Dvojité štátne občianstvo?

dana_l
6. nov 2007

moze mi prosim niekto poradit ohladom dvojiteho statneho obcianstva. ja som slovenka, moj manzel je nemec a zijeme v kanade kde sa nam narodila dcera. tu nadobudla narodenim kanadske statne obcianstvo. moze mat este slovenske a nemecke obcianstvo alebo sa musime rozhodnut medzi tymito dvoma? srdecna vdaka za radu

erikasadek
23. apr 2009

bihan to myslis vazne s tym prevezenim... ja ti verim ale som hotova....

bihan
23. apr 2009

Erika, nestresuj, možno sa to viaže len na ľudí, korí majú TP na Slovensku, nechce sa mi veriť, že každý občan SR, ktorý umrie v zahraničí, musí byť pitvaní na Slovensku.

erikasadek
23. apr 2009

nestresujem, ale pri tych spravach, typ povionnn skolska dochadzaka pri , slovenskom obcianstve na slovensku apodobne uz mi to ide na nervy...
proste len a len povinnosti ale vyhody s mojho obcianstva neako nevidim...

bihan
23. apr 2009

Veľa som toho nenašla, ale zdá sa, že to platí len v prípade, ak má byť osoba pochovaná na Slovensku.. bez pitvy jednoducho nedajú povolenie na pochovanie.. ale zrejme ak má byť zosnulá osoba pochovaná v zahraničí, tak sa nič nedeje.. len tak hádam 😀

http://dromedar.zoznam.sk/cl/11170/326863/CO-RO...

saska.t
23. apr 2009

bihan 😀 ako napad dobre ale 😀 ... cesi ti daju na vyber bud ich alebo slovenske 😠 , mam muza cecha, ja slovenka a zijeme v nemecku, mala je nemka a slovenka, cesi povedali ze bud bude ceska alebo nie tak sme zobrali obe ktore su mozne 😉

erikasadek
23. apr 2009

bihan.. 😉

vroni
23. apr 2009

Saska, pred par rokmi (5-10, neviem presne) sa ceske a slovenske obcianstvo kombinovat smelo aj ked Cesi inak dvojite nepovoluju. Ale neviem, ci to este stale plati.
Mne z dvojiteho obcianstva plynu vyhody, ale len take subjektivne 😝 (nepotrebujem pracovne povolenie, nemusela som sa natahovat s premudrelymi slovenskymi uradnikmi kvoli rodnemu listu krpatej, menej papierovania, niektore predpisy tykajuce sa "novych clenov EU" sa ma tym padom netykaju) a celkom subjektivne tvrdim, ze ak niekde v zahranici spadnem do slamastiky a budem si moct vybrat z pomoci nemeckeho a slovenskeho konzulatu - no, co myslis, ktory si vyberiem 😝 Nehovoriac o tom, ze vela cestujem, vyplyva to z povahy mojej prace, bezvizovy styk ma viac statov s Nemeckom nez so Slovenskom a skusali ste uz niekde v tramtarii vysvetlit, ze Slovensko je v EU? (moja posledna tramtaria bola v Madride, takze na europsku informovanost by som sa nespoliehala) Nemam viac prav alebo viac penazi kvoli dvojitemu obcianstvu, ale niekedy to ulahcuje zivot.
Bihan, po novom ma OM dokonca uz aj uradne hodiny, papiere sa tam (neoficialne) dali odniest vzdy, len jedna tetula tam bola dolezita a trvala na ceste cez matriku alebo ambasadu, s ostatnymi sa dalo.....

bihan
23. apr 2009

Dôležité tetule sú najlepšie 😀

A čo napr. voľby v krajine? niežeby ma to nejako extra tankovalo, ale môže napr. cudzinec trvalo žijúci v zahraničí voliť? No a ja som ešte uvažovala kvôli MM práci, pretože keby bol ešte náhodu prevelený na opačný koniec sveta, tak sa fr. strana postará o všetky formality, ale ja by som všetko musela vybavovať sama. A tie čisto praktické výhody (vysvetlite pandrláčikovi z dominikánskej republiky, že Slovensko je v EU a naozaj nepotrebujete víza...)

saska.t
23. apr 2009

vroni no vyborne si to popisala tiez mam take vyborne skusenosti 😀

co sa tyka SR-CR kombinovanie obcianstva uz nejde asi 5 rokov a vyplyva to z ich nacionalistickej povahy a preto to zrusili /tak mi to bolo vysvetlene/ kocky cesky samozrejme nechcem na vas utocit to bolo len konstatovanie veci 😉 ja viem ze to nestoji na narode ale hlavne na politike 😉

vroni
23. apr 2009

Erika, ta povinna skolska dochadzka sa tyka len deti "cistych" Slovakov - teda ak su obidvaja rodicia Slovaci, inak nie.
Ten zakon od bihan je tiez dobry. Mne na zaklade podobnej logiky odmietli uznat rakusky rodny list (otcovstvo nebolo urcene sudom SR ale uplne normalne uznane na rakuskej matrike. Tetuska na matrike na to len: "No snad si nemyslite, ze to vy (to ako ja) budete rozhodovat, kto je otcom dietata. Na Slovensku nie!" Este zmagorena tehotenskymi hormonmi som tetusku neuskrtila 😠 , len som jej povedala, ze nemam zaujem o obcianstvo statu, ktory mi chce urcovat, kto je a kto nie je otcom mojho dietata. Takze moje chuda dieta ma len nemecke obcianstvo. Ja som si usetrila nervy, cas a spustu penazi (za preklady))

saska.t
23. apr 2009

jaj tak taku dobru skusenost nemam vroni, no asi ti len chcela pripomenut ze mozno nevies kto je otcom tvojho dietata 😀 😀
jaj no skoda ze ta pantali hormony asi by si jej to poriadne "nandala" skoda ze sa taketo veci mne nestanu, potrebovala by som sa odreagovat 😀 😀
no ja som tiez zvedava teraz som dala ziadost o slov. rodny list pre malu tak som zvedava co budu mat za problem 😉 ale tetuska na matrike v BA-Petrzalka bola velmi ochotna tak snad nic 😉

blau
23. apr 2009

Vroni, tak som sa pobavila odpadnem...tetuska dobra. Napadla ma 1 prihoda ako znami (boli piati) chceli ist do kina a tetuska pri okienku im oznamila, ze mozu premietat, ked je najmenej ludi. A oni jej hovoria no tak mi si ten siesty listok kupime. A ona teta premudrela hovori: hohoho to by mohol povedat kazdy. A s usmevom im zavrela pred nosom. Oni ostali kukat s nemym uzasom na tvari a tetuska spokojna ako im vytrela zrak. No a taky su u nas aj uradnici. To kino je ten lepsi priklad.

erikasadek
23. apr 2009

vroni, no moje deti maju po mne slovenske obcianstvo . ja som musela volat az na ministerstvo, aby som si to vybavila atam mi ten dotycny pan povedal , chystate s avratit na slovensko.. a ja nie.. tak sa nad tym netrapte,ak by ste sa chceli vratit, aza par rokova deti maju byt v skole tak ano , musite sa podrobit..
a od vtedy to neriesim...

vamonika
12. júl 2010

Ahojte, prosim Vas je umožnene mat 2 obcianstva??? Mam 1 z rodicov obcana CR . Dakujem!

yanni
12. júl 2010

@vamonika ano, ja mam tiez dve obcianstva. Nemecke a slovenske (nemecke nie je ziskane vydajom alebo podobne). Zalezi to vsak na krajine. s CR by asi nemali byt problemy.

yanni
12. júl 2010

@vroni no to je dobry for. To fakt? No ja tu v DE mam zname a tie problemy nemali. Deti maju aj De aj SK obcianstvo.

vamonika
12. júl 2010

@yanni Dakujem za odpoved a prosim nevies mi povedat ako mam postupovat pri vybavovani 2-teho obcianstva?

yanni
12. júl 2010

@vamonika mas teraz slovenske a chcela by si este aj to ceske? No ja som napr. nemecke dostala v nemcku na cudzineckom, tetus pozrela do lajstra ci mozem mat obidve a ked povedala ze hej tak v pohode. Inak, na SK ani nevedia ze mam aj nemecke. Mam pobyt aj na SK, ova v mene mi skrtli len v DE na SK ostalo vsetko po starom.

A kde zijes? v Cechach?

vamonika
12. júl 2010

@yanni Žijem na Slovensku.

bambusko
12. júl 2010

@vamonika zakon o statnom obcianstve bol novelizovany

http://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=od-17...

vamonika
12. júl 2010

@bambusko podla toho, co tam citam asi z toho nebude nic ☹ . Dakujem velmi pekne bambusko za informaciu!!!

yanni
12. júl 2010

hm zaujimave.

@vamonika ale ja by som sa predsa isla popytat ako je to s tym nadobudnutim narodenim. Teoreticky si z polovice ceska a z polovice slovenka.Narodenim mam aj ja, na zaklade dokladov=povodu.

yanni
12. júl 2010

@vamonika vycucnute z toho clanku: zhľadom na spoločnú históriu však expertné tímy Českej a Slovenskej republiky začali pracovať na bilaterálnej dohode, ktorá umožní, aby osoba, ktorá získala české občianstvo, nestratila slovenské.

Takze este pockaj a hadam aj nieco bude 😉

vamonika
12. júl 2010

@yanni Pockam a uvidim, potom zacnem konat... 😉

vamonika
12. júl 2010

@yanni Kde mam zajst? Na ambasadu? Alebo staci sa informovat na policii???

yanni
12. júl 2010

@vamonika no to ti neviem povedat. asi na cesku ambasadu kedze si to chces vybavovat zo slovensky. Ja som v Nemecku a vybavovala som si to v Nemecku. Moja mama sa sice bola vttedy spytat ako a co na matrike. A ta zenska jej povedala, ze ked ziskat v cudzej krajine ich obcianstvo Slovensko s tym nic nema. SK malo s mnohymi krajinami dohody ez si navzajom daju statne obcianstva a nemuselo sa nic hlasit. Aleako som prebehla ten clanok, tak tou blbou novelizacio vsetko pada. Ti poviem, to je taka blbost. No nech si SK trhne....

vamonika
12. júl 2010

@yanni Velmi pekne dakujem za cenne rady...budem sa pytat, uvidim ako to vsetko dopadne.

yanni
13. júl 2010

@vamonika nemas za co 😉 Viem si predstavit, ze tymto sa Slovensko, co sa tyka Slovakov bude scvrkavat.

vamonika
13. júl 2010

@yanni To mas pravdu a co by ich tu drzalo...radsej sa odstahuju do inych statov....kde je vyssia zivotna uroven.

vroni
13. júl 2010

@vamonika, novelizácia sa ťa netýka, ak je jeden z tvojich rodičov občanom iného štátu, máš dvojité občianstvo získané narodením. Inak by ma zaujímalo, ako zákon rieši situáciu, keď si k občianstvu x priberiem slovenské občianstvo (zákon neukladá povinnosť vzdať sa pôvodného) Neverím, že táto zmrdlá novelizácia dlho vydrží v platnosti.
@yanni, žiaden fór. Tetuška to myslela smrteľne vážne. Ale tiež som si povedala, nech si Slováci trhnú nohou.