Dvojité štátne občianstvo?

dana_l
6. nov 2007

moze mi prosim niekto poradit ohladom dvojiteho statneho obcianstva. ja som slovenka, moj manzel je nemec a zijeme v kanade kde sa nam narodila dcera. tu nadobudla narodenim kanadske statne obcianstvo. moze mat este slovenske a nemecke obcianstvo alebo sa musime rozhodnut medzi tymito dvoma? srdecna vdaka za radu

janette
6. nov 2007

vroni, ake je tvoje druhe obcianstvo?????? Len som zvedava...... 😎

vroni
6. nov 2007

Nemecke, ziadna exotika 😎

vroni
6. nov 2007

Inak, si myslim, ze dietatu mozes nechat v pohode slovenske obcianstvo a talianske vybavit potom. I tak to urcite pojde cez ambasadu a to trva vecnost (ja som pri krpatej trvala na tom, ze bude mat otcovo priezvisko a nez mi to v Berline potvrdili - zijeme vo Viedni, nic sa neprekladalo, len na to museli bacit stempel - trvalo to osem mesiacov 😠 )

janette
6. nov 2007

vroni, toto si riesi manzel cez ambasadu, ale aj tak viem, ze nech sa deje cokolvek, taliani vsetko radi natahuju a potrebuju k tomu milion papierov..... 😠 😠 😠

dana_l
autor
7. nov 2007

pre vsetkych ktory maju podobnu otazku, ak stat umoznuje ziskat statne obcianstvo po rodicoch alebo narodenim v krajine, tak dieta ziskava vsetky tri obcianstva. ine je to ak stat urci, ze dieta moze ziskat statne obcianstvo ale po nadobudnuti 18 rokov sa musi rozhodnut len pre jedno. potom tie ostatne strati.
nasa mala bude mat tym padom slovenske, nemecke a kanadske obcianstvo - natrvalo.

luminkasp
7. nov 2007

moja sesternica: usa, sr a svajciarske, tusim, to tretie

yanikovamamina
7. nov 2007

Ahojte, aj my to mame vesele. Luminka- to je myslim "spanielska specialita" My uz rok a pol behame...Mame spanielsky pas, v ktorom je maly s otcovym priezviskom a mojim s -ova 😝 . Teraz som si zmenila rodne priezvisko, aby ho dali bez prechylovacej, vies o tom daco? No a stale cakame na ich overenie zakona o dvoch priezviskach, aby nam ho zapisali rovno do osobitnej matriky, uz ma ide porazit. No, trpezlivost pasy prinasa...

luminkasp
8. nov 2007

yanikovamamina, ja to overenie o dvoch priezviskach mam, spravili nam to za tyzden, posli si ziadost na spanielske velvyslanectvo v bratislave,najskor tam zavolaj, povedz aky mas problem a oni ti to na pisomnu ziadost vystavia

to s tym ova neviem, nedali si vysvetlit? to by ti zas na nasej ambasade snad mohli vystavit nasu tradiciu priezvisk, nie? ved chapec s ova? my mame babu, takze...

ja teraz cakam, co bude, lebo uom na osobitnu matriku x - kratzaslala, vsetko, co chceli, tak snad im zas nenapdne este nieco nove

yanikovamamina
11. nov 2007

Uz aj ja mam to overenie, huraaaaaaaa. Kvoli tym 5 riadkom sme cakali pol roka a presli rukam troch uradnikov. Ale nevadi, uz je tu.

S ova sme to poriesili tak, ze som si na slovensku na matrike zmenila moje rodne priezvisko na bez -ova a vystavilil mi novy rodny list, ktory teraz treba dorucit na ambasadu, len ho este prelozit.

Inak, bacha na to, podla toho, co nam povedali, deti musia mat vsetky rovnake priezviska, takze ak sa chystate mat este druheho mladenca, a mala je s -ova, tak by mal byt aj on.

A podla vsetkeho ty spadas uz do noveho zakona od februara, ktory berie do uvahy zahranicne priezviska- ja by som sa na to este na tvojom mieste mrkla.

luminkasp
12. nov 2007

coze? a to je co za blbost, ze musia mat rovanke priezviska?

yanikovamamina
13. nov 2007

Nam to tak na vyslanectve povedali, ze naco menit malemu na bez ova, ze ked budeme mat druhe dievca, aspon ona bude mat automaticky zenske priezvisko, lebo sa to uz menit neda. TOlko uradnici, neviem, nakolko spolahlivi.

najjulinka
14. nov 2007

No synovec je rakušak a slovak... Sestra bola australčanka a izraelčanka a vybavovala si nemecké občianstvo k tomu... V izraeli je povinná vojenská služba aj pre baby, ale nejak tam je to tak čudne, lebo ona sa v 18ke presne kôli tomu sťahovala do Austrálie, aby nemusela, ale Izraelské občianstvo jej ostalo...
Ja mám manžela Poliaka a ak budeme mať bábo má nárok na obe občianstva po nás... Kedysi to tak asi nebolo, lebo manžel je Poliak po mame a jeho sestry sú slovenky po otcovi - čiže asi sa muselo vybrať, že ktoré...

Dieťa ako cudzí občan môže mať štátne zariadenie drahšie (školky, školy) v niektorých krajinách (preto odporúčam mať aj občianstvo krajiny v ktorej žije dieťa - väčšinou je to výhoda vo všetkých úradných veciach danej krajiny)...

Či sa dieťa narodilo v manželstve alebo nie na občianstve to nič nemení 😉 Podstatné je, že je dieťa svojich rodičov 😉

vroni
14. nov 2007

Julinka, trochu ta opravim. Manzelstvom rodicov sa na obcianstve dietata nieco meni. Dieta nezosobasenych ma narok na obcianstvo otca ALEBO matky, dieta narodene v manzelstve ma narok na obcianstva OBIDVOCH rodicov (teda aspon tu v AT). A Poliaci pomerne dlho dvojite statne obcianstvo nepovolovali vobec (ako mnohe ine staty tiez), neviem, ci sa nieco zmenilo....

katka25
15. nov 2007

Tiez som zvedava ake obcianstvo bude mat nase babo. Ja som zo slovenska , priatel poliak a zijeme v dansku. Je to na porazenie. Na ambasade mi povedali ,ze slovenske bude mat pomne. Otec dietata musi dat prehlasenie o tom ,ze je otcom . A babo ked sa narodi bude mat vsetky privilegia ako dan,ale az ked bude mat 18 sa dude musiet rozhodnut ake obcianstvo si necha. Taka blbost !!! Nemohla by byt uz jedno a to Obcianstvo EU...

markeeta
15. nov 2007

jsem sice pravnicka, ale o tom, ze se dite musi v 18.letech rozhodnout jake obcanstvi si ponecha, nic nevim. Slysela sem, ze obcanku muze mit jen od jednoho statu, ale pasy od vice.
Z hlediska mezinarodniho prava neni zadouci, aby osoba mela vice jak jedno statni obcanstvi. Kazdy stat ma sva pravidla pro udelani ci ziskani, tak se prave stava u mezinarodnich paru, ze dite nabyde i vice obcanstvi. To je prave vyjimka z toho pravidla, proste u deti se to toleruje a je jedno, jestli je manzelske nebo nikoliv. Vzdyt jsme civilizovani a ty deti maji stejna prava.
Ja nejsem vdana, partner je nemec a zijeme na islandu. Dcera bude mit obcanstvi ceske to je jasne a ma i nemecke, protoze i v SRN plati pravidlo krve, tzn. ma obcanstvi po rodici at se dite narodi kdekoliv a at nabyde jakekoliv jine a je jedno, ze jde o nemanzelskz par. Islandske nema, protoze ani jeden nejsme islandan.
Kdyz se narodila, tak jsme pres nase konzulaty zaridili vsechny formality. Pro ceske urady jsme museli vyplnit a podepsat miliony papiru 🙂 . Pro nemecke jen dva. Na nemeckem konzulatu jsme se dozvedeli, ze bude mit PRIJMENI po me, protoze nejsme manzele, kdyby byl s obcanstvim problem, tak to s nama ani nevyplnuje, prece neni blba.
Jeste nemam ani jeden rodny list. Malem se nam stalo, ze na ceskem bude mit jeho nemecke prijmenia bez prechyleni, na nemeckem zase moje ceske. Jo a Islandani nam vydali rodny list bez krestniho jmena, protoze do krtin deti nepojmenovavaji, to sem si taky musela zaridit, aby to bylo se jmenem. No chudak dite az ji to jednou budu vypravet.
Ta nemecka konzulka nam rekla, ze pokud dite je nemanzelske, tak ma tedy prijmeni po matce a potom az se vydava pas, tak se to prepise. Ja kricim, ze to chci mit hned, vzdyt je to postaveny na hlavu aby mela uvedena ruzna jmena.
To uz sem zabrouzdala trochu nekam jinam, ale vidim, ze jste tady mezinarodni a jeste nevdane, tak s tim taky pocitejte.

luminkasp
15. nov 2007

no markeeta, to ta chapem, aj my mame s tym priezviskami furt problem 😀

vroni
15. nov 2007

No, Marketa, priprav si pevne nervy. Moja mala ma tiez nemecke obcianstvo (po mne), rakuske po otcovi by mat mohla len v tom pripade, keby sa nemeckeho vzdala (prave preto, ze nie sme zosobaseni). Takze evidentne zavisi od kombinacie statov, co sa da a co nie. Ale tiez som trvala na tom, ze bude mat otcovo priezvisko. A priori to musi potvrdit nejaky urad xy v Berline a vy dostanete vyrozumenie o zmene priezviska. Cela procedura "netrva dlho" (to nam povedali na konzulate) a skutocne uz o osem mesiacov nem poslali papier o zmene priezviska (so spatnou platnostou - museli sme vybavit novy pas, novu zdravotnu kartu, novy rodny a krstny list, naklady nesies sama, ty si si to predsa vymyslela 😠 ) Ale rozhodne sa nedajte opinkat tym pasom...

luminkasp
15. nov 2007

my zosobaseny tiez nie sme, mala snad bude mat konecne obe obcianstva, museli sme dat ale potvrdenie o otcovstve

najjulinka
15. nov 2007

vroni: synovcoví rodičia neboli zosobášení a bol rakušan aj slovák (neskor sa zosobášili, ale to už bol určite oboje 😉 ) ...

najjulinka
15. nov 2007

Nezáleží to aj na priznaní otcovstva??? Lebo tam to nie je tak ako u nás, že keď uzná otec otcovsvo, tak je všetko jasné... Sú dva stupne v AT (možno aj viac, ale minimálne dva) priznania otcovstva... Synovcov otec priznal otcovstvo tak, že vlastne dieťa má všetky práva ako u nás (na víživné, dedičské, ...) keď sa uzná otcovstvo... Myslím, že je to ten druhý stupeň... A myslím, že prvý je, že otec uzná že síce je jeho a samozrejme výživné platiť bude, ale dediť nie (alebo tak nejak - pripadá mi to robené ako pre grófských levobočkov - alebo neviem ako to nazvať 😀 😀 😀 )
Synovec s narodil v 2001, sobáš mali až v 2004 - udávam, že možno odvtedy sa zákon menil - čerstvé info nemám 😀

najjulinka
15. nov 2007

Jáááj a nerobia s tým problém nemčúri??? Lebo oni sú v tom asi najgeniálnejší... 😀 Sestra austrálčanka a izraelčanka si vzala nemca v grécku a v nemecku im nechceli sobáš uznať - v austrálii nebol problém... Tak ja som si z nej uťahovala, že ona síce manžela má, ale jej manžel je slobodný... Navyše si oni povybavovali, že si spoja priezviská do jedného... Neboli tým nemčúri nadšení, ale povolili s tým, že aj keby sa rozviedli, tak už to späť nejde... No čo čert nechcel - rozviedli sa 😨 Ona požiadala austrálsku stranu o opätovné vrátenie svojho pôvodného mena - nebol problém... No a jej ex má proste na doživotie aj jej priezvisko... 😀 😀 😀 Nemčúri nepovolili 😀 😀 😀 No ono u nás v rodine nič nie je jednoduché a ja som sa preto rozhodla nebrať cudzinca, že to prináša komplikácie... No ten moj Poliak nemal na čele napísané, že je Poliak a keďže som ho stretla v Košiciach - no kto mal tušiť... 😒 😖

Nehovoriac o tom, že sestra si vlastne ešte menila v nemecku meno, lebo v podstate tam začalo nejak vytŕčať, že ona nie je Lucia ale Lucie (narodila sa v Prahe) a že má ová a tak... Dovtedy používala už riadne dlho LUCIA a priezvisko bez ová a tam nejak prišli na to, že nemá koscher meno, tak si ho skoro po 20 rokov používania (mala aj pasy aj všetko už v takom tvare) akože menila na taký tvar... 😨 😀 😀 😀 Len len, že to stihla, lebo synovec by bol tiež s -ová 😀

No a druhá sestra mala problémy u nás aby jej uznali manželovo meno... Mal v mene pomĺčku... Na slovensku od nej pýtali zvláštný doklad o pomĺčke...

No a čo sa týka môjho mena, tak som VARGA LORENZOVÁ... A deti mali byť všetky VARGA... Odmietli mi to tak napísať, takže deti sú VARGA VARGOVÁ v sobášnom liste... Proste na našej matrike sa nedalo... A pritom som takto cez fórum zistila, že jednej to takto napísali a nebol problém (mala sobáš vtedy ako my +/- 10 dní, ale papiere sa vopred vybavujú, takže to na veci nič nemení)... Takže to, že ti niekde na úrade dačo povedia, ešte neznamená, že to tak je 😉

najjulinka
15. nov 2007

ale záleží na kombinácii štátov... a ešte závisí od dátumu narodenia... V SR myslím deti narodené od 1.5.2003 môžu mať dvojité občianstvo po oboch rodičoch, ak sú to občianstva EU... Môj manžel aj keď má otca slováka, tak by sa poľského občianstva musel vzdať... Vyšlo by ho to asi na 40000 Sk taká zmena... 😨 😒 Takto dvojité občianstvo SR skôr narodených môže byť kombinované len s troma štátmi (aspoň asi 3 roky dozadu boli len 3 štáty - možno odvtedy uzavreli dohody aj s inými štátmi - vtedy to bola Česká Republika, myslím Canada a potom nejaký exotický štát 😨 😀 )...

markeeta
16. nov 2007

najjulinka: urcite uznani octovstvi na to ma vliv. Kdyby muj partner otcovstvi neuznal, tak ma dcerka jen jedno obcanstvi.

Mit nemecke obcanstvi ma jednu vyhodu. I kdyz to dite tam nikdy nebude zit, ale ma nemecky pas, tak az mu bude 65 ci 70 (podle toho, kdy se jde do duchodu), tak jim muze zamavat pasem a rict, ja chci duchod. Kazdy nemecky obcan, i kdyz tam nikdy nepracoval, ma narok na priznani duchovu min. 1200eur na mesic. To je slusne, ne?

najjulinka
16. nov 2007

markeeta aj v Nemecku je dvojaké uznanie otcovstva ako v AT???
Takže ten tvoj uznal otcovstvo potom asi druhostupňovo, ked s tým nemá problém a kedže stupen zuznania má vplyv...
Takže vroni: Ten tvoj uznal len prvostupňovo otcovstvo, keďže nemôže mať občianstvo dvojité???

markeeta
16. nov 2007

najjulinka: to stupnovite uznani otcovstvi nechapu. Zeptat se ho muzu, ale stejne mi neodpovi, protoze to nevi

ivana98
16. nov 2007

Sorry ze sa vam sem pletiem, ale Marketo, na ten nemecky dochodok by som sa nespoliehala, ten stat je uz teraz financne "na mizine" a so statnym dochodkom tu uz pomaly nepocita nikto ani v mojej generacii 🤐 a odkial mas tych 1200 eur? to by ma celkom zaujimalo.. 🙂

najjulinka
16. nov 2007

no ja na dochodok by som sa tiež nepoliehala, ale čo ked náhodou.....

markeeta: ja len že si odpísala, že záleží na tom priznaní otcovstva... Tak keď si napísala, že záleží, tak nechápem ako nevieš teraz či tam máte rôzne stupne...

Sestra dvojité občianstvo využívala na cestovanie - jej vízo skoro nikde nebolo treba, lebo jeden alebo druhý štát mal vždy bezvízový styk 😉 Takže na to je to super... 😉

markeeta
16. nov 2007

ivanko: rikal mi to prave Tim. Prijde mi to prehnana castka vzhledem k tomu, ze na tom ten stat tedka neni dobre. Taky se divim tomu, ze tam musis platit za skoro vsechno a potom nekdo, kdo tam nikdy nezil, tak dostane takovej peknej duchod.

ivana98
16. nov 2007

no, ja som prave nasla jednu tabulku vypoctu, nahodila som tam odhadom priemerny plat a vypocitalo mi to Rente okolo 680 euro mesacne...takze.. 😒

ivana98
16. nov 2007

Napr. moj nevlastny dedo ma dvojite obcianstvo - kanadske a slovenske, nielkolko rokov pracoval na slovensku a niekolko rokov v kanade. Dostava dochodky z oboch statov, slovensky uplne smiesne nizky, kanadsky v podstate tiez, ale na slovensku sa mu z toho zije celkom dobre.