Dvojité štátne občianstvo?

dana_l
6. nov 2007

moze mi prosim niekto poradit ohladom dvojiteho statneho obcianstva. ja som slovenka, moj manzel je nemec a zijeme v kanade kde sa nam narodila dcera. tu nadobudla narodenim kanadske statne obcianstvo. moze mat este slovenske a nemecke obcianstvo alebo sa musime rozhodnut medzi tymito dvoma? srdecna vdaka za radu

yanni
13. júl 2010

@vroni presne tak, aj ja si myslim ze sa tato novelizacia bude este novelizovat. lebo ti poviem, ked uz nemci daju bez toho aby si sa povodneho musela vzdat, tak to je uz co povedat. Ti su hrozni narodovci. Neviem co chcu ti slov. politici tymto dosiahnut. Boja sa ze im ludia zdrhnu? No tak to urobia aj bez toho aby ziadali niekde o obcianstvo. No ja som rada ze to mam tak ako to mam. Nie som cudzinec ani v Nemecku a ani na Slovensku. A nechapem to odovodnenie v tom clanku, ze nejake povinnosti statu voci obcanovi. No ca ja mam so slovenskom? Nikdy nedostanem dochodok z SK, zdrav poistku mam v DE a keby som niekedy potrebovala podporu alebo tak, tak ju budem predsa dostavat tam kde zijem, a je to jedno ci mam aj SK obcianstvo. ja zo slovenska nic nechcem, ale SK-obcianstva sa nevzdam, preco aj. Ved som tam vyrastla a len preto ze mam aj druhe mam zrazu zabudnut na svoj povod? No ja ten zakon fakt nechapem.

vamonika
13. júl 2010

@vroni dakujem za radu, budem sa informovat v CR, ako mam postupovat a ci mam sancu dostat dvojite obcianstvo...nevzdam sa ... a ak sa ma novelizacia bude tykat, tak pockam, ved opat sa nieco zmeni... 😝 dufam... 😉 !

maggie2
13. júl 2010

@yanni Ten aspekt je širší yanni. Pretože nie ten štát ktorý prideľuje štátne občianstvo má kompetenciu to predošlé rušiť. Preto ani Nemecko nemôže zabrániť tomu ak niekto získaním nemeckého občianstva stratí to pôvodné. V Rakúsku je ten zákon podobný ako teraz na Slovensku. Okrem výnimiek (rodičia rôznej štátnej národnosti a iných výnimiek) Rakúsko SVOJIM občanom síce nerobí prekážky v prijatí iného občianstva, ale ak rakúsky občan prijme iné občianstvo (napr. kanadské) to rakúske stratí. Dokonca ak rakúsky občan vstúpi do armády iného štátu, môže stratiť rakúske občianstvo. Takisto, rakúskym občanom sa nemôže stať občan iného štátu ak si chce svoje pôvodné občianstvo ponechať. Musí sa ho vzdať. Inak rakúske občianstvo nedostane. Sú to zložité veci a čo štát, to vlastné pravidlá. Takisto upozorňujem ostatných, že ak je niekto v domnení, že dieťa narodené v Rakúsku automaticky získava rakúske občianstvo sa mýli. Občianstvo sa nevzťahuje na miesto narodenia, ale na štátnu príslušnosť rodičov a tú môže dostať jedine vtedy ak minimálne jeden z rodičov má rakúske občianstvo

vroni
13. júl 2010

Maggie, to , čo píšeš je síce pekné, ale nie celkom pravda. Rakúsko má zákon rovnaký už roky rokúce, dohody o zamedzení viacnásobného štátneho občianstva uzatvorené (výnimky sú deti z národne zmiešaných manželstiev do 18 rokov a osoby, ktoré majú nezrušiteľné štátne občianstvo). To v prípade Slovenska neplatí. Nepoznám presné znenie rakúskeho zákona o štátnom občianstve, ale na princípe krvi sú postavené takmer všetky európske zákony o občianstve (tuším len Francúzsko je výnimka), takže to ako "podobnosť" rozhodne neobstojí. Rakúsko ako základný princíp viacnásobné občianstvo nepovoľuje, pripúšťa ale výnimky. Slovensko viacnásobné občianstvo z princípu umožňuje, ale znevýhodňuje vlastných občanov. To je amorálny nezmysel. Ak idem povedzme do Rakúska, ktoré dvojité štátne občianstvo nepovoľuje, je mi jasné, že ak budem chcieť rakúske občianstvo, musím sa vzdať slovenského. Ak pôjdem do Francúzska a dostanem občianstvo, DONÚTI ma SR vzdať sa občianstva (pod hrozbou pokuty) a to napriek tomu, že je dvojité občianstvo na Slovensku i vo Francúzsku možné (na základe dohody oboch strán). A to všetko len preto, že nejaký maďarský nacionalistický somár pošteklil ješitnosť slovenských vládnych somárov. Sorry, toto je paródia na zákon,

maggie2
13. júl 2010

@vroni Ak "pôjdeš" (v úvodzovkách preto lebo to získavanie občianstva nie je vôbec jednoduché a neodvíja sa len od toho že ja niekam idem alebo niečo chcem), čiže podľa Tvojich slov ak pôjdem - aj ako rakúsky občan napr. do Nemecka alebo Tebou menovaného Francúzska a dostaneš tam občianstvo, aj Rakúsko Ťa DONÚTI vzdať sa občianstva. Resp. automaticky ho stratíš. Tak kde je rozdiel so Slovenskom prosím? Rakúski občania sú na oficiálnej stránke tamojšieho ministerstva na tieto okolnosti príjmania iného štátneho občianstva vopred upozorňovaní. Ak neveríš tak si pozri príslušný rakúsky zákon. Ja som si to nevymyslela. 😉

vroni
13. júl 2010

Ja viem, že si si to nevymyslela. Rozdiel je v tom, že Rakúsko dvojité občianstvo nepovoľuje (nechajme teraz výnimky bokom). Nikomu. Ani svojim občanom, ktorí chcú prijať iné občianstvo, ani tým, ktorí chcú prijať rakúske. Slovensko viacnásobné občianstvo POVOĽUJE. Ešte stále tam nevidíš rozdiel? Veľa krajín dvojité občianstvo nepovoľuje. Iné povoľujú len s niektorými krajinami (Slovensko-Nemecko je dobrý príklad) Slovensko dvojité občianstvo povoľuje. Podľa tejto novely povoľuje, ale len cudzím štátnym príslušníkom a tým, ktorí ho už majú. ČIže diskriminuje priamo zákonom občanov vlastného štátu. To nazývam amorálny nonsens. A podobnosť so zákonom dvojité obcianstvo nepripúšťajúcim tam nevidím. Žiadnu. 😎

yanni
13. júl 2010

No co ja mam info tak napr Rakusko patri k tym krajinam co nepovoluje dvoj-ci viacstatnost. Nemecko ma uzavrete dohody. t.j. ked nemecko uzavrelo s SK dohodu ze si tieto staty navzajom daju statne obcianstvo, bez toho aby nemem musel vratit nemecke keby chcel aj slovenske a opacne. Samozrejme sa novelizaciou tato dohoda konci. Ked SK vylucuje dvojstatnost tak pri podani ziadosti v nemecku o nemecke obcianstvo (samozrejme vyslovenim vlasnej vole) ta upozornia ze ked chces ziskat nemecke tak musis sa slovenskeho vzdat. Zial bude to od 17.07. tak.

Neviem ako v Rakusku ale co sa tyka Nemecka mozem len podotknut ze nie je pravda, ze dieta narodene v nemecku moze narodenim ziskat nem. obc. len ked mam jedneho z rodicov s nem. obc. Tu to je tak, ze aj ked obaja rodicia nemaju nemecke obcianstvo, ale splnaju podmienky na ziskanie nemeckeho obcianstva (napr. 8 rokov legalny pobyt v DE+ine vlastne menej podstatne podmienky) ziska dieta automaticky nemecke obc. Mam tu zname, niekolko, obydvaja slovaci, deti sa narodili tu v DE a po prihlaseni narodenia na matrike im automaticky postou prisiel papier ze deti su nemci. V rakusku a francuzsku neviem ako to chodi. Neinformovala so sa lebo ma to doterza nezaujimalo kedze zijem v nemecku, mam aj SK aj Nem.obc. a nemeinim sa vratit na SK a ani idist zit z nemecka do inej krajiny. Takze ja uz dufam nikdy nebudem musiet toto riesit.

maggie2
13. júl 2010

@yanni Tak keď sa bavíme o rezidenciách v trvaní viac ako 8-10 rokov, to je osobitná kapitola a tam je to všetko od prípadu k prípadu, nemá zmysel to tu taxatívne menovať. Ale ja mám na mysli niekedy naivné predstavy žien, ktoré si predstavujú, že keď si odskočia do Rakúska porodiť že ich dieťa automaticky získava tamojšie štátne občianstvo. Napokon, nie je až taký problémom žiť v krajine s iným štátnym občianstvom, pretože veci každodenného života sa vzťahujú na trvalý pobyt. Problémom sú jedine veci okolo prípadných pracovných povolení v niektorých krajinách, inak platí v rámci eu voĺný pohyb osôb. Takou hypotetickou špecialitou by bolo napríklad pre mňa, že ak by ma napr. v nejakej arabskej krajine uniesli teroristi a žiadali výkupné alebo čosi, hoci žijem v Rakúsku, to by nepohlo kvôli mne ani prstom. Ako slovenského štátneho občana ma totiž má chrániť Slovenská Republika 😉

vroni
13. júl 2010

@yanni, aj v tom je problém, že Slovensko touto novelizáciou de facto tieto zmluvy vypovedalo. Že je to na medzinárodnej úrovni pomerne slusný lapsus - no mali sme si zvyknúť, naša exvláda ich narobila viac než dosť 🙄 To, čo vravíš platí ale len v pripade, ak rodičia majú právo na občianstvo a preto ponúkne občianstvo aj dieťaťu. Ide len o mierne modifikovanú verziu "práva krvi". Neznamená to, že dieťa narodené na území Nemecka má nárok na nemecké občianstvo (to by bolo "právo zeme") bez ohľadu na to, komu sa narodí. V Rakúsku takáto verzia neplatí a Francúsko sa (neoverovala som, mám len od učiteľky) riadi právom zeme.

vroni
13. júl 2010

jooooj, @maggie2, to patrí k slovenskému folklóru 😉 Dieťa narodené v Rakúsku dostane občianstvo, matka rodinné prídavky a materskú, cez hranice netreba pas (inak, kontrolovali ma práve včera. Asi poliši nechodia dosť na koňa 😀 😀 😀 ) a priemerný plať je aspoň 10000 (euro a v čistom, samozrejme)
A teraz vážne. Tvoja predposledná veta bola mojim dôvodom, prečo mám dvojité štátne občianstvo 😉

erikasadek
13. júl 2010

@vroni v fr ti nedaju obcianstvo pokial nie si na ich uzemi apson 10 rokov 😉
ja viem davala si to ako priklad z epojdes;. 😉

v fr sa davalo obcianstvo hned ak sa niketo naorodil na uzemi , a hlavne detom ludi co nemali papiere a tie ich deti robili papiere automaticky rodicom bez papierov zakazali to ..
vysledok ze moje deti narodene na uzemy fr nemaju pravo zatial mat francuzsky pas obcianstvo , a maju pravo si o neho poziadat az ked budu mat 12 rokov.. 😉

s coho vyplyva ze dufam ze dovtedy slovenko zmeni tento debilny zakon a protiustavny...
inak len na margo na samotnom ministerstve mi povedali z eoni nemaju paky nato aby zistili ci mate dvojite obcianstvo jedine ze to vy nahlasite 😉

maggie2
13. júl 2010

@vroni kvitujem Ti tú vtipnosť. Ja sa tiež s takýmito mýtami potýkam dennodenne 🙂 Ale ten pas naozaj nemusíš pri ceste do Rakúska mať. Stačí občiansky preukaz. Zaujímavým paradoxom pre mňa je, že hoci som stále občanom SR, Občiansky preukaz nemám, odobrali mi ho, nakoľko nie som rezident SR (nemám na územi Slovenska už trvalý pobyt), takže mi ostal len ten pas 🙂

vroni
13. júl 2010

@maggie2, zle som sa vyjadrila. Nie sü hranice, takže nepotrebuješ žiaden doklad nie len ty ale ani dieťa. Za vtipné by som to považovala vtedy, ak by sa na to opýtala jedna-dve baby. Ale oni sa na to pýtajú priam masovo a ešte si tie vtákoviny navzájom posúvajú ako overené informácie 🙄 🙄 🙄
A s tým trvalým pobytom: vtipné je, že na Slovensku si bez občianskeho nevyberieš poštu a ani nič nevybavíš, akosi to nie je domyslené... A dva trvalé pobyty by si mať nemala, takže alebo máš smolu alebo si ten trvalý pobyť jednoducho neodhlásiš.....
@erikasadek, nám naša francúštinárka dávala F za príklad krajiny, kde to funguje "inak" než vo zvysku Európy (mala na mysli štátne občianstvo, nie celkový stav krajiny), ale bola historička, nie právnička, je dosť možné, že čosi na veci poplietla 😀 O inej európskej krajine aplikujúcej právo zeme neviem.

yanni
13. júl 2010

@maggie2 to fakt? no myslim ze odskocit si porodit a tak? to fakt koluje na SK?

@vroni to ze plat 10.000 to poznam aj ja. Moj otec stale pani. Je podnikatel a ma par zamestancov z Oravy (sorry nechcem nikoho urazat), su to taki nevzdelani zadubenci s 5 triedami ludovej co sa len vdaka mojmu otcovi dostali aspon do BB a teraz uz aj do BA, ti mu stale vyktikuju, ved ti dcera zaraba 5000 €, ved ta podpori. No ide ma porazit. Ale uz sa na tom len smejeme. Vela Slovakov si mysli, ze ked clovek zije na zapade ze mu padaju pecene holuby do huby. Hlavne my z vychodneho bloku to mame tazke. Darmo mas 5 vysokych skol, musis dokazat ze nieco vies. A casto sa dokazuje ked ti nedaju sancu. Inak tendenciu vycestovat jedno ako, robota, au-pair, studium, to je vsetko viac-menej len zamienka, ciel je najst si chlapa alebo dat sa nabuchat (sorry za vyraz), vydat sa a nechat sa vydrziavat chlapom, som zaznamenala aj tu. A nie len u Sloveniek. Hlavne este ked sme neboli v EU sa to tu hemzilo slovenskymi aupairkami co sa nakoniec, ku koncu pobytu povydavalo. Toto ja fakt neuznava. Riadna turistika.

@erikasadek napr. moja mama trochu smirovala, robi na Ministerstve vnutra ale v inej oblasti, sa trochu povypytovala a este aj na matrike tak jej povedali, ze slovensle urady nezaujima ci mas este nejake ine obcianstvo. Oni, ak to sam nezahlasis (kde????) sa to nedozvedia, lebo ta druha krajina im to nenahlasi. To iste mi povedala aj tetu na cudzineckom tu v DE, ze oni nic nehlasia. Podobne je to napr v prislusnostou k cirkvi.Ja som v DE z cirkvi vystupila pretoze tu sa plati cirkevna dan kazdy mesiac 8 percent z cisteho platu. Pri mojom plate strasneeeeeeeeeeee vela (som ja ale neznaboh a za prachmi, co???? 😀 😀 😀 ) ale oni to nehlasia na SK. Na SK som nadalej vedena ako cirkevnicka, zaplatim si 5 € cirkevnu dan rocne a dam si pokrstit deti na SK, kedze mi ich uz v DE nepokrstia.

@vroni ja si tiez myslim ze dvojite st.obc.nie je na skodu, hlavne v takych pripadoch ako opisala magi.

@maggie2 ja mam aj sk obciansky aj nemecky. Ja som pobyt na SK nezrusila, mam to ako prechodny alebo nieco podobne.

erikasadek
13. júl 2010

@vroni asi preto ze bola historicka 😀 zmenilo sa tu za 10 rokov strasne vela;. 😉

ale na obcianstvo maju pravo deti francuzov , teda ich potomkovia aine veci dokonca ich zakon je teraz tvrdy samotni frantici musia dokladovat ze su francuzmi a ak rodicia su francuzi a zili mimo fr tak neuveris ake opletacky maju okolo toho..
a to len kvoli podvodnikom. 😠

cuzdincom sa skoncili zlate casy v rancuzsku. tvrde opatrenia; 🙂

erikasadek
13. júl 2010

@yanni no ved to mi povedaliaj oni v trelefone, ina krajina nemoze nahlasit ze is poziadal ao obcianstvo . teda napriklad moje deti ked budu mat 12 tak poziadaju a automaticky dostanu francuzsko obcianstvo a slovensko s ato nema ako dozvediet 😉
je len mojou povinnostou si to nahlasit na urade bydliska.. adt.. lenze ja to nenahlasim pokial to nestiahnu tak budu mat obe;. kaslat im na hlavu ;; neviem si predstavit ja mat slovenske obciantsvo a oni francuzske, teda ok, je lepsie vo vel a veciach, ale prakticky clovek nikdy nevie co sa moze stat , a teraz is predstav tu diplomaticku situaciu mna chrani slovenksa republika, ale ich nie!!!!!!!!!!!! teda co nas rozdelia???? pretoze v praxi to bude znamet len tolko frnatici si po svojich hne dchodia diplomaticky su rychli a velmi uznavani kdezto namna slovensko zabudne dovtedy.. 😀

cele je to nezmysel.. 😉

maggie2
13. júl 2010

@vroni Nemáš pravdu v tom, že na Slovensku si bez občianskeho nevyberieš poštu. Poštu si vyberieš i s pasom. Môžeš sa s hocikým dohodnúť na doručovacej adrese a doporučenú poštu Ti vydajú na pas. Na pošte si pani opíše číslo pasu, resp. poznačí si rodné číslo. NO PROBLEM. Naozaj, bežná vec. To že nie sú hranice neznamená že nepotrebuješ žiaden doklad. Napr. je dané zákonom, že nielen na rakúskych hraniciach ale i v pohraničnom území, môžu policajti ľudí zastavovať a legitimovať. Aj dieťa musí byť identifikovateľné minimálne tak, že je zapísané v pase. Inak môžu podozrievať, že dieťa sme uniesli a pod.

maggie2
13. júl 2010

@yanni aj v prípade prechodného pobytu nemáš nárok na Občiansky preukaz. Nesplnila si si povinnosť odhlásiť sa z trvalého pobytu. Preto máš Občiansky preukaz. Ak ale budeš tvrdiť že máš na Slovensku trvalý pobyt, ak to nie je pre Nemcov problém, tak OK. Spravidla je ale trvalý pobyt možný len jeden

vroni
13. júl 2010

@yanni, možno to budú robiť ako Rakušania, že pred tým, než dostaneš nové občianstvo, budeš musieť doložiť zmluvu o vystúpeni z pôvodného štátneho zväzku. Tak to robili krajiny, ktoré dvojité občianstvo nepovoľovali. Ale zatiaľ má ten zákon viac dier než ementál, predpokladám skorú novelu novelizácie 😀

maggie2
13. júl 2010

@yanni no pokiaĺ ide o cirkevné poplatky tak tu v Rakúsku sú tiež. Nie sme s tým nadšení, tiež je to podľa toho kto ako zarába, ale i keď ten náš základ je nízky, nie je to málo. Nechcem moralizovať, ale ja sama pred sebou by som asi od hanby odpadla, a bolo by to pod moju úroveň, keby som pre poplatky mala vystúpiť z Cirkvi a vždy keď niečo treba, napr. pokrstiť, utekať na Slovensko. Prepáč neber to osobne, hovorím iba svoj názor. Ak má niekto k Cirkvi vlažný vzťah, akceptujem, nechápem ale, prečo potom má záujem na aktoch ako sú krst, cirk.sobáš a podobne . U nás v dedine robí Cirkev veľa dobrého pre ľudí, vnímam to ako i istý druh charity.

vroni
13. júl 2010

@maggie, ten pas bola irónia. Viem, že dieťa musí mať vlastný doklad prípadne byť zapísané v pase rodiča. Ale vysvetľuj to niekomu, kto ti tvrdí, že keď nie je colník, nie je ani hranica a vôbec, dieťa má predsa preukaz poistenca (to je tiež častá otázka:"Môže dieťa vycestovať na preukaz poistenca? Moja babka, sestra, suseda, susedov pes atď tak cestovali.....")
A veru pre "našu" poštu ( u mojej mamy) to bol problém neriešiteľný. Proste sa bez občianskeho odmietli baviť (o vydaní zásielky ani nehovoriac) Je fakt, že už je to zo dva roky, ale nechce sa mi skúšať to zasa (zásielky, ktoré chcem si dávam posielať na mamino meno a ostatní ma môžu milovať)

maggie2
13. júl 2010

@vroni ďakujem, niekedy ľudia nepochopia, treba byť trpezlivý 🙂 Ja už takto na pas čo sa týka zásielok fungujem vyše dvoch rokov a nikdy nebol problém. Asi by bolo treba tej konkrétnej panej v okienku dohovoriť 🙂 Takisto na úradoch nikdy nie je s pasom problém. Naozaj nemám jedinú skúsenosť že by mi niekde nechceli uznať tento doklad.

erikasadek
13. júl 2010

@vroni podobna skusensot na slovensku pridam sa k tebe , an zasielku ani panovy nedali na moje meno nemam obcianksy a trvaly pobyt na na danej adrese mozem si trhnut...... 😠 pas nemozem.. 😠

a v banke tie z je vela veci kde uz bez trvaleho pobytu , teda bez obcianskeho je to uz tazke;. 😠

vroni
13. júl 2010

@maggie2, pôjdem vyskúšať, úplne si ma inšpirovala. Možno už teta veledôležitá vedúca bola nahradená a ja budem môcť zase preberať vlastné zásielky. Inak tvoj názor na cirkev má aj môj chlap, až som sa zľakla, či tu pod takto tajne nebrúsi po nete 😀 😀 😀 (teraz samozrejme vtipkujem, chlap vie po slovensky snád 30 slov 😀 ) Ja nie som veriaca, takže neplatím.

vroni
13. júl 2010

"pod" malo byť "on".

yanni
13. júl 2010

@maggie2 no ved to som ja nikdy nepochopila. ja ked som volakedy davno pred 10 rokmi vypisovala paiere na cudzineckov v DE tak som tam udala trvaly pobyt na SK a aj v DE. Normalne boli na tom lajstri dve kolonky ze vraj Hauptwohnsitz in Deutschland a Hauptwohnsitz im Herkunftsland. A doteraz nik nic nepovedal. A ani na SK. Bola som si, no uz je to tiez davno, vybavovat novy obciansky a tetus pri okienku tiez nic nepovedala.Ale ked mi vyprsi tak asi uz nebudem vybavovat, mam pas a to staci.

yanni
13. júl 2010

@vroni ved som uz povedala ze pride novelizacie novelizacie 😀 A aj tu je to tak, napr. Turci ak chcu nemecke musia najskor sa vzdat tureckeho, to normalne dostanu potvrdenie priamo z turecka alebo cez ambasadu. A je vela takch krajin. Len je vela aj takych krajin, ktore ta nenechaju "ist". No robia problemy pri vystupe.

maggie2
13. júl 2010

@yanni Pred desiatimi rokmi neviem aké boli zákony v Nemecku ani na Slovensku, Každopádne teraz je zákon na Slovensku že trvalý pobyt môže byť len jeden. Potom tetuš policajtka pri okienku urobí chňap 🙂 a Občiansky rozstrihne na dve polovice a Schluss 🙂

yanni
13. júl 2010

@maggie2 co sa tej cirkvi tyka, je to nemala polozka. U mna to ide do 1000 € rocne. a s cirkvou nemam nic spolocne. vydavat sa nechcem, mne wilde Ehe vyhovuje, a ak tak urcite nie v kostole, to mi je prilis velke divadlo. A krstit to sa este uvidi ked budu deti ak bude chlap chciet tak kludne ale nebazim po tom. Ak budu deti chciet ked budu väcsie sami od seba, branit im nebudem. Inak ja ne cirkev nemam dobre slovo, nikto nic neziada ale ked som potrebovala pomoc, tak sa obratili chrbtom. Ale mesacne nemale sumy su im dobre. A tu v De idu len 3 % z cirkevnych dani na socialne veci. 97% na platy fararov, administrativu atd. Takze ja radsej davam kazdy rok nemale Spenden na Unicef, SOS Kinderdörfer a akcie tu v meste. Hlavne tu v meste, viem ze prachy idu tam, kde je to nutne.

maggie2
13. júl 2010

@erikasadek v banke tiež s pasom žiadny problém... naozaj.