Dvojité štátne občianstvo?

dana_l
6. nov 2007

moze mi prosim niekto poradit ohladom dvojiteho statneho obcianstva. ja som slovenka, moj manzel je nemec a zijeme v kanade kde sa nam narodila dcera. tu nadobudla narodenim kanadske statne obcianstvo. moze mat este slovenske a nemecke obcianstvo alebo sa musime rozhodnut medzi tymito dvoma? srdecna vdaka za radu

vroni
16. nov 2007

No, ako to bolo pred rokom 2005, to veru neviem. Teraz je to s obcianstvom tak, ako som pisala. Aj moja krpata ma (teoreticky) dvojite obcianstvo, lebo aj ja mam dve, ale obidve ma po matke. Zarucena penzia 1200 Eur je nepravda. Nakolko v Nemecku neexistuje minimalny plat, neexistuje ani minimalna penzia. Takze na zaklade obcianstva sa v penzii mozes ohanat tak maximalne narokom na socialnu podporu, ale ta je viazana aj trvalym pobytom v onom state a je v Nemecku okolo 600 Eur (alebo aspon bola pred nejakymi dvoma rokmi, teraz bude skor nizsia, lebo okresali vsetky socialne davky). A zo siestich stovak v Nemecku veru daleko nedoskaces. Dvojstupnove uznanie otcovstva dnes v AT neexistuje (netusim, ci pred tym existovalo), priznanie otcovstva dava dietatu narok na vyzivne, dedicstvo a este par drobnosti, otcovi nedava pravo takmer na nic (o vychovnom prave si moze otec tak maximalne nechat snivat. Vyhrazky typu: vezmem ti dieta, patria do sci-fi kategorie 😖 - teda ak sa tym vyhraza otec) Dvojite (a viacnasobne) obcianstvo ma podla mna vyhodu vo vizovom styku a este snad, ked sa v zahranici dostanete do neprijemnosti (lebo boh bud milostivy kazdemu, kto bude odkazany na pomoc slovenskeho konzulatu)...

denisia
18. nov 2007

zdravim, u nas je to tak: ja slovenka, partner australcan, zijeme v CR. Dieta automaticky slovenske obcianstvo po mne, a priezvisko po otcovi len ak spiseme Zapis o uznani otcovstva na matrike. Potom mozeme poziadat o australske obcianstvo pre mimi. Tak snad sa v tom papierovani nestratime.

kykynka
5. sep 2008

mamušinky která umíte německy potřebuji něco přeložit děkuji napiště mi do ID pošty

halaska22
5. sep 2008

ahoj mamicky,
ja sa chcem spytat nieco...moj maly sa narodil v anglicku a ma andlicke pbciansvo, rodny list aj pas. kde mam ist aby bol registrovany aj na slovensku? len na matriku s jeho rodnym listom? neviem ako to bude lebo sa v buducnosti planujeme vratit z uk na sk tak myslimj ze by som toto mala vybavit pre maleho predtym.
poradte mi
dakujem 🙂

erikasadek
5. sep 2008

na slovenskej ambasade, v anglicku.

halaska22
5. sep 2008

erika to az v londyne? neda sa to aj doma ked pojdeme domov niekde?

androna
5. sep 2008

halaska pokial ty mas este na slovensku trvaly pobyt tak mozes na matrike v mieste trvaleho bydliska ak nie tak jedine cez ambasadu.

halaska22
5. sep 2008

jasne ze mam trvaly doma. ved skusim na matrike a ked nie tak sa pojde na vylet do londyna... 🙂

erikasadek
5. sep 2008

pokial nemas uz trvaly pobyt, tak len cez ambasadu, ved nemusis tam ist osobne, zatelefonuj , na ich internetovej stranke si stiahni formulare, vypis a posli doporucene k nim, pridaj aj sek stoji to aj daco , tu vo francuzku je to 49 euro tak si to zisti, a potom cakaj max 3 mesiace ho mas,poslu ti ho na tvolu adresu

vroni
6. sep 2008

Prečo by sa to nemalo dat? V Bratislave je špeciálna matrika (sedia vraj kdesi na Nivách) a papiere môžte odniesť rovno tam. Oficiálne majú tri mesiace na vystavenie rodného listu, ak sa na nich pekne pousmievate, urobia to aj do mesiaca (vraj. Kamarátovi to za toľko urobili. Možno tam treba poslať chlapa)

erikasadek
6. sep 2008

ta specialna matrika, ano je cez ambasadu, ale pokial uz nemas trvaly pobyt tak ti to nevystavia takto; len cez ambasadu,

nobody
6. sep 2008

no tak kanadský získává automaticky
takže ať je Slovenka ... 😀
Německo nepočítám (pardon)

mirkaci
6. sep 2008

halaska.
ja mam 3mesacnu dcerku a tiez som jej vybavovala slovensky rodny list na slovenskej ambasade.no mozes to spravit aj na matrike na slovensku no nezabudni na jednu podstatnu vec ktoru som ani ja predtym nevedela.musis ist overit anglicky rodny list na legalization office tuna v anglicku.inak ti ho neuznaju.a tiez som musela mat preklad do slovenciny.
chod na www.fco.gov.uk a na legalise documen

erikasadek
6. sep 2008

preto , je jednoduchsie im to poslat na ambasadu oni ti prelozia overia poslu na osobitnu matriku a poslu ti to naspat domov po niekolkych mesiacoch, 😉

vroni
6. sep 2008

Erika, na špeciálnu matriku môžeš tie papiere aj odniesť, tak som to myslela. Ambasáda je obvykle pomalá, neochotná a ešte ťa zasype nesprávnymi informáciami (často, nie vždy) Baby z Rakúska (Slovenky) si to vybavujú väčšinou priamo - bez ambasády - a nie je problém (aj keď nemajú na SK trvalý pobyt)

mirkaci
6. sep 2008

erikasadek: no neviem ako u vas vo francuzsku no tuna v anglicku su na ambasade taki lenivi ze si musis vsetko spravit sama a oni ti daju len na to peciatku(overia) a poslu na slovensko.
no aspon teraz ze to zmenili a nemusis sa objednavat.uz len tam priamo ides.
ale tiez musim cakat kolo 3 mesiace kym mi to poslu.
a este jedna vec bola nova ze ak sa vydas az potom co si otehotnela tak musi tvoj manzel ist osobne priznat otcovstvo.

erikasadek
6. sep 2008

tak su hnusny , pretoze tu pekne bud osobne som priamo v parizi , ale nechce sa mi tam tahat , tak sataci ,ze im to poslem doporucene, so vsetkymi papiermi ktore si stihneml, cez net a pridam sek, a uz iba treba pockat max 3 mesiace, pre mna su tu v pohode, aspon doteraz som nemala problem.
je mi to luto; ze su taky v anglicku, asi by ich trebalo jemne udat na ministerstve, preco ambasada , jednej republiky dokaze pekne fungovat, v susednej krajine a v druhej nie, co povies?

vroni
6. sep 2008

Mirkaci, to je čo za nezmysel s tým otcovstvom? Podľa slovenských zákonov je otcom dieťaťa narodeného v manželstve manžel a je úplne irelevantné, či manželstvo trvá 10 rokov alebo len 1 deň (rátané ku dňu narodenia dieťaťa) To na čo sa odvolávajú? (možno anglický zákon?)

mirkaci
6. sep 2008

no tak ja mam len hlupe skusenosti s touto ambasadou.
kazdy ti povie nieco ine.co ta dokaze dakedy dost nasrat a vytocit..
no doteraz si sa musela stale objednat a pred 2 mesiacami to konecne zmenili.takze tam mozes len zajst.a tiez len 2-3 ludi pusti dnu v ten isty cas.ak je ich viac tak musis cakat vonku.
a tak mi to tam pripada ze ajtak tam nic nerobia.asi si tam poziadam o robotu.su otvoreny len 5hodin denne.takze fakt neviem co tam robia.

erikasadek
6. sep 2008

tak to mate blbe, tu aj ked telefonujem mimo ich pracovne hodiny tak ma konzul zobral a bez problemov aj niekolk krat, podla mna , je to otazka pracovnikov, no mate to blbe, bola som sice v anglicku , ale nikdy som iuch pomoc nepotrebovala, tak vela stastia stakymito blbcami.
pevne nervy.

mirkaci
6. sep 2008

vroni: tak aj ja som si to myslela.no ked som sla malu zapisat do osobitnej matriky na ambasadu tak sa ma pytala ze kedy sme sa brali s manzelom.lebo ak je manzelstvo kratsie nez 9mesiacov pred narodenim malickej tak musi prist aj on priznat otcovstvo.uprimne povedane som to pocula prvykrat.no ale tuna kazdy rozprava daco ine tak neviem...
no nastastie ja som vydata uz vyse roka takze som nemala problem

vroni
6. sep 2008

Mirkaci, napísala by som ti, čo je teta na ambasáde, ale admini by ma vymazali 😀 😀 😀 To je úplná kravina, čo sa u nás musí priznávať otcovstvo, keď manželstvo netrvalo 9 mesiacov? No, to by teda matriky mali roboty!!!! Inak tu vo Viedni je tiež ambasáda na milú Jarmilu (Jarmily odpustia), s odutým ksichtom ti arogantne natrepú sprostosti, len aby sa ťa zbavili a keď donesieš o týždeň to, čo chceli, tak ťa iná tetulka, práve taká odutá a arogantná ako tá pred ňou vyhodí, že čo si jej to tam dovliekla, ty predsa potrebuješ niečo úúúúúplne iné (a ako to, že to nevieš) Tuším sa musíme presťahovať do Francúzska 😀 😀 😀

erikasadek
6. sep 2008

to snad nie ale je to svinstvo , ze su nasi zastupnici, a mali by nam pomahat,a nie este nam davat polienka pod kolena, ved nato tam su aby pomahali nasincom.

uznat otcovstvo je to kravina, ved normalne je to napisane aj na rodnom liste nie?

androna
6. sep 2008

vroni a to sa fakt da ist osobne na tu osobitnu matriku v BA???.mne bolo vysvetlene ze to nejde.ze oni pre verejnost nepracuju.

mirkaci
6. sep 2008

vroni aj ja si myslim ze je to debilina.no ako si povedala kazda tetuska ti povie nieco ine.takze neviem.
takze to nelen v londyne ale aj vo viedni su taki?tak asi len do francuzska poslali poriadnych zastupcov
no dakedy mi pripada ze si to na tej ambasade sami vymyslaju te zakony 😠

czechzuzana
22. apr 2009

Ahojte, muzete mi prosim poradit: Jsem ceska, za manzela mam slovaka. Mimi se narodi na slovensku. Je mozne, aby melo narodnost ceskou? A je mozne, aby melo statni obcanstvi i ceske i slovenske?

vroni
23. apr 2009

Zuzka, narodnost sa deklaruje (vyhlasuje), takze babco moze mat narodnost aj eskymacku 😀 Ceske a slovenske obcianstvo sa kedysi kombinovat dalo, ale nemam cerstve informacie, tak za to nerucim....

bihan
23. apr 2009

Česko je predsa iný štát, tak prečo by to nemalo fungovať? 😉

Ešte čo sa týka Osobitnej matriky, tak tá pracuje len sprostredkovane, nedá sa tam zájsť osobne a odniesť papiere. Papiere sa vypľňajú na matrike v mieste TP alebo v mieste posledného TP (pre tie, ktoré už TP na Slovensku nemáte) a oni to na OM pošlú, z OM zase pošlú späť na matriku rodný list a spol.

Vroni, prípadne ostatné baby, čo máte dvojité občianstvo, aké z toho plynú výhody?

Vo Fr už mám právo na francúzske občianstvo a uvažuje, či sa pustiť do papierovačiek o dvojité občianstvo, alebo sa na to vykašlať.

saska.t
23. apr 2009

czechzuzana - cesi nemozu mat dvojite obcianstvo, takze si musis vybrat len jedno, ktore bude mat 😉

bihan- neplynu z toho ziadne vyhody kedze väcsinou je to uz vsetko EU ... 😅

bihan
23. apr 2009

ale vlastne keby sa dieťa narodilo v čechách, tak by mohlo mať dvojité? lebo Slovensko to umožňuje 😅 Teda ja viem o tom prd, len uvažujem 😀

No a z toho, že sme v EU síce plynie veľa výhod, ale napr. ak sú moje informácie správne, tak na Slovensku platí zákon, že ak občas SR umrie v zahraničí, tak jeho telo musí byť prevezené na Slovensko na pitvu a pod... možno sú tam nejaké iné výnimky, ešte som naozaj nič podobné nezisťovala, len ma zaujíma, na čo je vlastne dobré dvojité občianstvo či už deťom, alebo dospelým 😅