s nimi lepsie, ale tiez by sme s nimi nechceli byvat, lebo napr. aj o vychove a o traveni volneho casu maju niekedy odlisne predstavy a samozrejme si to neodpustia a povedia. Nejde o to, ci si rozumiete, ale napr. ako viete s mamkou fungovat v kuchyni, ako minate vodu, elektrinu - poznam jednych, co sa vkuse hadaju, lebo svokrovci sa sprchuju raz za tyzden a ich deti s vnucatami, kazdy den a svokrovcom to pride zbytocne minanie vody a nevedia to pochopit. To iste elektrika, ci nebude problem s tym, ze napr. deti budu casto na pocitacoch, budete pozerat telku, pojdete na pizzu a rodicia vam povedia, ze naco, ze si citajte knihy, lebo je to lacnejsie a ze jedlo mate doma, naco idete na pizzu. Moze sa v buducnosti stat, ze budu rodicia vychovavat deti viac ako vy, pokarhaju ich za to, za co ste chceli vy, ale inym sposobom. Moze sa stat, ze budu viac casu vo vasej polke, lebo sa budu uz ako starsi a vlastne bezdetni nudit. Toto mate premyslene a rozobrate, mate s nimi nejaku skusenost? Viem a aj mamka mi to potvrdila, ze ak by sme byvali vedla nich, urcite by chodila kazdy den na navstevy, lebo co by robila sama cele dni? No ale niekedy ma clovek chut byt sam, v niektore dni. Proste s takymito vecami treba ratat a premysliet si ich. Presne aj to dedenie, ako dievcata spominaju.
Ak mate vsetko premyslene a viete, aki su rodicia, ak su chapavi, do vychovy sa vam nestaraju, nebudu vas vkuse poucat a starat sa do toho, kolko elektriny je dobre minat a kolko, tak to mate super, lebo rodicia mozu velmi pomoct, plus usetrite a tak dalej. Mozem z vlastnej skusenosti povedat, ze ak by svokrovci boli trosku viac schopni nestarat sa do nas a nenavrhovat kazdu druhu vec co robime, ako inak by sme to mali robit, tak by som tu asi aj ostala. Vztahy su dobre a navzajom by sme si pomohli. Takze nemusi to byt ze, len hovorim, musite to mat premyslene a navzajom sa dost dobre poznat. Problemy pridu aj medzi vami dvoma ako manzelmi, nieto este s inou generaciou. Musite vediet, ze ich budete vediet vyriesit

terezka1947
21. jan 2016

@101lucia ja asi nebudem smerodatna vzorka 😉
ja som byvala doma,teda pri mamke po svadbe(bohuzial,mamka zomrela velmi rychlo),ale lahke to nebolo...skratka,niektore veci museli byt podla nej a hotovo
hej,nepacilo sa to manzelovi zo zaciatku a preve mesiace boli burlive 😀 😀 😀
aaaaale..utriaslo sa to a nakoniec nebol lepsi zat

sice sme museli robit ako povedala ....ale na druhej strane,boli sme radi,ze nie sme sami...a vedeli sme,ze raz budeme mat aj svoj domov,kutik,atd
teraz sme sami,dve deti...nikto ani na 10min do mesiaca,aby ich len tak chvilu postrazil...je to na figu

radsje by som byvala s niekym a uskromnila sa,navzajom by sme si pomohli ako takto
kamaratka byva u svokry,prerobili si poschodie,maju iba spalnu,kuchynu a detsku izbu...chodbu,obyvacku a vstup maju spolocny...nemozem povedat,ze ju zboznuje,maju medzi sebou dusno trosku,ale stale hovori,ze vzdy lepsie ako ja
deti jej postrazia stari rodicia,naklady na byvanie si delia a ake take sukromie ma
takze napriek vsetkemu je rada,ze byvaju spolu a zaroven kazdy sam.

cervenaruza123
21. jan 2016

@101lucia No co tak citam, ako to mate podelene a dohodnute, tak je to super, do toho by som hned sla. U nas je napr. najvacsi problem ten, ze sa nedohodli ziadne pravidla a to je najvacsia blbost aka moze byt. Druhy najvacsi problem je, ze svokra ma ine predstavy o vedeni domacnosti ako ja, tiez stale hovorim, ze s vlastnou mamkou by som si lepsie rozumela v kuchyni a aj keby sme sa museli pohadat, skor jej poviem, ako svokre. Takze vam drzim palce 🙂.

44janica44
21. jan 2016

@vevapeto presne takto to planjeme aj my ale u mojich rodičov vlastný vchod, vlastný byt nad nimi príde mi to ako kompromis medzi domom a bytom, síce je to ako bytovka ale s vlastnou záhradou - mama je doma ocino pracuje v zahraničí doma je tak týžden z mesiaca. deti zatial nemame ale planujem popri materskej chodiť do práce na pol úväzku ak sa bude dať. nech nesedím 3 roky doma a úplne vypadnem z obrazu. čiže o dieťa sa bude mať kto postarať a samo že aj naklady nižšie a aj viac času kedže na záhradu a dvor budeme viacerí - nerada by som bola otrokom domu - z prace do druhej šichty doma upratať - dvor poriadiť navariť a potom unavena padnúť do postele....

maminalalala
21. jan 2016

my bývame u svokrovcov už skoro 7rokov a od prvého dňa je to úžasné. Ja som max. spokojná a nešla by som od nich, ani keby mi niekto byť daroval 😉 . Všetci sme tolerantní a aj keď nemusíme , trávime spolu veľa času počas dňa a veľmi dobre si rozumieme.

101lucia
autor
21. jan 2016

@cervenaruza123 kuchynu mat spolocnu nebudeme, to nechcem aj z dovodu ze ked potrebujem zohriat mlieko vnoci tak aby som nemusela behat po schodoch ku nim dolu do kuchyne. Vsetko chceme zvlast. To s minanim vody a elektriny poznam. Svokor je doma na dochodku a z nudy furt sleduje ako sa tocia hodiny. Niekolkokrat nam vypol teplu vodu a ja som nemohla okupat dieta. Je to proste arogantny chory clovek. Muz je z toho uz na nervy. No moji rodicia su uplne ini ale aj tak by sme chceli dat merace zvlast.

tortelinka
21. jan 2016

ja priamu skúsenosť nemám, vždy sme bývali ďaleko, takže nepoznám pojem stráženie detí od niekoho, j e to len na nás, ale máme v rodine príklad, môj strýko s rodinou prežili celý život s dedkovcami, a zvládali to, teraz keď zomreli obaja, sú sami v veľkom dome

kristinaanna
21. jan 2016

@101lucia ahoj, my sme ostali pri otcovi, vo veľkom dome, zo začiatku sme chungovali spolu ale postupne sme si prerobili vrch máme spoločnú kuchyňu. Tým, že muž chodí na týždňovky, je dedo veľké plus najmä v situáciach keď treba postrážiť deti 😉 a určite tiež v delení sa nákladov na domácnosť, mi to máme rozpočítané na osoby a každý si platí za seba, teda mi za štyroch a on za seba,

101lucia
autor
21. jan 2016

@44janica44 aj ja to takto pocitujem. Nasi byvaju teraz v panelaku a na stare kolena im dobre padne ked budu mat moznost vyjst trochu na dvor. Mama bude mat zahradku, otec svoju dielnicku. Pre nich je to dobra zmena. My sme aj premyslali ze pojdeme tiez do bytu..tam by sme tiez byvali pod niekym alebo nad niekym, mali by sme susedov...a takto budeme mat susedov vlastnych rodicov a budeme mat aj zahradu. Urcite lepsie toto ako byvat v panelaku s dalsimi 30timi ludmi a to este nevies na akeho suseda natrafis. Co ak si bude pustat nahlas hudbu do noci, alebo opacny pripad s ktorym maju casto ludia problemy ze maju precitlivelu susedu ktorej vadi ze ich dieta beha po byte, a tak im chodi neustale vyklopkavat na dvere.

cervenaruza123
21. jan 2016

@101lucia Nikdy nie je odveci mat spolocne hodiny, predsa len nikdy nevies. Zial v starobe clovek niekedy zacne aj inak uvazovat a stracat pamat a tak, takze treba ratat aj s tym. My sme tiez vseobecne skor ako moji rodicia, svokrovci uvazuju uuuuplne inak. Aj preto nam to nefunguje. Myslim, ze u nasich by sa to dalo, aj ked by to tiez nebolo uplne idealne, ale aspon uvazujeme rovnako